Google+

Arama formu

San Salvador

El Salvaor sınırları içerisinde yer alan San Salvador şehrinin para...
Devamı oku
El Salvador sınırları içerisinde yer alan San Salvador’un resmi dili...
Devamı oku
San Salvador (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı...
Devamı oku
Guatemala Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir. GUATEMALA...
Devamı oku
Tropikal iklimin hakimin olduğu San Salvador’da hava sıcaklığı yıl...
Devamı oku
San Salvador’un 50 kilometre uzağındaki Comalapa’da yer alan...
Devamı oku
Zona Rosa ve Colonia Escalón çevresi şehrin en iyi otellerinin bulunduğu...
Devamı oku
Şehirde ucuz fiyata dolaşmanın en iyi yolu otobüslerdir. Tüm turistik...
Devamı oku
Çok turistik bir şehir olmayan San Salvador aslında biraz tehlikeli de...
Devamı oku
El Salvador mutfağı Maya, Lenka ve Pipil halklarının yemeklerinden...
Devamı oku
San Salvador’da iyi bir gece hayatı olduğu söylenebilir. Gece kulübü ve...
Devamı oku
El Salvador’da yaygın olarak zanaat işleri görmek mümkündür. Seramik,...
Devamı oku
Paskalya dönemi festivali (Mart) Goombay Yaz Festivali (Temmuz)
Devamı oku
Yeni Yıl (1 Ocak) Paskalya’dan Önceki Perşembe Kutsal Cuma Kutsal...
Devamı oku
San Salvador, Orta Amerika’nın yüzölçümü bakımından en küçük ülkesi...
Devamı oku
Acil yardım: 132 Yangın: 913 Polis: 911
Devamı oku
San Salvador, El Salvador ülkesinin en gelişmiş şehri ve başkentidir....
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının San Salvador’a girmek için vize...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 23℃
Şub 23℃
Mar 25℃
Nis 25℃
May 25℃
Haz 24℃
Tem 24℃
Ağu 24℃
Eyl 23℃
Eki 23℃
Kas 23℃
Ara 23℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 1,740,847 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: ABD Doları (USD) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün

San Salvador Bilinmesi Gerekenler

San-Salvador-44.jpg

San Salvador, Orta Amerika’nın yüzölçümü bakımından en küçük ülkesi olan El Salvador’un en gelişmiş şehri ve başkentidir. Ülkenin orta kısmında batıya yakın konumda bulunmaktadır. Boquerón Volkanik Vadisi’nde kurulmuştur. Hem kültürel, hem politik hem de ekonomik anlamda ülke için çok önemli bir şehirdir San Salvador. Kolonyal döneme ait mimarisi, Gotik stilindeki katedralleri, müzeleri ve kurulu olduğu vadinin doğal güzelliği ile ilgi çeken bir şehirdir.

Her ne kadar ülke, uzun yıllar süren iç savaştan dolayı güvenli bir yer gibi görünmese de, son dönemde bu durum değişmeye başlamıştır. 1,740,847 kişilik nüfusunun yarısından fazlası katoliktir. Ve turistlere karşı sıcak kanlı ve güleryüzlüdürler. Tropikal iklimin hakimin olduğu San Salvador’da hava sıcaklığı yıl boyunca fazla değişiklik göstermez. Ortalama 27 derecedir. Ancak kasım-şubat ayları arasında mevsimsel rüzgarlardan dolayı daha soğuk hissedilmektedir. Bu da genelde 23 derece civarındadır. Şehrin en sıcak olduğu dönem nisan ve mayıs aylarıdır. Sıcaklıklar 32 dereceye kadar çıkar. Yağışlı dönem ise mayıs-eylül ayları arasındadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=YD_FQBH0pNk

San Salvador’da Gezilecek Yerler

Çok turistik bir şehir olmayan San Salvador aslında biraz tehlikeli de bir yer. Bu da turist sayılarına yansımaktadır. Yine de şehirde görülmesi gereken doğal güzellikler mevcut.

Ilopango Gölü

Ilopango Gölü

Ilopango Gölü (İspanyolca: Lago de Ilopango) El Salvador'un Orta Güney kesiminde yer alan volkanik bir göldür. San Salvador, La Paz ve Cuscatlan illerinin sınırı üzerinde yer alır.

Sönmüş bir yanardağın krater gölü olan İlopango'nun derinliği 440 metre, yüzölçümü ise 72 kilometrekaredir. 1880'de su düzeyinin yükselmesiyle birlikte, doğusunda fazla sularını Büyük Okyanus’a boşaltan doğal bir kanal (Jiboa Nehri) oluştu ve suların alçalması sonucunda gölün ortasında 46 metre yüksekliğinde ve 153 metre genişliğinde volkanik bir ada ortaya çıktı.

1928'de su düzeyinin yeniden yükselmesiyle, kıyıdaki evler su altında kaldı. Göl bugün, özellikle batı kıyılarındaki Asino ve İlopango kasabalarında yoğunlaşan turistik tesisleriyle önemli bir turizm merkezidir.

San Sa vador şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz casa hotel la casa vieja, Sonia’s castle, Casa Carmen güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Casa Nantal, Nico Urban Hotel, Hotel San Mateo. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Boutique Andalucia, Ximenas Guest House, Hostal de Asturias gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostal Doña Marta, Hostal Cumbres del Volcan Flor Blanca, La Zona Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un San Salvador aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

San Salvador Volkanı

San Salvador Volkanı

San Salvador Volkanı (diğer adıyla Quetzaltepec) El Salvador’un başkenti San Salvador’un kuzey batısında yer alan bir volkanik dağdır. Volkanın krateri görece daha yeni bir volkanik oluşum olan Boquerón Volkanı tarafından neredeyse tamamen doldurulmuştır.

San Salvador şehri bu volkana yapışıktır. Hatta şehrin batı kesimi tamamiyle bu dağın yamaçlarına kurulmuştur. Bu yakın mesafe durumundan dolayı, volkanda patlama ya da herhangi bir jeolojik aktivite olması halinde bunun şehir için kesinlikle önlenemez derecede yüksek sayıda sivil halkın ölümüyle sonuçlanacak bir felakate yol açma ihtimalı neredeyse kesimdir.

Buna rağmen şehrin alameti farikası olarak kabul edilen ve en önemli turist çekim noktalarından biri olan bu volkan yerel halk tarafından bir hayli benimsenmektedir. Hatta şehrin televizyon ve radyo yayın antenleri bile bu dağın El Picacho tepelerinin ve Boqueron’un kraterinin üzerinde yer almaktadır. Dağın en yüksek tepesi olan El Picacho, 1.960 metre rakıma sahiptir.

San Salvador Katedrali

San Salvador Katedrali

San Salvador Katedrali, (İngilizce: Metropolitan Cathedral of the Holy Savior, İspanyolca: Catedral Metropolitana de San Salvador), şehirde yer alan alan kilise ve San Salvador Roma Katolik Başdiosezliğinin de merkezidir. San Salvador Başrahibi’nin ikametgahı, ve şehirdeki Roma Katolik dini örgütlenmesinin başlıca kilisesidir.

Kilisenin rengarenk ve neşeli ön cephesi, Hazreti İsa’nın, Dünya’nın Yüce Kurtarıcısı’nın, kendisine adanmış bir mabedi çevreler. Hazreti İsa, El Salvador şehrinin koruyucusu olarak kabul edilir. Kilise 1777 yılında Rahip Francisco Silvestre García tarafından yapılmıştır. Ana mihrapta Aziz Kurtarıcı Hazreti İsa’nın bir tasviri yer alır.

Bu tasvir, 1556 yılında Kutsal Roma İmparatoru V. Charles tarafından bağışlanmıştır. Bu tasvir dört sütunlu bir sayvan üzerinde yer alır. Sayvanın sütunları Musa ve Eliyah meygamberlerin tasvirleriyle kaplıdır. Ana mihrabın etrafında sekiz aset büyük resim vardır.

Bu resimlerde Hazreti İsa’nın hayatından sahneler tasvir edilir. Resimlerin tamamını ressam Andrés García Ibáñez yapmıştır. Bunların hepsinin üstünde duran Churrigueresque cupola 148 feet yüksekliğinde ve 79-feet çapındadır.

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

San Salvador Nerededir?

San Salvador, El Salvador ülkesinin en gelişmiş şehri ve başkentidir. Ülkenin orta kısmında batıya yakın konumda bulunmaktadır. Boquerón Volkanik Vadisi’nde kurulmuştur.

San Salvador’a Ne Zaman Gidilir?

Tropikal iklimin hakimin olduğu San Salvador’da hava sıcaklığı yıl boyunca fazla değişiklik göstermez. Ortalama 27 derecedir. Ancak kasım-şubat ayları arasında mevsimsel rüzgarlardan dolayı daha soğuk hissedilmektedir. Bu da genelde 23 derece civarındadır. Şehrin en sıcak olduğu dönem nisan ve mayıs aylarıdır. Sıcaklıklar 32 dereceye kadar çıkar. Yağışlı dönem ise mayıs-eylül ayları arasındadır.

San Salvador’a Nasıl Gidilir?

San Salvador’un 50 kilometre uzağındaki Comalapa’da yer alan Uluslararası El Savador Havalimanı tüm ülkeye açılan kapı gibidir. Buraya Türkiye’den uçuş yoktur. Ancak Montreal, Panama City, Madrid, Los Angeles, New York, Cancun ya da Miami’den gitmek mümkündür. Havalimanından San Salvador’a giden otobüsler mevcuttur.

San Salvador şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

San Salvador’da Nerede Kalmalı?

Zona Rosa ve Colonia Escalón çevresi şehrin en iyi otellerinin bulunduğu yerlerdir. Universidad Tecnológica çevresindeki oteller ise özellikle havalimanına ulaşım açısından iyi noktalardır.

San Salvador İçi Ulaşım

3266442-Bus-in-San-Salvador-0.jpg

Şehirde ucuz fiyata dolaşmanın en iyi yolu otobüslerdir. Tüm turistik destinasyonlara otobüsle gitmek mümkündür. Şehirde taksi bulmak da kolaydır. Ancak binmeden önce mutlaka pazarlık yapmak gerekir. Gezilecek yerler birbirine çok yakın olmadığından yürüyerek dolaşmak pek mümkün değildir.

San Salvador Mutfağı

dsc04195.jpg

El Salvador mutfağı Maya, Lenka ve Pipil halklarının yemeklerinden oluşur. Büyük ölçüde İspanyol mutfağından da etkilenmiştir. San Salvador'un geniş bir kıyı şeridine sahip olması sebebiyle deniz mahsulleri yönünden zengindir.

En çok tüketilen yemeği “pupusa”dır. Mısırdan hazırlanan tortilla ile peynir, domuz eti, fasulye gibi pek çok yan malzeme kullanılarak tüketilir. Bir diğer yemek “yuca frita”dır. Kızartılmış manyok kökü, bölgeye özgü bir çeşit lahana ve domuz eti ile hazırlanır. “Panes con pollo” ise hindi ya da tavuk eti ile hazırlanan bir tür sandviçtir. İçerisine domates, salatalık, soğan ve yeşillik de eklenir.

Popüler restoranlar

A lo Nuestro, Los Ranchos, El Mirador, Los Balcones, El Rincon de mi Tía, La Media Cancha, Restaurante Basilea.

Bahşiş

El Salvador’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 5-10’u arasındadır.

San Salvador Gece Hayatı

San Salvador’da iyi bir gece hayatı olduğu söylenebilir. Gece kulübü ve barlar çoğunlukla Zona Rosa, Basilea Mall, La Terraza, Las Terrazas (Multiplaza Mall), Boulevard de Los Heroes ve Temptation Plaza’da yer alır. Barlar ise en çok La Gran Via’dadır. Calle San Antonio Abad’da ise değişik tarzda bohem mekanlar bulunur.

San Salvador Festivaller

Paskalya dönemi festivali (Mart)

Goombay Yaz Festivali (Temmuz)

San Salvador’da Alışveriş

El Salvador’da yaygın olarak zanaat işleri görmek mümkündür. Seramik, ahşap oymacılığı, hasır ve tekstil ürünleriyle sıkça karşılaşılır. Başkent San Salvador’da da bu tür ürünleri de bulabileceğiniz pek çok büyük alışveriş merkezi yer alır. Metrocentro adlı AVM, Orta Amerika’nın en büyük alışveriş merkezi olarak gösterilmektedir. Bunun dışında Loma Linda, Las Fuentes, El Paseo ya da Plaza Merliot gidebileceğiniz diğer AVM’lerdir. Yerel ürünler için ayrıca Llopango Bölgesi’ndeki pazarları ve mağazaları ziyaret edebilirsiniz.

San Salvador Saat Farkı

San Salvador (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı vardır.

San Salvador Para Birimi

El Salvaor sınırları içerisinde yer alan San Salvador şehrinin para birimi Amerikan Doları (USD). 1 TL yaklaşık 0,32 Dolar’dır.

San Salvador Resmi Dili

El Salvador sınırları içerisinde yer alan San Salvador’un resmi dili İspanyolca’dır. Ancak yerli halk arasında hâlâ konuşulan bazı diller mevcuttur. Bunlar arasında Nawat ve Maya dilleri öne çıkmaktadır.

Türkiye San Salvador Dış Temsilcilikler

Guatemala Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

GUATEMALA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Diagonal 6, 12-42 Zona 10, Edificio Design Center, Torre II, Oficina 406 Guatemala

Telefon: +502 2490 2068

Faks: +502 233 72 972

embajada.guatemala@mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Guatemala, El Salvador, Honduras, Belize

San Salvador Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya’dan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

Hayat, Barış ve Adalet Ulusal Günü (26 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anneler Günü

Babalar Günü

San Salvador Kutlamaları

Bağımsızlık Günü (15 Eylül)

Tüm Azizler Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

San Salvador İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 132

Yangın: 913

Polis: 911

San Salvador Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının San Salvador’a girmek için vize alması gerekmemektedir.

El Salvador Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları, vizesiz El Salvador'u ziyaret edebilirler.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.