Google+

Arama formu

Orta Amerika’da yer alan El Salvador, yüz ölçümü olarak Konya il sınırlarından daha küçük bir ülke. Yaklaşık 7 milyonluk nüfusu ile Amerika ana karasının nüfus yoğunluğu en yüksek olan ülkesi aynı zamanda.

Bölgedeki en sanayileşmiş ülke olan El Salvador, volkanik ve tektonik olarak oldukça aktif. Biri deniz altında olmak üzere 7 aktif volkan var burada. Bunlardan en yükseği ise başkent San Salvador’un batısında bulunan Santa Ana.
San Salvador

Ülkenin başkenti olan San Salvador yaklaşık 2,2 milyon kişilik nüfusa sahip.  Kent Orta Amerika’daki  kentleri birbirine bağlayan Pan American karayolu üzerinde bulunduğundan sanayi anlamında bir hayli gelişmiş olsa da ekonomik sıkıntını olduğu bölgeler de bir hayli yaygın.

Ekonomik imkansızlıklar insanları zekice şeyler yaratmaya zorlayabiliyor. İşte El Salvador'dan bir örnek; otomobil lastiğinden salıncak…
San Salvador-1

San Salvador bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

El Salvador'da tüm özel görevliler pompalı tüfek taşıyor. Güvenlik olarak orta karar bir ülke olmasına rağmen bana abartılı geldi.
San Salvador-2

Gerçi yakın zamanda (1980-1992) yılları arasında oldukça kanlı bir iç savaş yaşadılar ve bu savaşın psikolojik izleri her yerde görülebiliyor. Bu iç savaş sonrasında pek çok kişi ülke içinde yer değiştirmiş, özellikle de başkent San Salvador’dan çok kişi ayrılmıştır.

San Salvador’un en merkezi yeri Liberdat Plaza.
San Salvador-3

San Salvador şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Zona segura, Mini suites Escalon, Beautiful & Spacious Terrace Room w/a Garden güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Nico Urban Hotel, Hotel San Mateo, Hotel Hacienda San Miguel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Ximenas Guest House, Hostal de Asturias, Hotel Happy House gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Zona segura, Hostal Cumbres del Volcan Flor Blanca, Hostal Cumbres del Volcan Escalon tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un San Salvador aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Bu bölgedeki sokak çalgıcıları oldukça güleryüzlü.
San Salvador-4

Sokaklar oldukça renkli. Pek çok yerde duvar resimlerine rastlayabiliyorsunuz.
San Salvador-5

Kent 16. Yy’da kurulmuş. Ancak volkanik bir bölge olduğundan çok sayıda önemli deprem yaşamış. Bunlardan en yıkıcı olanı ise 1854 senesinde gerçekleşmiş. 2001 senesinde yaşanan deprem ise özellikle Las Colinas bölgesinde büyük tahribat yaratmış.

Gelelim El Salvador’da yeme-içme kültürüne…

San Salvador usulu mısır; haşlanmış mısıra ketçap, mayonez, acı sos döküp hindistan cevizine buluyorlar…
San Salvador-6

San Salvador-7

San Salvador-8

San Salvador-9       

Bunun adı "Poposa";  San Salvador'da oldukça yöresel bir yemek. Sokaklarda her yerde bundan satıyorlar. Pişirmesi bizim bazlama gibi. Mısır unundan yapılıyor. Benimkinin içinde peynir ve kabak vardı.
San Salvador-10

San Salvador-11

San Salvador-12

Bunun adı ise "Tamal"; Mısır unundan hamura sarılmış tavuk etini muz yaprağına sarıp fırınlıyorlar. Gayet lezzetli…
San Salvador-13

San Salvador’da enteresan bir bira içme şekli var. Bir bardağa 1/3 buz dolduruyorlar. İçine genelde etlerin yanında kullanılan bir tür sos olan Worcestershire, bir miktar lime ve arzuya göre biraz soda ya da sprite ve yine arzuya göre acı sos üstüne de içeceğiniz birayı ekliyorsunuz. Böyle anlatınca farkındayım kulağa kötü geliyor ama ben denedim ve beğendim. Worcestershire sos biraz turşu ya da şalgam havası veriyor enteresan yani…
San Salvador-14

Bu da domates sosu, karabiber, karides, kalamar ve bir çeşit midye ile yapılan deniz mahsulleri yemeği. Oldukça lezzetli.
San Salvador-15

El Salvador'da ve tüm Latin Amerika ülkelerinde 4 günlük bir resmi bayram var. İsa'nin ölümünü anılıyor. Ben de bunlardan birine denk geldim. Dualar eşliğinde, camdan tabut içerisinde bir İsa heykelini sembolik olarak defnediyorlardı.
San Salvador-16

San Salvador-17

San Salvador çevresinde çok sayıda antik maya buluntuları da yer alıyor. Bunlardan biri Joya de Ceren Maya buluntuları. Amerika’nın Pompei’si olarak anılıyor.
San Salvador-18

Buradan diğer bir antik kent olan San Andres’e gidiyoruz. Zapotitan vadisinde yer alan San Andres’in MÖ 900 senelerinde tarım alanı olarak kullanıldığı ve 250 senesinde volkanik hareketlenme neticesinde terkedildiği düşünülüyor.
San Salvador-19

Bu bölgede sabun yapımında kullanılan bir bitkiye rastlıyoruz. Adı “Pacun", arkada aşağıda duran da Pacun ağacı…
San Salvador-20

El Salvador’daki en popüler bölgelerden birisi ise Costa del Sole
San Salvador-21

Costa del Sole, sadece üyelerin girebildiği bir çeşit beach club. Arkadaki bungalovların üst katı yatak odası, yani otel olarak da hizmet veriliyor.
San Salvador-22

El Salvador, küçük bir ülke olsa da her bölgesinde farklı coğrafi oluşumları ve farklı tarihi yapıtları ile görülmesi gereken yerlerden biri.