Google+

Arama formu

Campulung

Romanya’nın yazlık bir şehri olan Campulung, ormanlık alanlara yakın...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 RON = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃

Campulung Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Romanya’nın yazlık bir şehri olan Campulung, ormanlık alanlara yakın konumuyla tertemiz bir havaya sahiptir. Tepeler arasında konumlanan yerleşim, saf havası, etkileyici manzarası ile popüler bir yaz turizmi noktası konumuna gelmiştir. Ayrıca kentteki tarihî binalar, geçmişin izlerini günümüze taşıyarak kültürel açıdan da değerleri bünyesinde barındırabilmiştir. Uzun ve zengin tarih, Campulung’un karakterini meydana getirmiştir. Campulung’un kelime anlamı ise Rumencede “uzun ova” anlamına gelmektedir.

Campulung Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Arkeolojik araştırmalara göre, şehirdeki ilk insan yerleşimi MÖ 1700 ile 1600 yıları, yani Bronz Çağı’na dayanmaktadır. Şehrin konu edildiği tarihteki ilk belge ise 1212 yılına dayanmaktadır. 1292 yılına tarihlenen bir başka belge ise Campulung’u Eflak’ın en eski şehri olarak nitelendirmektedir. 13. yüzyılın başlarında, önemli bir Transilvanya Saksonları topluluğu, şehirde el sanatları ve ticaretin gelişmesinde etkili olmuş ve şehirde bu şekilde kültürel açıdan ilerleme gerçekleşebilmiştir. Bu topluluğu yönetmiş olan en son kişi olan Laurencius de Longo Campo’nun 1300 yılına tarihlenen kitabesi, Eflak’ın en eski epigrafik belgesi olma niteliği taşımaktadır. 1330 yılında, Kral I. Basarab Campulung’u Eflak’ın başkenti ilan etmesi ile Campulung şehir statüsü kazanmıştır. 1559 ile 1774 yılları arasında yazılmış 38 tarihi kayda göre Macar kralının I. Basabarb’a yenildiği Posada Savaşı’nın ardından Campulung başkent ilan edilmiştir. 1369’da ise Kral Vladislav Vlaicu, başkenti Curtea de Arges’e taşımıştır. 1552’de Campulung’da Eflak’ın ilk ilkokulu ve devlet okulu kurulmuştur. Campulung’un tarihsel süreci içerisinde gerçekleşen tüm bu çeşitli olaylar kente bir iz bırakmıştır.

Campulung, turistler için birçok gezilip görülecek anıta sahiptir. Çevresindeki harika manzara, temiz hava ve tarihi binalar ziyaretçileri kendine çekmektedir. Bu açıdan Campulung, rahatlatıcı ve kültürel bir tatil için ideal bir nokta olarak değerlendirilebilir.