Google+

Arama formu

Pemba

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 MZN = 0.00
Priz Tipi Type J250V-10 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 27℃
Şub 27℃
Mar 26.8℃
Nis 26.2℃
May 24.9℃
Haz 23.4℃
Tem 22.9℃
Ağu 23.7℃
Eyl 24.2℃
Eki 25.6℃
Kas 26.7℃
Ara 27.1℃
Genel Bilgiler / Rehber

 Mozambik'in bir liman kenti olan Pemba,  Cabo Delgado eyaletinin başkentidir ve Pemba Koyu'nda yarımada boyunca uzanmaktadır.

 
Bir Portekiz Kraliçesi'nden sonra Porto Amélia adıyla 1904 yılında Niassa kafilesi tarafından kurulan şehir, Portekiz sömürgesciliği mimarisiyle ünlüdür ve 1975'te Portekiz egemenliğinin sona ermesiyle Pemba adını almıştır. Şehrin yerlileri Makonde, Macua and Mwani'lerdir.  Şehirde yaygın olarak Portekizce konuışulsa da  Kimwani ve Macua dilleri de konuşulmaktadır.
 
Şehir merkezinde el sanatları ve geleneksel gümüş eşyaların da bulunabileceği otantik bir yerel market bulunmaktadır. Pemb, sahillerindeki mercan kayalarıyla dalış ve su sporu meraklıları için başta gelen bir turizm kentidir. Ayrıca üst-orta sınıf Mozambikliler ve Güney Afrikalılar için gün geçtikte tercih edilen bir yer haline gelmektedir.
 
Şehirde Pemba Beach Hotel, restorantlar ve diğer eğlence merkezleri bulunmaktadır. Quirimbas Adaları'nı ve Quirimbas Ulusal Parkı'nı ziyaret edenler için en yakın büyükşehir ve havalimanıdır.
Nüfus : 141.316

Mozambik Vizesi

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
 
Hususi (Yeşil) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
 
Hizmet (Gri) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.
 
Diplomatik (Siyah) Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Mozambik'in ülkemizde vize vermeye yetkili temsilciliği bulunmadığından, vatandaşlarımızın vize talepleri için Mozambik'in Türkiye’ye akredite Roma Büyükelçiliğine başvurmaları gerekmektedir.

Şu anda bu terim ile sınıflandırılmış bir içerik yok.