Google+

Arama formu

EL SALVADOR: TAZUMAL VE SANTA ANA

Bu yazı Gezimanya üyesi TUĞÇE YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Sabah El Salvador’a saat 10:00’da varmayı planlıyorduk. Ancak Antigua’dan çıkışımız biraz gecikince mecburen Guatemala City’de tam işe gidiş saatinde denk geldik. Haliyle 1,5 saate yakın şehrin içinde çıkamadık. Bu durum ister istemez El Salvador’da geçireceğimiz limitli saatleri daha da limitledi. Bu nedenle programın gerisinde kalmamak için olabildiğince hızlı olacağız.

El Salvador 21.041 km2 yüzölçümüne sahip ufak bir ülke. alçak çok engebeli olduğundan ülke içinde ulaşım o kadar da kısa sürmüyor.

Buradaki rehberimiz Suzy. Yaklaşık 45 yaşlarında hoş ve bakımlı bir kadın. Ancak İngilizcesi çok iyi olmadığından yarı İngilizce yarı İspanyolca anlaştık.

Hiç vakit kaybetmeden bizi El Salvador’daki ilk ziyaret noktamız olan Chalchuapa bölgesindeki Tazumal arkeoloji alanına götürdü. Tazumal antik kentinin en büyük özelliği burada hem Mayalara hem de Tolteklere ait yerleşim birimlerinin bulunuyor olması.

Santa Ana

Arkeolojik sit alanına geçmeden önce ilk olarak bu bölgede yapılmış olan kazı çalışmalarından çıkartılan tarihi eserlerin sergilendiği müzeyi gezebilirsiniz. Müzede özellikle taş kullanılarak yapılmış kesici aletler, çanak çömlekler ve yeşim taşından yapılmış takılar büyük yer kaplıyor.

Santa Ana-1

Santa Ana şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Casa Blanca Tu Casa, Hostal mi otra casa en santa ana, Mendoza's güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Casa Frolaz, Hostal Casa Verde, Casa Vieja Guest House. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Quinta Rodríguez, Hostal Tía Mema, Captain Morgan Hostel Lake Coatepeque gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Captain Morgan Hostal Santa Ana, Hostal Sole, Pool House Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Santa Ana aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Müzede benim en çok dikkatimi çeken ise aşağıda resmini gördüğünüz heykel oldu.

Santa Ana-2

Suzy’nin açıklamasına göre zamanında Mayalar düşmanlarını ele geçirip sorguladıktan sonra derilerini yüzerlermiş. İşte bu heykel de o durumu anlatmak için temsili olarak yapılmış.
 
Müze gezisi sonrası arkeolog Stanley Boggs tarafından 1940 – 1950 yılları arasında gün yüzüne çıkartılan Tazumal arkeolojik sit alanı gezebilirsiniz.

Santa Ana-3

Hem Maya hem de Toltek yapılarına ev sahipliği yapan Tazumal’de hangi tapınak kime ait konusunu açıklığa kavuşturmanın kolay bir yolu var. Yapılarda kullanılan taşlar büyük parçalar halinde ve yapılar daha yüksek ise Mayalar’a, yapılarda kullanılan taşlardaha küçük ve yapıların yükseklikleri görece daha kısa ise Toltekler’e ait.

Burada bir alanda – ki o alanın top oyunu sahası olduğu düşünülüyor – ciddi boyutta bir göz yanıltmacası var. Bir taraftan baktığınızda saha dikdörtgen görünüyor. Diğer tarafına baktığınızda alan yamuk görünüyor. Oldukça enteresandı.

Santa Ana-4

Alanın hemen dışında ise kilden yapılmış ürünler ve sahte kafatasları satılıyordu. Bu kafatasını ben bir sanatçımıza çok benzettim. Ama bakalım siz kime benzeteceksiniz?

Santa Ana-5

Tazumal tarih boyunca en büyük zararı kendine yakın konumdaki İlopango volkanı’ndan görmüş. Bu volkandan nasibini alan bir başka yerleşim ise Santa Ana.

Santa Ana zengin kesimin oturduğu bir bölge. Çünkü burası hem yüksek hem de volkanik topraklara sahip olduğu için bu bölgede kahve ve kakao üretimi yapılıyor. Hatta El Salvador’daki en kaliteli kahvelerden birinin bu bölgede olduğu söyleniyor.

Santa Ana-6

Santa Ana, elverişli iklimi dolayısıyla El Salvador’da İspanyollar’ın 1555 senesinde ilk yerleştikleri yer. Dolayısı ile burada yoğun bir İspanyol etkisi var. Ama buranın ilk sahipleri Maya – Pokomanlar. Yani kısacası  El Salvador’un yerlileri olan Pipiller. Pipiller buraya Kadın rahiplerin mekanı anlamındaki Sihuatehuacan demişler. Bu nedenle buraya koruyucu Santa Ana adına bir kilise inşa edilmiş ve buranın adı da Santa Ana olarak değiştirilmiş.

Şehirde görülebilecek önemli noktalar arasında kilise, tiyatro binası, hükümet binası ve ana meydan gösterilebilir.

Santa Ana-7

Özellikle kilise oldukça etkileyici. Ancak içi dışı kadar süslü ve değil, aksine oldukça sade.

Santa Ana-8

Çevrede biraz gezinirseniz özellikle öğle saatlerinde tezgahı başında uyup kalmış pek çok sokak satıcısına rastlayabilirsiniz.

Santa Ana-9

Öğle saatlerimizi bu şirin yerleşimde geçirdikten sonra öğleden sonra  El Salvador’un Pompei’si olarak anılan Joya de Ceren’i gezmeye gidiyoruz.

Görüşmek üzere :)


TUĞÇE YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur. 1997 - 1999 İstanbul Üniversitesi Piyasa Araştırmaları ve Reklamcılık, 1999 - 2000 İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakultesi Antropoloji ve 2000 – 2004 Marmara...