Google+

Arama formu

EL SALVADOR’UN BAŞKENTİ SAN SALVADOR

Bu yazı Gezimanya üyesi NURHAN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

El Salvador sahip olduğu volkanlardan dolayı genel olarak oldukça engebeli bir coğrafya. Ancak ülkenin başkenti San Salvador volkanlar arasında geniş bir düzlüğe kurulmuş. Ülkenin yüzölçümü olarak büyüklüğü Ankara’dan biraz küçük. Nüfusu ise yaklaşık 7 milyon kişi. 1,5 milyonu ise ülkenin başkenti San Salvador’da yaşıyor.

San Salvador’daki şehir turumuza ana katedralin de bulunduğu meydandan başladık. Bu meydan aynı bizdeki Taksim meydanı gibi. Protestoların, gösterilerin ve yürüyüşlerinin yapıldığı bir meydan. Biz geldiğimizde de bir miting vardı. Her yer bayram yeri gibi idi.

San Salvador

Rehberimizin söylediği kadarıyla biz gittiğimiz sırada burada hükümetteki partinin propagandası yapılıyordu. Üzeri yazılı tişörtler, bayraklar, yiyecek ve içecekler, kalabalık ve bu kalabalıktan yükselen marşlar. Ancak bu durum sadece o güne özel bir durum değil. Bu meydan neredeyse her gün farklı bir protestoya ya da gösteriye sahne oluyormuş.

San Salvador-1

Buraya Protesto meydanı da diyorlar. Bunun sebebi iç savaş sırasında yönetimi protesto eden bir grubun bu meydanda yönetimdeki güçler tarafından öldürülmesi. Hemen ardından da yine bu meydanda yapılan 22 kişinin cenaze törenine katılanların da yönetim tarafından etrafa yerleştirilen keskin nişancılar tarafından katledilmesi. Özellikle 1981-1993 seneleri arasında hız kazanan iç savaşta 70 bin üzerinde kişi öldürülmüş. O zamandan bu yana bu meydan protesto meydanı olarak anılıyormuş.

Meydan klasik İspanyol koloniyal dönemi mimarisi. Meydana bakan en görkemli yapılardan biri katedral. Haç biçiminde yapılmış olan katedral oldukça sade.

San Salvador şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz casa hotel la casa vieja, Casa de huésped cielo azul, Sonia’s castle güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Nico Urban Hotel, Casa Nantal, Hotel San Mateo. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Ximenas Guest House, Hostal de Asturias, Hotel Happy House gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostal Doña Marta, Hostal Cumbres del Volcan Flor Blanca, Hostal Cumbres del Volcan Escalon tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un San Salvador aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

San Salvador-2

Bu katedralin asıl önemli özelliği Peder Romero’nun mezarının burada olması. Peki kim bu Peder Romero?

San Salvador-3

Peder Romero Vatikan tarafından burada görevlendirilmiş, halk tarafından çok saygı gören bir din adamıymış. Ancak Peder halkın çok zor şartlarda yaşadığı ve ezildiğini dile getirince yönetim tarafından suikaste kurban gitmiş. Katedralin alt kısmındaki mozale bu pedere ait.

Meydandan ayrılıp askeri müzeye geliyoruz.

San Salvador-4

Burada El Salvador’un 3 boyutlu haritasını, iç savaş döneminde kullanılan silahlar, tanklar, helikopterler, polis arabaları sergileniyor. Buradaki Ford marka polis arabası yerel rehber Suzy’nin acı anılarını canlandırıyor. Ardından Suzy hüzünle çocukluğunda polis arabası ile insanların nasıl toplandığını anlatıyor.

1980’lerde yönetime karşı duran Pupiller yani yerel halktan resmi kaynaklara göre yaklaşık 10 bin, Suzy’nin söylediğine göre ise 25 bin kişi katledilmiş. Bu karışıklıkta insanlar çevre ülkelere, özellikle Honduras’a kaçmış. 1966’da Honduras’la 100 saat süren futbol savaşları yaşanmış. AB araya girmiş Salvadorluların ülkelerine geri dönmeleri sağlamış. Ülkede işsizlik artmış. Devlet bunu  finanse edemediği için hırsızlık ve karmaşa başlamış. 1970-80 arası çeteleşmeler oluşmuş yönetimle iç savaş başlamış. 1981-93 arası şiddetli çarpışmalar yaşanmış.

İşte bu müzede 70 bin kişinin öldürüldüğü iç savaşın anıları var. Müzenin en önemli parçası da Papa’nın Rahip Romero ile görüşmeye geldiğinde burada bindiği araba.

San Salvador-5

Bir sonraki ziyaret noktamız ise şehrin biraz daha dışındaki Şeytan Kapısı yani Devil’s Gate. Çok rüzgar alan sarp kayalıkların bulunduğu bu bölgeden San Salvador’un kuş bakışı görüntüsünü izledik, fotoğrafladık.

San Salvador-6

Tepeden aşağıya indiğimizde kurulmuş yerel tezgahlardan hediyelik aldık. Buradaki yerel büfede içi peynir ve siyah fasulye ezmeli gözleme tarzı bir yiyecek yedik. Oldukça lezzetliydi.

San Salvador-7

Karnımızı doyurduktan sonra bir sonraki durağımıza gitmek üzere buradan ayrıldık.


NURHAN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım. Her şehrin kendine has olan dokusu beni her zaman etkilemiştir. Eşimle birlikte kızlarımız daha çok küçükken Türkiye’nin neredeyse tamamını gezme fırsatımız...