Rhode Island Hakkında Temel Bilgiler

snow-2061262__340.jpg

 

Rhode Island, 3.144 kilometrekarelik yüzölçümüyle Amerika Birleşik Devletleri’nin en küçük eyaletidir. İngiliz Krallığı’na bağlılığını reddeden kolonilerin ilki olan eyaletin resmî adı Okyanus Eyaleti’dir ve toplam alanının yaklaşık yüzde 14’ünü kapsayan büyük koylara ve girintili çıkıntılı sahillere sahiptir. Çoğunlukla düz bir topografik yapıya sahiptir. Oldukça az sayıda dağ ve yükseklikleri olan eyaletin en yüksek noktası 247 metre ile Jerimoth Tepesi’dir. Rhode Island’ın iki ayrı doğal bölgesi vardır; bunlardan biri Doğu Rhode IslandNarragansett Koyu’nun ovalarını oluşturmaktadır. Diğeri ise Batı Rhode IslandNew England Upland’ın bir parçasını oluşturmaktadır. Ana karadaki güney kıyıları yaklaşık olarak 19 km.’dir. Nemli karasal bir iklime sahip olan eyalet, güney kıyılarında inildikçe daha sıcak ve ılımanlaşır. Eyalette zaman zaman kasırga ve tropikal fırtınalar da görülmektedir. Tarihte önemli hasar bırakan kasırgalar arasında 1938 New England kasırgası, Carol Kasırgası, Donna Kasırgası ve Bob Kasırgası’dır.

Eyaletin başkenti Providence’tir. Bu aynı zamanda en büyük şehridir. Hem ekonomiyi desteklemesi bakımından hem de kültürü iyi yansıtması bakımından oldukça önemli bir şehirdir. Düzenlenen festivallerinin çoğuna ev sahipliği yapması, eyalet kültür ve tarihini yansıtması, bunların yanında bir de doğal rekreasyon alanlarına sahip olmasıyla en çok turist çeken şehirdir. Bu açıdan ve de üretim faaliyetleriyle eyalet ekonomik gelirinin büyük çoğunluğunu oluşturur. Roger Williams buraya ilk geldiği zaman böyle bir cenneti ortaya çıkarmaktan sorumlu olduğuna inanır.

Devamını Oku

Rhode Island ile İlgili

Rhode Island Nerededir?

Amerika’nın güneyine doğru konumlanmış olan Rhode Island, New England tarafından kuzeyde ve doğuda sınırlandırılmıştır. Batıdaki komşusu Massachusetts ve Connecticut, güneyde ise Atlantik Okyanusu’na kıyısı vardır. Rhode Island ormanları, kuzeydoğu kıyı ormanlarının ekolojik bölgesinin bir parçasıdır.

Rhode Island’a Ne Zaman Gidilir?

surfer-238086__340.jpg

Rhode Island’ı ziyaret etmek için en ideal zaman haziran ile ağustos arasındaki dönemdir. Ayrıca eylül ve kasım arası da yüksek sezon dönemidir. Tabi popüler olan bu dönemlerde oldukça pahalı oteller ve çokça bir kalabalık bölgede bulunmaktadır. Sonbahar, bölgedeki ağaçların aldığı harika renkler, serin havası ve canlı atmosferi ile en iyi zaman olabilir. Daha az kalabalık ve uygun fiyatlı bir seyahat için ilkbahar, kış dönemi ideal olabilir. Ancak New England’daki konumu sebebi ile tropikal fırtınalara ve kasırgalara karşı savunmasız olan Rhode Island’a gitmek istiyorsanız, uyarıları ve kasırga dönemlerinin mutlaka takip etmelisiniz.

Rhode Island’a Nasıl Gidilir?

Uçak ile Rhode Island’a gidilebilir. İstanbul’dan Providence’a aktarmasız olarak yaklaşık 18 saat süren uçuşlar yapılmaktadır. Onun dışında daha merkezî ve işlek olan Boston’a veya New York’a ulaşım sağladıktan sonra trenle eyalete geçebilirsiniz.

Rhode Island Mutfağı

boats-708747__340.jpg

Rhode Island, oldukça güçlü bir yemek kültürüne sahiptir. Farklı tatta birçok seçenek hem lezzetli hem de değişiktir. Rhode Island’da denemeniz gereken bazı yiyecekleri aşağıda bulabilirsiniz.

İstiridye ile doldurulmuş hamurun kızartılmasından yapılan bir kek olan tuzlu kek, oldukça şaşırtıcı ve benzersiz bir tada sahiptir.

Devamını Oku

Rhode Island’da Konuşulan Diller

Resmi dili İngilizcedir. Bunun yanı sıra Rhode Island’da İspanyolca yüzde 8.07 ile yüksek bir orana sahiptir. Portekizce ise yüzde 3.08 oranında konuşulmaktadır. Fransızca, İtalyanca gibi dillerinde konuşulduğu eyalette diğer dillerin konuşulma yüzdesi 4,3’tür.

Rhode Island’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

· MLK Jr’ın Doğum Günü:16 Ocak

· Başkanlık Günü: 20 Şubat

· Anma Günü: 29 Mayıs

· Bağımsızlık Günü:4 Temmuz

· İşçi Bayramı: 4 Eylül

· Kolomb Günü: 9 Ekim

· Şükran Günü: 23 Kasım

· Noel: 25–26 Aralık

Rhode Island’ın Ekonomisi

newport-742922__340.jpg

Rhode Island ekonomisinin en önemli etkenlerinden biri balıkçılıktır. Suyun kenarında olması hem avcılık hem de ticaret bakımından büyük ölçüde yararlanılmasını sağlar.

Devamını Oku

Rhode Island’ın Kısa Tarihi

Rhode Island, yüzlerce yıldır bir yerleşim bölgesi olarak ilgi görmektedir. Çeşitli Amerikan kabileleri her zaman burada yaşamaktaydılar. Avrupalılardan önce Algonquian dilini konuşan, bu kabileler, mısır, fasulye ve kabak üretmekteydiler. En büyük kabile Narragansett, diğer kabileler ise Wampanoag, Niantic, Nipmuck ve Pequot’tur. İlk olarak burayı İtalyan bir kâşif keşfetmiştir. Bazı yerel kabilelerle görüşmüş ve sahil şeridini haritalara işlemiştir. Bundan yaklaşık 90 yıl sonra Hollandalı bir kâşif gelmiş, o da Narragansett Körfezi’ni ve Block Island adındaki kıyı şeridini haritaya eklemiştir İlk kalıcı Avrupa yerleşimi Roger Williams tarafından yaklaşık 1636 yılında kuruldu. Bölgede dinî özgürlük ilan eden Williams, bu konuda aynı düşünceyi paylaşan insanlar tarafından takip edildi. Bölgeye daha fazla sömürgeci yerleştikçe, Massachusetts Körfezi Kolonisi’nden bağımsızlık istendi. 1644’te kendi kolonilerini kurmak için birleştiler ve İngiltere’den kraliyet tüzüğü edindiler. İngiltere Amerikan kolonilerine vergi ödemeye başladığında Rhode Island bağımsızlık kazanmak istiyordu. Bir takım saldırılardan sonra Rhode Island İngiltere’ye karşı sömürgeciliği bırakan ilk kolonilerden biri oldu. Ne kadar Amerika Birleşik Devletleri’ne katılmaktan çekinse de, yasa tasarısından sonra katılmayı kabul ettiler ve birliğe katılan 13. eyalet oldu.

Rhode Island’da İklim ve Hava Durumu

beach-852514__340.jpg

Nemli karasal iklime sahip olan Rhode Island, genellikle sıcak yazlara ve soğuk kışlara sahiptir. Eyaletin en güney ve kıyı kesimleri daha ılıman iklimlere sahiptir. Bunda suyun etkisi oldukça büyüktür. Daha güney kesimlerinde sıcak yazların yanında serin kışlar, yağmur ve kar karışımı sulu yağışlar görülmektedir.

Rhode Island’da Din ve İnanç

Rhode Island’ın yüzde 72’sini Hristiyanlar oluşturmaktadır. Katoliklerin ağırlıkta olduğu coğrafyada yüzde 1 oranında Musevi ve yüzde 0,5 oranlarında Müslüman, Budist ve Hindu yaşamaktadır. Ateist, Deist, Agnostik ve inançsız kişiler nüfusun yüzde 23’ünü oluşturmaktadır.

Rhode Island’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

rose-island-1632524__340.jpg

 

Eyaletin başkenti olan Providence, aynı zamanda büyük şehirlerden biridir. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Turistik, ekonomiye katılan değer, üretim ve doğal güzellikleriyle çeşitli niteliklere sahipleridir. Providence dışında diğer bilinen şehirler ise Warwick, Cranston, Pawtucket, Kingston, Wickford ve Wakefield’dır.

Providence eyaletin başkenti aynı zamanda yaklaşık 180 binlik nüfusu ile en kalabalık şehridir. Görülebilecek oldukça fazla noktaya sahip olan bu şehir, eyalete ziyarete gelen turistlerin en çok gittiği şehirdir. Ülkede ilk sanayileşen kentlerden biridir. Tekstil imalatı, takı ve gümüş sanayisi konusunda dikkat çekmektedir. Providence, Rhode Island Eyaleti’nin kültürünü çok iyi yansıtmaktadır. Buranın kültürü eyaletin kültürüyle adeta özdeşleşmiştir. Ülkede kişi başına en çok kahve ve çörek dükkânı düşen şehir burasıdır. Aynı şekilde en fazla restorana da sahiptir.

Devamını Oku

Rhode Island Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 1.331.479
Dili: İngilizce
Para Birimi: USD İklim: Nemli Karasal İklim