Spello Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İtalya’nın Perugia şehrine bağlı olan Spello, kendine özgü ruhunu ve birçok önemli anıtı büyük ölçüde koruyan bir antik bir kasabadır. Dik bir tepenin yamaçlarına kurulmuş bu minik kasabada 8.500 civarında insan yaşıyor. İtalya’nın en güzel köylerinden biri olarak gösterilen Spello günümüzde hâlâ antik Roma duvarlarının kalıntılarıyla çevrilidir. Papalık dönemine ait kale inşası kalıntıları ise turistleri cezbeden tarihî özelliklerden bir diğeridir. Köyün kendisinin yanı sıra Roma Dönemi’ne ve Orta Çağ’a ait ilgi çekici sanat eserlerini hemen her yerde görebilirsiniz. 11. yüzyıldan kalma Santa Maria Maggiore Kilisesi’ndeki fresk döngüleri bunlar arasında en önemlisidir. Her İtalyan köyü kendine has bir cazibeye sahiptir ancak Spello diğerlerinden biraz daha farklıdır. Köye girerken tarihî duvarların kapılarından geçiyorsunuz. Porta Consulare, PortaVenere, Porta Urbica, Porta Romana ve Porta San Sisto olmak üzere altı farklı giriş kapısına sahip Spello’ya Consulare Kapısı’ndan girdiğinizde karşınızda tipik bir Orta Çağ köyünün iki katlı evlere sahip dar sokaklarını göreceksiniz. Burada yapılacak en iyi şeyin ne olduğunu merak ediyorsanız “Çiçekler Gecesi”ni deneyimlemenizi tavsiye ediyoruz. Müzikal performanslar ile pazar sergilerinin tadını çıkarırken cümbüşü andıran rengârenk çiçeklerin nasıl hazırlandığına da göz atabilirsiniz. Infiorata adı verilen bu festival her yıl mayıs ve haziran aylarında düzenlenmektedir.

Spello’da gezilecek yerler

Çehresiyle ziyaretçilerini tarihi bir yolculuğa çıkaran Spello, fotoğraflayarak keşfetmek isteyeceğiniz çok sayıda destinasyona sahip. Geç Roma Dönemi’ne ait antik kapıların çevrelediği kasabada amfi tiyatro kalıntılarından yüzlerce yıllık kiliselere büyüleyici bir seyahat sizi bekliyor.

Santa Maria Maggiore Kilisesi

Muhtemelen eski bir tapınağın üzerine inşa edilen bu kilise Spello’daki en turistik noktadır. Kilisenin tarihi 11. yüzyıla uzanır ve 13. yüzyıldan kalma bir çan kulesine sahiptir. SantaMaria’nın en çarpıcı özelliği ise Pinturicchio’nun fresklerini taşıyan Baglionu Şapeli’dir. Kiliseye sonradan eklenen The Palazzo dei Canocici ise Spello’nun sanat galerisi işlevini üstleniyor.

Roma Amfi Tiyatrosu

Antik bir Roma tiyatrosu olan bu yapı milattan sonra 1. yüzyıldan kalmadır. Bir zamanlar halk gösterileri ve dini kutlamalar için kullanılan tiyatro büyük bir kompleksin parçasıydı. Ancak günümüzde sadece tiyatronun kalıntıları bulunuyor.

S. Lorenzo Kilisesi

Binlerce yıllık tarihî güzelliklerle donanmış Spello’da dini yapılar ağırlıktadır. MS 1120 yılından kalma bu kilise 16. ve 17. yüzyıllarda sayısız çalışmaya sahne olmuştur. 16. yüzyılın sonlarından kalma Flaminio Vacca’ya ait bir mermer tapınağa sahiptir. Ahşap yapıların yoğun olarak görüldüğü S. Lorenzo Kilisesi Spello’daki dini yaşam serüvenini hissetmek için en güzel yerlerden biridir.

Spello’da ne yenir?

Spello’da İtalyan mutfağına ait popüler yemekleri bulabileceğiniz gibi yöreye özgü tatları da deneyebilirsiniz. Buranın en ünlü lezzetinin bir çeşit patates yemeği olan gnocchi olduğunu söyleyebiliriz. Mutlaka denemeniz gereken yemeklerden bir diğer ise bruschetta’dır. Bu atıştırmalık, Spello’nun mükemmel zeytinyağı ile birleştiğinde harika bir iştah açıcı haline geliyor. Eğer damak tadınızdan uzaklaşmak istemiyorsanız buradaki en eski baklagillerden biri olan nohutlu yemekleri de tercih edebilirsiniz. Risina bunun için en iyi seçenek olabilir. Yanında salata ve çorba istemeyi unutmayın. Elbette İtalya’da olduğunuzu unutmayın, burada harika makarnalar ve pizzalar da yiyebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Spello’ya nasıl gidilir?

Spello; tren yolu üzerinde bulunan bir kasaba olduğu için ulaşım oldukça kolaydır. Roma, Assisi, Perugia, Spoleto ve diğer Umbria bölgelerinden buraya demir yolu ile ulaşmak mümkün. Roma’dan Spello’ya trenle gitmeyi düşünüyorsanız 2,5 saatlik bir yolculuk sizi bekliyor. Tarihlere göre değişkenlik gösteren bilet fiyatları ise 10 euro’dan başlamaktadır. Eğer daha özel bir ulaşım tercih ediyorsanız civardaki büyük kentlerden otomobil kiralayarak da Spello’ya gidebilirsiniz.

Spello’da alışveriş

Spello’da alışverişin her türlüsüne rastlamak mümkün. Bu tarihî kasabada esnaf dükkânlarında el yapımı eşyaların üretimi yüzyıllardır devam ediyor. Burada özgün tasarımlara sahip birbirinden harika el çantaları satın alabilirsiniz. Eğer buradaki tatilinizi unutulmaz kılacak bir eşya arıyorsanız seramik dekorasyon ürünleri evinizin bir köşesini süsleyebilir. Zanaatkârlığın hâlâ bir meslek olarak görüldüğü bu kasabada takılardan söz etmemek olmaz. Hemen her hediyelik eşya dükkânında deniz kabuklarından veya renkli taşlardan yapılmış kolye ve küpeleri görebilirsiniz. Spello’da alışverişin en popüler ürünlerinden biri de kıyafetlerdir. İtalyan modasının eski sanatla harmanlandığı ilginç tasarımları sevdiklerinize hediye etmek isteyebilirsiniz.
 

Spello ile İlgili

Spello Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type L / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 4.4oC
  • Şub 6.1oC
  • Mar 8.2oC
  • Nis 11.1oC
  • May 15.7oC
  • Haz 19.1oC
  • Tem 22.4oC
  • Agu 22.1oC
  • Eyl 19.2oC
  • Eki 14.3oC
  • Kas 8.8oC
  • Ara 5.3oC

Kısa Kısa