Ratnapura Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Ratnapura, güneybatı Sri Lanka’da yer alan 52 bin nüfuslu bir şehirdir. Mücevherler Şehri olarak bilinen Ratnapura, Adem Tepesi’nin eteklerinde Sinharaja yağmur ormanlarının yakınında yer almaktadır. Aynı zamanda Sabaragamuwa Eyaleti’nin başkentidir. 20. yüzyılın başında yalnızca 4 bin kişinin yaşadığı bu şehir günümüzde Budistler, Hindular, Hristiyanlar ve Müslümanlar başta olmak üzere birçok inançtan insanı barındırıyor. Ratnapura’nın adını oluşturan kelimelerden ‘ratna’ Sanskritçe’de değerli taş anlamına gelirken ‘pura’ ise kasaba anlamına gelmektedir. Burası Sri Lanka’daki mücevher ticareti için geleneksel bir merkezdir. Bir ada ülkesi olan Sri Lanka’nın başlıca ihracat ürünleri çay, baharat ve fildişi iken Ratnapura’da halkın büyük bölümü mücevher madenciliği ve işlemesiyle ilgilenmektedir. Burada safir, yakut ve ametist gibi değerli taşların mükemmel işçilikle üretilmiş örneklerini görebilirsiniz. Ratnanpura, madenciliğin yanı sıra pirinç ve meyve tarlalarıyla da bilinir. Kent kendi turizm endüstrisini de yaratmış durumdadır. Dünyada bakir kalan nadir ormanlardan biri olan Sinharaja içindeki akarsular, şelaleler, vahşi yaşam ve şifalı otlarla doğa turizminin odak merkezlerinden biridir. Sri Lanka’nın kutsal dağı Adam’s Peak de muhteşem manzarasıyla gezginleri etkileyen başlıca destinasyonlardandır. Pastoral bir tatilin özlemini çekenler için harika bir yer olan Ratnapura’da doğanın tadını çıkarabileceğiniz sayısız aktivite bulabilirsiniz. Ziyaretçilerine bambaşka bir kültürün ayak izini sürme fırsatı tanıyan bu kentte yerel halkla iç içe keyifli bir tatil yapabilirsiniz. Ratnapura’yı ziyaret etmek için en uygun zaman ocak ve mart arasındaki dönemdir. Haziran ve temmuz aylarında da kenti ziyaret edebilirsiniz. Bu aylarda hava sıcaklıkları 30 dereceyi bulabiliyorken yağışlar da ortalamanın altındadır.


Ratnapura Gezilecek Yerler


Sayısız trekking rotasına sahip bir doğa şehri olan Ratnapura’da her biri farklı keşif fırsatlarıyla dolu çok sayıda gezilecek yer bulunuyor. Burada binlerce metre yükseklikteki ve kutsal kabul edilen Adam’s Peak’e çıkabilir, Sinharaja Yağmur Ormanları’nda doğanın gizli kalmış yüzünü keşfedebilir ve mücevher müzesinde Ratnapura’nın değerli taş koleksiyonlarını görebilirsiniz.


Adam’s Peak


Ratnapura, Adem Zirvesi olarak da bilinen 2243 metre yüksekliğindeki bu dağın eteklerine kurulmuştur. Bölgede yaşayan dört büyük din de burayı kutsal kabul etmektedir. Budistlere göre Sri Pada olarak da bilinen bu dağ, Buda’nın kutsal ayak izini bıraktığı yerdir. Hindular ise Tanrıça Şiva’nın yeryüzünde ayak bastığı ilk yer olarak burayı kabul etmektedirler. Müslüman ve Hristiyanlar da Adem için aynı şeyi düşünüyorlar. Bin yıldan beridir hac merkezi olarak kullanılan bu devasa dağa tırmanış için çeşitli rotalar bulunuyor. Bu doğa tırmanışı boyunca çeşitli canlılar görebilir, muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.


Sinharaja Yağmur Ormanları


UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Sinharaja, yaklaşık 11 bin hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Ratnapura’ya oldukça yakın bir mesafede bulunan bu doğal park, inanılmaz derecede çeşitli flora ve faunaya sahiptir. Buradaki bitkilerin %60’ından fazlası endemik türdür. Birçok vahşi memeliye de ev sahipliği yapan bu orman rezervinde büyük bölümünü ilk kez göreceğiniz yüzlerce kuş türü yaşamaktadır. Sinharaja’ya günlük turlar ile katılabilirsiniz. Tur kapsamında birbirinden güzel akarsu ve şelalelere de ulaşıp unutulmaz fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Sinharaja Yağmur Ormanları ile Ratnapura arasında bir saatlik sürüş mesafesi bulunmaktadır.


Dhanaja Gem Museum


Mücevher müzesinde yakut, safir ve ametist gibi değerli ve yarı değerli taşlardan oluşan nefes kesici sergiler bulunmaktadır. Birbirinden ilginç taşların rengarenk manzaraları karşısında büyülenmemek elde değil. Ratnapura’daki mücevher madenciliği sektörünün tarihini öğrenebileceğiniz bu ilginç müzede, değerli taşların satışı da yapılmaktadır. Mücevher müzesi kent merkezinden 2,5 km uzaklıktadır.


Ratnapura Nerede?


Ratnapura, Hindistan’ın güneyinde bir ada ülkesi olan Sri Lanka’nın güneybatı bölgesinde yer almaktadır. Sabaragamuwa Eyaleti’nin başkenti olan Ratnapura, ülkenin başkenti Kolombo’ya 101 km mesafededir. Kent Black River (Kalu Ganga) üzerinde yer almaktadır.


Ratnapura’ya Nasıl Gidilir?


Ratnapura’da herhangi bir havalimanı bulunmadığı için Türkiye’den direkt ulaşım mümkün değildir. Kente ulaşmak için öncelikle başkent Kolombo’ya gitmeniz gerekiyor. İstanbul’dan Kolombo’ya aktarmalı uçuşlar düzenlenmektedir. Yaklaşık 11 saatlik bir uçuşun ardından Kolombo’daki Bandaranaike Uluslararası Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Kolombo’dan Ratnapura’ya gitmek için en uygun yöntem belediye otobüslerini kullanmaktır. Saat başı kalkan bu otobüsler ile 3 saatlik yolculuğun ardından kente ulaşabilirsiniz.
 
 

Ratnapura ile İlgili

Ratnapura Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type D / 250V / 5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27.2oC
  • Şub 27.8oC
  • Mar 28.3oC
  • Nis 28.4oC
  • May 27.9oC
  • Haz 27.4oC
  • Tem 27.1oC
  • Agu 27.1oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 27.1oC
  • Kas 27.1oC
  • Ara 27.1oC

Kısa Kısa