Sfax

Sfax Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sfax, Tunus’un güneydoğusunda bulunan, nüfusu yaklaşık 300 bin kişi olan bir şehir. Şehrin ekonomisi tarım ve ticaret üzerine kurulmuş. Sfax ayrıca ülkeyle aynı isimdeki Tunus şehrinden sonra ülkedeki ikinci en büyük şehir


 

Sfax’ta Ulaşım

Şehrin içinde bolca toplu taşıma aracı görmek mümkün fakat seferler genellikle düzensiz olduğundan turistler tarafından taksi tercih ediliyor. Ayrıca taksi ücretleri çok uygun. Sfax’tan ülkenin diğer şehirlerine tren bulmak mümkün. Ayrıca şehirlerarası düzenli otobüs seferleri de bulmak mümkün. Ek olarak Sfax, ulaşımın uygun fiyatlara yapılabileceği şehirlerden biri. 

Sfax’ın İklimi 

Sfax’ta step iklimi görülüyor. Ülkenin genelinde hava kuru ve sıcak fakat yıl boyunca tüm ülkeye yağan yağmurun neredeyse yarısı Sfax’ta görülüyor. Kuzey Afrika’nın genelinde olduğu gibi yazlar sıcak ve kurak, kışınsa ılık bir hava ve hafif yağmurlu günler beklemek mümkün. 

Sfax’a Nasıl Gidilir? 

Sfax-Thyna Havaalanı’na haftada 2 gün yalnızca Paris’ten uçak bulmak mümkün. Kullanılabilecek diğer havayolu ise önce Tunus ya da Tripoli şehirlerinden birine gidip aktarmalı uçuşla Sfax’a geçmek. İstanbul’dan Tunus’a uçakla gitmek yaklaşık 2 saat sürüyor.
 
Karayolu kullanmak isteyeneler için Tunus’un birçok şehrinde tren istasyonları bulunuyor. Yani uçak ya da otobüsle başka bir şehre gitmek, daha sonra trenle Sfax’a geçmek gerekiyor. Fakat tren seferleri düzenli değil ve sık sık bulmak mümkün değil. Bu yüzden gitmeden önce kontrol etmekte fayda var. Sfax’ta 2 adet otogar bulunuyor, bu da karayolu kullanmak isteyenler için bir seçenek olabilir. 

Sfax’ta Görülmesi Gereken Yerler


 

Sfax turistlerin çok fazla ilgisini çeken bir yer değil fakat Tunus koşulları düşünüldüğünde ulaşım genellikle ucuz, bu yüzden Sfax’a gelen turistler genellikle şehri gezdikten sonra tren veya otobüsle Sfax yakınındaki diğer şehirleri de gezmeyi tercih ediyor.
 
Tunus çok eski bir ülke ve çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Sfax’a gidildiğinde görülmesi gereken en önemli şeylerden biri Arkeoloji Müzesi. Müzede sergilenen en dikkat çekici şeylerden birisi mozaik koleksiyonu. Ama ne yazık ki müze yenileme çalışmalarından dolayı mart 2018’ e kadar kapalı kalacak.
 
Kasbah bölgesi de ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri. Ülkenin Fransa’yla geçmişinden dolayı Kasbah’ta bir Fransız etkisi görmek mümkün. İki ülke arasındaki sorunlar yüzünde bu etki yok edilmeye çalışılmış fakat mimaride hala Fransız etkilerini gözlenebilir. Ayrıca bölgede kesinlikle görülmesi gereken bir yer altı camisi bulunuyor.
 
Sfax’ta şehrin etrafını çevreleyen duvarları görmek mümkün. Şehir duvarları 9. yüzyılda yapılmış ve 2. Dünya Savaşı sırasında bombalanmasına rağmen hala iyi bir durumda ve turistlerin ilgiyle ziyaret ettiği bir yerlerden birisi.
 
Turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden birisi de Dar Jellouli Müzesi. Müze fikri üst sınıftan bir ailenin konağının ziyaretçilere açılmasıyla ortaya çıkmış. Konağın yapılış tarihi 17. yüzyıl ve görülebilecek 3 kat bulunuyor. Müze’de her ne kadar orta sınıfın çok fazla ulaşabileceği eşyalar olmasa da 17. yüzyılda günlük hayatta kullanılan eşyalar giyilen kıyafetler, yenen yemekler sergileniyor. Ayrıca gül suyunun nasıl yapıldığını ve Tunus’ta kadınlar için oldukça geleneksel bir şey olan sürmenin nasıl yapıldığı gösteren bölümleri de ziyaret etmek mümkün. 

Sfax’ta Alışveriş

Sfax alışveriş yapmayı sevenleri çok mutlu edecek bir şehir. Şehrin birçok bölgesinde düzenli olarak pazarlar kuruluyor ve turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Pazarlarda elle boyanmış seramik eşyalar, deri kıyafet ve aksesuarlar ve metal işçiliği ürünler gibi genellikle el yapımı ürünler satılıyor fakat hiç beklemediniz şeyleri bulmak da mümkün. Bu pazarlara yerel halkın da ilgisi büyük bu yüzden genellikle çok kalabalık oluyor.
 
Son olarak mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi de Yeni Şehir (New Town). Bu bölge Tunus’un Fransız himayesinde olduğu zamanlarda kurulmuş. Binalar çok fazla korunamadığı için genellikle Fransız etkisi kaybolmuş diyebiliriz fakat bölgede bulunan Belediye Binası gibi bazı binalar mutlaka görülmesi gereken bir mimariye sahip. Bölgede onlarca kafe bulunuyor. Bu kafelerden birine oturup sadece yerel halkı ve çevreyi izlemek bile çok güzel bir fikir olabilir.

Sfax ile İlgili

Sfax Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 11oC
  • Şub 12oC
  • Mar 14oC
  • Nis 16oC
  • May 20oC
  • Haz 23oC
  • Tem 26oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 21oC
  • Kas 16oC
  • Ara 12oC

Kısa Kısa