Tanga Hakkında Bilinmesi Gerekenler

16926226.jpg

İçinde bulunduğu eyalete de adını veren Tanga şehri, Afrika Kıtası’ndaki Tanzanya ülkesinin kuzey kesiminde Hint Okyanusu kıyısında yer alır. 536 kilometrelik yüzölçümüne sahip şehirde 273.332 kişi yaşamaktadır.

Okyanus kıyısındaki konumu, temiz plajları, kendine özgü yemek kültürü, sanatı ve sahip olduğu doğal güzelliklerle ekonomisinin büyük bir kısmını turizmden sağlar. Bunun dışında yabancı ülkelere sisal, kahve, çay ve pamuk ihracatı yapılır. Ülke içindeyse Tanga çimentosu önemli bir yere sahiptir. Liman şehri olduğundan ülkeye giren ürünlerin teslimi de çoğunlukla buradan yapılmaktadır.

Erken dönemde Portekiz’in yaklaşık 200 yıl hüküm sürdüğü şehir, 1700’de Umman Sultanlığı’nın eline geçmiştir. Şehir, 1800’lerin sonuna kadar fildişi ve köle tüccarlarının takas limanı olarak kullanılmıştır. 19. yüzyılda Avrupa’nın Afrika Kıtası’na olan ilgisinin artmasıyla Tanga, Almanların koloni şehri olmuştur.

Tanga ile İlgili

Tanga Nerededir?

Tanzanya’nın kuzeyinde Hint Okyanusu’nun kıyısında bulunan Tanga şehrinin komşuları arasında Korogwe şehri bulunur.

Tanga’ya Nasıl Gidilir?

Tanga, küçük de olsa bir havalimanına sahiptir. Ancak buradan sadece yerel havayolları Pemba Adası ya da Zanzibar’a uçulabiliyor. İstanbul’dan Darüsselam’a yaklaşık 8 saatlik bir uçuşla direkt olarak gidebilirsiniz. Ardından şehirlerarası otobüs ya da uçakla Tanga’ya geçmek mümkündür.

Tanga’ya Ne Zaman Gidilir?

Ekvator ve sıcak Hint Okyanusu’nun etkisiyle tropikal bir iklime sahip olan Tanga, yılın çoğu zamanında sıcak ve nemli bir havaya sahiptir. Yine de sıkça yağış görülen Tanga’da ‘uzun yağışlar’ nisan ve mayıs aylarında, ‘kısa yağışlar’ ise kasım ve aralık aylarında görülür.

Tanga’da Nerede Kalmalı?

Gelir kaynağının büyük bir kısmı turizm olan Tanga’da hem merkezinde hem de sahilinde pek çok 3, 4 ya da 5 yıldızlı oteller, pansiyonlar, hosteller ve kiralık apart daireler yer almaktadır. Çoğuna online olarak yer ayırtmak mümkün. Eğer uzun süreli konaklayacaksanız apart otellerin fiyatları daha cazip olacaktır.

Tanga Şehir İçi Ulaşım

Tanga’dan farklı şehirlere ya da şehir merkezi dışındaki yerlere gidecekseniz en iyi yol otobüsleri kullanmaktır. Derme çatma da olsa, büyük bir otogar mevcuttur ve pek çok otobüs firması bulunmaktadır. Tanga’da şehir içi ulaşım içinse eğer sıcak havadan rahatsız olmazsanız, siz de yerel halk gibi istediğiniz yerlere yürüyerek gidebilirsiniz.

Bunun dışındaki en iyi alternatif ise Tanzanya’ya özgü küçük taksilerdir. Motosikletten dönüştürülmüş 2 ya da 3 kişi yolcu alabilen taksilerin fiyatları da uygundur. Dilerseniz pazarlık yaparak da binebilirsiniz.

Tanga Mutfağı

photo-1.jpg

Tanzanya’nın pek çok ülkeye nazaran kendine has özel bir mutfağı var. Yemeklerde baharat ve hindistancevizi sütü çokça kullanılıyor. Kendilerine özgü pişirdikleri yemeklerde ‘wali’ (pirinç), ‘chapati’ (bir tür ekmek), ‘nyama choma’ (ızgara et), ‘mshikaki’ (marine edilmiş et), ‘samaki’ (balık), ‘ndizi-nyama’ (muz ve etle yapılan bir tür yemek) denenebilir. Sebze olaraksa bamya, ıspanak, bezelye ve fasulye kullanıyorlar. Kızarmış hamur, hindistancevizi barı, pirinç köftesi ise vazgeçilmezleridir.

Popüler restoranlar

Patwas Restaurant, Food Palace, Pizzeria d’Amore, Tanga Fresh, Tanga Yacht Club, Raskazone Swimming Club

Bahşiş

Tanga restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Tanga’da Alışveriş

Tanga’da alışveriş konusunda hem dükkân hem de seyyar satıcı kültürü yaygındır. Hediyelik eşya dükkânlarında klasik ve çok da orijinal olmayan ürünler bulmak mümkündür. Ancak sanatçı denilebilecek kişilerin mağazalarında Afrika sanatı ürünler satın alınabilir. Özellikle ahşaptan yapılmış objeler, el dokuması kilimler ya da çantalar ilgi çekicidir. Meraklısı Afrika sanatına özgü resimlerden de alabilir. Nereden alışveriş yaparsanız yapın, pazarlık etmeyin unutmayın.

Tanga Gece Hayatı

Tanzanya’nın kuzey kesiminde yer alan Tanga’nın en büyük avantajı mekânların okyanus manzarasına sahip olmasıdır. Özellikle Tanga Yat Kulübü’nde yoğunlaşan barlar sayesinde gece hayatı burada canlanır. Mkonge Hotel, Dolphin Inn, Loilondo Gate ya da Tanga Beach Resort bu mekânlar arasında en çok öne çıkanları denenebilir.

Tanga Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Zanzibar Kurtuluş Günü (12 Ocak)

Kutsal Cuma

Pazartesi Paskalyası

Karume Günü

Union Günü

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Saba Saba (7 Temmuz)

Eid el Fitri (7 Temmuz)

Eid el Hajj (13 Eylül)

Mwalimu Nyerere Günü (14 Ekim)

Cumhuriyet Bayramı (9 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Tanga İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Tanga Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Tanzanya’ya girmek için vize alması gerekmektedir. Bunun dışında sarıhumma aşısı yaptırılması da zorunludur.

Tanga Türkiye Dış Temsilcilikleri

DARÜSSELAM BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Toure Drive 8, Plot Nr: 97, Oysterbay P.O. Box 21761 Darüsselam - Tanzanya

Telefon: +255 688 40 16 16

Faks: +255 22 266 85 86

[email protected]

http://www.darusselam.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: TANZANYA

Tanga Para Birimi

Tanzanya sınırları içerisinde yer alan Tanga şehrinin para birimi Tanzanya Şilini’dir. 1 TL yaklaşık 771 Tanzanya Şilini’dir.

Tanga Resmi Dili

Tanzanya ülkesinde toplam 128 farklı dil konuşulmaktadır. Bunlardan Swahili dili ve İngilizce, resmi dil olarak kabul edilmektedir. Bunun sebebi, Swahili dilinin yapısının eğitim sisteminde zor kullanılmasıdır. 1. Dünya Savaşı’ndan beri ülkede kullanılan İngilizce dili, okul eğitimlerinde tercih edilmektedir.Asu, Bondei, Dhaiso, Digo ya da Kagulu gibi onlarca dil Tanga’da da konuşulmaktadır.

Tanga Saat Farkı

Tanga’da (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat fark vardır. Yani Türkiye’de saat 15.00 iken Tanga’da saat 16.00’dır. Yaz saati uygulamaları sırasında saat farkı bulunmaz.

Tanga Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type D / 250V / 5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27oC
  • Şub 27oC
  • Mar 27oC
  • Nis 26oC
  • May 25oC
  • Haz 24oC
  • Tem 23oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 25oC
  • Kas 26oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa

Nüfus: 273,332 / Dil: Swahili dili ve İngilizce / Para Birimi: Tanzanya Şilini (TZS) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün