Dünyanın En Kalabalık Kentlerinden Biri Shenzhen

Çin’in Guangdong eyaletinde Çin’in en kalabalık üçüncü şehri olan Guangzhou’nun 100 kilometre güneyinde, Pearl (İnci) Nehri deltasının doğusunda ve Hong Kong'un kuzeyinde yer alan bir şehirdir. Burası 1979’larda sadece az sayıda çiftçi ve balıkçının yaşadığı küçük bir yerleşimmiş. O dönemde burası Baoan ülkesi olarak adlandırılıyormuş. Ancak coğrafi konumunun avantajı ekonomik gelişimine de olanak tanımış. Özellikle de kent, Çin’in "Özel Ekonomik Bölge" politikasının ilk örneği haline gelince çok fazla yabancı sermaye almış ve hızla büyümüş.

Yaklaşık 14 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık kentleri arasında yer alan Shenzhen aynı zamanda dünyanın en hızlı büyüyen yerleşimlerinin de başında gelmektedir. 2010 senesinde Forbes dergisinin yaptığı bir çalışmada Shenzhen dünyanın nüfus yoğunluğu en fazla olan 5. kenti olarak açıklanmış.

Özellikle 2007 senesinde kenti, Hong Kong'a bağlayan köprü yapıldıktan sonra kentin gelişimi daha da fazla hız kazanmıştır. Sadece ekonomik değil aynı zamanda yaşam koşulları da olumlu yönde gelişme göstermiştir.

Shenzen’e Hong Kong’dan geçmek en kolayı. Kowloon tarafından direkt Shenzhen’e giden metrolar da var. Hatta gümrük geçişleri de dâhil yaklaşık yol 1 saat sürüyor. Kişi başı ise 36,5 HKD.

Bir de bu noktada en fazla sorulan sorulardan biri şu. Tabii haliyle ben de muallak cevap vereceğim. Çünkü kesin cevap yok. Soru: Hong Kong’danShenzhen’e geçerken vize alabilir miyim?

Cevap aslında hem evet, hem hayır. Kowloon’dan sonra ilk vardığınız nokta (Vize almak isteyenler için, çünkü her kapıda böyle bir uygulama yok) Lo Wu sınır geçişi. Burada eğer dönüş biletleriniz falan tam ise 5 gün süreli sadece Shenzhen bölgesinde geçerli bir vize alabiliyorsunuz. Ama bu vizeyi kapıda almak Çin bir İngiliz ya da Amerikan vatandaşına göre daha fazla şansınız olduğunu da belirteyim. Ancak bu konunun tam bir muallak olduğu sanırım oldukça net : )

Bizim Shenzhen ile ilk buluşmamız akşam saatleri. İlk olarak otele yerleştik. Shenzhen ve çevresi 1986 senesine kadar tamamen doğal ve ormanlık bir alan imiş. Ancak 1986 ile 1996 yılları arasında, dağlık ve ormanlık araziden tam bir metropole dönüştürülmüş. Günümüzde Shenzhen Limanı, dünyanın en işlek limanlarından biri.

Shenzhen kendi içinde 10 bölgeye ayrılmış. Ancak konaklamak için en ideal bölgeler; Luohu ve Futian bölgesi. Oteller, alışveriş merkezleri gece hayatı bu bölgelerde daha yaygın. Shenzen’de her bütçeye göre otel bulmak kolay. Çin’in en büyük şehirlerinden biri olarak Shenzen’de yapacağınız konaklamanın şehir merkezinde olması yararınıza olacaktır. Bu oteller arasında ekonomik düşünenler için Shenzhen Luohu Railway Station Hotel kaliteli ve ekonomik bir otel olarak uygun bir tercih olacaktır. Otel, MixC Alışveriş Merkezi'ne ve King Glory Plaza'ya 15 dakikalık yürüyüş uzaklığında yer alıyor. Ayrıca Huaqiangbei Elektronik Kenti 3 km ve Window of the World 15 km mesafede. Bu otele alternaif olarak da yine şehir merkezinde yer alan zincir otellerden Hyatt Place Shenzhen’i de düşünebilirsiniz. Otel konum olarak Dongmen Walking Street'e sadece 5 dakikalık yürüme mesafesinde olup, bu cadde üzerinde birçok restoran ve alışveriş yapabileceğiniz mağazaları bulabilirsiniz. Bunların yanında Shenzen’in en iyi 10 tarihi binası arasında gösterilen ve Shenzhen Sergi Merkezi'ne  10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Shenzhen Shanghai Hotel’de gayet uygun bir otel olarak tercih listenizde olmalı. Shenzen’de ki diğer otel seçenekleri için istersenizburadan booking.com’a girebilir ve rezervasyon yapabilirsiniz.

Mesela Futian bölgesindeki Central Walk AVM ve Coco Park oldukça eğlenceli zaman geçirebileceğiniz merkezler.

Coco Park bir AVM olmanın çok ötesinde. İçinde restoranların sıralandığı bir bölüm ve bir de barlar caddesi var. Bu çevrede yurtdışından gelen expat nüfus yoğun olduğundan çok çeşitli batılı mutfak da bulabiliyorsunuz.

Elektronik ürünler alışverişi için en doğru yer ise Huaqiangbei. Yine burada Fu Ming ticaret merkezine giderseniz ünlü markaların kadın ve erkek giyimi, deri ürünlerini, ayakkabı ve çantalarını çok uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Diğer bir bölge olan Lu Hou ise Shenzhen’in ilk bölgesi. Burası Hong Kong ve Çin arasındaki en kalabalık ve en önemli sınır bölgesi. Shenzhen’e alışveriş için günübirlik gelen çok sayıda Hong Konglu ziyaretçi de oluyor. Hemen sınır geçişinde büyük alışveriş noktaları yer alsa da, yine Lu Hou bölgesi içindeki Dongmen, Guomao ve Diwang alışveriş için önerilebilecek yerlerden. Burada pek çok ünlü markanın taklit ürünlerini de bulabilirsiniz.

Shenzhen’in 944 metre ile en yüksek noktası olan Wutong Dağı da Lu Hou bölgesinde yer alıyor.

Bir ekonomi ve iş merkezi olan Shenzhen’de 200 metrenin üzerinde 25 civarında gökdelen var. Bunlar arasında 439 metre yükseklik ile Kingkey Finance Tower ilk sırada. 384 metre ile Meridian View Center, 356 metre ile Seg Plaza ve 292 metre ile Hua Qiang Bei onu takip ediyor.  İsterseniz Meridian View Center’ın 69. katına çıkıp kenti kuşbakışı izleyebilirsiniz.

Shenzhen’de çok sayıda tema park yer alıyor. Bunlar arasında en fazla ziyaret edilenler arasında Çin’in farklı bölgelerini ve kültürünü konu alan Splendid China (Muhteşem Çin) ve Çin’deki farklı etnik grupları tanıtan China Folk Culture Villages (Çin Halk Kültürü Kasabaları) yer alır.

Benim favorilerimden biri ise Window of The World. Dünyanın penceresi anlamına gelen bu tema parkında Dünyanın her köşesinden simgeleşmiş yapıların maketlerini görebiliyorsunuz. Miniatürk’ün Miniadünya versiyonu gibi.

Bir diğer tema park ise “mutluluk vadisi” anlamına gelen; Happy Valley. Ancak burası biraz daha çocuk odaklı bir tema park.

Shenzhen’de görülebilecek diğer yerler arasında ise Da Meisha ve Xiao Meisha kumsalları sayılabilir. Bir tarafı tamamen ormanlarla kaplı olan bu kumsallarda ister güneşlenir ister denize girebilirsiniz. Ancak Çin’in her yeri gibi burası da çok kalabalık. Bu bölgede eğer ilginizi çekerse içinde 2 faklı tema park yer alan Overseas Chinese Town East’e gidebilirsiniz.

Shenzhen Safari Park ise içinde yaklaşık 300 çeşit hayvan barındıran bir çeşit kapsamlı hayvanat bahçesi. İçinde Bengal kaplanından flamingoya kadar pek çok çeşit var. Ayrıca burası Xili Gölü’nün hemen kenarında. Xili Gölü ve çevresi Shenzhen’de sakinliği bulabileceğiniz bir yer.

Xiaomeisha Sea World ise içinde 6.000’in üzerinde 500 farklı tür su altı canlısına ev sahipliği yapan bir akvaryum. 1998’de açılmış ve günümüze kadar milyonlarca ziyaretçi ağırlamış. Burada da San Diego Sea Life tema parkında olduğu gibi yine yunusların ve deniz aslanlarının gösterilerini izleyebilirsiniz.

Havaalanı ise son derece modern ve gelişmiş.

Kısacası Shenzen 2-3 güne sığacak bir şehir değil. Her gün farklı bir tema parkı dolaşarak rahatça 5-6 gün değerlendirebilirsiniz.

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni