Google+

Arama formu

Curtea de Argeş

14. yüzyılda Eflak’ta başkent olma işlevi üstlenmiş olan Curtea de Argeş...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 RON = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃

Curtea de Argeş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

14. yüzyılda Eflak’ta başkent olma işlevi üstlenmiş olan Curtea de Argeş, tarihsel öneme sahip günümüze kadar taşınmış birçok eski yapıyı bünyesinde barındıran bir Romanya şehridir. Sahip olduğu tarihî yapılarla adeta bir hazine olarak değerlendirilen şehir, alçakgönüllü bir cazibeye sahiptir. Argeş Nehri üzerinde kurulu olan Curtea de Argeş’in kelime anlamı, “Argeş üzerindeki hükümdarlık” anlamına gelmektedir. Bu ad, şehrin tarihsel geçmişine referans taşımaktadır. Eflak’ın en eski kiliselerinden biri, duvar resimleri, 14. yüzyılda inşa edilmiş prens konutunun kalıntılarının da aralarında yer aldığı olağanüstü mimari eserler görenlerde ihtişamlı hisler uyandırmaktadır. Küçük bir sanayi şehri de olan Curtea de Argeş’te ağaç işleri, yerel zanaat ve çömlekçilik faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

Eflak’ın en eski yerleşimlerinden biri olan Curtea de Argeş’teki en eski arkeolojik kalıntılar 13. yüzyıla tarihlenmektedir. Şehir, Karpat Dağları’nın güneyinde toprakları birleştirme amacı güden küçük bir devletin başkenti olmuştur. Campulung’un bazen Eflak’ın ilk başkenti olduğuna dair söylemler bulunsa da Eflak tarihçileri Curtea de Argeş’ten başkent olarak bahsetmektedir. Bu iddia ise Macar belgelerinde yer alan, I. Charles’ın Campulung’a değil Argeş kalesine saldırı gerçekleştirmiş olması ile desteklenmektedir. 1340 yılından sonra, saray ve kiliseyi de içeren yeni kraliyet yerleşkesi kurulmuştur. 1359 yılında ise Eflak Ortodoks Kilisesi inşa edilmiştir. Curtea de Argeş Eflak voyvodalarının koltuğu olmuş, 1396 yılından 1460’a kadar da Osmanlı İmparatorluğu tarafından yönetilmiştir. Curtea de Argeş, 16. yüzyılda başkent statüsünü tamamen kaybetmiştir. 14. ve 15. yüzyıllarda idari ve ticari açıdan gözde bir yerleşim olan Curtea de Argeş’in önemi ve nüfusu 16. yüzyılda giderek azalmıştır.

Curtea de Argeş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

19. yüzyılın sonlarında Curtea de Argeş’i Bükreş’e bağlayan demir yolu inşa edilmiştir. 1920-30 yıllarında ise altyapı sistemleri modernleştirilmiştir. Komünist rejimle sanayileşmenin arttığı şehirdeki çoğu fabrika 1990’larda kapanmıştır. Ancak Curtea de Argeş tekstil alanındaki önemini halen korumaktadır.