Cluj Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Transilvanya’nın başkenti olan Cluj, Romanya’nın en çok ziyaretçi ağırlayan şehirlerinden biridir. Ülkenin kuzeybatısında konumlanan şehir Romanya’nın en kalabalık dördüncü şehridir. Someşul Mic Nehri vadisinde yer alan Cluj 1790’dan 1848’e ve 1861’den 1867 yılına kadar Transilvanya Büyük Prensliği’nin resmi başkentliğini yapmıştır. 330 bin kişilik nüfusa sahip olan Cluj şehri 6500 kilometrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Cluj, Transilvanya kültürünü tanımak isteyenler için ideal şehirlerden biridir. Yıl boyu düzenlenen kültürel aktiviteleri, tarihi yapıları, birbirinden güzel yemekleri ile ziyaretçilerine unutulmaz bir atmosfer sunan şehir genç nüfusu ile de dikkat çekmektedir. Romanya’daki en önemli akademik, kültürel, endüstriyel şehirlerin başında gelen Cluj ülkenin en büyük üniversitesi olan Babe-Bolyai Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. 2015 yılında Avrupa Gençlik Başkenti seçilen şehir 2018 yılında da Avrupa Spor Şehri unvanına hak kazanmıştır.
 

Cluj Nerede?

Romanya’nın kuzeybatısında yer alan Cluj şehri Transilvanya’nın resmi olmayan başkenti kabul edilmektedir. Bükreş’e 324 kilometre, Budapeşte’ye 350 kilometre, Belgrad’a ise 320 kilometre uzaklıktadır.
 

Cluj’a Ne Zaman Gidilir?


Apuseni Dağları’na yakın olan Cluj şehri karasal iklim özelliklerine sahiptir. Kış aylarında sıcaklık değerleri çoğu zaman 0 derecenin altındadır ve ortalama 65 gün zemin karla kaplıdır. Temmuz, Ağustos ayları şehirde sıcaklık değerlerinin en fazla yükseldiği aylar olurken yazın ortalama sıcaklık 18 derecedir. Yaz aylarında yağış ve nem oranı düşük olsa da nadiren şiddetli fırtına olayları yaşanabilmektedir. İlkbahar ve sonbahar aylarında sıcaklıklar ortalama 13 derece civarında seyrederken yağış miktarı fazladır. 2014 yılında Avrupa Birliği’ne bağlı bir araştırmaya göre Cluj şehri AB’deki en iyi hava kalitesine sahip şehir seçilmiştir. Cluj şehrini keşfetmek isteyenler için en ideal dönem ilkbahar ve yaz aylarıdır. Yağmur ihtimaline karşı hazırlıklı gidilmesi tavsiye edilir.


Cluj’a Nasıl Gidilir?


Cluj-Napoca Uluslararası Havalimanı şehre ulaşım konusunda büyük kolaylık sağlamaktadır. Başta İstanbul olmak üzere Münih, Londra, Viyana, Milano, Roma, Madrid, Barselona gibi Avrupa’nın hemen her şehrinden Cluj’a uçakla aktarmasız olarak ulaşım mümkündür. Havalimanına iniş yaptıktan sonra 5 numaralı troleybüse binerek şehir merkezine rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksi ile şehir merkezine gitmek isteyenler için ortalama ücret 15-20 RON civarındadır. Cluj-Napoca Uluslararası Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre mesafededir.

Romanya’nın diğer şehirlerinden Cluj’a gelmek isteyenler için demiryolu en iyi alternatiflerden biridir. Ayrıca Viyana ve Budapeşte gibi şehirlerden de 8-10 saat arası süren tren yolculuğu ile Cluj’e ulaşım sağlamanız mümkündür. Otobüs yolculuğu da şehre ulaşım sağlamak isteyen gezginler için uygun fiyatlı alternatiflerden biridir.

Cluj Para Birimi


Cluj’da Romanya’nın resmi para birimi olarak Rumen Leyi (RON) kullanılmaktadır. 1 Rumen Leyi yaklaşık olarak 1.30 TL’dir. (Kur bilgisi Ocak 2019’da güncellenmiştir)
 

Cluj Gezilecek Yerler

Romanya’nın en turistik şehirlerinden biri olan Cluj’da Avrupa atmosferini sonuna kadar hissedebilirsiniz. Gezilecek yerler listenize eklemenizi önerdiğimiz ilk tarihi yapı ana meydandaki Matthias Cornivus Anıtı’dır. 1902 tarihinde mimar Janos Fadrusz tarafından inşa edilen heykel Romanya’da doğmuş, Macaristan ve Hırvatistan’da krallık yapmış olan Matthias Cornivus anısına dikilmiştir. Union Square’de yer alan St. Michael Kilisesi görülmeye değer dini yapılar arasındadır. Gotik mimarisiyle ilgi çeken kilise Transilvanya’daki en değerli tarihi yapılar arasında gösterilmektedir. 15. yüzyılda inşası tamamlanan kilisenin 50 metrelik neogotik kulesi ülkenin en uzun kulesidir. Union Square çevresinde görebileceğiniz Teleki ve Banffy Sarayları şimdilerde Ulusal Sanat Müzesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Fransisken Manastırı ve 1800’lü yılların mimarisini yansıtan Mirror Street Cluj gezilecek yerler arasındadır.

Seyahatiniz bahar ve yaz aylarına denk gelirse Botanik Bahçesi’ni görmeden şehirden ayrılmayın deriz. 200’ün üzerinde gül çeşidinin sergilendiği Botanik Bahçesi 14 hektarlık bir alana sahiptir. Tropikal bitkilerin yanı sıra lale, nergis, zambak gibi bitkileri de görebileceğiniz Botanik Bahçesi’nde şehri gezmekten yorgun düşen bedeninizi dinlendirebilir, keyifli birkaç saat geçirebilirsiniz. Cluj’da doğanın tadını çıkarabileceğiniz adreslerden bir diğeri ise Central Park’tır. Parkın ortasındaki küçük gölette kayıkla gezinti yapabilir, temiz havada yürüyüşün tadını çıkarabilirsiniz. Romanya’nın tarihine ve kültürüne daha yakından aşina olmak isterseniz Transilvanya Etnografya Müzesi’ni ziyaret etmenizi öneririz. Geleneksel kıyafetler, kumaşlar, ev aletleri, seramiklerin sergilendiği müzeyi Salı-Pazar günleri 09.00 - 17.00 saatleri arasında gezebilirsiniz. Fotoğraf tutkunları için eşsiz bir manzara sunan Gilau Gölü’nün Cluj’a araçla 15 dakikalık mesafede yer aldığını hatırlatmak isteriz.