Pire Hakkında Bilinmesi Gerekenler

10128

Yunanistan’ın Attica Bölgesi’nde, Atina’nın güneybatısında yer alan Pire’nin geçmişi Antik Yunan dönemine dek uzanır. M.Ö. 5. yüzyılın başlarında Atina’nın liman kenti olarak hizmet vermesi için seçilen ve buna bağlı olarak da hızla gelişen Pire,Atina’nın tüm ithalatını ve transit ticaretini gerçekleştiriyordu. Başkentle Pire’yi birleştiren “Uzun Duvarlar” Atina’nın bu altın yıllarında yapılmıştı. Sonuç olarak Pire, Antik Yunan’ın ana limanı haline geldi. M.S. 4. yüzyıldan itibaren önemini yitiren liman, 19. yüzyılda eski işlevini tekrar kazanmaya başladı.

Günümüzde Atina’yla bütünleşmiş canlı ve büyük bir şehir olan Pire, hâlâ Yunanistan’ın en büyük limanıdır. Yılda 20 milyon yolcuya hizmet veren Pire, Avrupa’nın en büyük yolcu limanı olmasının yanı sıra dünyanın da en büyükleri arasındadır. Ayrıca Doğu Akdeniz’in de bir numaralı konteyner limanıdır.

Pire, spor açısından da ülke çapında önemli bir yere sahiptir. Yunanistan’ın en popüler ve en prestijli takımı olan Olympiacos CFP, bir diğer büyük kulüp olan Ethnikos Piraeus, tarihi Atromitos Piraeus F.C ve Peireikos Syndesmos kulüpleri Pire’nin takımlarıdır. Pire, Atina’da düzenlenen 1896 ve 2004 yaz olimpiyatlarına da ev sahipliği yapmıştır.