Er-Rifaa Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Er-Rifaa, Bahreyn Krallığı’nın en büyük ikinci şehridir. Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrılan kent Güney Valiliği’nin bir parçasıdır. Bahreyn’in en turistik şehirlerinden biri olan Er-Rifaa’nın nüfusu 120 bin civarındadır. Ülkenin en zengin petrol yataklarına sahiptir. Doğu Er-Rifaa ziyaretçilerine çeşitli alışveriş merkezlerinin yanısıra 1812 yılında inşa edilen Riffa Hisarı gibi cazibe merkezleri de sunmaktadır. Buradaki iki ana alışveriş caddesi Riffa Bazaar ve Royal Golf Club’taki Bukuwara Street’tir. Doğu Er-Rifaa batıya göre daha çok alışveriş merkezine ve pazaryerine sahiptir. En popüler alışveriş ürünlerinin başında Arap elbiseleri, mücevherat ve parfümler geliyor. Bölgede ayrıca İran halıları ve Arap yağlarının satıldığı pazarlar da mevcuttur. Royal Golf Club’ta golf oynamak Er-Rifaa’da yapılacak en iyi aktivitelerden biri olarak kabul edilir. Kentin doğusu ekonomik yaşantının merkezini temsil ederken batısı ağırlıklı olarak yerleşim alanıdır. Kraliyet ailesi, bakanlar ve iş adamlarının büyük bölümü şehrin batı yakasında ikamet ederler. Er-Rifaa’nın ünlü saat kulesi de burada yer almaktadır. Şehrin her iki bölümünün de kendine ait futbol kulüpleri ve stadyumu vardır. Ancak önemli spor etkinlikleri Doğu Er-Rifaa’daki Bahreyn Ulusal Stadyumunda düzenlenmektedir. Yeryüzündeki en sıcak iklimlerden birine sahip olan Er-Rifaa’da yıl boyunca ortalama sıcaklık 31 derecedir. Eğer tatilinizi sıcak ve kuru bir şehirde yapmak istiyorsanız Er-Rifaa iyi bir tercih olabilir. Kenti ziyaret etmek için en uygun dönem kasım ve mart ayları arasındaki dönemdir. Yaz aylarında 40 dereceye ulaşan bunaltıcı sıcakların aksine; kış mevsiminin en soğuk ayı ocakta gündüz sıcaklıkları 21 derece civarındadır. Bir ada ülkesi olan Bahreyn’in kalbinde bulunan Er-Rifaa’nın denize kıyısı bulunmamaktadır.


Er-Rifaa’da Ne Alınır?


Hareketli alışveriş yaşamı ve otantik çarşılarıyla ünlü Er-Rifaa’da Riffa Bazaar ve Bukuwara Street Market olmak üzere iki ana alışveriş bölgesi bulunmaktadır. ‘Souq’ adı verilen yerel çarşılarda aradığınız her şeyi bulmanız mümkün. Ancak Er-Rifaa’da en çok tercih edilen ürünlerin başında Arap parfümleri ve müthiş desenlere sahip İran halıları geliyor. Er-Rifaa’da altın ve mücevher alışverişi de oldukça yaygındır. Eğer sevdiklerinize hediye almak istiyorsanız ilginç tasarımlı tişörtleri veya lezzetli baharatları gözden geçirebilirsiniz.


Er-Rifaa’ya Nasıl Gidilir?


Er-Rifaa’da uluslararası uçuşlar için kullanılan bir havalimanı bulunmamaktadır. Kente gitmek için öncelikle Bahreyn’in başkenti Manama’dan 7 km uzaklıkta bulunan Bahreyn Uluslararası Havalimanı’na ulaşmanız gerekiyor. Muharraq Adası üzerinde bulunan havalimanına, İstanbul’dan direkt uçuşlarla 4 saatlik bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz. Oldukça küçük bir yüzölçümüne sahip olan Bahreyn’de ulusal taşıma sistemi oldukça basit ve konforludur. Er-Rifaa’ya ulaşmak için Manama’dan kalkan 19 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. İki şehir arasındaki mesafe 17 kilometredir. Eğer daha hızlı bir ulaşım istiyorsanız taksileri veya araç kiralama yöntemlerini tercih edebilirsiniz.


Er-Rifaa Gezilecek Yerler


Er-Rifaa gezginlere çok sayıda destinasyon vaat etmese de keşfedilmeye değer tarihi yapılara, ilginç müzelere ve köklü bir kültüre sahiptir. Burada yüzlerce yıllık Riffa Hisarı’nı gezebilir, askeri müzede tarihi bir yolculuğa çıkabilir veya Ortadoğu’nun en iyi golf tesislerinden biri olan Royal Golf Club’ta golf dersleri alabilirsiniz.


Riffa Hisarı


Riffa Hisarı, 1812 yılında Şeyh Salman bin Ahmed El Fetih El Halife’nin hükümdarlığı sırasında inşa edilmiş kentteki en eski yapılardan biridir. Bazı kaynaklara göre bu hisar 17. Yüzyılda İran Safevi İmparatorluğu tarafından yaptırılmıştır. Er-Rifaa 1869 yılına kadar hükümetin koltuğu konumundayken hükümdarlar bu hisarda konaklamıştır. Hisar, adanın ortasında stratejik bir öneme sahip şekilde inşa edilmiştir. Hunanaiya Vadisi’nin muhteşem manzarasına sahip olan bu tarihi yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.


Bahreyn Askeri Müzesi


Bahreyn’in en önemli müzelerinden biri olan Bahreyn Askeri Müzesi’nde ülkenin tarihine ve askeri geçmişine dair birçok bilgiyi edinebilirsiniz. Giriş için herhangi bir ücret talep edilmeyen bu küçük müzede, Bahreyn’de 1783 yılından bu yana kullanılan askeri ekipmanları ve onların minyatürlerini görebilirsiniz. Müze dört bölümden oluşmaktadır. Main Hall’da büyük savaşların tasvirlerini, Rulers Hall’da Bahreyn hükümdarlarına ait sergileri, Castle Hall’da ülkedeki kalelere ait bilgileri ve Horses Hall’da ise Bahreyn’in savaş tarihinde önemli rol oynayan atların ve sonradan onların yerini alan askeri araçların sergilerini görebilirsiniz. Bahreyn Askeri Müzesi Riffa Hisarı’na yürüme mesafesindedir.


Royal Golf Club


Bahreyn’deki en iyi golf tesisi olarak gösterilen Royal Golf Club, sporseverlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer. Muhteşem bir çehreye sahip olan bu golf tesisi ziyaretçilerine çöl golfü deneyimi vaat ediyor. 1000 konutlu Riffa Views’un içinde bulunan Royal Golf Club’ta golf dersleri de alabilirsiniz. Burada restoran, havuz, spa ve tenis akademisinin yanı sıra çeşitli kültür ve eğlence tesisleri de yer almaktadır.

 

Er-Rifaa ile İlgili

Er-Rifaa Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 16oC
  • Şub 17oC
  • Mar 20oC
  • Nis 25oC
  • May 29oC
  • Haz 32oC
  • Tem 33oC
  • Agu 33oC
  • Eyl 32oC
  • Eki 28oC
  • Kas 24oC
  • Ara 19oC

Kısa Kısa