Sacramento Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sacramento, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin başkentidir. 


calhomeappraisals.com

Sacramento, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin başkentidir. Şehir, Sacramento Nehri ve Amerikan Nehri’nin kavşak noktasında, Kaliforniya’nın Central Vadisi üzerinde kuruludur. Köklü bir kültür ve ekonomi kenti olan Sacramento, aynı zamanda eyalet hükümetine ev sahipliği yapar. 2002 yılında Sacramento, TIME dergisi tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nin kültürel bütünleşmeyi en iyi sağlatan kenti olarak gösterilmiştir.

 

Devamını Oku

Sacramento Nerededir?

Sacramento; Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde, Sacramento Nehri ve Amerikan Nehri’nin kavşak noktasında konumlanır.

Sacramento Saat Farkı

Sacramento (UTC-8) ile Türkiye (UTC+2) arasında 10 saat fark bulunmaktadır. Sacramento Türkiye’den 10 saat geridedir. Türkiye’de saat 20.00 iken Sacramento’da 10.00’dur.

Sacramento Resmi Dili

Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi bir dili yoktur. Sacramento’da en çok konuşulan diller İngilizce ve İspanyolcadır.

Sacramento Vize İşlemleri

Diplomatik, hizmet ve hususi ve umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları, Amerika Birleşik Devletleri’ne yapacakları seyahatlerinde vize şartına tabidir. 

Sacramento Konsolosluk Bİlgileri

Türkiye Cumhuriyeti Los Angeles Başkonsolosluğu

 • Adres: 6300 Wilshire Blvd.,Suite 2010, Los Angeles, CA 90048
 • Telefon: +1 323 591 6480 / +1 323 591 6481 / +1 323 591 6482 / +1 323 655 8832
 • Resmi websitesi: losangeles.bk.mfa.gov.tr

Sacramento'ya Ne Zaman Gidilir?


regionalplans.org

Sacramento kentinde akdeniz iklimi etkilidir. Sıcak ve kurak yazların, ılık kışların yaşandığı kentte en fazla yağış kış aylarında görülür. Yılın en sıcak ayı olan temmuzda ortalama hava sıcaklığı 25 derece; en soğuk ay ocakta ise 7 – 8 derecedir. Sacramento’ya gitmek için en uygun zaman sıcaklıkların çok yüksek olmadığı Nisan, Mayıs, Haziran ve Eylül, Ekim, Kasım aylarıdır.

Sacramento'da Nerede Kalınır?

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde yer alan Sacramento şehri, aynı zamanda eyaletin başkenti olarak biliniyor. Yaklaşık 200 yıllık bir tarihe sahip olan şehir, her ne kadar başkent olsa da Kaliforniya’nın popüler şehirleri olan Los Angeles, San Francisco ve San Diego’nun gölgesinde kalıyor. Eyaletin kuzeyinde yer alan şehir, pek turistik bir bölge olarak görülmese de bir hafta sonunu geçirmek için gayet keyifli bir yer.   

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Sacramento otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Sacramento Otelleri

Sacramento, Amerika Birleşik Devletleri’nin “Altın Eyaleti” olarak bilinen Kaliforniya’nın başkentidir. Kaliforniya denince akla gelen ilk şehriler Los Angeles, San Francisco, San Diego olsa da Sacramento, eyaletin kuzeyinde yer alan, daha sakin, keşfedilmeyi bekleyen bir lokasyon. Çok turistik olmadığı için konaklama tesislerinin sayısı az olsa da her zevke göre bir tesis bulunabiliyor. 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Sacramento otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Sacramento'ya Nasıl Gidilir?

Sacramento’ya Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Türkiye’den Chicago, New York, Newark, Washington D.C., Atlanta, Dallas, Denver, Houston, Las Vegas, Minneapolis, Philadelphia, Phoenix, Portland, Seattle, Kansas yada Los Angeles’a direkt olarak uçabilir, oradan da Sacramento’ya havayolu ile ulaşabilirsiniz.
Ayrıca bu kentlerden Sacramento’ya demiryolu ile ulaşım da mümkündür.  

Sacramento Gezilecek Yerler


edocs.uis.edu

Kaliforniya eyaletinin başkenti Sacramento, geniş ve yemyeşil caddeleri, parkları, müzeleri, ilgi çekici yapıları ve köklü tarihiyle keşfedilmeye değer bir kent.

California State Capitol Museum (Kaliforniya Eyalet Meclisi Müzesi)


wikimedia.org

Kaliforniya Eyalet Meclisi Müzesi, Eyalet Meclisi binasında konumlanır. Bina 1869 yılından bu yana Eyalet Meclisi’ne ev sahipliği yapmaktadır. 1982 yılında açılan müzede Kaliforniya eyaletinin köklü tarihini gözler önüne seren sayısız eser yer almaktadır.

 • Adres: 1315 10th St, Sacramento, CA 95814, ABD
 • Telefon: +1 916 324 0333
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi – Cuma: 08.00 – 17.00 / Cumartesi – Pazar: 09.00 – 17.00
 • Giriş ücretsizdir.
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Sutter’s Fort (Sutter Kalesi)


prweb.com

Midtown bölgesinin kalbinde konumlanan Sutter’s Fort, Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski kalesi olma özelliğine sahiptir. Yapı John Sutter tarafından 1839’da “Kaliforniya Altına Hücum” döneminde, altın arama çalışmalarında kullanılmak üzere inşa edilmiştir. 19. yüzyılda restore edilen yapı ABD‘nin Ulusal Tarihi Öneme Sahip Eserler listesinde yer alır.

 • Adres: 2701 L St, Sacramento, CA 95816, ABD
 • Telefon: +1 916 445 4422
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00 – 17.00
 • Giriş ücretleri: Tam: 5 USD / İndirimli: 3 USD
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Big Four Building (Dört Büyükler Evi)


wikimedia.org

Şehir merkezinin Old Sacramento bölgesinde konumlanan Big Four Building, 1852 yılında inşa edilmiş ve Collis Huntington, Mark Hopkins, Leland Stanford ve Charles Crocker’ın ofislerine ev sahipliği yapmıştır. 1963’te zarar gören bina, 1965 yılında orijinal yapısı korunarak restore edilmiştir. Big Four Building günümüzde, ABD Ulusal Tarihi Öneme Sahip Eserler listesinde bulunmaktadır.

 • Adres: 226 K St, Sacramento, CA 95814, ABD

State Indian Museum (Kızılderili Müzesi)


images.trvl-media.com

State Indian Museum, Sutter’s Fort’un yakınında, Midtown bölgesinde konumlanır. Müzede Kaliforniya’da yaşayan Kızılderili kabilelerine ait sepetçilik, boncuk işleri, kıyafetler ve çeşitli gelenekler sergilenir. 1940 yılında ziyarete açılan müzede ayrıca dönemsel olarak Kızılderili kültürüne ait etkinlikler de düzenlenmektedir.

 • Adres: 2618 K St, Sacramento, CA 95816, ABD
 • Telefon: +1 916 324 0971
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00 – 17.00
 • Giriş ücretleri: Tam: 3 USD / İndirimli: 2 USD
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Crocker Art Museum (Crocker Sanat Müzesi)


thevenuevixens.com

Kaliforniya eyaletinin en eski müzelerinden biri olan Crocker Sanat Müzesi, aynı zamanda eyaletin en seçkin sanat koleksiyonuna sahiptir. Müzede, 1850’li yıllarda yaşanan “Altına Hücum” döneminden 21. yüzyıla kadar geçen zamana ait çok sayıda önemli eser sergilenir. Müze ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’nin en geniş seramik koleksiyonunu içinde barındırır.

 • Adres: 216 O St, Sacramento, CA 95814, ABD
 • Telefon: +1 916 808 7000
 • Ziyaret saatleri: Salı – Pazar: 10.00 – 17.00 / Perşembe: 10.00 – 21.00 / Pazartesi: Kapalı
 • Giriş ücretleri: Tam: 10 USD / İndirimli: 8 USD
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Cesar Chavez Park (Cesar Chavez Parkı)


sacramentocityexpress.files.wordpress.com

Plaza Park olarak da bilinen Cesar Chavez Parkı, şehir merkezi (Downtown) bölgesinde yer alır ve mükemmel bir manzaraya sahiptir. Yaz aylarında açık hava konser alanı olarak kullanılan parkta pek çok konser ve etkinlik düzenlenir. Park, 2012 yılında American Planning Association tarafından “Great Places in America” listesinde gösterilmiştir.

 • Adres: 910 I St,Sacramento, CA 95814,ABD

Sacramento Zoo (Sacramento Hayvanat Bahçesi)


williamlandgc.com

2 Haziran 1927 tarihinde 40 hayvan ile açılan Sacramento Hayvanat Bahçesi, günümüzde yaklaşık 6 hektarlık büyük bir alanda konumlanır. 500’den fazla canlıya ev sahipliği yapan Sacramento Zoo’da maymun, kuş türleri, geyik ve rakun gibi pek çok sevimli hayvanları görmek mümkündür.

 • Adres: 3930 W Land Park Dr, Sacramento, CA 95822, ABD
 • Telefon: +1 916 808 5888
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00 – 17.00
 • Giriş ücretleri: Tam: 11.75 USD / İndirimli: 7.75 USD
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

California State Railroad Museum (Kaliforniya Demiryolu Müzesi)


wikimedia.org

Kaliforniya Demiryolu Müzesi, şehir merkezinde, Old Sacramento bölgesinde konumlanır. Çok geniş bir koleksiyona sahip müzede, en iyi şekilde korunmuş eski trenler, lokomotifler ve ekipmanlar sergilenir. 1937 yılında ziyarete açılan müze, Sacramento’nun en turistik noktalarından biridir.

 • Adres: 111 I St., Sacramento, CA 95822, ABD
 • Telefon: +1 916 323 9280
 • Ziyaret saatleri: Temmuz – Eylül: Her gün 10.00 – 20.00 / Ekim – Haziran: Her gün 10.00 – 17.00
 • Giriş ücretleri: Tam: 10 USD / İndirimli: 5 USD
 • Resmi websitesi için tıklayınız.

Sacramento History Museum (Sacramento Tarih Müzesi)


associationnews.com

Old Sacramento’da konumlanan Sacramento Tarih Müzesi, 1985 yılında ziyarete açılmıştır. Müzede; 1850’lerde başlayan ve “Altına Hücum” dönemi olarak adlandırılan Sierra Nevada dağlarındaki altın bulma yarışından, günümüze kadar geçen zamana ait interaktif galeriler yer alır.

 • Adres: 101 I St., Sacramento, CA 95822, ABD
 • Telefon: +1 916 808 7059
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00 – 17.00
 • Giriş ücretleri: Tam: 5 USD / İndirimli: 4 USD
 • Resmi websitesi için tıklayınız.
Devamını Oku

Amerikan Mutfağı


wikimedia.org

Genel olarak et ve et ürünlerinden oluşan Amerikan mutfağında, et genellikle biftek şeklinde tüketilir ve barbeküde pişirilerek hazırlanır. Fastfood kültürünün ana vatanı Amerika Birleşik Devletleri’nde, et ve et ürünlerinin yanında çoğunlukla patates ve mevsim yeşillikleri servis edilir.

Kaliforniya eyaleti ve Sacramento’da en çok tüketilen Amerikan mutfağı lezzetleri elbette ki, hamburger, çizburger ve sosisli sandviçtir. Ülkenin genelinde hayat çok hızlı aktığından fast food kültürü hâkimdir. Sosisli sandviç, tost satan fast food tezgahlarını şehrin her bölgesinde, her köşe başında görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Sacramento Gece Hayatı


ompendiumblog.com

Sacramento gece hayatının kalbi, şehrin en turistik bölgeleri olan Downtown ve Midtown’da atar. Şehirde çok sayıda gece kulübü, bar ve pub tarzı mekân bulunur. Lüks gece kulüpleri genellikle J Street ve K Street’te yer alır. Gece kulüplerine girişte belirli bir giriş ücreti ödemek gerekebilir. Downtown ve Midtown bölgeleri, günün ilk ışıklarına kadar eğlencenin tadını çıkarabileceğiniz pek çok bar ve pub tarzı mekana da ev sahipliği yapar.

 

Devamını Oku

Sacramento Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Martin Luther King Jr. Günü – 19 Ocak
 • Başkan’ın Günü – 15 Şubat
 • Cesar Chavez Günü – 31 Mart
 • Anma Günü – 30 Mayıs
 • Bağımsızlık Günü – 4 Temmuz
 • İşçi Günü – 5 Eylül
 • Gaziler Günü – 11 Kasım
 • Şükran Günü – 24 Kasım
 • Noel – 25 Aralık

Sacramento (Kaliforniya) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type B / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 7.9oC
  • Şub 10.4oC
  • Mar 12.6oC
  • Nis 14.8oC
  • May 18.6oC
  • Haz 21.9oC
  • Tem 24oC
  • Agu 23.7oC
  • Eyl 21.9oC
  • Eki 17.7oC
  • Kas 11.8oC
  • Ara 7.9oC

Kısa Kısa

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri
Nüfus: 466.488
Resmi Dil: İngilizce / İspanyolca
Para Birimi: Amerikan Doları (USD)
İklim: Akdeniz İklimi
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
Big Mac Index: $ 4.79 (Türkiye $ 3.87)