San Salvador’da Gezilecek Yerler

Çok turistik bir şehir olmayan San Salvador aslında biraz tehlikeli de bir yer. Bu da turist sayılarına yansımaktadır. Yine de şehirde görülmesi gereken doğal güzellikler mevcut.

Ilopango Gölü

Lago-de-Coatepeque-El-Salvador.jpg

Ilopango Gölü (İspanyolca: Lago de Ilopango) El Salvador'un Orta Güney kesiminde yer alan volkanik bir göldür. San Salvador, La Paz ve Cuscatlan illerinin sınırı üzerinde yer alır.

Sönmüş bir yanardağın krater gölü olan İlopango'nun derinliği 440 metre, yüzölçümü ise 72 kilometrekaredir. 1880'de su düzeyinin yükselmesiyle birlikte, doğusunda fazla sularını Büyük Okyanus’a boşaltan doğal bir kanal (Jiboa Nehri) oluştu ve suların alçalması sonucunda gölün ortasında 46 metre yüksekliğinde ve 153 metre genişliğinde volkanik bir ada ortaya çıktı.

1928'de su düzeyinin yeniden yükselmesiyle, kıyıdaki evler su altında kaldı. Göl bugün, özellikle batı kıyılarındaki Asino ve İlopango kasabalarında yoğunlaşan turistik tesisleriyle önemli bir turizm merkezidir.

San Salvador Volkanı

salvador-quetzaltepec.jpg

San Salvador Volkanı (diğer adıyla Quetzaltepec) El Salvador’un başkenti San Salvador’un kuzey batısında yer alan bir volkanik dağdır. Volkanın krateri görece daha yeni bir volkanik oluşum olan Boquerón Volkanı tarafından neredeyse tamamen doldurulmuştır.

San Salvador şehri bu volkana yapışıktır. Hatta şehrin batı kesimi tamamiyle bu dağın yamaçlarına kurulmuştur. Bu yakın mesafe durumundan dolayı, volkanda patlama ya da herhangi bir jeolojik aktivite olması halinde bunun şehir için kesinlikle önlenemez derecede yüksek sayıda sivil halkın ölümüyle sonuçlanacak bir felakate yol açma ihtimalı neredeyse kesimdir.

Buna rağmen şehrin alameti farikası olarak kabul edilen ve en önemli turist çekim noktalarından biri olan bu volkan yerel halk tarafından bir hayli benimsenmektedir. Hatta şehrin televizyon ve radyo yayın antenleri bile bu dağın El Picacho tepelerinin ve Boqueron’un kraterinin üzerinde yer almaktadır. Dağın en yüksek tepesi olan El Picacho, 1.960 metre rakıma sahiptir.

San Salvador Katedrali

65.jpg

San Salvador Katedrali, (İngilizce: Metropolitan Cathedral of the Holy Savior, İspanyolca: Catedral Metropolitana de San Salvador), şehirde yer alan alan kilise ve San Salvador Roma Katolik Başdiosezliğinin de merkezidir. San Salvador Başrahibi’nin ikametgahı, ve şehirdeki Roma Katolik dini örgütlenmesinin başlıca kilisesidir.

Kilisenin rengarenk ve neşeli ön cephesi, Hazreti İsa’nın, Dünya’nın Yüce Kurtarıcısı’nın, kendisine adanmış bir mabedi çevreler. Hazreti İsa, El Salvador şehrinin koruyucusu olarak kabul edilir. Kilise 1777 yılında Rahip Francisco Silvestre García tarafından yapılmıştır. Ana mihrapta Aziz Kurtarıcı Hazreti İsa’nın bir tasviri yer alır.

Bu tasvir, 1556 yılında Kutsal Roma İmparatoru V. Charles tarafından bağışlanmıştır. Bu tasvir dört sütunlu bir sayvan üzerinde yer alır. Sayvanın sütunları Musa ve Eliyah meygamberlerin tasvirleriyle kaplıdır. Ana mihrabın etrafında sekiz aset büyük resim vardır.

Bu resimlerde Hazreti İsa’nın hayatından sahneler tasvir edilir. Resimlerin tamamını ressam Andrés García Ibáñez yapmıştır. Bunların hepsinin üstünde duran Churrigueresque cupola 148 feet yüksekliğinde ve 79-feet çapındadır.

Ulusal Saray

gorse#!!#

Mevcut Ulusal Saray’ın yerinde 1866–1870 yılları arasında eski ulusal saray bulunmaktaydı. Bu ilk bina 19 Aralık 1889 tarihinde çıkan gir yangında tamamen kül oldu. Hemen yerine yeni bir sarayın yapımı için çalışmalara başlandı. İnşaatın başlaması 1905 yılına denk geliyor. İnşaat süreci de bir altı yıl kadar aldı ve yeni sarayın inşası ancak 1911 yılında bitirildi.

Yeni sarayın tasarımı mühendis José Emilio Alcaine’e ait. Pascasio González Erazo’nun talimatlarını yerine getirmek suretiyle inşaatı gerçekleştiren mimarın sarayın inşasını tamamlaması için o zamanın yönetimi bir yasa çıkartarak ihtacatı yapılan kahve karşılığında, inşaat malzemesi alınmasını zorunlu kıldı. Bunşekilde gerekli malzeme toparlandı.

Dolayısıyla sarayın inşasında kullanılan malzemeler Almanya, Belçika, İtalya gibi çeşitli Avrupa ülkelerinden gelmektedir. Sarayın belli bölümleri 1974 yılında devlete tahsis edildi ve buraya bazı makamlar yerleştirildi.

Sarayın ana binasında 4 ana oda ve 101 yan odacık vardır. Her bir ana odanın kendine has özel bir renge boyanmış olması dikkat çeker. Kırmızı Oda (Salon Rojo) ülkenin dış işleri bakanlığının gerçekleştirdiği resepsiyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Sarı Oda (Salon Amarillo) cumhurbaşkanı tarafından çalışma ofisi olarak kullanılmaktadır. Pembe Oda (Salon Rosado) önce Anayasa Mahkemesi’ne sonra da Savunma Bakanlığı’na ev sahipliği yapmıştır. Mavi Oda (Salon Azul) ise 1906 yılından beri yasamanın toplanma merkezidir. Bina 1974 yılında kültür mirası ilan edilmiştir.

San Salvador’da görülmesi gereken diğer yerler

15579864225_4a9b7e279a_b.jpg

Museo Tin Marin, Teatro Nacional de El Salvador, Estadio Cuscatlan, Casa Presidencial