Google+

Shenzhen

Shenzhen - : - / -
--℃
1 CNY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon14℃
 • Şubweather-icon15℃
 • Marweather-icon18℃
 • Nisweather-icon22℃
 • Mayweather-icon25℃
 • Hazweather-icon27℃
 • Temweather-icon28℃
 • Ağuweather-icon28℃
 • Eylweather-icon27℃
 • Ekiweather-icon24℃
 • Kasweather-icon20℃
 • Araweather-icon16℃
Nüfus: 10,778,900 / Dil: Çince / Para Birimi: Çin Yuanı (CNY) / İklim: Muson ve Karasal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneydoğusunda, Guangdong bölgesinde yer alan Shenzhen, 10 milyonu aşkın nüfusuyla ülkenin en kalabalık şehirlerinden biridir. 1979 yılına kadar 30 bin civarında olan nüfusu, buranın şehir statüsüne getirilmesi ve Çin Özel Ekonomik Bölgesi yapılması hızla artış göstermiştir. 1990-2000 yılları arasında dünya çapında en hızlı gelişen şehirlerden biri olmuştur. Güney bölgesinin ekonomi merkezi olarak da anılan Shenzhen, hızlı gelişimiyle turistik bir şehir haline gelmiştir. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmek için onlarca tema parkı kurulmuş, kafe ve barlar çoğalmış, tarihi alanlar yenilenmiştir. Her ne kadar geçmişi antik döneme kadar dayanıyor olsa da, şehrin son dönemde gelişmiş olması yerli halkın “buranın pek de önemli bir tarihi yok” şeklinde açıklamalarına sebep olmaktadır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=dfaKlmYAZSs

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Shenzhen, doğal parkları, eğlence alanları, müzeleri, galerileri, dini yapıları ve tarihi alanlarıyla birkaç günde gezerek bitiremeyeceğiniz bir şehirdir.

Shenzhen’de görülmesi gereken diğer yerler

Dongshan Manastırı, Hong Fa Budist Tapınağı, Shenzhen Sanat Müzesi, Guan Shan Yue Sanat Galerisi, Safari Parkı.

Eğlence Parkları

314 Eki 2016Gezilecek Yerler

Eğlence Parkları

Shenzhen’de birbirinden farklı temalara sahip eğlence parkları mevcuttur. Hatta yerli turistlerin çoğu, bu parklar için şehri ziyaret etmektedir. Bunlardan biri “Window of the World”dür. 480 metrekarelik alanda sadece 1 günde tüm dünyayı gezme şansını yakalayabilirsiniz. 300 metrekarelik alana yayılan “Splendid China & Chinese Folk Culture Village” ise bir bölümünde Çin kültürüyle ilgili pek çok şeyin minyatürünü görebileceğiniz bir içeriği sahiptir. Diğer bölümündeki 56 evde ise Çin’de yaşayan uluslar tanıtılmaktadır.

-

Parklar

11514 Eki 2016Gezilecek Yerler

Parklar

Shenzhen, Çin’in en yeşil şehri olarak anılmaktadır. Bu sebeple hem keyifli vakit geçirebileceğiniz hem de ilginç şeyler görebileceğiniz pek çok doğal park mevcuttur. Bunlardan en ünlüsü “Lianhua Mountain Park”tır. Özellikle pazar günleri hem piknik yapmak hem de yerel halkın tatil gününü nasıl geçirdiğini görmek için idealdir. Parkın tepesine doğru 20 dakikalık bir yürüyüş yaptığınızda Deng Xiaoping’e ait devasa bir bronz heykel göreceksiniz. “Fairy Lake Botanical Gardens”, küçük göllerin, farklı türde bitki ve çiçeklerin yetiştiği olağanüstü bir parktır. İçerisinde “Hong Fa Manastırı” da bulunmaktadır.

-
Shenzhen şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; MPV Hong Kong Havaalanı Tek Yön Transfer: 1-6 Kişilik (51.08 €), Ngong Ping 360 Tur Biletleri (20.6 €), Özel Özelleştirilebilir Yerel Bir Hong Kong Turunun En İyisi (182.182 €), Hong Kong'a Hoş Geldiniz: Yerel Tur ile Özel Tur (28.84 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

He Xiangning Sanat Müzesi

414 Eki 2016Gezilecek Yerler

He Xiangning Sanat Müzesi

Adını, hem bir ulusal lider hem de sanatçı olan He Xiangning’den alan müze, 1995-1997 yılları arasında inşa edilmiştir. Çin’de bir insanın ismi verilen ilk sanat müzesi olma özelliğine de sahiptir. Daha çok sanatçı He Xiangning eserlerinin görüldüğü müzede geçici sergiler de yer düzenlenmektedir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneydoğusunda, Guangdong bölgesinde yer alan Shenzhen’in güneyinde Hong Kong, kuzeyinde Dongguan ve Huizhou yer almaktadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Çin genelinde hâkim olan muson ve karasal iklime karşın Shenzhen biraz daha ılıman hava şartlarına sahiptir. Subtropikal ve Muson ikliminden de etkilenmektedir. Güney Çin Denizi’nin de etkisiyle kışlar ılıman ve genellikle kuru geçmektedir. Nisan-eylül ayları arasında yağış görülebilir. Bunun dışında kalan yaz aylarıyla oldukça sıcak ve nemli geçmektedir. Bu sebeple Shenzhen’e gitmek için bahar ayları idealdir.

Türkiye’den Shenzhen’e direkt uçuş mevcut değildir. Ancak aktarmalı olarak gitmeniz mümkündür.

Shenzhen dünyanın en büyük imalat merkezlerinden biridir ve Çin’in en zengin şehridir. Bu sebeple çok fazla turist çekmektedir. Gezginlerin tarihi, kültürel ve özellikle de yemek ve sanat kültürü açısından oldukça fazla keşif yapabilecekleri bir kenttir. Shenzhen onlarca kendine özgü doğası ve parkları ile tam bir macera bölgesidir. Şehrin zenginliğini görmek istiyorsanız Nanshan bölgesi mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri. Hem şehrin zenginliği hem de eğlence dünyasını yaşamak isteyenler için çok iyi alternatifler sunar. Futian bölgesinde teknolojik alışverişin tadına varabilir, Luhou bölgesinde ise alışverişinize devam ederken eşsiz tatlı yemekleriyle lezzetin doruğuna varabilirsiniz. Gerçek bir Shenzhen tatili ise Yantian bölgesinde yapılır. Muhteşem manzaralı otellerinde kalabilir, denizin ve kumun tadını çıkarabilirsiniz.


Shenzhen’de Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Shenzhen otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Asya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Shenzhen’de pek çok konaklama tesisi mevcut. Shenzhen şehrinde 2.800’den fazla otel bulunmaktadır. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun olanlardan birini bulmanıza yardımcı olmak için bu yazımızı hazırladık. 


Shenzhen Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Shenzhen otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

shenzhen_metro_line3-3.jpg

Shenzhen’de şehir içi ulaşım oldukça rahattır. Bu gelişmiş şehirde 5 farklı hatlı metro sistemi bulunmaktadır. Her ne kadar ulaşım daha uzun sürecek olsa da, biraz şehri de görmek isterseniz, otobüs ya da minibüsleri de kullanabilirsiniz. Taksilerde gece tarifesi uygulandığını unutmayın.

Bir göçmen şehri olan Shenzhen’de Çin’in diğer şehirlerindeki tüm yemekleri bulmanız mümkündür. Buna ek olarak Tai, Vietnam, Japon ve Endonezya mutfağından etkiler de görülür. Çin mutfağının olmazsa olmazları; pirinç, erişte, soya fasulyesi, un, sebzeler ve baharatlardır. Sadece bu ürünlerin kullanımıyla onlarca çeşit yemek türü hazırlıyorlar. Yemeklerinde çok fazla olmasa da kırmızı et ve tavuğa da yer vermektedirler. Pirinç yemeklerinden denemek istiyorsanız, kızarmış pilav da diyebileceğimiz “chao fan”ı tadabilirsiniz. Bir diğer ünlü yemekse soslu erişte türü olan “zhajiangmian”dır.

Popüler restoranlar

Chaotai Beef Restaurant, Liyuan Restaurant, Jia’ning Na Vip House, Jiangnan Cook, Yuyuan Shanghai Restaurant, Liu Yuan.

Bahşiş

Çin kültüründe ya da restoranlarında bahşiş kültürü mevcut değildir. Ama dilerseniz hesabın yüzde 10-15’ini bahşiş olarak bırakabilirsiniz.

Shenzen’e sadece festivalleri için değil, hareketli gece hayatı sayesinde de “eğlencenin adresi” denmektedir. Dilerseniz göl kenarında dilerseniz şehir merkezindeki sokaklarda aradığınız her türde eğlenceyi bulabilirsiniz. Shenzhen Meydanı’nda sokak sanatçılarından yerel müzikleri dinleyebilir ve yine yerel dans gösterilerini izleyebilirsiniz. Şehirde barların yer aldığı iki ünlü sokak mevcuttur. Bunlardan biri Huaqiao Town’da, diğeri ise Shekou bölgesindeki Ocean World Meydanı’ndadır.

Mid-Autumn Festival: Tüm ülkenin 3 gün resmi tatil yaptığı bu dünyaca ünlü festival Shenzhen’de de kutlanmaktadır. Tarihleri her yıl Çin ay takvimine göre belirlenen festivali aslında hasat zamanını kutlamak için yapmaktadırlar. Ancak sadece bununla kalmayıp tüm şehirde eşsiz gösteriler ve etkinlikler düzenlenir.

Ejderha Kayığı Yarışı (Haziran): Longgang Nehri’nde gerçekleştirilen yarış için ülkenin dört bir yanından yarışçılar gelmektedir.

Anime Festivali (Temmuz): Sokak gösterilerinin yanı sıra kostüm yarışmalarının da düzenlendiği festival oldukça eğlenceli geçmektedir.

Grand Theatre Sanat Festivali (Eylül): Shenzhen’in en eski ve ünlü tiyatro festivalinde hem geleneksel hem de modern gösterimler yapılır.

The OCT-Loft Caz Festivali (Eylül-Ekim): Hem yerli caz sanatçıları tanımak hem de dünyadaki ünlü cazcıları dinlemek için iyi bir fırsattır.

Gelişmiş bir şehir olan Shenzhen’de alışveriş için pek çok seçenek mevcuttur. Yerli tasarımcıların ürünlerini bulabileceğiniz özel butiklerden zincir mağazalar görebileceğiniz büyük alışveriş merkezlerine kadar her şey vardır. Eğer yerli sebze ve meyvelere meraklıysanız “jingui” portakalını ve “lychee” adlı kırmızı renkli meyveyi mutlaka deneyin. Ünlü markaların replikalarını arıyorsanız adresiniz Luohu Commercial City alışveriş merkezi olmalıdır. Şehrin merkezindeki Dongmen Alışveriş Sokağı’ndaki dükkân ve tezgâhlarda ayakkabıdan oyuncağa, yerel yiyecekten saate kadar her şeyi bulabilirsiniz. Elektronik alışverişi içinse Huaqiangbeilu’ya uğramalısınız. Asya’nın en büyük elektronik alışveriş alanı olarak kabul edilen bu yerde 72 katlı alanıyla SEG öne çıkmaktadır. Hangi alışveriş noktasında olursanız olun Çin’de her zaman pazarlık yapmalısınız.

Shenzen (GMT +8) ile Türkiye (GMT +2) arasında 5 saat fark vardır. Schenzen’in saati Türkiye’den ileridedir.

Çin Halk Cumhuriye’tine bağlı olan Shenzhen şehrinin para birimi Çin Yuanı’dır. 1 TL yaklaşık 2,30 Çin Yuanı’dır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde bulunan Shenzenhen’in resmi dili Çince’dir. Şehirde ayrıca Kanton ve Hakka lehçeleri, Mandarin ve Teoçev dilleri de konuşulmaktadır.

PEKİN BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: SAN LI TUN DONG 5 JIE 9 HAO 100600 BEIJING/ PRC

Telefon: SANTRAL 00 86 10 6532 17 15

Faks: 00 86 10 6532 54 80

embassy.beijing@mfa.gov.tr

http://pekin.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Şanhay, Guanco ve Hong Kong Başkonsoloslukları Görev Çevreleri Hariç Bütün Çin Halk Cumhuriyeti

Yeni Yıl (1 Ocak)

Bahar Festivali Öncesi (7 Şubat)

Çin Yeni Yılı

Bahar Festivali Altın Haftası

Qing Ming Jie

İşçi Bayramı (30 Nisan-1-2 Mayıs)

Dragon Festivali

Sonbahar Ortası Festivali

Ulusal Gün (1 Ekim)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 120

Yangın: 119

Polis: 110

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Shenzhen’e girmek için vize alması gerekmektedir.

 • İstanbul Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu tüm vize başvurularında yeni çıkan bordo renkli pasaportları kabul edeceğini, eski tip lacivert pasaportları işleme almayacağını beyan etmiştir.
 • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
 • Hususi (Yeşil) pasaportlara 30 güne kadar vize uygulanmamaktadır.
 • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.