Saint - Denis

Saint-Denis Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Saint-Denis, Fransa’nın deniz aşırı Reunion Departmanı’nda yer almaktadır. Yaklaşık 145.000 nüfusa sahip olan şehir, Reunion’un en büyük ve en kalabalık şehridir. Şehir, Hint Okyanusu’ndaki Reunion Adası’nın 1738’de idari başkenti olmuştur. Adanın aynı zamanda ekonomik başkenti de olan Saint-Denis, zengin bir tarih ve sanat mirasına sahiptir. Şehri yürüyerek dolaşanlar, mimarî güzellikleri yakından görebilme imkânına sahiptirler. Yaklaşık altmış kadar tarihî anıt resmi kayıtlarda bulunmaktadır.

1665 yılında ÉtienneRegnault, Taureau adlı gemiyle, 20 yerleşimciyle birlikte Reunion Adası’na gelerek Saint-Denis’nin yanında başka kasabalar da kurmuştur. Kasabanın ilk yöneticisi olan Étienne Regnault, 1669’da yönetim merkezini Saint-Denis’ye taşımıştır. 1738’de gelişim gösteren Saint-Denis, adanınbaşkenti olmuştur. Tarihi boyunca refah açısından yüksek standartlara sahip olan Saint-Denis’te gezerken görülen 19. yüzyıla tarihlenen binalar, dönem hakkında bize epeyce fikir vermektedir. Kolonyal ve dinsel mimarinin yanı sıra çok kültürlü atmosfer, şehrin günümüzdeki yapısını meydana getirmektedir. Adanın idari, siyasal ve ekonomik merkezi olan Saint-Denis, ticaret, endüstri ve hizmet sektörlerinin de aktif olduğu yerlerden biridir.

Okyanus ile yüksek bir dağ arasında konumlanmış olan şehir, Fransa’nın yurt dışı birimleri arasında en büyük olanıdır. Saint-Denis, etnik grupların ve geleneklerin eşsiz bir karışımı olmasının yanı sıra mutfak kültürü çeşitliliği ile de öne çıkmaktadır. 

Saint-Denis Nerededir?

Saint-Denis, Hint Okyanusu’nun batısında, Fransa’nın deniz aşırı Reunion Departmanı’nda bulunmaktadır. Şehir, adanın kuzey kıyısında yer alan Saint-Denis Nehri’nin ağzı ile yüksek bir dağın arasında bulunan bir havzada konumlanmaktadır. 

Saint-Denis’ye Nasıl Gidilir?

Reunion’da Roland GarrosUluslararasıHavalimanı hizmet vermektedir. Fransa’nın şehirleriyle günlük sefer bağlantılarına sahip olan havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 8 kilometre mesafede konumlanmaktadır. Fransa’dan kalkan uçaklarla buraya gelebilirsiniz. Türkiye’den ise aktarmalı olarak buraya uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz ya da Fransa’nın bir şehrine giderek orada biraz vakit geçirdikten sonra buraya uğrayabilirsiniz. Avrupa kıtasındaki diğer noktalara da aktarmalı seferler mevcuttur. Havaalanından şehrin merkezine otobüsler gitmektedir. Yaklaşık 20 dakika süren bu yolculukla şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

L'Océan Terminali ise Saint-Denis’nin ana otobüs terminalidir. Şehir, birkaç otobüs rotasının son durağında yer almaktadır. Avrupa’dan buraya gelen otobüsleri kontrol edip çeşitli Avrupa içi ulaşım gerçekleştiren otobüslerle yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Saint-Denis’ye Ne Zaman Gidilir?

Mart – kasım ayları arasında gidilmesi tavsiye edilen ve Ilıman iklimi sayesinde her mevsim ziyaret edilebilecek şehir, yağmurlu sezonun yaşandığı kasım – nisan arası tatil için uygun değildir. Özellikle de Fransız okullarının da tatil dönemi olan haziran – ekim arası çok daha hareketli bir sezonudur. Eğer denk getirmek isterseniz ekim ayında Reunion'un tüm bölgelerinde kutlanan "The Grand Raid - Diagonale des Fous" festivali Saint-Denis'te de kutlanmaktadır. 

Saint-Denis’te Görülecek Yerler

Fransız kültürünün önemli izlerini taşıyan Saint-Denis'de denize girmek için adanın batı tarafındaki Saint Gilles bölgesi çok iyidir. Bu bölgeye batı kıyıları mercan kayalıkları ile çevrili olduğundan buraya köpek balıkları giremez. Saint Gilles'deki limandan glass boat’lara (altı camlı tekne) binerek su altını seyredebilirsiniz. Bunun dışında tarihi ve turistik mekânları gezerek zamanınızı geçirebilirsiniz. Ayrıca tüplü dalış, trekking, dalga sörfü, yamaç paraşütü yapmanın yanı sıra şelaleler ve bazalt kanyonlar arasında gezintiler yapılabilirsiniz.

Reunion Adası’nın kuzey ucunda bulunan Saint-Denis küçük bir şehir olmasının yanı sıra gezilecek güzel yerler vadetmektedir. Yine de Reunion Bölgesi Reunion Departmanı’nın en kalabalık ve en büyük şehridir. Buraya gittiğinizde görülmesi gereken yerlerin başında gelen birkaç noktayı sizinle paylaşıyoruz.

St. Denis Reunion Katedrali

Bir Roma Katolik kilisesidir. İnşaatına 1829 yılının kasım ayında başlanmış olan binanın yapımı üç yıl içinde, 1832’de tamamlanmıştır. 1860 yılında kutsanmış olan dini yapı, 1975 yılından beri Fransa’nın sembollerinden biridir. İçinin güzel olduğu kadar dışı da güzeldir.

Conseil Général de la Réunion (Reunion Genel Kurulu)

Şehirde görmeden geçilmemesi gereken yapılardan biridir. Bina, 1804 yılında inşa edilmiştir. Muhteşem olarak nitelenen verandası, telkâri dekorasyonu ve çeşmenin bulunduğu bakımlı bahçesi ile şehrin en zarif yapılarından biridir.

Maison Carrère (Carrère Konağı)

1820’li yıllardan kalma, yerel mimarinin önemli bir örneği olan bir binadır. Restorasyonu titizlikle yapılmış olan konak dekorasyonu ile büyülemektedir. Müze olarak hizmet veren konak, şehrin sömürge geçmişinin aydınlatılmasında önemli bir yere sahiptir.

Musée Léon Dierx (Léon Dierx Müzesi)

Reunion’ın en önemli çağdaş sanat koleksiyonunun bulunduğu Musée Léon Dierx (Léon Dierx Müzesi), önceden Başpiskopos Sarayı olan binada yer almaktadır. Üç ayda bir sergi düzenlenen müzede Gaugin, Rousseau ve Barnard’ın tabloları, heykel ve seramikleri görülebilir. Müzede aynı zamanda Reunionlu şair Leon Dierx'in de birkaç resmi görülebilmektedir.

Büyük Camii (Mosquée Noor E Islam)

Saint-Denis’i tanımlayan binalardan biri olan Büyük Camii (Mosquée Noor E Islam) ise oldukça uzun minaresiyle dominant bir yapıdır. Yeşil ve beyazdan oluşan iç mekân cennetvari bir huzur atmosferi sunmaktadır.

Saint - Denis ile İlgili

Editörün Kaleminden

Saint - Denis Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 26oC
  • Mar 26oC
  • Nis 24oC
  • May 23oC
  • Haz 21oC
  • Tem 21oC
  • Agu 20oC
  • Eyl 21oC
  • Eki 22oC
  • Kas 23oC
  • Ara 25oC

Kısa Kısa