San Salvador Bilinmesi Gerekenler

San-Salvador-44.jpg

San Salvador, Orta Amerika’nın yüzölçümü bakımından en küçük ülkesi olan El Salvador’un en gelişmiş şehri ve başkentidir. Ülkenin orta kısmında batıya yakın konumda bulunmaktadır. Boquerón Volkanik Vadisi’nde kurulmuştur. Hem kültürel, hem politik hem de ekonomik anlamda ülke için çok önemli bir şehirdir San Salvador. Kolonyal döneme ait mimarisi, Gotik stilindeki katedralleri, müzeleri ve kurulu olduğu vadinin doğal güzelliği ile ilgi çeken bir şehirdir.

Her ne kadar ülke, uzun yıllar süren iç savaştan dolayı güvenli bir yer gibi görünmese de, son dönemde bu durum değişmeye başlamıştır. 1,740,847 kişilik nüfusunun yarısından fazlası katoliktir. Ve turistlere karşı sıcak kanlı ve güleryüzlüdürler. Tropikal iklimin hakimin olduğu San Salvador’da hava sıcaklığı yıl boyunca fazla değişiklik göstermez. Ortalama 27 derecedir. Ancak kasım-şubat ayları arasında mevsimsel rüzgarlardan dolayı daha soğuk hissedilmektedir. Bu da genelde 23 derece civarındadır. Şehrin en sıcak olduğu dönem nisan ve mayıs aylarıdır. Sıcaklıklar 32 dereceye kadar çıkar. Yağışlı dönem ise mayıs-eylül ayları arasındadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=YD_FQBH0pNk

San Salvador ile İlgili

San Salvador Nerededir?

San Salvador, El Salvador ülkesinin en gelişmiş şehri ve başkentidir. Ülkenin orta kısmında batıya yakın konumda bulunmaktadır. Boquerón Volkanik Vadisi’nde kurulmuştur.

San Salvador’a Nasıl Gidilir?

San Salvador’un 50 kilometre uzağındaki Comalapa’da yer alan Uluslararası El Savador Havalimanı tüm ülkeye açılan kapı gibidir. Buraya Türkiye’den uçuş yoktur. Ancak Montreal, Panama City, Madrid, Los Angeles, New York, Cancun ya da Miami’den gitmek mümkündür. Havalimanından San Salvador’a giden otobüsler mevcuttur.

San Salvador’a Ne Zaman Gidilir?

Tropikal iklimin hakimin olduğu San Salvador’da hava sıcaklığı yıl boyunca fazla değişiklik göstermez. Ortalama 27 derecedir. Ancak kasım-şubat ayları arasında mevsimsel rüzgarlardan dolayı daha soğuk hissedilmektedir. Bu da genelde 23 derece civarındadır. Şehrin en sıcak olduğu dönem nisan ve mayıs aylarıdır. Sıcaklıklar 32 dereceye kadar çıkar. Yağışlı dönem ise mayıs-eylül ayları arasındadır.

San Salvador’da Nerede Kalmalı?

Zona Rosa ve Colonia Escalón çevresi şehrin en iyi otellerinin bulunduğu yerlerdir. Universidad Tecnológica çevresindeki oteller ise özellikle havalimanına ulaşım açısından iyi noktalardır.

San Salvador İçi Ulaşım

3266442-Bus-in-San-Salvador-0.jpg

Şehirde ucuz fiyata dolaşmanın en iyi yolu otobüslerdir. Tüm turistik destinasyonlara otobüsle gitmek mümkündür. Şehirde taksi bulmak da kolaydır. Ancak binmeden önce mutlaka pazarlık yapmak gerekir. Gezilecek yerler birbirine çok yakın olmadığından yürüyerek dolaşmak pek mümkün değildir.

San Salvador Mutfağı

dsc04195.jpg

El Salvador mutfağı Maya, Lenka ve Pipil halklarının yemeklerinden oluşur. Büyük ölçüde İspanyol mutfağından da etkilenmiştir. San Salvador'un geniş bir kıyı şeridine sahip olması sebebiyle deniz mahsulleri yönünden zengindir.

En çok tüketilen yemeği “pupusa”dır. Mısırdan hazırlanan tortilla ile peynir, domuz eti, fasulye gibi pek çok yan malzeme kullanılarak tüketilir. Bir diğer yemek “yuca frita”dır. Kızartılmış manyok kökü, bölgeye özgü bir çeşit lahana ve domuz eti ile hazırlanır. “Panes con pollo” ise hindi ya da tavuk eti ile hazırlanan bir tür sandviçtir. İçerisine domates, salatalık, soğan ve yeşillik de eklenir.

Popüler restoranlar

A lo Nuestro, Los Ranchos, El Mirador, Los Balcones, El Rincon de mi Tía, La Media Cancha, Restaurante Basilea.

Bahşiş

El Salvador’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 5-10’u arasındadır.

San Salvador’da Alışveriş

El Salvador’da yaygın olarak zanaat işleri görmek mümkündür. Seramik, ahşap oymacılığı, hasır ve tekstil ürünleriyle sıkça karşılaşılır. Başkent San Salvador’da da bu tür ürünleri de bulabileceğiniz pek çok büyük alışveriş merkezi yer alır. Metrocentro adlı AVM, Orta Amerika’nın en büyük alışveriş merkezi olarak gösterilmektedir. Bunun dışında Loma Linda, Las Fuentes, El Paseo ya da Plaza Merliot gidebileceğiniz diğer AVM’lerdir. Yerel ürünler için ayrıca Llopango Bölgesi’ndeki pazarları ve mağazaları ziyaret edebilirsiniz.

San Salvador Gece Hayatı

San Salvador’da iyi bir gece hayatı olduğu söylenebilir. Gece kulübü ve barlar çoğunlukla Zona Rosa, Basilea Mall, La Terraza, Las Terrazas (Multiplaza Mall), Boulevard de Los Heroes ve Temptation Plaza’da yer alır. Barlar ise en çok La Gran Via’dadır. Calle San Antonio Abad’da ise değişik tarzda bohem mekanlar bulunur.

San Salvador Festivaller

Paskalya dönemi festivali (Mart)

Goombay Yaz Festivali (Temmuz)

San Salvador Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Paskalya’dan Önceki Perşembe

Kutsal Cuma

Kutsal Cumartesi

Hayat, Barış ve Adalet Ulusal Günü (26 Mart)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Anneler Günü

Babalar Günü

San Salvador Kutlamaları

Bağımsızlık Günü (15 Eylül)

Tüm Azizler Günü

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

San Salvador İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 132

Yangın: 913

Polis: 911

San Salvador Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının San Salvador’a girmek için vize alması gerekmemektedir.

Türkiye San Salvador Dış Temsilcilikler

Guatemala Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

GUATEMALA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Diagonal 6, 12-42 Zona 10, Edificio Design Center, Torre II, Oficina 406 Guatemala

Telefon: +502 2490 2068

Faks: +502 233 72 972

[email protected]

Görev Bölgesi: Guatemala, El Salvador, Honduras, Belize

San Salvador Para Birimi

El Salvaor sınırları içerisinde yer alan San Salvador şehrinin para birimi Amerikan Doları (USD). 1 TL yaklaşık 0,32 Dolar’dır.

San Salvador Resmi Dili

El Salvador sınırları içerisinde yer alan San Salvador’un resmi dili İspanyolca’dır. Ancak yerli halk arasında hâlâ konuşulan bazı diller mevcuttur. Bunlar arasında Nawat ve Maya dilleri öne çıkmaktadır.

San Salvador Saat Farkı

San Salvador (GMT -5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 7 saat zaman farkı vardır.

San Salvador Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 23oC
  • Şub 23oC
  • Mar 25oC
  • Nis 25oC
  • May 25oC
  • Haz 24oC
  • Tem 24oC
  • Agu 24oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 23oC
  • Kas 23oC
  • Ara 23oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,740,847 / Dil: İspanyolca / Para Birimi: ABD Doları (USD) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 4 gün