Google+

Arama formu

Zanzibar’da Gezilecek Yerler

Zanzibar’da Gezilecek Yerler
Tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Zanzibar’da pek çok tarihi kalıntı mevcut. Bunun dışında doğal güzellikleri ve vahşi doğa hayatı da keşfedilmelidir.

Görülmesi gereken diğer yerler

Mnarani Aquarium, Zanzibar Ulusal Tarih ve Kültür Müzesi, Jozani Ormanı, Mtoni Sarayı, Darajani Market, St. Joseph Katedrali, Eski Köle Pazarı, Mbweni Kalıntıları

Zanzibar şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Kapengaro beach villas, Baladin Zanzibar Beach Hotel, Park Hyatt Zanzibar. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Modern attic duplex, Mwera guest house, Mamu1 gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Lost & Found Zanzibar, Market Backpackers, Ten to Ten Stone Town Zanzibar tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Zanzibar aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Plajlar

Plajlar

Bir adada gidilmesi gereken ilk yerlerden biri plajlardır. Zanzibar da ziyaretçilerine bunu fazlasıyla sunuyor. Beyaz kumsallarında okyanusun keyfini mutlaka çıkarmalısınız. Şehrin en gözde plajları şöyle: Nungwi/Kendwa, Matemwe/Kiwengwa ve Paje/Jambiani.

Baharat çiftlikleri

Baharat çiftlikleri

Zanzibar, tarihi boyunca baharat tüccarlarının uğrak yeriydi. Günümüzde de pek çok baharatın, özellikle de safranın üretildiği ender yerlerden biri olmaya devam ediyor. Bu baharat çiftliklerinden birini ziyaret edip anason, karanfil, biber ya da kakulenin nasıl yetiştirildiğini izleyebilirsiniz.

Vahşi doğa

Vahşi doğa

Ekolojik anlamda bir doğa harikası olan Zanzibar’da günlük ya da haftalık turlarla vahşi doğayı keşfedebilirsiniz. Zanzibar Kırmızı Kolobus Maymunu, Zanzibar Servaline genet ve Zanzibar leoparı gibi onlarca değişik hayvan türünü görebileceğiniz rehberli geziler için otelinize danışabilir ya da Türkiye’den direkt olarak turla gidebilirsiniz.

Stone Town

Stone Town

Zanzibar City’nin eski şehir kısmı olan Stone Town, adanın batı sahilinde yer alıyor. Dönemin baharat ve köle ticaretinin yapıldığı alan hem tarihsel hem de sanatsal anlamda sadece Zanzibar’ın değil, Tanzanya’nın da önemli bir turistik yeridir. Daha çok 19. yüzyıl mimarisinin görüldüğü bölgede Swahili kültürü ile Arap, Pers, Hint ve Avrupa kültürünün nasıl birbirine entegre olduğu anlaşılabiliyor. Tam da bu sebepten Stone Town, 2000 yılında UNESCO tarafından dünya mirası sit alanı olarak kabul edilmiştir. Sınırları içinde yer alan ve görülmesi gereken yapılar şöyle: Beit el-Ajaib, Old Fort, Old Dispensary, Beit el-Sahel, Anglican Katedrali, Roman Katolik Katedrali, Forodhani Bahçeleri.