Puerto Montt Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Şili’nin güney kesimlerinde yer alan Puerto Montt, x Los Lagos bölgesinde konumlanır. Sahil şeridine komşu olması sebebiyle de nüfusun yaklaşık olarak yüzde 17’sini sınırlarına çekmeyi başaran Puerto Montt, başkent Santiago’ya ortalama 1100 kilometre mesafede bulunur. Puerto Montt hakkında bilinmesi gereken özelliklerden bir tanesi de ülkenin en aktif volkanlarından biri olan Calbuco’nun kent sınırları içinde yer almasıdır. Kentin kuruluş 1853 yılına kadar gider  ve bu oluşum Alman göçmenlerin bölgeye entegrasyonu sayesinde mümkün olur. Bu sebeple 1800’lü yılların ortasına kadar kentte yüksek oranda Alman nüfusundan söz etmek mümkündü. Puerto Montt’un bir kenti olduğu Şili’nin 1960 senesinde, dünya üzerinde ölçülen en büyük depremi yaşamış olduğunu söylemekte de fayda var. Kentte ve ülkede volkanların etkisinin etkili olduğunu belirtebiliriz. Yolunuz Güney Amerika’ya  düşerse Şili’ye selam vererek Puerto Montt’a da bir ziyaret gerçekleştirebilirsiniz.


Puerto Montt Gezilecek Yerler


Puerto Montt’ta gezebileceğiniz farklı yerler bulunuyor. El sanatlarından doğa yürüyüşlerine, doğal güzelliklerden turistik noktalara kadar sunulan yelpazenin tadını çıkarabilirsiniz.
Angelmo: Kentteki el sanatları için kurulan çarşıda kendiniz ve sevdikleriniz için etnik ve yöresel hediyelikler bulabilirsiniz. Bölgenin kendine özgü ürünleri ve süs eşyaları görülmeye değer. Güney Şili’nin en ilgi çekici ve meşhur pazarlarından biri olma unvanını elinde bulunduran Angelmo,kendine has atmosferi sayesinde giden turistleri de büyülemeyi başarıyor.
Reloncavi Haliç: Los Lagos bölgesinde bulunan haliç bir fiyort olarak beğeni toplar. Ayrıca bu fiyorların çevresinde bir kaç adet milli park ve vahşi yaşam alanı da yer alır. Yate volkanının kulelerini fiyordun üzerinde görebilirsiniz. Doğa ile iç içe bir gün geçirmek ya da doğa fotoğrafları çekmek isterseniz burayı ziyaret edebilirsiniz.
Tenglo Island: Pasifik Okyanusu’nda bulunan  ve Puerto Montt’a bağlı adalardan biri olarak bilinen ve ziyaretçilerinin büyük beğenisini toplayan Tenglo Adası sahil kasabası esintileri taşıyor. Renkli evleri ve  kıyıdaki sandalları ile sizi rüya alemine taşıyacak olan Tenglo’yu da ziyaret edebilirsiniz.
Chapo Gölü: Günübirlik doğa ve dağ gezisi yapmak isterseniz ya da göl kenarında dingin bir zaman geçirmeyi tercih ederseniz Chapo Gölü de sizin için uygun bir rotasyon olabilir.

Puerto Montt Ekonomi

Geceleri ışıl ışıl denize vuran ışıkların hoş görüntüsü ile keyifli bir kent hissi veren Puerto Montt’un ticaret ve ulaşım üzerine bir ekonomisi olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca liman kenti olmasından dolayı balıkçılığın da gelişmiş olduğunu belirtebiliriz.Deniz ürünlerinin işlenmesi ve ormanlardan getirilen kerestelerin gemilerle taşınması da ekonomik faaliyetler arasında sayılabilir.


Puerto Montt İklim

Şubat ayında yılın en kurak mevsimini yaşayan Puerto Montt’ta bu dönemde yaklaşık olarak 8 mm yağış görülür. Ortalama 241 mm yağış ise en yüksek miktarla Mayıs ayına aittir. Ocak ortalamada 15 derece sıcaklık ile yılın en sıcak dönemi kabul edilirken, Temmuz ayı yaklaşık 7 derece dolayınca seyreder ve en soğuk periyot olarak bilinir. Olası bir Puerto Montt ziyaretiniz için en uygun ziyaret dönemini Ocak, Şubat ve Mart olarak planlayabilirsiniz.


Puerto Montt Yeme İçme

Sahilde yer alan Puerto Montt’un mutfağının başrollerini balık ve deniz ürünlerinin üstlendiğini söylemek hiç de yanlış olmaz. Ayrıca sebze olarak da zengin bir çeşitlilikten bahsetmek mümkün. Empenada adı verilen bizdeki çiböreğe benzeyen sokak lezzetini de tatmadan geçmemelisiniz. Completo denen sos ve sosisle yapılan sandviç de tatmaya değer. Çoğunun domuz sosisi olduğunu belirtmekte fayda var. Kış döneminde gidecek olursanız pollo adı verilen et ve sebzenin bir arada haşlanarak piştiği lezzeti de deneyebilirsiniz.


Puerto Montt Konaklama

Puerto Montt’ta bütçenize uygun otel ve hostel alternatiflerini değerlendirebiliriz. Pansiyondan lüks otellere kadar farklı beklentileri karşılayan konaklama alternatifleri bu kent için mümkün.


Puerto Montt Ulaşım

Türkiye’den Direkt olarak Puerto Montt’a bir uçak seferi bulunmadığını ve Şili’ye gitmek için de yine aktarmalı uçuşları tercih edebileceğinizi söyleyebiliriz. Ya da dilerseniz Buenos Aires, Sao Paulo gibi diğer Güney Amerika ülkerinden uçuşlar bulunuyor.

 

Puerto Montt ile İlgili

Puerto Montt Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 14oC
  • Şub 14oC
  • Mar 12oC
  • Nis 10oC
  • May 9oC
  • Haz 7oC
  • Tem 6oC
  • Agu 7oC
  • Eyl 8oC
  • Eki 10oC
  • Kas 11oC
  • Ara 13oC

Kısa Kısa