Sana’da Gezilecek Yerler

Dünyanın en eski meskenlerinden biri olan Sana, UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilen bir kenttir. Her ne kadar geçen yıllardaki savaşlarda sit alanları dahi bombalanmış olsa da hâlâ, karakteristik mimari güzellikleriyle dikkat çekiyor. Tarihi yapıları hem işçilikleri hem de devasalıklarıyla göz dolduruyor. Eski Şehir ve Yeni Şehir olarak ikiye ayrılan Sana’da gezilecek yerler daha çok Eski Şehir’de yer alıyor.

Görülmesi gereken diğer yerler: Askeri Müze, Ulusal Sanat Merkezi, Dar al Hayas a Sanania, Al-Bab Galeri, Qubbat al-Bakiriyah Camii, Abhar Hamamı, Ulusal El Sanatları Merkezi.

Ulusal Müze

Arap Yarımadası’nın en büyük müzelerinden biri olan Sana’daki Ulusal Müze’nin (National Museum) ilk iki katında İslam öncesi krallıklarından Saba ve Hadramawt’a ait heykeller görülüyor. 2. katta ise Ortaçağ İslam dönemine odaklanılıyor.

Bab al-Yaman

bab-al-yaman.jpg

‘Yemen Kapısı’ olarak Türkçe’ye çevrilebileceğimiz bu devasa tarihi yapıyı, Sana şehrine gidenlerin görmemesine imkân yok denebilir. Kapının günümüzdeki son hali 17. yüzyılda Osmanlılar tarafından yapıldı. Yemen Kapısı, ayın zamanda Sana’nın Eski Şehir bölümüne de girişi sağlayan pek çok kapıdan biridir.

Al-Saleh Camii

Alsalh-24-2-2014_(16481824622).jpg

Sana’nın en büyük ve modern camisi olan Saleh Camii, 2008 yılında Başkan Ali Abdullah Saleh tarafından açıldı. 27.300 metrekarelik alana sahip cami, her ne kadar modern bir mimariye sahip olsa da, görülmesi gereken bir eser.

Souq al-Milh

Souk_Al_Milh,_Sana,_Yemen_(4325073196).jpg

‘Tuz Pazarı’ anlamına gelen Souq al-Milh, Yemen Kapısı’na çok yakın bir konuma sahiptir. Eski Şehir bölümünün merkezinde yer alan bu tarihi pazarda yöreyle ilgili baharattan antika objelere, sultan kıyafetlerinden ekmeğe kadar pek çok ürün bulmak mümkün.