Santa Cruz de la Sierra Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Bolivya’nın doğusunda bulunan Santa Cruz De La Sierra, Pirai nehri üzerinde bulunan keyifli bir kent. Aynı zamanda Santa Cruz departmanının da başkenti olan kent, dünyanın en hızlı büyüyüyen kentlerinden biri olarak da bilinir. İlk olarak 1561 senesinde bir İspanyol kaşif tarafından kurulan kent daha sonra 16. yüzyılın sonlarına doğru birkaç kez taşınmıştır ve günümüzdeki yerini almıştır. Tarih boyunca genellikle bir karakol şehri olan Santa Cruz de La Sierra günümüzde Bolivya’nın en kalabalık şehri olarak biliniyor. Deniz seviyesinden yaklaşık olarak 400 metre yüksekte konumlanan kent, Andrés Ibáñez eyaletinin bir parçası ve Santa Cruz bölümünün başkenti olma unvanına sahiptir. And Dağları’nın doğu kesimine de yakın bir mesafede bulunan kentin bazı kesimlerinden bu manzaraya kavuşabilirsiniz.

Kültür, sanat ve fazlaca bulunan gezi durakları ile Santa Cruz De La Sierra gidilecek iyi bir gezi durağı olabilir. Ayrıca bozulmamış kültürü, renkli kıyafetleri ve eğlenceli festivalleri ile buraya aşık olabilirsiniz.


Santa Cruz de la Sierra Gezilecek Yerler

Plaza 24 de Septiembre: Bölgede bulunan meydan, Santa Cruz De La Sierra’nın bağımsızlık tarihi olan 24 Eylül tarihinden adını almıştır. Meydan çevresinde katedral, 24 Eylül Sosyal Kulübü, Saray Sineması, Kültür Evi, Gabriel René Moreno Özerk Üniversitesi Rektörlüğü, Hükümet Konağı, Belediye Binası, alışveriş merkezleri ve restoranlar bulunur. Ayrıca meydanda Ignacio Warnes heykeli de yer almaktadır.

Lomas De Arena Regional Park: Yarı kurak bir bölge olan Lomas De Arena Regional Park, kumul tepelerinden meydana geliyor. Sahil şeridi olan bu park aynı zamanda orman, tropik ovalar ve pitoresk bir merkez lagünü içeren çeşitli arazileri de bünyesinde barındırıyor. Parka toplu ulaşım yolu bulunmuyor. Bu gezi için tur şirketleri ile iletişime geçerek gezinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Aziz Lawrence Katedrali Bazilikası: Katolik Kilise hemen 24 Eylül Meydanı karşısında bulunur. İlk kilise yapımından sonra 1770 senesinde yenilenmiştir. Ahşap tonozları ve onları kapsayan resimsel süsleriyle görenlerin büyük ilgisini çeken kompleks yapı ayrıca San Pedro de Moxos'un Cizvit misyonunun orijinal oymalı gümüş kaplamasını ana sunak kısmında ziyaretçilerine sunar.

Güney Amerika Vahşi Yaşam Hayvanat Bahçesi Noel Kempff Mercado: En önemli turistik cazibe merkezlerinden biri olma sebebi, yerli türlerin geniş biyolojik çeşitliliği olan hayvanat bahçesi, mutlaka bolca fotoğraf çekmeniz gereken bir yer. Hayvanat bahçesi, birçok benzer kurumla iş birliği içindedir.
Ayrıca Casa de la Cultura Raul Otero Reiche, Teniente Genel Alman Busch Becerra Ulusal Tarih Müzesi, Ulusal ve Bölgesel Müze ve Arşiv, Guarani Müzesi, Katedral Kutsal Sanat Müzesi, Sanat ve Arkeoloji Müzesi ve Kurtuluş Müzesi diğer gezi durakları olarak sizi bekliyor.


Fotoğraf: https://www.bolivianlife.com/wp-content/uploads/2016/04/santa-cruz-boliv...


Santa Cruz de la Sierra Yeme İçme

Kızarmış tavuğun başrolde olduğu Bolivya mutfağına ait lezzetleri Santa Cruz De La Sierra’da bulabilirsiniz. En yaygın kullanılan et türü sığır eti olsa da tavuk, balık, tavşan da tercih edilir. Ayrıca patatesi de Santa Cruz De La Sierra’da bolca bulabilirsiniz. Patatesin değişik türleri, yumurta, siyah fasulye ve sebze karışımları etin yanıda eşlik eder. Yemeklerde bolca baharat ve llajhua adı verilen ve salsa sosa benzeyen sos da kullanılır. İri parçalı bir et yemeği olan Pique a lo macho, şinitzel tarzı biftek türü olan Silpancho, kızarmış bir tür sosis olan Salchipapa ve patates ve mısır sosuyla servis edilen et şiş türü Anticucho tadabileceğiniz lezzetlerden bazıları olarak karşınıza çıkacaktır.


Santa Cruz de la Sierra Konaklama

Santa Cruz De La Sierra’da konaklama için oldukça fazla alternatif var. Bölgenin en gelişmiş kenti olan Santa Cruz De La Sierra’da 100 ila 850 Türk Lirası arasında geniş bir fiyat skalasında otel tercihlerini inceleyerek tercihinizi yapabilirsiniz.
*Fiyatlar Ocak 2019 tarihinde güncellenmiştir. Dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.


Santa Cruz de la Sierra'ya Ne Zaman Gidilir?

Tropikal savan iklimine sahip olan Santa Cruz De La Sierra’da hava tüm yıl boyunca ılıktır. En fazla yağış Ocak ve Aralık ayında düşer. Ayrıca surazos adı verilen soğuk rüzgarlar özellikle kış döneminde sıcaklığı daha da düşürebilir. Mart, Nisan ve Mayıs ayları ziyaret için uygun bir dönem olabilir.


Santa Cruz de la Sierra Ulaşım

Bolivya’ya gitmek için Türk vatandaşlarına vize gerekmiyor. Amsterdam ya da Lima’dan aktarmalı olarak uçabileceğiniz Bolivya’daki havaalanından sonra otobüs ile Santa Cruz De La Sierra’ya ulaşabilirsiniz.

Santa Cruz de la Sierra ile İlgili

Santa Cruz de la Sierra Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 26oC
  • Mar 26oC
  • Nis 24oC
  • May 21oC
  • Haz 20oC
  • Tem 20oC
  • Agu 22oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 25oC
  • Kas 26oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa