Prizren’de Gezilecek Yerler

Kosova’nın yerleşim tarihi M.Ö. 2. yüzyıla kadar dayanan şehri Prizren, halen koruyabildiği tarihi güzellikleriyle turistlerin ilgi odağı olmayı başarıyor.

Prizren’de görülmesi gereken diğer yerler

Cuma Camii, Maraş, Şemseddin Ahmed Bey Hamamı, Namazgah, Prizren Saat Kulesi, Gazi Mehmet Paşa Hamamı, Aziz Arhancel Manastırı, Aziz Spas Kilisesi, Şeyh Osman Halveti, Bayraklı Camii, Prizren Kalealtı.

Taşköprü

02_big.jpg

Köprünün yapılış tarihi tam olarak bilinmese de, 15. yüzyılın sonları veya 16. yüzyılın başlarında inşa edildiği tahmin edilmektedir. Şehir merkezindeki köprünün bir ana gözü ve iki yan gözü mevcuttur. Toplamda ise 3 gözü vardır. Orta gözün genişliği 10 metre, yüksekliği 5 metredir. Her iki ayakta birer yardımcı açıklığı vardır. Uzunluğu 28.50 metre, genişliği ise 4.20 metredir. Aldığı hasarlardan dolayı 1982 yılında yeniden yapılan köprü tıpkı eskisi gibi, sarımtırak kesme taştan inşa edilmiştir ve üstü kaldırımlı olarak bırakılmıştır.

Şadırvan

Prizren’in merkezi olarak kabul edilen çarşı bölgesine verilen isim Şadırvan’dır. Bu unvan, şimdilerde çarşının meydanında yer alan çeşme ve bu meydana bağlanan sokak kollarını anlatmaktadır. Prizrenliler için kültürel ve sosyal açıdan oldukça önemli olan bu muhit, şehrin her döneminde ayrı öneme sahip olmuştur. Günümüzdeyse Şadırvan’ın güneybatı kolu devamında kafeler sokağı vardır. Şadırvan bölgesinin zemini, Osmanlı devrinin özel taşı olan küçük Osmanlı kaldırımları ile döşelidir. Şadırvan meydanından güneybatı kolunun ileriki kısımlarında Prizren Sırp Ortodoks Kilisesi ve birkaç metre sonra Prizren Katolik Kilisesi de sokak kenarında yer almaktadır. Doğu kolundaysa Prizren’in şaheserlerinden Sinan Paşa Camii ve çeşmesi bulunmaktadır. Caminin devamı Arasta Köprüsü ve Akdere kıyısına ulaşır.

Prizren Kalesi

Prizren_Castle_2.jpg

Şehrin tepesinde yer alan bu Orta Çağ kalesini gezerken güzel bir şehir manzarası da size eşlik edecektir. İlk hisarlarının Doğu Roma döneminde yapıldığı söylenen kale, Osmanlı döneminde çeşitli eklemelerle geliştirilmiş, büyük bir kale hâline getirilmiştir. Kalenin bulunduğu tepenin hemen altında Akdere akmaktadır.

Sinan Paşa Camii

Sinan_pasha_mosque,_Prizren.jpg

Sinan Paşa Camii, M.S. 1615 yılında Kosova’da bulunan Osmanlı-Türk eserleri içinde en ünlülerinden biridir. Caminin Sinan Paşa tarafından yaptırıldığının kaydı, cami içinde de mevcuttur. Şehrin merkezinde, ana caddeye bakan kısımda yer alan ve halen kullanılan cami, 14 metreye 14 metre ölçüleriyle kare bir görünüme sahiptir.

Müderris Ali Efendi Camii

PrizrenCollection2_2010_100_2517.JPG

1989 yılında Prizren Belediyesi tarafından kültürel anıt olarak kabul edilen cami, 1581 yılında inşa edilmiştir. Prizren Katolik Kilisesi’nin yanında yer alan cami, halen kullanılmaktadır.