Savona

Savona Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Savona, Lingua bölgesinde bulunan önemli bir liman kenti olarak bilinmektedir. Lokasyon olarak Lingua Denizi sahilinde bir ildir ve İtalya'nın kuzeyinde bulunmaktadır. Ayrıca Lingua bölgesinin ikinci en büyük limanı burasıdır. Savona'da genellikle denizcilikle uğraşılmaktadır ve bundan dolayı buranın kültürü de bu yönde gelişmiştir. Savona küçük ve şirin bir liman kenti olmakla birlikte, insana huzur veren manzaralar sunmaktadır. Çok fazla yeşil alanı bulunmaktadır. Ayrıca Christopher Columbus'un Savona'nın yeşil tepelerinde, seyahat günlüklerini yazdığı da söylenmektedir. Savona'nın yüksek yamaçları teraslar haline getirilip tarım alanı halinde kullanılmaktadır. Meyve ağaçları, zeytinlik, üzüm bağları tarımı ile meyve, zeytinyağı ve şarap üretimi buradan sağlanmaktadır. Savona'nın merkezi çok büyük değildir ve bir gün içinde gezilebilmektedir. Şehirde gece hayatı pek gelişmemiştir, bu nedenle gece hayatı ve eğlence konuları hakkında hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Burası tarihi solumak ve kafa dinlemek için daha doğru bir tercih olmaktadır. Savona'da ayrıca demir endüstrisi gelişmiştir ve gemi yapımı Savona'da iyi bir sanayi dalı olarak hâlâ ilerleme göstermektedir. 

Savano İklimi 

Savona'nın yarısından çoğu ormanlık veya yeşillik alandan oluşmaktadır ve çoğunlukla yüksek yamaçları bulunmaktadır. Savona'da ılıman iklim görülmektedir. Kışları, yazlardan daha çok yağış almaktadır. 

Savona'ya Ulaşım 

Tren ile

Savona tren garı olan Stazione Savona'ya ulaşım için tren tercih edilirse; Milano'dan her yarım saatte bir tren kalktığını söyleyebiliriz. Bu yolculuk genellikle 1 buçuk 2 saat arasında sürmektedir. Bilet fiyatları ise kişi başı 35 euro gibi bir fiyat olmaktadır.
Cenova'dan tren ise yarım saat ile 1 saat arasında sürmektedir. Burada hızlı tren de bulunmaktadır fakat daha pahalıdır ve daha az seferi bulunmaktadır.
 
Araba ile

Savona'ya araba ile ulaşılmak istenirse, Fransa’nın sahil kasabası Nice'den 2 saatte ulaşabileceğinizi söyleyebiliriz. San Remo'dan ise yaklaşık 1 saat uzaklıktadır. Cenova'dan ise ulaşım 1 saatten biraz daha kısa sürmektedir. Turin'den ulaşım ise yaklaşık 1 buçuk saat sürmektedir.
 
Uçak ile

Savona'da havaalanı bulunmamaktadır. İstanbul'dan Milano'ya (Malpensa International Airport) direk uçuş bulunmaktadır ve uçuş yaklaşık 3 saat sürmektedir. Milano'dan ise tren veya araba ile Savona'ya ulaşım sağlayabilirsiniz.
 

Savano Görülmesi Gereken Yerler

 
Via Paleocapa Bulvarı
 
Burası Savona'nın merkezi olarak bilinmektedir. Genellikle tarihî yerler bu merkezden çıkıp sırasıyla gezilebilir ve birbirlerine yakındır. Savona küçük bir liman şehridir ve yürüyerek gezilebilmektedir.
 
Fortezza Priamare e Musei (Priamare Kalesi)
 
Savona sahilinde bulunan bu kale, muhteşem bir manzara sunmaktadır. Bu kaleye, San Giorgio Köprüsü’nden ulaşım sağlanmaktadır. Son restorasyonundan beri bina sergi alanı ve kongre olarak kullanılmaktadır.
 
Sistine Şapeli
 
Sistine Şapeli, Via Ambrogio Aonzo Caddesi’nde bulunmaktadır. Bu şapel 1481-1483 yılları arasında inşa edilmiştir. Geç Gotik tarzda olan bu yapının inşası Papa 4. Sixtus'un emri üzerine yapılmıştır. Aynı adda olan ve Roma'da bulunan Sistine Şapeli ile karıştırılmamalıdır, çünkü Roma'daki kadar gösterişli değildir, daha basit ve Geç Gotik dönemi eseridir. Bu şapel 2008'de restore edilmiştir, Rococo dönemi anlayışına uyan iç dekorasyonu çok iyi durumdadır.
 
Leon Pancaldo Kulesi
 
Bu kule Savona'nın simgesi olarak bilinmektedir ve Savonalu denizci olan Leon Pancaldo adına adanmıştır. Bu denizci Macellan'ın keşiflerine katılmış bir denizcidir. Savona, denizcilik ve limanıyla ünlü bir şehirdir; bu nedenle bu denizci de Savona için çok önemli olmuştur ve şehrin simgesi haline gelmiştir.
 
St. Mary Katedrali
 
Bu katedral Sistine Şapeli'nin yanında yer almaktadır. 1589-1605 yılları arasında inşa edilmiş ve tamamlanmıştır. Savona'nın önemli tarihî ve turistik yerlerinden bir tanesidir. Papa 2. Juliu tarafından yapılması istenmiştir. Savona’da görülmesi gereken yerler arasındadır.
 
Monumento ai Caduti (Savaşlar Anıtı)
 
Savaşlar Anıtı; Savona'nın ölen ve savaşan askerlerini temsilen yapılmış bir anıttır. Bu anıta Savona halkı çok büyük saygı duymaktadır. Her gün saat 18.00'de çan çalmaktadır ve polisler trafiği durdurmaktadır. Ayrıca insanlar da yolda saygı duruşunda durmaktadır. Savaşlar Anıtı Savona'nın merkezinden yukarı doğru çıkarken solda bulunmaktadır.
 
Pinacoteca Civica (Şehir Resim Galerisi)
 
Burası Savona'nın şehir merkezinde bulunmaktadır. Resim ve sanat galerisidir. Burada seramik eşyalar ve resimler sergilenmektedir. Picasso, Fontana, Man Ray gibi ressamların resimlerini sergilemekte olan bu galeri aynı zamanda İtalya'nın en büyük seramik galerilerinden biridir.

Savona ile İlgili

Savona Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa