Sousse

Sousse Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sousse, Kuzey Afrika’da yer alan, Akdeniz’e kıyısı bulunan Tunus’ta bulunan bir şehirdir. Şehrin nüfusu 270 binin üzerindedir. Tunus ve Safakes’in ardından Fas’ınüçüncü büyük şehridir. Şehrin ekonomisi ulaştırma ekipmanları, işlenmiş gıda, zeytinyağı, tekstil ve turizmden oluşmaktadır.
Şehir, İslam’ın fethinden bu yana Arap karakterini korumaktadır. Araplar tarafından inşa edilen surlar en güzel sur örneklerinden kabul edilmektedir. Şehir tarihi boyunca korsanlara ve çeşitli tehlikelere maruz kalmıştır. 800-909 yıllarında önemli bir ticari ve askeri liman olmuştur. İslam’ın ilk yüzyıllarından kalma tipik kent özelliklerine sahip olan Sousse, bölgenin kıyı savunma sisteminin bir parçası olma işlevi görmüştür.

Sousse, 1967’de satranç turnuvalarının yapıldığı bölgeler arasında olmuştur. Şehrin yapısı, Ortaçağ’dan kalma dar ve dolambaçlı caddeler ve yanı sıra; uzun düz yollar üzerine aralıklı inşa edilmiş binalardan oluşan modern bir kent yapısının birlikteliğinden meydana gelmektedir. Sur duvarları ile çevrili Medine tarihsel anlamda öneme sahip bir alandır. Bölgede açık ve kapalı çarşıların yanı sıra birçok yapı da bulunmaktadır. 1988’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenen Medine, modern kalkınmadan koruma altına alınmıştır.

Önemli, bir turistik belde olan Sousse, denize sıfır konumdadır ve iklimi yıl boyu ılık geçen bir şehirdir. Şehri güzel kumsallar, meyve ve zeytin bahçeleri süslemektedir. Şehirdeki plajların, spor komplekslerinin, gece hayatının, restoranların ve daha birçok eğlencenin tadını çıkarmak üzere yılda bir milyonun üzerinde ziyaretçi gelmektedir. Şehrin hareketli olduğu sezon haziran ve ekim ayları arasıdır.

Sousse Nerededir?

Hammamet Körfezi üzerinde, Fas’ın orta doğusunda yer alan Sousse, başkent Tunus’un 150 kilometre güneyinde yer almaktadır. Şehrin Akdeniz’e kıyısı bulunmaktadır. 

Sousse’a Nasıl Gidilir?

Munastır’da bulunan havalimanı şehre en uygun ulaşım şekillerinden biridir. Havalimanı, şehir merkezine 20 dakika mesafede bulunmaktadır. Havalimanından 20 veya 30 dakikada bir şehrin içine tren seferleri düzenlenmektedir. Tren istasyonu, havaalanına 200 metre mesafededir. Sousse’a yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta olan diğer havalimanı Enfida ise daha popülerdir. Fakat bu havalimanından şehir içine toplu taşıma ile ulaşma imkânları daha kısıtlıdır. Yaklaşık 90 dakikada bir otobüs seferi bulunmaktadır.

Sousse, demir yolu ağının merkezinde bulunmaktadır. Bu demir yolu ağı ile ülkeyi keşfetmek de mümkündür.

Kara yolu ile ise Tunus’tan yolculuk edilebilir. Şehir Tunus’a A1 Karayolu ile bağlanmaktadır.

Şehrin merkezinde bir otogar da bulunmaktadır. Otobüs yoluyla Tunus ile bağlantı sağlanabilmektedir.

Sadece yaz aylarında olmak üzere denizulaşımı da sağlanmaktadır. İtalya’nın Tranpani şehri ile Sousse arasında arabalı feribot veya ekspres tekneler ile bağlantı bulunmaktadır. 

Sousse’da Görülecek Yerler

El Kantaoui Limanı, şehrin 10 kilometre kuzeyinde turistik bir komplekstir. Su kayağı, yamaç paraşütü ve golf gibi aktiviteler için imkanlar sunan geniş bir yapay limandır. 1979 yılında özellikle turistik amaçla inşa edilmiştir. 36 delikli PGA onaylı parkuru ile golfçüler arasında popüler bir yer olmuştur. Liman, modern ve bembeyaz mimarisi göz kamaştırıcıdır.

Sousse Arkeoloji Müzesi, kentin UNESCO tarafından koruma altına alınmış, 11. yüzyılda kurulan Medine bölgesinde yer almaktadır. Müze 1951 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Dünyanın en büyük mozaik koleksiyonlarından birine sahiptir. Müzenin koleksiyonunda antik dönemden MÖ 2. yüzyıla kadar uzanan eserler sergilenmektedir. Eserler, Fransız arkeolog Pierre Cintas tarafından keşfedilmiştir. Müze koleksiyonunda muhteşem mozaiklerin yanı sıra imparator Hadrian’ın büstleri, Roma mermer heykelleri, mezar kalıntıları ve yazıtlar gibi eserler de bulunmaktadır.

SousseBüyükCami, kentteki tarihi bir yapıdır. Yapı, Abbasi Halifeliği’nin Aghlabid Hanedanı döneminde, 851 yılında Amir Ebu Al-Abbas Muhammed el-Ağlabi tarafından yaptırılmıştır. 10. ve 17. yüzyıllarda birkaç kez restore edilmiş ve genişletilmiştir. Cami geniş bir namaz salonundan oluşmaktadır. Orta duvarda bir mihrap bulunmaktadır. Caminin kubbesi, Emevi ve Abbasi dönemlerinde, mihrabın önünde inşa edilen az sayıdaki kubbeden biridir. Mihrabın tarihi, İspanya’da hüküm sürmüş Ziriler dönemine dayanmaktadır. Cami, Medine bölgesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Boujaffar Plajı, yüksek katlı otellerin, kafe ve restoranların bulunduğu, şehrin kalabalık ve merkezi bölgelerinden biridir. Yumuşak kumlu plaj, ailelerin piknik yaptığı, turistlerin güneşlendiği, Akdeniz’in sıcak sularına girilen bir sahil şerididir. Sahilde kiralamak üzere birçok su sporu ekipmanı da bulunmaktadır. Özellikle yazın, daha serin akşam saatlerinde rıhtımda gezinmek iyi bir deneyim olarak değerlendirilebilir. 

Sousse ile İlgili

Sousse Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 12oC
  • Şub 12oC
  • Mar 15oC
  • Nis 16oC
  • May 20oC
  • Haz 23oC
  • Tem 26oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 22oC
  • Kas 17oC
  • Ara 13oC

Kısa Kısa