Google+

Arama formu

Prizren

Prizren mutfağı Türk, Arnavut ve Balkan mutfağından etkilenen bir yapıya...
Devamı oku
Prizren’de hem yerel halk hem de turistlerin gece eğlencesi için...
Devamı oku
Büyük alışveriş merkezlerinin olmadığı Prizren’de daha çok küçük dükkanlar...
Devamı oku
NGOM Fest (Haziran): Şehrin en büyük müzik festivalidir. Ağırlıklı...
Devamı oku
Yeni Yıl (1-2 Ocak) Noel (7 Ocak) Bağımsızlık Günü (17 Şubat)...
Devamı oku
Kosova’nın yerleşim tarihi M.Ö. 2. yüzyıla kadar dayanan şehri...
Devamı oku
Acil yardım: 112 Yangın: 112 Polis: 112
Devamı oku
Kosova’nın güneybatısında yer alan ve Arnavutluk ile Makedonya...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Prizren’e girmek için vize almasına...
Devamı oku
Kosova’ya bağlı olan Prizren şehrinin para birimi Euro’dur. 1 TL...
Devamı oku
Kosova ülkesinde bulunan Prizren’in resmi dili Arnavutça ve Sırpça’dır....
Devamı oku
Prizren (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.
Devamı oku
PRİZREN BAŞKONSOLOSLUĞU Adres: Hotel Classic Prizren Shuaip Spahiu PN...
Devamı oku
Karasal iklimin hâkim olduğu Prizren’de kışlar soğuk ve kar yağışlı,...
Devamı oku
Türkiye’den Prizren’e direkt uçuş mevcut değildir. Ancak Prizren ile...
Devamı oku
Son yıllarda artan otel sayısı ve çeşitliliğiyle Prizren’de dilediğiniz...
Devamı oku
Küçük bir şehir olan Prizren’de gezilecek ya da yemek yenilecek...
Devamı oku
Kosova’nın yerleşim tarihi M.Ö. 2. yüzyıla kadar dayanan şehri...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type E250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 2.8℃
Mar 7.1℃
Nis 11.9℃
May 16.8℃
Haz 20.2℃
Tem 22.2℃
Ağu 21.8℃
Eyl 18.1℃
Eki 12.3℃
Kas 6.9℃
Ara 1.8℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 184,586 / Dil: Arnavutça ve Sırpça / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Karasal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Prizren Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Prizren Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Kosova’nın yerleşim tarihi M.Ö. 2. yüzyıla kadar dayanan şehri Prizren, halen koruyabildiği tarihi güzellikleriyle turistlerin ilgi odağı olmayı başarmaktadır. Kendi adını verdiği bölgenin idari merkezi olan Prizren, yaklaşık 185 bin kişilik nüfusuyla ülkenin ikinci büyük şehridir. Bu rakamın çoğunluğunu ise Arnavutlar oluşturmaktadır.

Kosova’nın güneybatısında yer alan ve Arnavutluk ile Makedonya ülkeleriyle komşu olan şehir, Şar Dağları’nın eteklerine kuruludur. Köklü tarihi boyunca Roma, Bulgar, Sırp ve Osmanlı hâkimiyetinde kalan Prizre, coğrafi konumundan dolayı her devlet için önemli bir şehir olmuştur. Osmanlı’nın buradaki hâkimiyeti 1912’ye, Birinci Balkan Savaşı’na kadar sürmüştür. Savaş döneminde Sırpların eline geçen şehir, II. Dünya Savaşı’nda İtalya kontrolündeki Arnavutluk tarafından işgal edilmiştir. Bu dönemde sosyalizm ve komünizm hareketleri görülmüştür. Yugoslavya Antifaşist Ulusal Kurtuluş Konseyi (AVNOJ) direniş harekâtı bütün Yugoslavya halklarını birleştirecek bir siyasi programa kavuşmasını sağlamaya çalışmıştır. Bununla birlikte Prizren’de Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nin hükümdarlığı başlamıştır.

Prizren’de Gezilecek Yerler

Kosova’nın yerleşim tarihi M.Ö. 2. yüzyıla kadar dayanan şehri Prizren, halen koruyabildiği tarihi güzellikleriyle turistlerin ilgi odağı olmayı başarıyor.

Prizren’de görülmesi gereken diğer yerler

Cuma Camii, Maraş, Şemseddin Ahmed Bey Hamamı, Namazgah, Prizren Saat Kulesi, Gazi Mehmet Paşa Hamamı, Aziz Arhancel Manastırı, Aziz Spas Kilisesi, Şeyh Osman Halveti, Bayraklı Camii, Prizren Kalealtı.

Taşköprü

Taşköprü

Köprünün yapılış tarihi tam olarak bilinmese de, 15. yüzyılın sonları veya 16. yüzyılın başlarında inşa edildiği tahmin edilmektedir. Şehir merkezindeki köprünün bir ana gözü ve iki yan gözü mevcuttur. Toplamda ise 3 gözü vardır. Orta gözün genişliği 10 metre, yüksekliği 5 metredir. Her iki ayakta birer yardımcı açıklığı vardır. Uzunluğu 28.50 metre, genişliği ise 4.20 metredir. Aldığı hasarlardan dolayı 1982 yılında yeniden yapılan köprü tıpkı eskisi gibi, sarımtırak kesme taştan inşa edilmiştir ve üstü kaldırımlı olarak bırakılmıştır.

Prizre şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Thirteen güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Classic Hotel Prizren, M99 Hostel, Hotel Tiffany. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hostel BENI, Frida Guest House, Hotel Denis gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel Bushati, Arra Hostel, Albes Hotel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Prizren aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Şadırvan

Şadırvan

Prizren’in merkezi olarak kabul edilen çarşı bölgesine verilen isim Şadırvan’dır. Bu unvan, şimdilerde çarşının meydanında yer alan çeşme ve bu meydana bağlanan sokak kollarını anlatmaktadır. Prizrenliler için kültürel ve sosyal açıdan oldukça önemli olan bu muhit, şehrin her döneminde ayrı öneme sahip olmuştur. Günümüzdeyse Şadırvan’ın güneybatı kolu devamında kafeler sokağı vardır. Şadırvan bölgesinin zemini, Osmanlı devrinin özel taşı olan küçük Osmanlı kaldırımları ile döşelidir. Şadırvan meydanından güneybatı kolunun ileriki kısımlarında Prizren Sırp Ortodoks Kilisesi ve birkaç metre sonra Prizren Katolik Kilisesi de sokak kenarında yer almaktadır. Doğu kolundaysa Prizren’in şaheserlerinden Sinan Paşa Camii ve çeşmesi bulunmaktadır. Caminin devamı Arasta Köprüsü ve Akdere kıyısına ulaşır.

Prizren Kalesi

Prizren Kalesi

Şehrin tepesinde yer alan bu Orta Çağ kalesini gezerken güzel bir şehir manzarası da size eşlik edecektir. İlk hisarlarının Doğu Roma döneminde yapıldığı söylenen kale, Osmanlı döneminde çeşitli eklemelerle geliştirilmiş, büyük bir kale hâline getirilmiştir. Kalenin bulunduğu tepenin hemen altında Akdere akmaktadır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Prizren Nerededir?

Kosova’nın güneybatısında yer alan ve Arnavutluk ile Makedonya ülkeleriyle komşu olan şehir, Şar Dağları’nın eteklerine kuruludur.

Prizren’e Ne Zaman Gidilir?

Karasal iklimin hâkim olduğu Prizren’de kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir. Yazın sıcaklıklar 24-30 derece arasında seyreder. Kış aylarında sıcaklık -3 dereceye kadar düşmektedir. Prizren’e hem hava sıcaklıkları hem de düzenlenen festivallerden ötürü daha çok haziran-ağustos ayları arasında gidilir.

Prizren’e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Prizren’e direkt uçuş mevcut değildir. Ancak Prizren ile başkent Priştine arasında her 15 dakikada bir otobüs bulmak mümkündür. İki Kent arasında ulaşım yaklaşık bir buçuk saat sürmektedir. Priştine’ye Türkiye’den direkt uçuşlar mevcuttur.

Prizren’de Nerede Kalmalı?

Son yıllarda artan otel sayısı ve çeşitliliğiyle Prizren’de dilediğiniz tarzda konaklama imkânı bulmanız mümkündür. Eğer kale tarafında konaklarsanız restoran ve barlara yakın olabilirsiniz.

Prizren pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Prizren Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Prizren Otelleri
En Uygun Fiyatlı Prizren Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Prizren Otelleri
Prizren Ev Kiralama

 Prizren Şehir İçi Ulaşım

Küçük bir şehir olan Prizren’de gezilecek ya da yemek yenilecek noktalara yürüyerek ulaşmak çok basittir. Ancak yine de yürümek istemezseniz, şehirde geniş bir otobüs hattı da mevcuttur.

Prizren Mutfağı

Prizren mutfağı Türk, Arnavut ve Balkan mutfağından etkilenen bir yapıya sahiptir. Börek, sarma, dolma, pide, kebap ya da sucuk gibi tanıdık lezzetler görmek mümkündür. “Fliya” adı verilen Arnavut böreğini ve “sut pide” adlı yöreye özgü şerbetli hamur tatlısını pek çok restoran ve kafede bulabilirsiniz.

Popüler restoranlar

Besimi Beska, Te Syla, Marashi, EGO Restaurant, Vila Park, Te Halimi, Restaurant Mifabeli.

Bahşiş

Prizren restoranlarında garsonlar bahşiş vermenizi beklemez. Ama dilerseniz hesabın yüzde 10-15’ini bahşiş olarak bırakabilirsiniz.

Prizren Gece Hayatı

Prizren’de hem yerel halk hem de turistlerin gece eğlencesi için seçenekler geniştir. Kafe, bar ve publar daha çok Shadervan Meydanı’nda toplanmıştır. Sinan Paşa Cami’nin arkasında kalan Qarshia adlı barın terasında oturup tarihi alanın keyfini çıkarabilirsiniz. Eğer elektronik müzik seviyorsanız Sharrit sokağındaki Kafic, size göre. Bunlar dışında Scobar, Check-Inn Pub, Barcode ve SH.K.A da ilginizi çekebilecek mekanlar arasında sayılabilir.

Prizren Festivaller

NGOM Fest (Haziran): Şehrin en büyük müzik festivalidir. Ağırlıklı olarak yeni grupların ve sanatçıların tanıtılması için yapılmaktadır.

40 Bunar Fest (Mayıs): Her yıl Lumbardhi Nehri’nde yapılan festivalde katılımcılar birbirleriyle yarışmaktadır.

Dokufest (Ağustos): Uluslararası Belgesel ve Kısa Film Festivali’ne dünyanın her yerinden gelen yaklaşık 200 film gösterilmektedir.

Prizren’de Alışveriş

Büyük alışveriş merkezlerinin olmadığı Prizren’de daha çok küçük dükkanlar, pazarlar, sokak tezgahları ve işportacılar göze çarpmaktadır. Bölgeye özgü telkari işçiliğine özgü özel ürünlerden mutlaka edinin. Şehrin pazarıysa çarşamba günleri kurulmaktadır ve neredeyse her ana sokakta görülebilmektedir.

Prizren Saat Farkı

Prizren (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

Prizren Para Birimi

Kosova’ya bağlı olan Prizren şehrinin para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 0,30 Euro’dur.

Prizren Resmi Dili

Kosova ülkesinde bulunan Prizren’in resmi dili Arnavutça ve Sırpça’dır. Bunlar dışında Boşnakça, Türkçe, Goranice ve Romanca konuşulmaktadır.

Prizren Türkiye Dış Temsilcilikleri

PRİZREN BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: Hotel Classic Prizren Shuaip Spahiu PN 20.000 Prizren- Kosova

Telefon: +381 29 223 333

Görev Bölgesi: Prizren, Dragash, Rohovec, Suhareka ve Mamuşa

Prizren Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1-2 Ocak)

Noel (7 Ocak)

Bağımsızlık Günü (17 Şubat)

Paskalya (27-28 Mart)

Anayasa Günü (9 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Avrupa Günü (9 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Prizren İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Prizren Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Prizren’e girmek için vize almasına gerek yoktur.

Kosova Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.