Tanzanya Hakkında Temel Bilgiler

Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Afrika'nın orta doğu bölgesinde, Hint Okyanusu kıyılarında bulunur. Ülke aynı zamanda UNESCO’nun koruması altında yer almaktadır. Tanzanya ismini 26 Nisan 1964'de ülkeyi oluşturan TanganikaCumhuriyeti ve Zengibar ülkelerinin ilk hecelerinden almıştır.

port-510624_960_720.jpg

Devamını Oku

Tanzanya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

kilimanjaro-574601_960_720.jpg

Ülke Mikoa adı verilen yirmi altı bölgeden oluşmaktadır. Darüsselamgünümüzde Tanzanya’nın en büyük şehridir. Şehirde bugün yaklaşık 4,5 milyona yakın kişi yaşamaktadır. Dodoma ise başkent olması ile önemli şehirlerinden biridir. Ülkenin diğer önemli şehirlerinden biri kuzeyde bulunanArusha şehridir. Serengeti Ovası'na ve Afrika'nın enyüksek dağı olan Kilimanjaro'ya yakındır. Arusha'nın adı dünya çapında duyulmuştur. Bunun nedeni ise, Arusha Deklarasyonu gibi bazı uluslararası antlaşmalara ve mahkemelere ev sahipliği yapmasıdır. Şehir, Tanzanya'daki en iyi altyapılardan birisine sahiptir. Aynı zamanda Kilimanjaro Uluslararası Havalimanı aracılığıyla, dünyanın hemen hemen tüm ülkesine ulaşmak mümkündür. Bagamoyo ise oldukça turistik bir şehirdir. Dünya Mirasları Listesi'ne aday olarak gösterilmesi de şehrin popülerliğini artırmaktadır.

Tanzanya’ya Nasıl Gidilir ?

Türkiye’den Tanzanya’ya direkt uçuş bulunmaktadır. Darüsselam’a giden uçuşlar, yaklaşık 7,5 saat sürmektedir. Onun dışında Klimanjaro’ya da direkt seferler bulunabilir. Ancak aktarmasız uçuşların aktarmalı uçuşlara göre çok daha pahalı olduğunu söylemekte fayda var. Dolayısıyla aktarmalı uçuşları tercih ederek seyahat bütçenizi düşürebilirsiniz. Ülkeye giriş için en az altı ay geçerliliği olan pasaportunuzun olması yeterlidir. Ülkeye girmek için gerekli vize, giriş işlemleri sırasında, 50 Dolar karşılığında verilir.

Tanzanya’ya Ne Zaman Gidilir?

giraffes-344020_960_720.jpg

Tanzanya’nın ülke içindeki iklimi değişkenlik göstermektedir. Mart, nisan ve mayıs ayları yağışlı dönem olarak bilinmektedir. Haziran ayından ekime kadar uzun bir kurak mevsim vardır. Bu dönem, Tanzanya’yı ziyaret etmek için çok uygundur. Kasım ve aralık aylarında kısa yağmurların olduğu ikinci yağmur mevsimi gerçekleşir. Sonraki yağışlı mevsim öncesinde, ocak ve şubat aylarında, yağış daha az görülür. Dolayısıyla Tanzanya seyahatinizi planlarken bunları dikkate alarak bir rota çıkarmanız gerekmektedir.

Tanzanya Kültürü

Tanzanya, yaklaşık 100 farklı etnik grubun bir arada huzurla yaşadığı bir ülkedir. Bir arada yaşama kültürünün bir getirisi olarak Tanzanya halkı son derece barışçıl bir ideolojiyi benimsemiştir. Yollar, caddeler hep kalabalıktır ve bu kalabalıklar içinde farklı etnik gruplardan gelen insanları görmeniz mümkündür.

Tanzanya da tokalaşmaya çok önem verilir. Turist olarak bile bir yere gitseniz, sizinle tokalaşmak için ellerini uzattıklarında karşılık vermeniz gerekir. Ayrıca Tanzanya’da tokalaşmak da dahil pek çok şeyi sağ elle yapmanız beklenmektedir. Yemek yerken ya da birine bir şey uzatırken ya da birinden bir şey alırken hep sağ elinizi kullanmaya özen gösterin. Müslüman nüfusun yoğun olduğu ülkede özellikle Ramazan ayında sokakta dolaşırken yemek yemek, alkol tüketmek ya da sigara içmek kınanmaktadır. Ayrıca ülkede Zanzibar ve turistik bölgeler haricinde alkol tüketimi yasaktır. Son olarak Tanzanya’da diğer pek çok Afrika ülkesinde olduğu gibi AIDS ve sıtma oranı yüksektir. Bu yüzden dikkatli olmanızda fayda var.

Tanzanya  Mutfağı

orphanage-278480_960_720.jpg

Tanzanya mutfağının geleneksel kahvaltısını tropikal meyveler oluşturur. Meyvelerin yanı sıra kahvaltıda kahve, çay, tost ekmeği, süt, bal, çapati (bazlamaya benzer), yumurta da tüketirler. Tanzanya mutfağında mısır çokça tüketilir. Mangalda pişirilmiş mısır satan insanlarla her yerde karşılaşabilirsiniz. Bunun dışında mısır unundan yapılan ugali adını verdikleri lapa meşhurdur. Ayrıca Tanzanya mutfağı Arap ve Hint mutfağından esintiler taşımaktadır. Yemeklerinin geneli baharatlıdır.

Zanzibar ve anakara arasında yemek kültüründe de ciddi farklar vardır. Fakat genel olarak Tanzanya’da kırmızı et, tavuk ve balık sıkça tüketilen besinlerdendir. Özellikle tavuğu kırmızı ete tercih ettikleri söylenebilir. Deniz mahsulleri ise Tanzanya mutfağında önemli bir yere sahiptir.Hindistan cevizine bulanmış balık,hindistan cevizi sütünde ahtapot, soslu kalamar, ıstakoz ve karides burada mutlaka yemeniz gereken lezzetlerdendir. Yemeklerin yanında genelde patates ve pirinç pilavı servis edilir. Sığır eti muzdan oluşan Mtori ile et ya da balıklı sebze yahnisi Mchicha yerel halkın en sevdiği yemekler arasındadır.

Tanzanya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Ülkenin özellikle turistik bölgelerinde pek çok hediyelik eşya dükkanı mevcuttur. Bu dükkanlarda ağırlıklı olarak tahtadan oyma heykeller, filler ve buraya özgür aksesuarlar bulunmaktadır. Hatıra olarak yöresel kıyafetlerden de satın alabilirsiniz. Hediyelik eşyalar oldukça pahalıdır; dolayısıyla her yerde pazarlık etmeniz gerekir. Bunun dışında Tanzanya kahvesi de ülkeden ayrılmadan alabilecekleriniz arasındadır.

Tanzanya’nın Festivalleri

Şubat ayında Zanzibar’da “Sauti Za Busara” adıyla düzenlenen müzik festivali, ülkenin en önemli festivalidir. Çok sayıda turist çeker. Haziran ayında ise yine Zanzibar’da Zanzibar International Film Festival düzenlenmektedir.

Tanzanya’daki Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

1 Ocak – Yeni Yıl.
12 Ocak – Zanzibar Devrim Günü
Mart/Nisan Kutsal Cuma, Kutsal Cumartesi ve Paskalya Pazartesisi
26 Nisan – Birleşme Günü
1 Mayıs – İşçi Bayramı
7 Temmuz – Saba Saba (Köylüler Günü)
8 Ağustos – Nane Nane (Çiftçiler Günü) Bayramı
9 Aralık – Bağımsızlık Günü
25 Aralık – Noel Günü
26 Aralık – Noel Ertesi Günü

Tanzanya’da İklim ve Hava Durumu

Tanzanya’da tropik iklim hâkimdir. Sıcaklıklar yıl boyunca yüksek bölgelerde 10-20 derece arasında değişmektedir. Ülkenin geri kalan kısımlarında sıcaklık nadiren 20 derece altına düşer. Sahil kesimi ise yıl boyunca sıcak ve nemlidir. Ülkede en sıcak zamanlar kasım ve şubat aylarında (25-39 derece) yaşanmaktadır. En soğuk aylar isemayıs ve ağustos (15-20 derece) arasındaki dönemdir.

Tanzanya’nın Kısa Tarihi

Bilinen en eski insan yerleşmeleri Tanzanya topraklarında yapılan kazılar sonucunda açığa çıkarılmıştır. Özellikle "İnsanlığın Beşiği" olarak bilinen Olduvai Boğazı'nda yapılan araştırmalarda ilk insan fosillerine rastlanmıştır. Basra Körfezi ve Batı Hindistan'dan gelen gezgin ve tüccarlar, Tanzanya’nın dahil olduğu Doğu Afrika kıyılarını ziyaret etmeye başlamışlardır. 1498 yılında Vasco da Gama, Doğu Afrika kıyılarına erişen ilk Avrupalı olmuştur.

1525 yılında Portekiz, bölgede yaygın bir sömürge kurulmuştur. Ummanlı Arapların 18. yüzyılda buraya ayak basmasıyla Portekiz egemenliği sona ermiştir. Ummanlı Arapların da yardımıyla Portekizliler, Ruvuma Nehri'nin kuzeyinden atılmışlardır. Umman Sultanı Seyyid kıyıdaki adımlarını sağlamlaştırmış ve Tanganika Gölü'ne kadar sınırlarını genişletmiştir. Güçlenen Umman Sultanı Seyyid 1840 yılında başkentini Zengibar'a taşımış ve Orta Afrika'dan Umman'a kadarki bölgede bir süre egemen olmuştur. Bu süreçte Zengibar, Arap köle ticaretinin de merkezi haline gelmiştir. Arap egemenliği bittikten sonra, Tanzanya Alman sömürgesi durumuna gelmiştir. Ardından İngiliz sömürgesine geçen ülke, 1961 yılına kadar İngiliz sömürüsünde kalmıştır. Sonrasında ise Tanganika adıyla bağımsızlığını ilan etmiştir. Komşu Zengibar ise 1963 yılında Zengibar Devrimi'ni gerçekleştirip bağımsız olmuştur. 26 Nisan 1964 yılında ise Zengibar ile Tanganika birleştirilerek, bugünkü Tanzanya adını almıştır.

Tanzanya’nın Ekonomisi

maza-104057_960_720.jpg

Tanzanya’nın ekonomisi genel olarak tarıma dayalı bir ekonomidir. Fakat toprağın yalnızca yüzde 4’ü tarıma elverişlidir. Bunda hem topoğrafyanın hem de iklimin etkisi vardır. Sanayi ise dar alanlarda uygulanmaktadır. Tarımsal ürünlerin ve temel hafif eşyaların işlenip üretilmesine yetecek kadardır. Altın ve yeni çıkarılmaya başlanan doğal gaz da ülke ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır. Ülkede altın, elmas, kömür, demir, uranyum, nikel, krom, kalay, platin, koltan gibi değerli yeraltı kaynakları da bulunur. Ancak Tanzanya madencilikte gelişmemiştir. Buna rağmen, Güney Afrika ve Gana'nın ardından Afrika'nın altın madenciliğinde en gelişmiş üçüncü ülkesidir. Dünyaca ün yapmış ulusal parkları da ülkenin önemli turizm kaynakları arasında yer almaktadır.

 Tanzanya'da Din ve İnanç

Tanzanya'daki nüfusun üçte biri Müslüman veya Hıristiyan'dır. Geri kalan nüfus ise yerel dinleri benimsemektedirler. Anakarada Budistler, Hindular ve Bahailer de varlıklarını sürdürmektedirler.

Tanzanya’da Bulunan Türkiye Dış Temsicilikleri

DARÜSSELAM BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Toure Drive 8, Plot Nr: 97, Oysterbay P.O. Box 21761 Darüsselam - Tanzanya
Telefon: +255 688 40 16 16
Faks: +255 22 266 85 86
[email protected]

http://www.darusselam.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: TANZANYA

Tanzanya’da Konuşulan Diller

Tanzanya, 126 farklı etnik grubu bünyesinde barındırdığı için her bir topluluğun kendine özgü dili bulunmaktadır. Fakat ülkenin resmi dili Swahili’dir. Sömürge döneminin ülkede resmî dil İngilizce olmuştur. Bağımsızlıktan sonra ise, bir süreliğine resmî işlerde İngilizce kullanılmaya devam edilmiştir. Fakat yıllardır, İngilizce hemen hemen hiçbir devlet kurumunda kullanılmamaktadır.1984 yılında resmî dil siyaseti açıklanmıştır. Bu siyasete göre Swahili dilinin, toplumsal ve siyasi olarak kullanılmasının yanı sıra ilk ve yüksek eğitim dili olarak işlenmesi; öte yandan İngilizcenin de orta eğitim, üniversiteler ve yüksek mercilerde kullanılması kararlaştırılmıştır. Fakat Tanzanyalı üniversite öğrencileri okul dışında tamamen Swahili dilini kullanmaktadırlar.

Tanzanya Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type M / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 23.7oC
  • Şub 23.8oC
  • Mar 23.8oC
  • Nis 23.2oC
  • May 22.1oC
  • Haz 20.7oC
  • Tem 20.3oC
  • Agu 21oC
  • Eyl 22.4oC
  • Eki 23.9oC
  • Kas 24.6oC
  • Ara 24.2oC

Kısa Kısa

Nüfus: 44,928,923 Dili: Swahili, İngilizce Para Birimi: Tanzanya Şilini İklim: Tropik iklim Big Mac Index: