Shenzhen’de Gezilecek Yerler

Shenzhen, doğal parkları, eğlence alanları, müzeleri, galerileri, dini yapıları ve tarihi alanlarıyla birkaç günde gezerek bitiremeyeceğiniz bir şehirdir.

Shenzhen’de görülmesi gereken diğer yerler

Dongshan Manastırı, Hong Fa Budist Tapınağı, Shenzhen Sanat Müzesi, Guan Shan Yue Sanat Galerisi, Safari Parkı.

Eğlence Parkları

window-of-the-world-shenzhen.jpg

Shenzhen’de birbirinden farklı temalara sahip eğlence parkları mevcuttur. Hatta yerli turistlerin çoğu, bu parklar için şehri ziyaret etmektedir. Bunlardan biri “Window of the World”dür. 480 metrekarelik alanda sadece 1 günde tüm dünyayı gezme şansını yakalayabilirsiniz. 300 metrekarelik alana yayılan “Splendid China & Chinese Folk Culture Village” ise bir bölümünde Çin kültürüyle ilgili pek çok şeyin minyatürünü görebileceğiniz bir içeriği sahiptir. Diğer bölümündeki 56 evde ise Çin’de yaşayan uluslar tanıtılmaktadır.

Parklar

LMP7.JPG

Shenzhen, Çin’in en yeşil şehri olarak anılmaktadır. Bu sebeple hem keyifli vakit geçirebileceğiniz hem de ilginç şeyler görebileceğiniz pek çok doğal park mevcuttur. Bunlardan en ünlüsü “Lianhua Mountain Park”tır. Özellikle pazar günleri hem piknik yapmak hem de yerel halkın tatil gününü nasıl geçirdiğini görmek için idealdir. Parkın tepesine doğru 20 dakikalık bir yürüyüş yaptığınızda Deng Xiaoping’e ait devasa bir bronz heykel göreceksiniz. “Fairy Lake Botanical Gardens”, küçük göllerin, farklı türde bitki ve çiçeklerin yetiştiği olağanüstü bir parktır. İçerisinde “Hong Fa Manastırı” da bulunmaktadır.

He Xiangning Sanat Müzesi

Adını, hem bir ulusal lider hem de sanatçı olan He Xiangning’den alan müze, 1995-1997 yılları arasında inşa edilmiştir. Çin’de bir insanın ismi verilen ilk sanat müzesi olma özelliğine de sahiptir. Daha çok sanatçı He Xiangning eserlerinin görüldüğü müzede geçici sergiler de yer düzenlenmektedir.

Shenzhen Müzesi

shenzhen_01

Her ne kadar Shenzhen köklü bir geçmişe sahip olmasa da, buraya özel bir müzesi mevcuttur. Şehrin yaşadığı sosyal değişimleri ya da 1940’lardaki sanatsal çalışmaları burada görüp öğrenmek mümkündür.

Chiwan Tin Hau Tapınağı

ChiwanTinHauTempleShenzhen11.jpg

Denizcileri ve balıkçıları koruduğuna inanılan Cennet Kraliçesi Tin Hau’ya adanmış en büyük tapınaktır. 15. yüzyılda yapılan tapınaktaki 16 binada 80’den fazla oda yer almaktadır. Bunlar içinde ana salon, opera kulesi ve çan kulesi de mevcuttur. Mayıs ve mart aylarında burada çeşitli dini etkinlikler de yapılmaktadır.