Dünyanın En Kalabalık Kentlerinden Biri Shenzhen

Shenzhen; Çin’in Guangdong eyaletinde bulunan ve ülkenin en kalabalık üçüncü şehri olan Guangzhou’nun 100 kilometre güneyinde, Pearl (İnci) Nehri deltasının doğusunda ve Hong Kong'un kuzeyinde yer alan bir şehirdir. Burası 1979’larda sadece az sayıda çiftçi ve balıkçının yaşadığı küçük bir yerleşim yeriymiş. O dönemde burası Baoan ülkesi olarak adlandırılıyormuş. Ancak coğrafî konumunun avantajı şehrin ekonomik gelişimine de olanak tanımış. Özellikle de kent, Çin’in "Özel Ekonomik Bölge" politikasının ilk örneği haline gelince çok fazla yabancı sermaye almış ve hızla büyümüş.

Yaklaşık 14 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık kentleri arasında yer alan Shenzhen aynı zamanda dünyanın en hızlı büyüyen yerleşimlerinin de başında gelmektedir. 2010 senesinde Forbes dergisinin yaptığı bir çalışmada Shenzhen, dünyanın nüfus yoğunluğu en fazla olan 5. kenti olarak açıklanmış.

Özellikle 2007 senesinde kenti Hong Kong'a bağlayan köprü yapıldıktan sonra kentin gelişimi daha da hız kazanmıştır. Sadece ekonomik değil aynı zamanda yaşam koşulları da olumlu yönde gelişme göstermiştir.

Shenzen’e Hong Kong’dan geçmek en kolayı. Kowloon tarafından direkt Shenzhen’e giden metrolar da var. Hatta gümrük geçişleri de dâhil yol yaklaşık 1 saat sürüyor. Kişi başı ise 36,5 HKD.

Bir de bu noktada en fazla sorulan sorulardan biri şu. Tabii haliyle ben de muallak cevap vereceğim. Çünkü kesin cevap yok. Soru: Hong Kong’danShenzhen’e geçerken vize alabilir miyim?

Cevap aslında hem evet, hem hayır. Kowloon’dan sonra ilk vardığınız nokta (Vize almak isteyenler için, çünkü her kapıda böyle bir uygulama yok.) Lo Wu sınır geçişi. Burada eğer dönüş biletleriniz vs. tam ise 5 gün süreli sadece Shenzhen bölgesinde geçerli bir vize alabiliyorsunuz. Ama bu vizeyi kapıda almak için bir İngiliz ya da Amerikan vatandaşına göre daha fazla şansınız olduğunu da belirteyim. Ancak bu konunun tam bir muallak olduğu sanırım oldukça net :)

Bizim Shenzhen ile ilk buluşmamız akşam saatlerinde oldu. İlk olarak otele yerleştik. Shenzhen ve çevresi 1986 senesine kadar tamamen doğal ve ormanlık bir alan imiş. Ancak 1986 ile 1996 yılları arasında, dağlık ve ormanlık araziden tam bir metropole dönüştürülmüş. Günümüzde Shenzhen Limanı, dünyanın en işlek limanlarından biri.

Shenzhen kendi içinde 10 bölgeye ayrılmış. Ancak konaklamak için en ideal bölgeler; Luohu ve Futian bölgeleri. Oteller, alışveriş merkezleri, gece hayatı bu bölgelerde daha yaygın. Shenzen’de her bütçeye göre otel bulmak kolay. Çin’in en büyük şehirlerinden biri olarak Shenzen’de yapacağınız konaklamanın şehir merkezinde olması yararınıza olacaktır. Bu oteller arasında ekonomik düşünenler için Shenzhen Luohu Railway Station Hotel kaliteli ve ekonomik bir otel olarak uygun bir tercih olacaktır. Otel, MixC Alışveriş Merkezi'ne ve King Glory Plaza'ya 15 dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Ayrıca Huaqiangbei Elektronik Kenti 3 km ve Window of the World 15 km mesafede. Bu otele alternaif olarak da yine şehir merkezinde yer alan zincir otellerden Hyatt Place Shenzhen’i de düşünebilirsiniz. Otelin konum olarak Dongmen Walking Street'e sadece 5 dakikalık yürüme mesafesinde olmasının yanı sıra bu cadde üzerinde birçok restoran ve alışveriş yapabileceğiniz mağazaları da bulabilirsiniz. Bunların yanında Shenzen’in en iyi 10 tarihi binası arasında gösterilen ve Shenzhen Sergi Merkezi'ne  10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Shenzhen Shanghai Hotel’de gayet uygun bir otel olarak tercih listenizde olmalı. Shenzen’deki diğer otel seçenekleri için istersenizburadan booking.com’a girebilir ve rezervasyon yapabilirsiniz.

Shenzhen'de Alışveriş Yapılabilecek Yerler 

Mesela Futian bölgesindeki Central Walk AVM ve Coco Park oldukça eğlenceli zaman geçirebileceğiniz merkezler.

Coco Park bir AVM olmanın çok ötesinde. İçinde restoranların sıralandığı bir bölüm ve bir de barlar caddesi var. Bu çevrede yurtdışından gelen expat nüfus yoğun olduğundan çok çeşitli batılı mutfakları da bulabiliyorsunuz.

Elektronik ürünler alışverişi için en doğru yer ise Huaqiangbei. Yine burada Fu Ming ticaret merkezine giderseniz ünlü markaların kadın ve erkek giyimi, deri ürünlerini, ayakkabı ve çantalarını çok uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Diğer bir bölge olan Lu Hou ise Shenzhen’in ilk bölgesi. Burası Hong Kong ve Çin arasındaki en kalabalık ve en önemli sınır bölgesi. Shenzhen’e alışveriş için günübirlik gelen çok sayıda Hong Konglu ziyaretçi de oluyor. Hemen sınır geçişinde büyük alışveriş noktaları yer alsa da yine Lu Hou bölgesi içindeki Dongmen, Guomao ve Diwang, alışveriş için önerilebilecek yerlerden. Burada pek çok ünlü markanın taklit ürünlerini de bulabilirsiniz.

Shenzhen’in 944 metre ile en yüksek noktası olan Wutong Dağı da Lu Hou bölgesinde yer alıyor.

Bir ekonomi ve iş merkezi olan Shenzhen’de 200 metrenin üzerinde 25 civarında gökdelen var. Bunlar arasında 439 metre yükseklik ile Kingkey Finance Tower ilk sırada. 384 metre ile Meridian View Center, 356 metre ile Seg Plaza ve 292 metre ile Hua Qiang Bei onu takip ediyor.  İsterseniz Meridian View Center’ın 69. katına çıkıp kenti kuşbakışı izleyebilirsiniz.

Shenzhen'deki Tema Parklar 

Shenzhen’de çok sayıda tema park yer alıyor. Bunlar arasında en fazla ziyaret edilenler arasında Çin’in farklı bölgelerini ve kültürünü konu alan Splendid China (Muhteşem Çin) ve Çin’deki farklı etnik grupları tanıtan China Folk Culture Villages (Çin Halk Kültürü Kasabaları) yer alır.

Benim favorilerimden biri ise Window of The World. Dünyanın penceresi anlamına gelen bu tema parkında dünyanın her köşesinden simgeleşmiş yapıların maketlerini görebiliyorsunuz. Miniatürk'ün Miniadünya versiyonu gibi...

Bir diğer tema park ise “mutluluk vadisi” anlamına gelen; Happy Valley. Ancak burası biraz daha çocuk odaklı bir tema park.

Shenzhen’de görülebilecek diğer yerler arasında ise Da Meisha ve Xiao Meisha kumsalları sayılabilir. Bir tarafı tamamen ormanlarla kaplı olan bu kumsallarda ister güneşlenir isterseniz de denize girebilirsiniz. Ancak Çin’in her yeri gibi burası da çok kalabalık. Bu bölgede eğer ilginizi çekerse içinde 2 faklı tema park yer alan Overseas Chinese Town East’e gidebilirsiniz.

Shenzhen Safari Park ise içinde yaklaşık 300 çeşit hayvan barındıran bir çeşit kapsamlı hayvanat bahçesi. İçinde Bengal kaplanından flamingoya kadar pek çok çeşit var. Ayrıca burası Xili Gölü’nün hemen kenarında. Xili Gölü ve çevresi Shenzhen’de sakinliği bulabileceğiniz bir yer.

Xiaomeisha Sea World ise içinde 6.000’in üzerinde 500 farklı tür su altı canlısına ev sahipliği yapan bir akvaryum. 1998’de açılmış ve günümüze kadar milyonlarca ziyaretçi ağırlamış. Burada da San Diego Sea Life tema parkında olduğu gibi yine yunusların ve deniz aslanlarının gösterilerini izleyebilirsiniz.

Havaalanı ise son derece modern ve gelişmiş.

Kısacası Shenzen 2-3 güne sığacak bir şehir değil. Her gün farklı bir tema parkı dolaşarak rahatça 5-6 gününüzü değerlendirebilirsiniz.

Window of the World

Window of the World, Shenzhen’de yer alan tema parklarından biri. Dünyanın her köşesinden simgeleşmiş yapıların maketlerini görebileceğiniz park, 48 hektar alan üzerine kurulmuş. Dünyanın farklı yerlerinden 130 civarında simgesel yapıyı tek bir park içinde görebiliyorsunuz. Park o kadar geniş ki etrafında isterseniz minik trenler ile dolaşabiliyorsunuz.

Dünyanın penceresi anlamına gelen bu tema parkına metro ile ulaşmak isterseniz 1 numaralı metro hattını kullanarak Shijiezhichuang (Window of the World) istasyonunda iniyorsunuz. Buradaki metro istasyonu Paris’teki Louvre Müzesi’nin bir replikası.

Parkın giriş ücreti yetişkinler için 160 Yuan, çocuklar içinse 80 Yuan. Bir de 19.30 sonrası giriş var. Eğer bu bileti alırsanız sadece gece şovunu izleyebiliyorsunuz.

Buradaki maketler 1:1, 1:5 ya da 1:15 ölçülerinde yapılmış.

Girdiğiniz gibi etrafı sütunlar ile çevrili dev bir amfi tiyatro ile karşılaşıyorsunuz.

Her akşam saat 19.30’da burada gösteri yapılıyor. Büyük bir sahnede izlediğiniz şov sonrası ise havai fişekler patlatılıyor.

Ben ilk olarak sol taraftaki girişten başlıyorum gezime… Tayland’daki Kraliyet Sarayı, Güney Kore’deki Gyeongbok Sarayı, Hindistan’daki Modhera Sun Tapınağı ve Taj Mahal, Endonezya’daki Borobudur, Kamboçya’daki Angkor Wat, Myanmar’daki Shwedagon Pagoda, Singapur’daki Merlion, Malezya’daki Kek Lok Si, Nepal’daki Swoyambhunath, Laos’taki Wat Xieng Thong, Vietnam’daki tek ayaklı Pagoda, Sri Lanka’daki Ruwanwelisaya Stupa bu bölümde yer alanlardan sadece birkaçı.

Japonya tarafında ise Itsukushima Türbesi, Fuji Dağı ve Himeji’deki Shirasagi Kalesi’nin maketleri var. Bazı bölümlerde girişte size verilen kitapçıkta belirtilen saatlerde gösteriler oluyor. Japonya tarafında çok güzel bir müzik gösterisi vardı.

Gösteri sonrası dilerseniz Japon kıyafetleri ile fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Üstelik saçınızı da yapıyorlar ve sizi ister iç ister dış mekânda fotoğraflıyorlar.

Buradan sonra biraz Ortadoğu kısmına geçtim. İran’da Hâkim Camii, Kuveyt Kulesi gibi pek çok yapıyı görebilirsiniz.

Avrupa kısmı da oldukça geniş; Fransa’daki Eyfel Kulesi’nin buradaki yüksekliği 108 metre.

Fransa’dan Notre Dame Katedrali, Versailles Sarayı, Almanya’dan Köln Katedrali, Yunanistan’dan Atina Akropolü, İtalya’dan Colosseum, Trevi Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, Pisa Kulesi, Venedik San Marco Meydanı, İspanya’dan Güell Parkı ve Elhamra Sarayı, Rusya’dan Saint Basil Katedrali ve Kremlin Sarayı görülebilir.

İngiltere’den Westminster Sarayı, Buckingham Sarayı, Londra Kulesi, Stonehenge en fazla göze çarpanlar. Avrupa’nın en renkli kısmı ise Hollanda’nın bulunduğu bölge. Laleler ve yel değirmenleri ile oldukça ilgi çekici.

Türkiye’den ise Ayasofya ile temsil ediliyoruz.

Ardından Okyanusya bölümüne geçebilirsiniz. Avusturalya’yı temsil eden en belirgin yapılar Sydney OperaBinası ve Sydney Harbour Bridge.

Yine bu kısımda Yeni Zelanda’daki Maori yerlilerinin danslarını izleyebilirsiniz.

Sırada Afrika Kıtası var. Mısır’dan İskenderiye Feneri, Abu Simbel Tapınağı ve Giza Piramitleri, Kenya’dan Safari Parkı, çeşitli Afrika köy evleri görülebiliyor.

Tüm aktivite bunlarla sınırlı değil. Mesela Venezuela bölümünde Venezuela’daki su baskınlarına tanık olabiliyorsunuz. İzlediğiniz alanda birden yağmur yağmaya başlıyor, sonra kayalardan aşağıya sular akıyor. Köprüden geçmekte olan bir aracı sürüklüyor. Bunları bire bir yaşayabiliyorsunuz.

Biraz ilerlediğinizde Niagara Şelaleleri karşınıza çıkıyor. İsterseniz burada yer alan Colarado Kanyonu'nda rafting yapabilirsiniz. Rushmore Dağı, Beyaz Saray, Özgürlük Anıtı, Jefferson Anıtı ve Manhattan, Amerika’dan en fazla dikkat çekenler.

Brezilya’daki Corcovado Tepesi, Paskalya Adaları, Peru’daki Nazca Çizgileri, Meksika’daki tapınaklar ve savaşçı heykelleri, Kuzey Amerika yerlilerinin totemleri görülmeye değer.

Parkın en sonuna doğru bir de Jurassic Park var. Ancak benim o bölüme girmeye vaktim olmadı maalesef.

Bu parkı dolaşmak için genelde 2 saat yeterli diyorlar. Ancak şovları da izlemek istiyorsanız en az 6 saat ayırmalısınız.

Shenzen’de konaklama şehrin imkanlarına, turistik mekanlarına ve ulaşım ağlarına göre oldukça önemli. Bu çerçevede otel önerilerinde bulunmak gerekirse, Shenzhen Sunon Hotel'i merkezî bir otel olarak tercih edebilirsiniz. Otel konum olarak East Gate Walking Caddesi üzerinde bulunuyor. Buradan Windows of the World'a ise metroyla 20 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Bu otele alternatif olarak ekonomik düşünenler için Sunflower Hotel oldukça ekonomik bir otel olarak önerilebilir. Otel şehrin iş merkezinde yer alıyor ve Shenzhen Kongre ve Fuar Merkezi’ne 10 dakikalık bir mesafede. Bu otelin yanında ekonomik ve kaliteli bir tavsiye olarakLuohu Railway Station Hotel’i de listenize koymanızda yarar var. Otel, alışveriş merkezlerine ve King Glory Plaza'ya 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Shenzhen’deki diğer otel seçenekleri için isterseniz buradan booking.com’a girebilir ve rezervasyon yapabilirsiniz. 

Splendid China ve Chinese Folk Cultural Village

Shenzhen’de en fazla ziyaret edilen tema parklardan biri olan Splendid China (Muhteşem Çin) ve China Folk Culture Villages (Çin Halk Kültürü Kasabaları)’de Çin’in farklı bölgeleri, kültürü ve etnik çeşitliliği anlatılıyor.

Buraya gitmek için Hua Qiao Cheng metro istasyonunda inip D çıkışından çıkabilirsiniz. Parkın girişi çiçekler ile çok güzel süslenmiş.

Bu tema park 2 farklı alandan oluşuyor. İlk bölüm Çin’deki farklı yapıları görebileceğiniz bir minyatür park. Yani bizdeki Miniatürk’ün Çin versiyonu. Ancak Çin’in yüzölçümünü de düşünürseniz ne kadar büyük olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Parkın toplam alanı 300.000 metrekare. Bu nedenle burayı yürüyerek gezmek çok zaman alacağı için çoğu ziyaretçinin yaptığı gibi siz de elektrikli araç kiralayabilirsiniz.

Park içinde belirli saatlerde dolaşan vagonlu turistik araca da binebilirsiniz.

Aracı 1 saat kiralamak genel olarak yeterli oluyor. Bu tur sırasında Yasak Şehri, Tibet’teki Potala Sarayı’nı, Terracota askerlerini, Yunnan’daki taş ormanlarını, Huangshan dağlarını, Çin Seddi’ni ve Çin’e has daha pek çok noktayı görebiliyorsunuz.

Bir diğer araçla gezme alternatifi ise eşeklerin çektiği araçlar ile dolaşmak. Ama bu biraz daha pahalı.

Buradaki turumuzu hızlıca tamamladıktan sonra parkın diğer bölümüne geçiyoruz. Bu bölümde Çin’de varlık gösteren 56 farklı etnik grup tanıtılıyor. Her bir etnik grubun kendi mimarisi, kültürü, yaşamı, giyim tarzı, müziği ve diğer özellikleri sunuluyor. Bu gruplara Miao, Yi, Bai, Mongol ve Uygurlar örnek gösterilebilir.

Biz bu bölüme girdiğimiz gibi bir sahnede Pekin Operası ile karşılaştık. Gittiğimiz saatte burası oldukça sakindi ve gösteriyi izleyen sadece iki kişiydik.

Buradan sonra Moğol halkının yaptığı atlı şovu izleyebilirsiniz. Bu şovun saatlerine bakın ve kaçırmayın.

Bizimle birlikte bu şovu izleyen kalabalık bir okul grubu da vardı. Biz hem şovu hem de bu çocukları izledik. Burada öğretmenlerin çocuklara karşı olan ilgisi beni biraz şaşırttı.

At ile yapılan bu gösteri yaklaşık 25-30 dakika sürüyor ve her anı izlenmeye değer.

Şov sonrası bir başka alanda Tibet kültürünü görüyoruz. Bu arada her bir yapının içi küçük birer müze ve hediyelik eşya mağazası.

Tibet tarafında da Tibet danslarını izledik. Ancak burada içeride ses düzeni oldukça kötüydü. Bu nedenle sonuna kadar kalamadık.

Ardından kulağımıza Türkçe bir şarkı çalındı. Nedir bu diyerek sese doğru yürüdük. Meğerse Uygur Türklerinin bölgesine gelmişiz.

Burada oturup yaklaşık 15-20 dakika süren müzikli gösteriyi izledik. Gösterinin sonuna doğru seyircileri de gösteriye dâhil ediyorlar. Oldukça renkli bir bölümdü.

Çıkışa doğru yürürken Tiananmen Meydanı’nda yapılan gösteriye denk geldik. Sopa bacaklar üzerinde yürüyerek şov yapan grup oldukça enteresandı.

Parktan çıkmadan hemen önce gördüğümüz Nasrettin Hoca ise günün sürprizi oldu.

Shenzen’de otel önerilerine gelecek olursak, şehrin ekonomik otelleri arasında bulunan Jinjiang Inn - Shenzhen Fumin Road otel, tercih edilmesi gereken bir otel. Şehir merkezinde yer alan otel; alışveriş, restoran ve eğlence merkezleri ile ulaşım ağlarına oldukça yakın. Eğer 5 yıldızlı zincir otellerden birini düşünüyorsanız Sheraton Shenzhen Futian Hotel, kaliteli bir otel arayanlar için iyi bir seçim olacaktır. Otel, sunduğu imkanların yanı sıra Central Walk Alışveriş Merkezi'ne de 5 dakikalık bir yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu otellerin ortalamasını ise Shenzhen Sunon Hotelde bulabilirsiniz. Merkezî bir konumda yer alıyor ve East Gate Walking Caddesi üzerinde bulunuyor. Buradan ulaşım ağlarını kullanarak şehrin imkanlarına ve turistik mekanlarına kolayca ulaşabilirsiniz. Otel, alışveriş merkezlerine ve King Glory Plaza'ya 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Shenzhen’deki diğer otel seçenekleri için isterseniz buradan booking.com’a girebilir ve rezervasyon yapabilirsiniz. 

#Makedonyadan yazılar alanında göster
Kapalı
TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni