Google+

Zanzibar

image_placeholder
Zanzibar - : - / -
--℃
1 TZS=0.00
Type M250V16 A
 • Ocaweather-icon28℃
 • Şubweather-icon28℃
 • Marweather-icon28℃
 • Nisweather-icon27℃
 • Mayweather-icon25℃
 • Hazweather-icon25℃
 • Temweather-icon24℃
 • Ağuweather-icon25℃
 • Eylweather-icon25℃
 • Ekiweather-icon26℃
 • Kasweather-icon27℃
 • Araweather-icon27℃
Nüfus: 1,303,569 / Dil: Swahili dili, Arapça ve İngilizce / Para Birimi: Tanzanya Şilini (TZS) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

zanzibar.jpg

Zanzibar, Afrika Kıtası’nın doğusunda Tanzanya’ya bağlı olan Zanzibar Adası (Unguja Adası), Pemba Adası ve pek çok küçük adacıktan oluşan yarı özerk bölgeye verilen isimdir. Her ne kadar bölge, adını turizmle duyurmuş olsa da, büyük bir kesim burayı, Queen grubunun ünlü solisti Freddie Mercury’nin doğum yeri olan Stone Town vesilesiyle de bilir.

90 kilometre uzunluğa ve 30 kilometre genişliğe sahip ölçüleriyle Hint Okyanusu’nda yer alan Zanzibar Adası’nın başkenti ve en büyük şehri Zanzibar City’dir.

Ekonomisini daha çok turizmle de yürüten bölge ve şehirde baharat ve palmiye endüstrisi de yaygındır. Karanfil, hindistancevizi, tarçın ve karabiber en çok üretilen ürünlerdir. Zanzibar Kırmızı Kolobus Maymunu, Zanzibar Servaline genet ve Zanzibar leoparı yine turistler ve araştırmacılar tarafından ilgi çeker.

Tarihi buluntulara göre en az 20 bin yıldır, yani geç Taş Devri’nden bu yana bölgede insanların yaşadığı tahmin edilmektedir. M.S. 600’lerin sonundan sonra Asya’da yaşanan savaşlar sonucunda bölge Perslerin, Arapların ve Hintlilerin hem ticaret hem de göç merkezi haline gelmiştir. Portekizli kâşif Vasco da Gama’nın 1498’de buraya gelmesiyle Avrupa etkisi de yavaş yavaş görülmeye başladı. Bölge, yaklaşık 200 yıl sürecek Portekiz hakimiyetine 1503-1504 yılları arasında girdi. Bundan sonraki dönemlerde Umman Sultanlığı, Britanya İmparatorluğu’nun hâkimiyetinde kaldı. 1964 yılına gelindiğindeyse Zanzibar, Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla yarı özerkliğine kavuştu.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=fTPhCjQvQc0

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.


Tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Zanzibar’da pek çok tarihi kalıntı mevcut. Bunun dışında doğal güzellikleri ve vahşi doğa hayatı da keşfedilmelidir.

Görülmesi gereken diğer yerler

Mnarani Aquarium, Zanzibar Ulusal Tarih ve Kültür Müzesi, Jozani Ormanı, Mtoni Sarayı, Darajani Market, St. Joseph Katedrali, Eski Köle Pazarı, Mbweni Kalıntıları

Plajlar

003 Şub 2017Gezilecek Yerler

Plajlar

Bir adada gidilmesi gereken ilk yerlerden biri plajlardır. Zanzibar da ziyaretçilerine bunu fazlasıyla sunuyor. Beyaz kumsallarında okyanusun keyfini mutlaka çıkarmalısınız. Şehrin en gözde plajları şöyle: Nungwi/Kendwa, Matemwe/Kiwengwa ve Paje/Jambiani.

-

Zanzibar lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz House of Spices, Malindi Guest House, Hakuna Matata Beach Lodge & Spa. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz The Swahili House, Chavda Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Jafferji House & Spa, Warere Town House, Zanzibar Palace Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Zanzibar aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Baharat çiftlikleri

003 Şub 2017Gezilecek Yerler

Baharat çiftlikleri

Zanzibar, tarihi boyunca baharat tüccarlarının uğrak yeriydi. Günümüzde de pek çok baharatın, özellikle de safranın üretildiği ender yerlerden biri olmaya devam ediyor. Bu baharat çiftliklerinden birini ziyaret edip anason, karanfil, biber ya da kakulenin nasıl yetiştirildiğini izleyebilirsiniz.

-

Vahşi doğa

003 Şub 2017Gezilecek Yerler

Vahşi doğa

Ekolojik anlamda bir doğa harikası olan Zanzibar’da günlük ya da haftalık turlarla vahşi doğayı keşfedebilirsiniz. Zanzibar Kırmızı Kolobus Maymunu, Zanzibar Servaline genet ve Zanzibar leoparı gibi onlarca değişik hayvan türünü görebileceğiniz rehberli geziler için otelinize danışabilir ya da Türkiye’den direkt olarak turla gidebilirsiniz.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Zanzibar, Afrika Kıtası’nın doğusunda Tanzanya’ya bağlı olan Hint Okyanusu’ndaki Zanzibar Adası’nda (Unguja Adası) yer alır. Swahili Sahili’nde bulunan ada, ana kara Tanzanya’ya çok yakındır.

Geolocation

Ekvator ve sıcak Hint Okyanusu’nun etkisiyle tropikal bir iklime sahip olan Zanzibar, yılın çoğu zamanında sıcak ve nemli bir havaya sahip. Yine de sıkça yağış görülen Zanzibar’da ‘uzun yağışlar’ mart, nisan ve mayıs aylarında, ‘kısa yağışlar’ ise kasım aylarında görülür. Bölgede yıl boyunca görülen en yüksek sıcaklık 33 iken, en düşük sıcaklık 22 derecedir. Dolayısıyla Zanzibar’ı yoğun yağmurların olmadığı her ay ziyaret etmek uygundur.

Zanzibar’da uluslararası bir hava alanı mevcut ancak Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor. Dilerseniz aktarmalı olarak Zanzibar’a inebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise İstanbul’dan Darüsselam’a gidip oradan yerel havayolları ile devam etmektir. Darüsselam’dan feribot seferleriyle ortalama iki saatte Zanzibar’a ulaşmak mümkün.

Gelir kaynağının büyük bir kısmı turizm olan Zanzibar’da fiyatlar çok uygun değildir. Özellikle tarihi şehir merkezi Stone Town otelleri yüksek fiyatlı. Ama tabii ki şehirde seçeceğiniz bölgeye göre fiyatlar değişkenlik gösteriyor. Farklı bütçelere uygun 3, 4 ya da 5 yıldızlı oteller gibi pansiyon, hostel ya da apart daireler de mevcut.

8823_Dala-dala-3.jpg

Zanzibar içinde ya da farklı şehirlere gitmek için hizmet veren otobüsler mevcuttur. Ancak Zanzibar şehir içi ulaşımda en ucuz ve kolay yol ‘dala dala’ları kullanmaktır. Kapısı genellikle arka tarafta olan bu minibüslere ödemeniz gereken fiyat kişi başı yaklaşık 1.50 Dolar’dır.

Otomobil kiralamak isteyenler pek çok şirket seçeneğini havaalanı ve feribot çıkışında bulabilir. Ancak yolda çok fazla polis çevirmesi olduğunu unutmayın. Havaalanı ya da feribot çıkışında taksi tercih edecekler içinse ücret ortalama 50 Dolar civarında olacaktır.

boiled-plantains-with-meat-stew.jpg

Tanzanya’nın pek çok ülkeye nazaran kendine has özel bir mutfağı var. Yemeklerde baharat ve hindistancevizi sütü çokça kullanılıyor. Kendilerine özgü pişirdikleri yemeklerde ‘wali’ (pirinç), ‘chapati’ (bir tür ekmek), ‘nyama choma’ (ızgara et), ‘mshikaki’ (marine edilmiş et), ‘samaki’ (balık), ‘ndizi-nyama’ (muz ve etle yapılan bir tür yemek) denenebilir. Sebze olaraksa bamya, ıspanak, bezelye ve fasulye kullanıyorlar. Kızarmış hamur, hindistancevizi barı, pirinç köftesi ise vazgeçilmezleri...

Popüler restoranlar

Forodhani Gardens: Deniz kenarındaki restoranda tam anlamıyla yerel lezzetler tatmanız mümkündür. Fiyatları da pek çok mekâna göre uygundur.

Terrace Restaurant: Stone Town’daki Maru Maru Hotel’de bulunan restoran, 360 derecelik şehir manzarasıyla dikkat çekiyor. 16.00-19.00 saatleri arasında happy hour olduğunu unutmayın.

Diğer restoranlar: Hurumzi, Kidude, Amore Mio, Monsoon Restaurant, Passing Show Restaurant, Mercury, Serena Hotel, Lukmaan, Ndame Beach Lodge

Bahşiş

Zanzibar restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

rooftop.jpg

Hint Okyanusu’nda bulunan Zanzibar’ın en büyük avantajı mekânların çoğunda okyanus manzarası olması. Old Dispensary, Roof Top Lounge, Africa House, Taarab Square ve plajlardaki onlarca bardan biri denenebilir.

Zanzibar Uluslararası Film Festivali(Haziran-Temmuz): Dünyanın her yerinden yeni yeteneklerin buluştuğu Doğu Afrika’nın en büyük film, müzik ve sanat festivalidir.

Mwaka Kogwa (Temmuz)
Zanzibar Kültür Festivali (Temmuz)
Sauti Za Busara Kültür Sanat Festivali (Şubat)

picture1.jpg

Zanzibar’da alışveriş konusunda hem dükkân hem de seyyar satıcı kültürü yaygındır. Hediyelik eşya dükkânlarında klasik ve çok da orijinal olmayan ürünler bulmak mümkündür. Ancak sanatçı denilebilecek kişilerin mağazalarında Afrika sanatı ürünler satın alınabilir. Özellikle ahşaptan yapılmış objeler, el dokuması kilimler, mücevherler, yöresel kıyafetler ya da çantalar ilgi çekicidir. Meraklısı Afrika sanatına özgü resimlerden de alabilir. Bunun dışında yerel baharatlardan da alabilirsiniz. Nereden alışveriş yaparsanız yapın, pazarlık etmeyin unutmayın. En önemlisiyse ülkeden deniz kabuğu ya da kum götürmek yasaktır. Satılanlardan bile almamaya özen gösterin.

Zanzibar’da (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

para.jpg

Tanzanya sınırları içerisinde yer alan Zanzibar şehrinin para birimi Tanzanya Şilini’dir. 1 TL yaklaşık 771 Tanzanya Şilini’dir.

Tanzanya ülkesinde toplam 128 farklı dil konuşulmaktadır. Bunlardan Swahili dili, Arapça ve İngilizce, resmi dil olarak kabul edilmektedir. Bunun sebebi, Swahili dilinin yapısının eğitim sisteminde zor kullanılmasıdır. 1. Dünya Savaşı’ndan beri ülkede kullanılan İngilizce dili, okul eğitimlerinde tercih edilmektedir. Bantu, Asu, Bondei, Dhaiso, Digo ve Kagulu gibi onlarca etnik dil ile Fransızca ve İtalyanca da Zanzibar’da konuşulan diller arasındadır.

DARÜSSELAM BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Toure Drive 8, Plot Nr: 97, Oysterbay P.O. Box 21761 Darüsselam - Tanzanya

Telefon: +255 688 40 16 16

Faks: +255 22 266 85 86

embassy.daressalaam@mfa.gov.tr

http://www.darusselam.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: TANZANYA

Yeni Yıl (1 Ocak)
Zanzibar Kurtuluş Günü (12 Ocak)
Good Friday
Easter Monday
Karume Günü
Union Günü
İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)
Saba Saba (7 Temmuz)
Eid el Fitri (7 Temmuz)
Eid el Hajj (13 Eylül)
Mwalimu Nyerere Günü (14 Ekim)
Cumhuriyet Bayramı (9 Aralık)
​Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Tanzanya’ya girmek için vize alması gerekmektedir. Bunun dışında Sarı Humma aşısı yaptırılması da zorunludur.

Umuma mahsus pasaport sahibi (Bordo Pasaport) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tanzanya seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hususi pasaport (Yeşil Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tanzanya seyahatlerinde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
 
Hizmet pasaport (Gri Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tanzanya seyahatlerinde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
 
Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tanzanya seyahatlerinde 90 gün süreyle vizeden muaftır.