​Salar de Uyuni Genel Bilgiler / Rehber

Salar de Uyuni Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Salar de Uyuni, Bolivya’da bulunan bir tuz yatağıdır. Bölgenin özelliği, kapladığı 12.000 metrekarelik alan ile dünyanın en büyük tuz yatağı olmasıdır. Salar de Uyuni, denizden 3.656 metre yüksekte yer almaktadır ve tarih öncesinden kalma birkaç gölün dönüşüm geçirmesi sonucunda meydana gelmiştir. Bölge her anlamda eşsiz bir deneyim yaşatmaktadır. Salar de Uyuni tuz yatağı, birkaç metre kalınlıktaki bir tuz tabakasına sahiptir. Yatak, oldukça düz bir alandan meydana gelmekte, bazı bölgelerinde en fazla 1 metre yükseklikler görülmektedir. Dünyanın lityum ihtiyacının %50-70 kadarı Salar de Uyuni’den sağlanmaktadır. Alanın istisnai derecede düzlüğü, açık alan ve gökyüzünün mevcudiyeti, uzay gözlemi için elverişli şartlar oluşturmaktadır. Salar de Uyuni aynı zamanda hayvanların göç rotasında yer almaktadır ve flamingoların önemli bir üreme alanıdır. 

Salar de Uyuni’nin bulunduğu yerde, tarih öncesi 30.000 ile 42.000 yıllarına dayanan dev Minchin Gölü’nün bir bölümü yer almıştır. Bölgedeki göller binlerce yıl içinde dönüşüm geçirmişlerdir. Salar de Uyuni, 10 santimetre ve birkaç metre arasında değişen sağlam bir tuz tabakasından meydana gelmektedir. Merkezinde, Minchin Gölü döneminden kalma eski volkan tepelerinden birkaç ada bulunmaktadır.

Güney Amerika’nın en olağanüstü manzarasına sahip olan Salar de Uyuni’de, yakınlarda bulunan, yılın belli dönemlerinde taşan göller yüzünden zemin ince bir su tabakasıyla kaplanmaktadır ve çarpıcı bir yansıma görüntüsü meydana gelmektedir. Aynı zamanda akıllı telefonlar ve otomobiller için tuz ve lityum mineralleri buradaki işçiler tarafından toplanmaktadır. Manzara, dünyadaki ilk tuz turizmine vesile olmaktadır. Salar de Uyuni bu açıdan turistlerin ilgisini çeken bir durak niteliği taşımaktadır. 

Salar de Uyuni Nerededir?

Salar de Uyuni, Güney Amerika kıtasında bulunan Bolivya’nın (Bolivya Çokuluslu Devleti) güneybatısında, Potosí'deki Daniel Campos ilçesinde, denizden 3.656 metre yükseklikte bulunmaktadır. 

Salar de Uyuni’ye Nasıl Gidilir?

Küçük ve tozlu bir kasaba olan Uyuni, tuz yatağına tur düzenleyen birçok acentenin bulunduğu bir yerdir. Uyuni yataklara çok yakın olduğundan günlük turlar bile ayarlanabilir. Bunun yanı sıra ülkenin yönetimsel başkenti La Paz’dan da Salar de Uyuni’ye tur rezervasyonu yapmak mümkündür. La Paz’dan Uyuni’ye uçak ve otobüs seferleri bulunmaktadır.

Alternatif olarak Tupiza’dan ve Şili’nin San Pedro de Atacama Köyü’nden de tura başlama imkânı bulunmaktadır. 

Salar de Uyuni’ye Ne Zaman Gidilir?

Salar de Uyuni’de yağışlı ve kuru olmak üzere iki mevsim görülür. Yağışlı mevsim aralık ve nisan ayları arasında yaşanmaktadır. Bu dönem zemindeki yansımayı görmek için idealdir fakat ocak ayındaki aşırı yağışlarda turların iptal olma ihtimali bulunmaktadır. Kurak sezon ise mayıs ve kasım ayları arasıdır. Zeminin sertleşmesiyle, ziyaretçiler beyaz manzara eşliğinde yağışlı sezonda ulaşılamayan yerlere gidebilme imkânı bulmaktadır. 

Salar de Uyuni Gezisi

Salar de Uyuni’de ilk önce görülecek şey, tuz yataklarıdır. Kurak mevsimde zemin insanda değişik bir his uyandıracak şekilde beyazdır, yağışlı sezonda ise gökyüzünün mükemmel bir yansıması görülmektedir. Salar de Uyuni’de tuz yataklarına yakın yerde konaklayıp, şafaktan önce uyanarak dünyanın en güzel gün doğumlarından birine şahit olunabilir. Uyuni Plaza Arce, turların genelde başlatıldığı yerdir. Tren mezarlığı, tur operatörlerinin turun en başında veya sonunda göstermeyi tercih ettikleri yerdir. Bloques de Sal ise Uyuni’nin 7 kilometre kuzeyinde yer alan bir köydür. Burada tuzdan oyma hediyelik eşyalar, tuzdan oyma hayvan figürlerinin bulunduğu bir müze ve tuzun kullanıldığı ev ürünleri ve mobilyalar görülebilir. Tuz oteller, tamamen tuzdan yapılma mimariye sahiptirler. Isla Incahuasi ise fosilleşmiş mercanlardan meydana gelen, tuz yatağının tam ortasında bulunan bir adadır. Burada 1000 yıllık kaktüsler bulunmaktadır. Yılda 1 cm büyüyen bu kaktüslerin en büyükleri 9-10 metre yüksekliğe sahiptirler. Adanın batı kıyısında yemek yeme imkânı da bulunmaktadır. 

Laguna Hedionda, öğlen vaktinde flamingoların görülebileceği ve açık havada piknik yapılabilecek bir yerdir. Laguna Colorada, canlı yosunların oluşturduğu kırmızı renkli bir göldür. Termas de Polques Kaplıcalarına ise kaplıcaların tadını çıkarmak için hazırlıklı gelinebilir. Laguna Celeste ise açık mavi rengiyle görülmeye değer bir göldür. Ruinas de San Antonio 16. yüzyılda terk edilmiş madencilik bölgesidir. Maden arayıcılarının burada köle emeği sömürmesinin ardından isyan çıkmıştır. 70’lerde bölge yeniden inşa edilmeye çalışılmış fakat bu girişimler başarısız olmuştur. Bunun yerine köyün yakınında bulunan başka bir yerde yerleşim kurulmuştur.

Salar de Uyuni doğal oluşumları ile rüya hissi uyandıran ve eşsiz bir deneyim sunan dünyanın ilgi çekici köşelerinden biridir.

Salar de Uyuni ile İlgili

Salar de Uyuni Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa