Google+

Arama formu

El Salvador

İlköğretim 7-13 yaşlarında parasız ve mecburidir. Okuma yazma bilenlerin...
Devamı oku
El Salvador mutfağı Maya, Lenka ve Pipil halklarının yemeklerinden...
Devamı oku
El Salvador’da düzenlenen festivallerin çoğu dini festivaldir ve...
Devamı oku
El Salvador’da yaygın olarak zanaat işleri görmek mümkündür. Seramik...
Devamı oku
Asıl adı El Salvador Uluslararası Havalimanı olan ama çoğunlukla Comalapa...
Devamı oku
El Salvador, 14 bölgeye ayrılmış olarak yönetilmektedir. Başkenti,...
Devamı oku
Orta Amerika'da yer alan El Salvador, batıda Guatemala, kuzey ve doğuda...
Devamı oku
El Salvador’un resmi dili İspanyolcadır. Ancak yerli halk arasında hâlâ...
Devamı oku
Ülkedeki 6,377,195 kişilik nüfusun büyük çoğunluğu Hristiyan’dır....
Devamı oku
İspanyollar, Orta Amerika'daki ilerleyişlerinde bölgenin büyük bir...
Devamı oku
Tropikal iklime sahip ve okyanusa kıyısı olan El Salvador’a gitmek...
Devamı oku
El Salvador’da tropikal iklim hâkimdir. Ancak diğer tropikal iklime...
Devamı oku
Orta Amerika’nın yüzölçümü bakımından en küçük ülkesi olan El...
Devamı oku
El Salvador mutfağı Maya, Lenka ve Pipil halklarının yemeklerinden...
Devamı oku
Guatemala Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.
Devamı oku
El Salvador’da düzenlenen festivallerin çoğu dini festivaldir ve...
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Paskalya’dan Önceki Perşembe Kutsal Cuma Kutsal...
Devamı oku
El Salvador’da yaygın olarak zanaat işleri görmek mümkündür. Seramik...
Devamı oku
Asıl adı El Salvador Uluslararası Havalimanı olan ama çoğunlukla...
Devamı oku
Orta Amerika’nın yüzölçümü bakımından en küçük ülkesi olan El...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 23℃
Şub 23℃
Mar 25℃
Nis 25℃
May 25℃
Haz 24℃
Tem 24℃
Ağu 24℃
Eyl 23℃
Eki 23℃
Kas 23℃
Ara 23℃
Kısa Kısa...

 

Nüfus: 6.377,195

Dili: İspanyolca

Para Birimi: ABD doları (USD)

İklim: Tropikal

Big Mac Index: -

 

El Salvador Hakkında Temel Bilgiler

14670507861.jpg

Orta Amerika’nın yüzölçümü bakımından en küçük ülkesi olan El Salvador, batıda Guatemala, kuzey ve doğuda Honduras ile komşudur. Güneyinde ise Büyük Okyanus vardır. 14 bölgeye ayrılmış olarak yönetilen ülkenin başkenti, aynı zamanda en yoğun nüfusuna sahip şehir olan San Salvador’dur.

Ülkenin resmi dili, yıllarca sömürgesi olduğu İspanyolların da resmi dili olan İspanyolcadır. Ancak yerli halk arasında halen Nawatya da Maya dilleri gibi eski diller de konuşulmaktadır.

Nehirleri, şelaleleri, volkanik dağları ile doğal güzellikler sunan ülkede tropikal iklim hâkimdir. Ancak diğer tropikal iklime sahip ülkelere göre daha yüksek bir konumda olduğundan, sıcaklıklar bunaltıcı seviyelere çıkmamaktadır. Ancak yağışlar sıkça görülmektedir. Bu sebeple El Salvador’a gitmek için en iyi zaman yağışların azaldığı Kasım-Nisan ayları arasındaki dönemdir. Festival meraklılarının ise ülkeyi yaz aylarında ziyaret etmesi önerilir.

Orta Amerika’nın dördüncü büyük ekonomisine sahip olan El Salvador’da turizm dışında gıda işleme, petrol, kimya, gübre, tekstil, mobilya, hafif metaller sanayii gelişmiştir ve ekonomiye katkı sağlamaktadır. Ülkenin en önemli ekonomik ürünü ise kahvedir.

Mağazalardan bir tane de olsa hediyelik ya da kullanım amaçlı alınması tavsiye edilir.

Her ne kadar El Salvador, 21. yüzyılın başlarından bu yana suç oranının arttığı, tehlikeli bir ülke olarak anılsa da, yerel halk oldukça misafirperver ve güler yüzlüdür. 6.377,195 kişilik nüfusun yaş ortalaması 26,1’dir.

El Salvador’un Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

San-Salvador-2b.jpg

El Salvador, 14 bölgeye ayrılmış olarak yönetilmektedir. Başkenti, ülkenin en yoğun nüfusuna sahip olan San Salvador şehridir. Diğer önemli şehirler şöyledir: Santa Ana, Soyapango, San Miguel, Santa Tecla, Mejicanos, Apopa, Delgado, Ilopango.

El Salvador Nerededir?

Orta Amerika'da yer alan El Salvador, batıda Guatemala, kuzey ve doğuda Honduras ile komşudur. Güneyinde ise Büyük Okyanus vardır.

El Salvador’da Konuşulan Diller

El Salvador’un resmi dili İspanyolcadır. Ancak yerli halk arasında hâlâ konuşulan bazı diller mevcuttur. Bunlar arasında Nawat ve Maya dilleri öne çıkmaktadır.

El Salvador’da Din ve İnanç

large.jpg

Ülkedeki 6,377,195 kişilik nüfusun büyük çoğunluğu Hristiyan’dır. Yüzde 47 oranında Katolik, yüzde 33 oranında Protestan mevcuttur. Nüfusun yüzde 17’si herhangi bir dine mensup değildir.

El Salvador’un Kısa Tarihi

İspanyollar, Orta Amerika'daki ilerleyişlerinde bölgenin büyük bir kısmını ele geçirerek, yaklaşık 300 yıl boyunca hâkimiyet kurdular. 1800’lerin ortalarına kadar Guetamala'ya bağlı bir eyalet olan ülke, 15 Eylül 1821 tarihinde bağımsızlığını ilan etti.

1970'lerde sağ ve sol çatışmalarına sahne olan ülke, 1979 yılında cuntacıların iktidara gelmesi ile duruldu. Cunta bazı reformları başlattı fakat şiddet tırmanmaya devam etti.1981'de ulusalcı gerillalara karşı ABD yardım yolladı.

El Salvador’a Ne Zaman Gidilir?

El-Salvador-Travel.jpg

Tropikal iklime sahip ve okyanusa kıyısı olan El Salvador’a gitmek için en iyi zaman yağışların azaldığı Kasım-Nisan ayları arasındaki dönemdir.

El Salvador’a Nasıl Gidilir?

Asıl adı El Salvador Uluslararası Havalimanı olan ama çoğunlukla Comalapa Uluslararası Havalimanı olarak adlandırılan ve ülkeye giriş için kullanılan havalimanı başkentin doğusundaki Ilopango şehrindedir. Miami, Dallas, Washington, Madrid, Panama ve Meksiko’dan direkt uçuşlar mevcuttur.
 

El Salvador şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

El Salvador’da İklim ve Hava Durumu

schina-flood-20100510.jpg

El Salvador’da tropikal iklim hâkimdir. Ancak diğer tropikal iklime sahip ülkelere göre daha yüksek bir bölgede olduğundan, sıcak dönemleri çok kavurucu değildir. Yüksek noktalarındaki yıllık sıcaklık ortalaması 24 derecedir. Bu bölgeler aynı zamanda bol yağış alır. Tüm ülkede yağış sezonu Mayıs-Ekim ayları arasındadır. Bu dönemlerde nehirlerin sıkça taştığı görülür.

El Salvador’un Ekonomisi

Basket-Full-Of-Coffee-Cherries-Coffee-Farm-El-Salvador.jpg

Orta Amerika’nın yüzölçümü bakımından en küçük ülkesi olan El Salvador, bölgenin dördüncü büyük ekonomisine sahiptir. Gıda işleme, petrol, kimya, gübre, tekstil, mobilya, hafif metaller sanayii gelişmiş olan El Salvador’un başlıca tarım ürünleri ise kahve, şeker, mısır, pirinç, fasulye, yağlı tohumlar, pamuk ve sorgumdur. Ülkenin ekonomik olarak aktif nüfusunun beşte biri ABD’de yaşamaktadır. Dolayısıyla, yurtdışında çalışan işçi gelirleri ülkenin en önemli döviz ve özel tüketim harcamaları kaynağıdır.

Ülke topraklarının yüzde 25’i ekime elverişli olduğundan tarım önemli bir geçim kaynağıdır. Ekilen bitkilerin arasında mısır en büyük sahayı kaplar. İklimi sebebiyle tropik bitkiler özellikle pirinç, muz, turunçgiller ve ananasgiller bol miktarda yetişmektedir. Ülkenin en önemli ekonomik ürünü kahvedir. Hayvancılık, sığır, at gibi büyükbaş hayvanların beslenmesi şeklinde yapılır.

El Salvador Kültürü

İlköğretim 7-13 yaşlarında parasız ve mecburidir. Okuma yazma bilenlerin toplam nüfusa oranı yüzde 63 civarındadır.

Özellikle 21. yüzyılın başlarında ülkede suç oranı artmaya başlamıştır. Bu sebeple güvenlik açısından sokaklarda çok fazla güvenlik gücü görülebilmektedir. Ancak El Salvador halkı turistlere karşı oldukça misafirperver ve güleryüzlüdür.

Sağlık sektörünün gelişmiş olduğu El Salvador’da herhangi bir durumda pek çok özel hastane bulmak mümkündür. Çoğunda yeterli seviyede İngilizce konuşan çalışan bulunmaktadır.

Salgın hastalıklarla karşılaşılabileceğinden kapalı şişede su tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

El Salvador Mutfağı

2014-02-14-pupusas-step-14-plated-pupusas-2.jpg

El Salvador mutfağı Maya, Lenka ve Pipil halklarının yemeklerinden oluşur. Büyük ölçüde İspanyol mutfağından da etkilenmiştir. San Salvador'un geniş bir kıyı şeridine sahip olması sebebiyle deniz mahsulleri yönünden zengindir.

En çok tüketilen yemeği “pupusa”dır. Mısırdan hazırlanan tortilla ile peynir, domuz eti, fasulye gibi pek çok yan malzeme kullanılarak tüketilir. Bir diğer yemek “yuca frita”dır. Kızartılmış manyok kökü, bölgeye özgü bir çeşit lahana ve domuz eti ile hazırlanır. “Panes con pollo” ise hindi ya da tavuk eti ile hazırlanan bir tür sandviçtir. İçerisine domates, salatalık, soğan ve yeşillik de eklenir.

El Salvador’un Festivalleri

El Salvador’da düzenlenen festivallerin çoğu dini festivaldir ve genellikle yaz aylarında düzenlenir.

Kutsal Hafta” olarak adlandırılan ve “Semana Santa” olarak da bilinen etkinlikte çoğu İspanyol dilli ülkede kutlandığı gibi büyük bir karnaval düzenlenir. Mart ayının sonuna doğru Paskalya döneminde yapılan festivali izlemek için San Salvador şehri tercih edilmelidir.

Her yıl Mayıs ayında düzenlenen “Palmiye Festivali”, yerel kültürü tanımak için çok idealdir. Sokaklarda harika çiçek düzenlemeleri ve gösterilerle karşılaşılır. Santa Ana şehrine gitmek için en iyi zaman, “Temmuz Festivali”dir. Sokak gösterileri, yürüyüşler ve kültürel etkinlikler düzenlenir. Özellikle çocuklar için eğlenceli yarışmalar yapılır.

Biraz adrenalin seviyorsanız Ağustos ayında Nejapa’da düzenlenen “Ateş Topu Festivali” ilginizi çekebilir. Yüzü boyalı kişiler sokaklarda anarşik bir şekilde ateş topları fırlatmaktadır.

Yılın son etkinliği Kasım ayında San Miguel’de düzenlenen devasa partidir. Tüm sokaklar dans eden kostümlü kızlar, yürüyüşler ve çeşitli etkinliklerle süslenir.

El Salvador’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

textiles-salvadorenos.jpg

El Salvador’da yaygın olarak zanaat işleri görmek mümkündür. Seramik, ahşap oymacılığı ve tekstil ürünleriyle sıkça karşılaşılır. Başkent San Salvador’da bu tür ürünleri de bulabileceğiniz pek çok büyük alışveriş merkezi yer alır. Diğer şehirlerde ise açık pazarlardan yapılan alışveriş daha çok tercih edilmektedir.

El Salvador Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

Guatemala Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

 El Salvador’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya’dan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

Hayat, Barış ve Adalet Ulusal Günü (26 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anneler Günü

Babalar Günü

San Salvador Kutlamaları

Bağımsızlık Günü (15 Eylül)

Tüm Azizler Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

El Salvador Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları, vizesiz El Salvador'u ziyaret edebilirler.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.