San Miguel

San Miguel Hakkında Bilinmesi Gerekenler

San Miguel El Salvador’un doğusunda bulunan, ülkenin en büyük üçüncü şehri. San Miguel başkent San Salvador kadar gelişmiş bir şehir değil fakat masmavi kumsalları ve el değmemiş doğasıyla yeşilin tadını çıkarmak ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyen turistlerin uğrak noktası. San Miguel ayrıca her köşede görebileceğiniz iguanalarıyla da ünlü.


 
Ülkenin resmi dili İspanyolca fakat yerli halk arasında hala Nawatya ve Maya dilini de konuşanları görmek mümkün, kullanılan para birimi ise Salvador Kolonu (SVC). 1 Salvador Kolonu, 0,43 TL değerinde. (Kur bilgileri şubat 2018 tarihinde güncellenmiştir.)
 
El Salvador’un tarihi aslında Maya uygarlığına kadar dayanıyor. Ülke yaklaşık 300 yıl İspanyol sömürgesi olmuş. Şehrin tarihinin de eskilere dayandığını söyleyebiliriz. San Miguel 1530 civarlarında Luis de Moscosa Alvadaro tarafından kurulmuş.1586 yılında ise bir şehir olmuş. 1655 yılında ise bir volkanik patlama sonucu şehir nerdeyse yok olmuş. Hatta efsanelere göre patlama sonucunda San Miguel ’de patlamadan kurtulan tek elle tutulur şey bir kilisedeki şeytan resmiymiş. Günümüzde ise şehir ülkenin tarımsal-üretim merkezi ve yaklaşık 218 bin kişiye ev sahipliği yapıyor. 

San Miguel İklimi

San Miguel’de ülkenin genelinde olduğu gibi tropikal iklim görülüyor. Şehirdeki ortalama hava sıcaklığı 26 derece. San Miguel en çok yağısı yaz aylarında alıyor, kışın ise fazla yağış beklenmiyor. 

San Miguel’e Nasıl Gidilir?

Ülkenin uluslararası havalimanı ise Ilopango şehrinde bulunuyor. Fakat maalesef ülkemizden El Salvador’a direkt uçuş bulunmuyor. San Miguel uçuşlarını Avrupa’nın birçok kentinden ve Amerika’dan direkt ya da aktarmalı olarak bulabilirsiniz. 

San Miguel’de Ne Yapılır?

San Miguel’de el değmemiş bir doğa ve sahiller görmek mümkün. Şehirde çevredeki adalara gitmek için günlük bot turları bulabilirsiniz. Sahillerde jet-ski, su kayağı, sörf gibi etkinlikler yapabilirsiniz. Eğer sakin bir deniz tercih edenlerdenseniz El CucoPlajı’na gidebilirsiniz. Burada sahil diğer bölgeler kadar dalgalı olmuyor ve çevrede bolca restoran bulmak mümkün. San Miguel’den buraya otobüs seferleri bulunuyor.
 
Ayrıca San Miguele çok yakın adalar bulunuyor. En çok tercih edilenlerden bir tanesi Los Cerritos Adası. Buraya San Miguel’den düzenli bot seferleri yapılıyor ve bot ücreti sadece 5 $. Adada da tertemiz plajlar bulmak mümkün.
 
El Salvador denize kıyısı olan bir ülke olduğundan yerel halk bolca balık tüketiyor. Şehir merkezinde bolca yerel yemekleri servis eden restoran bulmak mümkün. San Miguel’e gittiğinizde yerel yemeklerin tadına bakmadan ayrılmamalısınız.
 
Eğer doğayla iç içe olmayı sevenlerdenseniz San Miguel’de San Vicento Volcana turuna katılmalısınız. Bu yürüyüş yolu aslında halka açık bir yer fakat özellikle turistlerin kesinlikle yanlarında bir rehber olmadan girmemesi öneriliyor ve binlerce ağacın arasında kaybolmanın çok kolay olabileceği belirtiliyor. 

San Miguel’de Görülmesi Gerekenler 

El Salvador bağımsız olarak çok eski bir ülke olmasa da sömürge zamanlarından kalanlarla birlikte şehirde bolca tarihî yapı görmek de mümkün. “Antiguo Teatro National” de bunlardan bir tanesi. Bina neo-klasik tarzda yapılmış ve yıllardır kullanımda. İlk yapıldığında sinema olarak kullanılmış daha sonra ise devlet binası ve hastane olarak kullanılmaya başlamış.


 
Catedral Nuestra Senora de la Paz” da San Miguel’ de ki en eski katedrallerden bir tanesi. Bina 18. yüzyılda inşa edilmiş ve hala kullanılmakta.
Eğer alışveriş yapmayı sevenlerdenseniz şehir merkezinde bulunan “Metrocentro” adlı alışveriş merkezini ziyaret edebilirsiniz. Burası şehirde bulunan iki alışveriş merkezinden bir tanesi. 

San Miguel Gece Hayatı

Son olarak eğer gece hayatının tadını çıkarmak isterseniz San Miguel’deki en popüler kulüplerden bir tanesi olan “Melodia” ya gitmelisiniz. Burada Latin müziğinin tadını çıkarıp eğlenebilirsiniz. Melodia’nın özelliklerinden bir tanesi de gece yarısına kadar içki fiyatları diğer mekânlara göre çok daha ucuz oluyor fakat gece yarısından sonra fiyatlar değişiyor. Yine de kulüp genellikle gece yarısından sonra hareket edemeyecek kadar kalabalık oluyormuş.

San Miguel ile İlgili

San Miguel Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27oC
  • Şub 26.4oC
  • Mar 24.6oC
  • Nis 21.3oC
  • May 18.8oC
  • Haz 16oC
  • Tem 16.4oC
  • Agu 17.4oC
  • Eyl 18.8oC
  • Eki 21.6oC
  • Kas 23.8oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa