El Salvador Hakkında Temel Bilgiler

14670507861.jpg

Orta Amerika’nın yüzölçümü bakımından en küçük ülkesi olan El Salvador, batıda Guatemala, kuzey ve doğuda Honduras ile komşudur. Güneyinde ise Büyük Okyanus vardır. 14 bölgeye ayrılmış olarak yönetilen ülkenin başkenti, aynı zamanda en yoğun nüfusuna sahip şehir olan San Salvador’dur.

Devamını Oku

El Salvador Nerededir?

OrtaAmerika'da yer alan El Salvador, batıda Guatemala, kuzey ve doğuda Honduras ile komşudur. Güneyinde ise Büyük Okyanus vardır.

El Salvador’da Konuşulan Diller

El Salvador’un resmi dili İspanyolcadır. Ancak yerli halk arasında hâlâ konuşulan bazı diller mevcuttur. Bunlar arasında Nawat ve Maya dilleri öne çıkmaktadır.

El Salvador’da Din ve İnanç

large.jpg

Ülkedeki 6,377,195 kişilik nüfusun büyük çoğunluğu Hristiyan’dır. Yüzde 47 oranında Katolik, yüzde 33 oranında Protestan mevcuttur. Nüfusun yüzde 17’si herhangi bir dine mensup değildir.

El Salvador’un Kısa Tarihi

İspanyollar, Orta Amerika'daki ilerleyişlerinde bölgenin büyük bir kısmını ele geçirerek, yaklaşık 300 yıl boyunca hâkimiyet kurdular. 1800’lerin ortalarına kadar Guetamala'ya bağlı bir eyalet olan ülke, 15 Eylül 1821 tarihinde bağımsızlığını ilan etti.

Devamını Oku

El Salvador’a Ne Zaman Gidilir?

El-Salvador-Travel.jpg

Tropikal iklime sahip ve okyanusa kıyısı olan El Salvador’a gitmek için en iyi zaman yağışların azaldığı Kasım-Nisan ayları arasındaki dönemdir.

El Salvador’a Nasıl Gidilir?

Asıl adı El Salvador Uluslararası Havalimanı olan ama çoğunlukla Comalapa Uluslararası Havalimanı olarak adlandırılan ve ülkeye giriş için kullanılan havalimanı başkentin doğusundaki Ilopango şehrindedir. Miami, Dallas, Washington, Madrid, Panama ve Meksiko’dan direkt uçuşlar mevcuttur.
 

El Salvador’da İklim ve Hava Durumu

schina-flood-20100510.jpg

El Salvador’da tropikal iklim hâkimdir. Ancak diğer tropikal iklime sahip ülkelere göre daha yüksek bir bölgede olduğundan, sıcak dönemleri çok kavurucu değildir. Yüksek noktalarındaki yıllık sıcaklık ortalaması 24 derecedir. Bu bölgeler aynı zamanda bol yağış alır. Tüm ülkede yağış sezonu Mayıs-Ekim ayları arasındadır. Bu dönemlerde nehirlerin sıkça taştığı görülür.

El Salvador’un Ekonomisi

Basket-Full-Of-Coffee-Cherries-Coffee-Farm-El-Salvador.jpg

Orta Amerika’nın yüzölçümü bakımındanen küçük ülkesi olan El Salvador, bölgenin dördüncü büyük ekonomisine sahiptir. Gıda işleme, petrol, kimya, gübre, tekstil, mobilya, hafif metaller sanayii gelişmiş olan El Salvador’un başlıca tarım ürünleri ise kahve, şeker, mısır, pirinç, fasulye, yağlı tohumlar, pamuk ve sorgumdur. Ülkenin ekonomik olarak aktif nüfusunun beşte biri ABD’de yaşamaktadır. Dolayısıyla, yurtdışında çalışan işçi gelirleri ülkenin en önemli döviz ve özel tüketim harcamaları kaynağıdır.

Ülke topraklarının yüzde 25’i ekime elverişli olduğundan tarım önemli bir geçim kaynağıdır. Ekilen bitkilerin arasında mısır en büyük sahayı kaplar. İklimi sebebiyle tropik bitkiler özellikle pirinç, muz, turunçgiller ve ananasgiller bol miktarda yetişmektedir. Ülkenin en önemli ekonomik ürünü kahvedir. Hayvancılık, sığır, at gibi büyükbaş hayvanların beslenmesi şeklinde yapılır.

El Salvador Kültürü

İlköğretim 7-13 yaşlarında parasız ve mecburidir. Okuma yazma bilenlerin toplam nüfusa oranı yüzde 63 civarındadır.

Özellikle 21. yüzyılın başlarında ülkede suç oranı artmaya başlamıştır. Bu sebeple güvenlik açısından sokaklarda çok fazla güvenlik gücü görülebilmektedir. Ancak El Salvador halkı turistlere karşı oldukça misafirperver ve güleryüzlüdür.

Devamını Oku

El Salvador Mutfağı

2014-02-14-pupusas-step-14-plated-pupusas-2.jpg

El SalvadormutfağıMaya, Lenka ve Pipil halklarının yemeklerinden oluşur. Büyük ölçüde İspanyol mutfağından da etkilenmiştir. San Salvador'un geniş bir kıyı şeridine sahip olması sebebiyle deniz mahsulleri yönünden zengindir.

Devamını Oku

El Salvador’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

textiles-salvadorenos.jpg

ElSalvador’da yaygın olarak zanaat işleri görmek mümkündür. Seramik, ahşap oymacılığı ve tekstil ürünleriyle sıkça karşılaşılır. Başkent SanSalvador’da bu tür ürünleri de bulabileceğiniz pek çok büyük alışveriş merkezi yer alır. Diğer şehirlerde ise açık pazarlardan yapılan alışveriş daha çok tercih edilmektedir.

 El Salvador’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya’dan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

Hayat, Barış ve Adalet Ulusal Günü (26 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anneler Günü

Babalar Günü

San Salvador Kutlamaları

Bağımsızlık Günü (15 Eylül)

Tüm Azizler Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

El Salvador Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 23oC
  • Şub 23oC
  • Mar 25oC
  • Nis 25oC
  • May 25oC
  • Haz 24oC
  • Tem 24oC
  • Agu 24oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 23oC
  • Kas 23oC
  • Ara 23oC

Kısa Kısa

  Nüfus: 6.377,195 Dili: İspanyolca Para Birimi: ABD doları (USD) İklim: Tropikal Big Mac Index: -