Google+

Arama formu

EL SALVADOR: JOYA DE CEREN VE EL BOQUERON

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

El Salvador’daki üçüncü durağımız Joya de Ceren. Joya de Ceren’in bulunduğu bölge Mesoamerica kültür bölgesi olarak anılıyor. 1993’ten beri Unesco’nun koruması altında olan Joya de Ceren’i tanımlamak için en doğru tabir El Salvador’un Pompei’si.

Buraya da ilk girdiğinizde önce karşınıza bölgenin tarihinin anlatıldığı küçük bir müze çıkıyor. Bu müzede volkanik patlamadan kalan bazı lav püskürtüleri ve yıllar içinde volkanik külün altında kalıp fosilleşmiş iskeletler de görülebilir.
San Salvador 
Joya de Ceren ilk olarak MÖ 1200’lerde kurulmuş. O dönemde buraya yerleşenler çiftçilik ile ilgileniyormuş. İlopango volkanı MS 200 senesinde hareketlenmeye başlamış. MS 400-500 senelerinde ise İlopango volkanında çok ciddi patlamalar meydana gelmiş. Bu patlamalar El Salvador’un batı bölümünde nüfusun yer değiştirmesine neden olmuş. Ancak bu patlamalar sonrası bölgeye yeniden yerleşim başlamış.
San Salvador-1
Ancak 7.yy civarında bu kasaba yakınlarında bölgesel bir patlama meydana gelmiş. Bu patlamada ortaya çıkan su buharı ve kü insanları doğru düzgün eşyalarını alamadan bu bölgeyi terketmeye zorlamış. İnsanlar bölgeyi boşalttıktan çok kısa zaman içinde bölgedeki volkanik aktivite nedeni ile tüm kasaba volkanik kül tabakası altında kalmış. Zaman içinde 14 farklı katman ve yüksekliği 4-6 metre arasında değişen küllerin altında gömülü kalmış bu kasaba.
San Salvador-2
Yıllar sonra burası 1976 senesinde buldozerler kazı çalışması yaparken tesadüfen keşfedilmiş. 1978 senesinde ise bu arkeolojik alanın gün yüzüne çıkartılması konusunda Payso Sheets isimli bir arkeolog çalışmalara başlamış.
San Salvador-3
Bu yerleşimde kişisel eşyalar bulunmuş ama hiç iskelet bulunmamış. Bu da zamanında insanların bu bölgeyi terk ettiğini gösteriyor. Küller altında bulunan bezelye ve mısır tarlaları dönem insanlarının çiftçilik ile geçindiğini kanıtlıyor.
San Salvador-4
Hemen çıkışta ise eski köy evlerinin bir modelini yapmışlar. Girip çıkmak gerçekten oldukça zordu.
San Salvador-5
Bu etkileyici yerden sonra bir başka etkileyici yer olan El Boqueron Ulusal Parkına gidiyoruz. Burada yolda bir fotoğraf paylaşmak istiyorum. Yakın zamanda püskürmüş olan bir volkanın kalıntıları yerlerde. Bu görüntü El Salvador’da o kadar sıradan bir durum ki.
San Salvador-6
El Boqueron Ulusal Parkı, El Salvador’daki en güzel manzaralardan birine sahip. Ayrıca tepeden başkent San Salvador’u da fotoğraflayabiliyoruz.
San Salvador-7
Deniz seviyesinden 1.800 metre yükseklikteki San Salvador volkanı üzerinde yer alan El Boqueron’daki en görülmesi gereken nokta krater. Bu kraterin derinliği 558 metre, çapı ise 5 kilometre.
San Salvador-8

San Salvador-9
Krater tabanına bir lider eşliğinde dağcılık konusunda uzman kişiler inebiliyormuş. Ancak gerçekten çok dik.
San Salvador-10
Tabii bu patlama günümüzden binlerce yıl önce gerçekleştiği için artık kısmen krater içinde de bitki örtüsü oluşmuş.

Parkın girişinde yer alan merkezde patlamanın nasıl gerçekleştiğini anlatan bir canlandırma video gösterisi var. Kesinlikle önce izleyip sonra bölgeyi dolaşmanızı öneririm.

Bir de bu merkezde yerel El Salvador kıyafetlerine bürünüp bir fotoğraf da çektirebilirsiniz.
San Salvador-11

San Salvador şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz casa hotel la casa vieja, Sonia’s castle, Casa Carmen güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Nico Urban Hotel, Casa Nantal, Hotel Oasis. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hotel Boutique Andalucia, Ximenas Guest House, Hostal de Asturias gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostal Doña Marta, Hostal Cumbres del Volcan Flor Blanca, Hostal Cumbres del Volcan Escalon tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un San Salvador aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...