Saint Kitts ve Nevis’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Karayipler'deki Leeward Adaları’nda bulunan iki adadan oluşan bu federal ülkenin başkenti, ülkenin en büyük adası olan Saint Kitts üzerindeki Basseterre'dır. Nüfusun büyük çoğunluğu burada yaşamaktadır. Bunun dışındaki önemli şehirleri şöyledir: Cayon, Charlestown, Dieppe Bay Town, Gingerland, Newcastle.

Saint Kitts ve Nevis Nerededir?

StKitts_header.jpg

Saint Kitts ve Nevis, Karayipler'deki Leeward Adaları’nda bulunan ve iki adadan oluşan federal bir ülkedir. Yüzölçümü ve nüfus bakımından Amerika'daki küçük bağımsız devletlerdendir.

Saint Kitts ve Nevis’in Kısa Tarihi

view-of-the-fort.jpg

1493’te yılında Kristof Kolomb’un keşfettiği adalara 1623’te İngilizler yerleşmeye başladı. Ada, Büyük Britanya’nın Küçük Antillerdeki ilk sömürgesi oldu. St. Kitts’i, 1628′de Nevis Adası’nın sömürgeleştirilmesi izledi. 1628-1713 yılları arasında adalar, Fransızlarla İngilizler arasında çekişme konusu oldu. Şeker kamışı plantasyonları kuruldu. İş gücünde, Afrika’dan getirtilen kölelerden yararlanıldı. 1713 Utrecht Barışı ile kesin olarak İngiliz egemenliğine girdi. 1834’te, köleliğin kaldırılması, şeker kamışı üretiminde büyük düşüşe yol açtı. 1825’te Anguilla Adası ile birleştirilerek tek bir yönetim altında toplanan üç ada, 1871-1956 arasında Rüzgaraltı Adaları Federasyonu’nun, 1958-1962 arasında Antiller Federasyonu’nun bir parçasını oluşturdu.

1967’de kurulan özerk St. Kitts-Nevis-Anguilla Federe Devleti’nden tek yanlı ayrılarak bağımsızlığını duyuran Anguilla Adası, 1969’da İngiliz güçleri tarafından işgal edildi. 1971’e kadar eski konumunu sürdüren Anguilla Adası, 1976’da St. Kitts-Nevis’ten ayrılarak fiilen Büyük Britanya’ya bağlandı. Bu durumun Aralık 1980’de yapılan referandumla yasallık kazanmasından 3 yıl sonra Büyük Britanya ile St. Kitts-Nevis arasında yürütülen görüşmeler, 19 Eylül 1983’te, St. Kitts-Nevis’in bağımsızlığıyla sonuçlandı.

Saint Kitts ve Nevis’e Ne Zaman Gidilir?

Saint-Kitts-and-Nevis.jpg

Tropikal bir iklime sahip ola Saint Kitts ve Nevis’e yılın her dönemi gidilebilir. Çünkü yıl boyunca hava sıcaklıklar çok fazla değişmemekle birlikte 25-28 derece arasında seyreder.

Saint Kitts ve Nevis’e Nasıl Gidilir

Ülkeye girişler başkent Basseterre’de bulunan Robert L Bradshaw havalimanından yapılmaktadır. Türkiye’den Saint Kitts ve Nevis’e direkt uçuş mevcut değildir. Atlanta, Miami, Londra, New York’tan direkt uçuşlar mevcuttur.
 

Saint Kitts ve Nevis’te İklim ve Hava Durumu

saint-kitts-and-nevis-work-visa.jpg

Saint Kitts ve Nevis’te tropikal iklim görülür. Yıl boyunca sıcak ve nemli bir hava mevcuttur. Ocak-Şubat aylarında ortalama sıcaklık 25 dereceyken, Haziran-Ekim ayları arasında 28 derecedir. Bu dönem, yılın en sıcak zamanıdır.

Saint Kitts ve Nevis’in Ekonomisi

Saint Kitts ve Nevis’in ekonomisi turizm, tarım ve hafif sanayi üzerine kuruludur. 1940’larda yoğun olan şeker üretimi, dünya ekonomisine ayak uyduramayarak düşüşe geçmiştir. 2005 yılında devlet, kendi yönetimindeki şeker fabrikasını kapatmıştır. Buna karşın, turizm sektörü her geçen yıl yükseliş göstermektedir.

Saint Kitts ve Nevis Kültürü

Halk daha çok büyük şehirlerde yaşamaktadır. Bu kasabalarda çoğunlukla sadece büyük bir market yer alır. Kimi zaman posta merkezi de bulunmaktadır. Ülkede yaşayan halk için evlilik önemli bir kavramdır. Bu bir sosyal sorumluluk ve yetişkinliğin başlangıcı olarak görülür. Sağlık hizmetleri oldukça gelişmiştir. Doktorlar daha çok İngiltere ve Kanada’da eğitim almış kişilerdir.

Devamını Oku

Saint Kitts ve Nevis Mutfağı

Goat-Water-Taste-of-the-Caribbean-1200x801.jpg

Saint Kitts ve Nevis mutfağı daha çok Batı Hindistan etkisinde kalmıştır. Yemeklerinde genellikle kendi bölgelerinde üretilen malzemeleri kullanırlar. Ancak çok fazla tüketilen oğlak ya da keçi eti, aslında bir Afrika geleneğidir. “Sulu oğlak yahnisi” olarak adlandırdıkları yemekleri sıkça tüketilir.

Devamını Oku

Saint Kitts ve Nevis’ten Alınacak Hediyelik Eşyalar

Batik-shop-in-Caribelle-Batik-on-St.-Kitts.jpg

Saint Kitts ve Nevis’ten alınabilecek en belirgin hediyelik eşya batik ürünlerdir. Hem kıyafetlerde hem de dekorasyon ürünlerinde bulmak mümkündür. Özellikle başkent Basseterre’de pek çok noktada mağazalar yer alır. Bunun dışında kurutulmuş hindistancevizi kabuğundan yapılmış ürünler ve ahşap objeler ilginizi çekebilir.

Saint Kitts ve Nevis Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 25oC
  • Şub 25oC
  • Mar 26oC
  • Nis 26oC
  • May 27oC
  • Haz 28oC
  • Tem 28oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 28oC
  • Eki 28oC
  • Kas 27oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 54,961 Dili: İngilizce Para Birimi: Doğu karayip doları (XCD) İklim: Tropikal Big Mac Index: -