Zanzibar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

zanzibar.jpg

Zanzibar, Afrika Kıtası’nın doğusunda Tanzanya’ya bağlı olan Zanzibar Adası (Unguja Adası), Pemba Adası ve pek çok küçük adacıktan oluşan yarı özerk bölgeye verilen isimdir. Her ne kadar bölge, adını turizmle duyurmuş olsa da, büyük bir kesim burayı, Queen grubunun ünlü solisti Freddie Mercury’nin doğum yeri olan Stone Town vesilesiyle de bilir.

90 kilometre uzunluğa ve 30 kilometre genişliğe sahip ölçüleriyle Hint Okyanusu’nda yer alan Zanzibar Adası’nın başkenti ve en büyük şehri Zanzibar City’dir.

Ekonomisini daha çok turizmle de yürüten bölge ve şehirde baharat ve palmiye endüstrisi de yaygındır. Karanfil, hindistancevizi, tarçın ve karabiber en çok üretilen ürünlerdir. Zanzibar Kırmızı Kolobus Maymunu, Zanzibar Servaline genet ve Zanzibar leoparı yine turistler ve araştırmacılar tarafından ilgi çeker.

Tarihi buluntulara göre en az 20 bin yıldır, yani geç Taş Devri’nden bu yana bölgede insanların yaşadığı tahmin edilmektedir. M.S. 600’lerin sonundan sonra Asya’da yaşanan savaşlar sonucunda bölge Perslerin, Arapların ve Hintlilerin hem ticaret hem de göç merkezi haline gelmiştir. Portekizli kâşif Vasco da Gama’nın 1498’de buraya gelmesiyle Avrupa etkisi de yavaş yavaş görülmeye başladı. Bölge, yaklaşık 200 yıl sürecek Portekiz hakimiyetine 1503-1504 yılları arasında girdi. Bundan sonraki dönemlerde Umman Sultanlığı, Britanya İmparatorluğu’nun hâkimiyetinde kaldı. 1964 yılına gelindiğindeyse Zanzibar, Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla yarı özerkliğine kavuştu.
 

Tanıtım Videosu: