Transfagarasan Yolu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2.042 metre yükseklikte yer alan Transfagaran Yolu, sayısız kıvrıma sahip 90 kilometre uzunlukta bir yoldur. Romanya’nın dağlık arazisinde, engebeler üzerinde yer alan asfalt yol, oldukça şaşırtıcı bir görünüme sahiptir. Otomobil severler arasında popüler olan BBC’nin Top Gear programının “dünyanın en iyi yolu” olarak seçtiği Transfagarasan Yolu’nun yapımı askeri sebeplere dayanmaktadır. Adeta dev bir yarış pisti gibi görünen yolun manzarası masalsı bir güzelliktedir. Ülkenin en yüksekte konumlanan ikinci asfalt yolu olan Transfagarasan, Romanya’nın oldukça ilgi çekici ve dünya çapında ün salmış bir noktasıdır. Özellikle buradaki manzara eşliğinde araba sürmek eşsiz bir deneyim yaşatmaktadır. Yolda çok fazla keskin viraj olmasından dolayı ise 40 kilometre hızı geçmek mümkün olamamaktadır.

Askeri amaçlı inşa edilen Transfgaran Yolu’nun yapımı 4 buçuk yıl sürmüştür. 6 milyon kilo dinamitin kullanıldığı inşaat aşamasında 3,8 milyon metrekare dağlık alan kesilmiştir. Transilvanya’nın tarihi bölgelerini ve Eflak’ıbirbirine bağlayan yol, ülkenin kuzeyi ve güneyi arasında hızlıca askeri malzeme taşıma işlemlerinin gerçekleşebilmesi amacıyla inşa edilmiştir. 1968 yılında, Sovyetler Birliği’nin Çekoslovakya’yı işgalinden dolayı Rumen politikacı Nikolay Çavuşesku 1970 ile 1974 yılları arasında bu yolu inşa ettirmiştir. Yolun inşaatı maddi maliyetlerin yanı sıra insan hayatına da mal olmuştur. Yapım aşamasında çalışan, dinamit kullanma konusunda acemi olan yüzlerce genç asker hayatını kaybetmiştir. 20 Eylül 1974’te resmen açılan yolun kaplaması 1980 yılına kadar devam etmiştir. 

Ekim ayı sonundan temmuz ayına kadar kapalı olan yol, yalnızca iki ay boyunca unutulmaz sürüş deneyimini tatma imkânı sunmaktadır. 90 kilometre uzunluğa sahip yolun birçok aşamasında muhteşem manzaralara ve doğal güzelliklere şahit olmak mümkündür. Transfagarasan Yolu, Romanya’nın görülmeye değecek nadide bir noktasıdır.

Transfagarasan Yolu Nerededir?

Orta Avrupa’nın güneydoğusunda, Balkan Yarımadası’nın kuzeyinde yer alan Romanya’daki Karpat Dağları’nın güney kesiminden geçen bir yol olan Transfagarasan Yolu, Piteşti yakınlarındaki Bascov Köyü civarında başlamaktadır. Yol, DN1 ve Sibiu’yu geçerek ülkenin en yüksek zirveleri olan Moldoveanu ve Negoiu’ya kadar uzanmaktadır. Adını Făgăraș Dağları'ndan alan yol Transalpina’dan sonra ülkenin ikinci en yüksek asfalt yolu olma özelliği taşımaktadır. 90 kilometre uzunluğa sahip olan Transfagarasan Yolu, tarihi Transilvanya bölgeleri ile Eflak’ı birbirine bağlamaktadır.

Transfagarasan Yolu’na Nasıl Gidilir?

Transfagarasan Yolu’na gitmek için öncelikle İstanbul’dan Romanya’nın başkenti Bükreş’euçmak gerekmektedir. Transfagarasan Yolu’na Türkiye’den hava yolu ile gidilebilecek en yakın şehir olan Bükreş’ten Transfagarasan’a gitmek yaklaşık 3,5 saat sürmektedir. Transfagarasan Yolu’nda sürüş deneyimi özellikle önerildiğinden, Bükreş’ten buraya özel araç ile gelmek tercih edilebilir.


Transfagaran Yolu’nun Rotası

Transfagarasan Yolu, 2042 metre yüksekliğe kadar tırmanmaktadır. Sarp ve keskin virajlara, uzun S şeklindeki kavislere ve sert alçalmalara sahip olan yol, bisikletçi, motosikletçi, yürüyüşçü ve sürücüleri cezbetmektedir. Birçok meraklıyı cezbeden Transfagarasan Yolu aynı zamanda ziyaretçilerine meydan okur nitelikte özelliklere de sahiptir.

Transfagarasan Yolu kar yağışı sebebiyle kış mevsiminde kapalıdır. Hava durumuna bağlı olarak kasım ayına kadar açık olabilen yol, bazen yaz aylarında da kapalı olabilmektedir. Bu açıdan Curtea de Argeş kasabasından ve Cartisoara köyünden bilgi almak mümkündür.

Transfagaran Yolu, üzerindeki beş adet tünel ile ülkenin en fazla tünele sahip yoludur. Yol, 884 metre uzunluğa sahip ülkenin en uzun tüneli olan Bâlea Tüneli'nden geçmektedir.

Yazar Bram Stoker’e Kont Drakula için ilham olmuş voyvoda III. Vlad’ın yaşadığı yer olan Poenari Kalesi, Transfagarasan’ın güneyinde Arefu Köyü yakınında yer almaktadır.
Transfagarasan’ın kuzeyi ise bisiklet yarışlarına ev sahipliği yapmaktadır. Romanya Turu’nun da gerçekleştiği bu güzergâh zorluk açısından Fransa Turu’ndaki ile benzerlik taşımaktadır.

Transfagarasan Yolu’nda Kalınacak Yerler

Transfagarasan Yolu üzerinde birçok konaklama noktası yer almaktadır. Alternatiflerden biri Arefu köyüdür. 2 bin metre yükseklikteki Balea Gölü de konaklama imkânlarına sahiptir. Balea Gölü çevresinde birçok otel hizmet vermektedir. Konaklama seçenekleri ile zengin olan bir diğer nokta ise Sibiu’dur. Sibiu bu açıdan geniş yelpazede seçenekleri bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca konaklamak için büyük şehir tercih edilmek istenirse, Transfagarasan Yolu’nun yakın konumda yer aldığı ülkenin başkenti Bükreş de tercih edilebilir.