Google+

Tanga

Tanga - : - / -
--℃
1 TZS=0.00
Type M250V16 A
 • Ocaweather-icon27℃
 • Şubweather-icon27℃
 • Marweather-icon27℃
 • Nisweather-icon26℃
 • Mayweather-icon25℃
 • Hazweather-icon24℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon23℃
 • Eylweather-icon23℃
 • Ekiweather-icon25℃
 • Kasweather-icon26℃
 • Araweather-icon27℃
Nüfus: 273,332 / Dil: Swahili dili ve İngilizce / Para Birimi: Tanzanya Şilini (TZS) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

16926226.jpg

İçinde bulunduğu eyalete de adını veren Tanga şehri, Afrika Kıtası’ndaki Tanzanya ülkesinin kuzey kesiminde Hint Okyanusu kıyısında yer alır. 536 kilometrelik yüzölçümüne sahip şehirde 273.332 kişi yaşamaktadır.

Okyanus kıyısındaki konumu, temiz plajları, kendine özgü yemek kültürü, sanatı ve sahip olduğu doğal güzelliklerle ekonomisinin büyük bir kısmını turizmden sağlar. Bunun dışında yabancı ülkelere sisal, kahve, çay ve pamuk ihracatı yapılır. Ülke içindeyse Tanga çimentosu önemli bir yere sahiptir. Liman şehri olduğundan ülkeye giren ürünlerin teslimi de çoğunlukla buradan yapılmaktadır.

Erken dönemde Portekiz’in yaklaşık 200 yıl hüküm sürdüğü şehir, 1700’de Umman Sultanlığı’nın eline geçmiştir. Şehir, 1800’lerin sonuna kadar fildişi ve köle tüccarlarının takas limanı olarak kullanılmıştır. 19. yüzyılda Avrupa’nın Afrika Kıtası’na olan ilgisinin artmasıyla Tanga, Almanların koloni şehri olmuştur.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Tanzanya’nın kuzeyinde Hint Okyanusu’nun kıyısında bulunan Tanga şehrinin komşuları arasında Korogwe şehri bulunur.

Geolocation

Tanga’da (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında 1 saat fark vardır. Yani Türkiye’de saat 15.00 iken Tanga’da saat 16.00’dır. Yaz saati uygulamaları sırasında saat farkı bulunmaz.

Tanzanya sınırları içerisinde yer alan Tanga şehrinin para birimi Tanzanya Şilini’dir. 1 TL yaklaşık 771 Tanzanya Şilini’dir.

Tanzanya ülkesinde toplam 128 farklı dil konuşulmaktadır. Bunlardan Swahili dili ve İngilizce, resmi dil olarak kabul edilmektedir. Bunun sebebi, Swahili dilinin yapısının eğitim sisteminde zor kullanılmasıdır. 1. Dünya Savaşı’ndan beri ülkede kullanılan İngilizce dili, okul eğitimlerinde tercih edilmektedir. Asu, Bondei, Dhaiso, Digo ya da Kagulu gibi onlarca dil Tanga’da da konuşulmaktadır.

Ekvator ve sıcak Hint Okyanusu’nun etkisiyle tropikal bir iklime sahip olan Tanga, yılın çoğu zamanında sıcak ve nemli bir havaya sahiptir. Yine de sıkça yağış görülen Tanga’da ‘uzun yağışlar’ nisan ve mayıs aylarında, ‘kısa yağışlar’ ise kasım ve aralık aylarında görülür.

Tanga, küçük de olsa bir havalimanına sahiptir. Ancak buradan sadece yerel havayolları Pemba Adası ya da Zanzibar’a uçulabiliyor. İstanbul’dan Darüsselam’a yaklaşık 8 saatlik bir uçuşla direkt olarak gidebilirsiniz. Ardından şehirlerarası otobüs ya da uçakla Tanga’ya geçmek mümkündür.

Gelir kaynağının büyük bir kısmı turizm olan Tanga’da hem merkezinde hem de sahilinde pek çok 3, 4 ya da 5 yıldızlı oteller, pansiyonlar, hosteller ve kiralık apart daireler yer almaktadır. Çoğuna online olarak yer ayırtmak mümkün. Eğer uzun süreli konaklayacaksanız apart otellerin fiyatları daha cazip olacaktır.

Hint Okyanusu kıyısında yer alan Tanga’da gezilecek yerler daha çok doğal güzelliklerdir. Şehir; mağaraları, kaplıcaları, göz alıcı plajları ve parkları ile öne çıkar.

Görülmesi gereken diğer yerler: Galanos Kaplıcaları, Saadani National Park, Tanga War Graves & Memorials.

Amboni Mağaraları

1809 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Amboni Mağaraları

Tanga şehrinin 8 kilometre kuzeyinde bulunan Amboni Mağaraları, 150 milyon yıl önce Jura Çağı’nda oluşmuştur. 234 kilometrekarelik alana yayılan mağaraların araştırmalara göre 20 milyon yıl önce su altında bulunduğu düşünülüyor. Toplamda 10 mağaranın yer aldığı alanda sadece bir tanesine turistik giriş yapılabiliyor. İçerisinde yarasalarla karşılaşmak mümkündür.

-

Tanga lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Holiday home Horvhult Åseda. Bir de booking.com'un Tanga aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Toten Adası

2809 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Toten Adası

Geçmişten kalan iki cami ve lahit kalıntılarının görülebildiği adanın ismi Toten, Almanca’da ölü bedenler anlamına geliyor. Bu ismi almasının sebebi ise adada pek çok mezar kalıntısına rastlanması.

-

Tongoni Kalıntıları

2409 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Tongoni Kalıntıları

Tanga şehrinin 17 kilometre güneyinde yer alan Tongoni Kalıntıları, 15. yüzyılda burada yer alan caminin ve 40 mezarın kalıntılarından oluşuyor.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Tanga’dan farklı şehirlere ya da şehir merkezi dışındaki yerlere gidecekseniz en iyi yol otobüsleri kullanmaktır. Derme çatma da olsa, büyük bir otogar mevcuttur ve pek çok otobüs firması bulunmaktadır. Tanga’da şehir içi ulaşım içinse eğer sıcak havadan rahatsız olmazsanız, siz de yerel halk gibi istediğiniz yerlere yürüyerek gidebilirsiniz.

Bunun dışındaki en iyi alternatif ise Tanzanya’ya özgü küçük taksilerdir. Motosikletten dönüştürülmüş 2 ya da 3 kişi yolcu alabilen taksilerin fiyatları da uygundur. Dilerseniz pazarlık yaparak da binebilirsiniz.

photo-1.jpg

Tanzanya’nın pek çok ülkeye nazaran kendine has özel bir mutfağı var. Yemeklerde baharat ve hindistancevizi sütü çokça kullanılıyor. Kendilerine özgü pişirdikleri yemeklerde ‘wali’ (pirinç), ‘chapati’ (bir tür ekmek), ‘nyama choma’ (ızgara et), ‘mshikaki’ (marine edilmiş et), ‘samaki’ (balık), ‘ndizi-nyama’ (muz ve etle yapılan bir tür yemek) denenebilir. Sebze olaraksa bamya, ıspanak, bezelye ve fasulye kullanıyorlar. Kızarmış hamur, hindistancevizi barı, pirinç köftesi ise vazgeçilmezleridir.

Popüler restoranlar

Patwas Restaurant, Food Palace, Pizzeria d’Amore, Tanga Fresh, Tanga Yacht Club, Raskazone Swimming Club

Bahşiş

Tanga restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Tanzanya’nın kuzey kesiminde yer alan Tanga’nın en büyük avantajı mekânların okyanus manzarasına sahip olmasıdır. Özellikle Tanga Yat Kulübü’nde yoğunlaşan barlar sayesinde gece hayatı burada canlanır. Mkonge Hotel, Dolphin Inn, Loilondo Gate ya da Tanga Beach Resort bu mekânlar arasında en çok öne çıkanları denenebilir.

Tanga’da alışveriş konusunda hem dükkân hem de seyyar satıcı kültürü yaygındır. Hediyelik eşya dükkânlarında klasik ve çok da orijinal olmayan ürünler bulmak mümkündür. Ancak sanatçı denilebilecek kişilerin mağazalarında Afrika sanatı ürünler satın alınabilir. Özellikle ahşaptan yapılmış objeler, el dokuması kilimler ya da çantalar ilgi çekicidir. Meraklısı Afrika sanatına özgü resimlerden de alabilir. Nereden alışveriş yaparsanız yapın, pazarlık etmeyin unutmayın.

DARÜSSELAM BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Toure Drive 8, Plot Nr: 97, Oysterbay P.O. Box 21761 Darüsselam - Tanzanya

Telefon: +255 688 40 16 16

Faks: +255 22 266 85 86

embassy.daressalaam@mfa.gov.tr

http://www.darusselam.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: TANZANYA

Yeni Yıl (1 Ocak)

Zanzibar Kurtuluş Günü (12 Ocak)

Kutsal Cuma

Pazartesi Paskalyası

Karume Günü

Union Günü

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Saba Saba (7 Temmuz)

Eid el Fitri (7 Temmuz)

Eid el Hajj (13 Eylül)

Mwalimu Nyerere Günü (14 Ekim)

Cumhuriyet Bayramı (9 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Tanzanya’ya girmek için vize alması gerekmektedir. Bunun dışında sarıhumma aşısı yaptırılması da zorunludur.

Umuma mahsus pasaport sahibi (Bordo Pasaport) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tanzanya seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hususi pasaport (Yeşil Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tanzanya seyahatlerinde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
 
Hizmet pasaport (Gri Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tanzanya seyahatlerinde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
 
Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tanzanya seyahatlerinde 90 gün süreyle vizeden muaftır.