Google+

Arama formu

Ngorongoro

Tanzanya’nın kuzeybatısında yer alan Ngorongoro, safari meraklılarını...
Devamı oku
Ngorongoro, Tazmanya'nın kuzeyinde bulunmaktadır ve 1978'den günümüze...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TZS = 0.00
Priz Tipi Type M250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 16.1℃
Şub 16.2℃
Mar 16.3℃
Nis 15.8℃
May 14.8℃
Haz 13.4℃
Tem 13.1℃
Ağu 13.7℃
Eyl 14.9℃
Eki 15.9℃
Kas 16℃
Ara 15.9℃

Ngorongoro Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Ngorongoro, Tazmanya'nın kuzeyinde bulunmaktadır ve 1978'den günümüze UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Tazmanya'daki Arusha kentinin de batısında bulunmaktadır. Ngorongoro çok eskilerde bir yanardağken, çok zaman lav kusması nedeniyle bir oyuk halini, yani bugünkü halini almıştır. Ortası çukur yanları dağ gibi görünen bir oluşum görülmektedir. Bitki türleri çok çeşitlidir. Kraterin içinde bazı su kaynakları, ince ve küçük nehirler bulunmaktadır ama asıl büyük su kaynağı Magadi Gölü'dür. Burası bir koruma alanıdır, muhteşem bir kraterdir ve hayvanların yaşam ortamıdır. Yaklaşık 260 bin metrekare alanı kaplamaktadır. Ngorongoro, 1892 yılına kadar keşfedilememiştir fakat 1892 yılında Oscar Buaman tarafından keşfedilmiştir. Ngorongoro kraterinde birçok Afrika hayvanı bulunmaktadır. Örnek olarak; aslanlar, gergedanlar, tilkiler, flamingolar, filler, çitalar, zebralar gibi birçok hayvan bir arada bulunmaktadır. Bu koruma alanında bazı insanlar da kendilerine yerleşim yeri yapmışlardır, burada genellikle Masai ırkı yaşamaktadır. Bu insanlar burada tarım yapmakta ve yaşamlarını bu işle sürdürmektedirler. Zaten Ngorongoro, Masai dilinde “yaşamın armağanı” anlamına gelmektedir. Burada avlanmak yasaktır, adı üzerinde koruma alanıdır. Avlanma 1928 yılında tamamen yasaklanmıştır.

Ngorongoro koruma alanı ve krateri, sabah 06.00 ile akşam 18.00 arasında açıktır ve yalnızca rehberle birlikte girilebilmektedir. 4x4 ciplerle gezilebilen bu alanda çok sayıda hayvan görülebilir ve çok farklı bir deneyimle karşılaşılabilmektedir. Buraya girerken belirlenen kurallara uyulması tavsiye edilir ve ona göre davranılması sağlığınız ve can güvenliğiniz açısından önemlidir.

Bölgede daha başka kraterler de bulunmaktadır, hatta bazıları hala aktiftir fakat burası kadar büyük değildir. Ama bu yanardağlar da bu bölgenin önemli yanardağları olarak sayılmaktadır. En önemlileri olan Ngorongoro krateri ise, Afrika'nın 7 harikasından biri olarak seçilmiştir. Yaklaşık 600 metre derinliğindedir ve 260 bin kilometre kare alanında yayılmıştır.
 
Lerai Çayı

Bu çay tatlı sudur ve genellikle Lerai Ormanı'nı beslemektedir. Bu orman kraterin güneyinde bulunmaktadır. Genellikle yeterli yağış olursa Lerai Çayı, Magadi Gölü'ne katılmaktadır.
 
Magadi Gölü

Bu göl sodalıdır ve Magadi Gölü kıyısında birçok flamingo yaşamaktadır yani bu göl flamingolara ev sahipliği yapmaktadır diyebiliriz. Bu gölün 2 adı vardır ama genellikle Magadi Gölü olarak bilinmektedir. Diğer adı ise Makasa Maasai'dir.
 
Ngoitokitok Gölü

Bu bölgedeki bir diğer büyük göl Ngoitokitok Gölü'dür. Bu göl koruma alanının biraz daha dışında kalmaktadır ve hatta gelen turistler için piknik alanı olarak kullanılmaktadır. 

Ngorongoro Yapılması Gerekenler

Ngorongoro'da yapılması gerekenler kısıtlı olmakla birlikte, her insanın hayatında bir kez yaşaması gereken tecrübeler içermektedir.
 
Safari

Ngorongoro kraterinde en popüler aktivite safari aktivitesidir. Bu krater Afrika'nın 7 harikasından biri olduğu için buraya en az bir gün ayırmak gerekmektedir. Safari programları özel rehberler tarafından detaylıca planlanır ve sadece buraya uygun araçlar ile bu alana girilebilmektedir. Bu alana her defasında 5'den az araç girebilmektedir. Araçlar 4x4 safari cipi olmak zorundadır ve arabanın içinden çıkmak yasaktır.
 
Ngoitokitok Gölü Yanında Piknik

Bu göl yanında piknik alanı bulunmaktadır. Dilerseniz siz de burada tüm alana hâkim olarak ve alanı izleyerek piknik yapabilirsiniz.
 
Foto Safari

Fotoğraf tutkunlarına, profesyonel makinasını kapıp gelenlere özel fotoğraf çekeceğiniz fotoğraf safari turu, mutlaka denenmesi gereken bir turdur. Burada da yine safari turunda olan kurallar geçerlidir ve tabii ki yalnızca özel rehberlerle bu tura çıkılabilmektedir. Bu tur ile birlikte hayvanları daha yakından izleme şansı bulabilirsiniz.
 
Kraterde Günbatımı

Kraterin yüksek noktalarına günbatımı izlemek için gidilmektedir. Burada günbatımının safari hayatıyla birleşiminin harika görüntüsüyle birlikte rahatlayıp, güzel hayallere dalabilirsiniz. Buradaki oteller genellikle bu tarz etkinlikler gerçekleştirmektedir, siz de otelinizdeki yetkililerle konuşup kraterde günbatımı izlemek için bilgi alabilirsiniz. 

Ngorongoro'da Nerede Kalınmalıdır? 

Burada çok fazla otel olmamakla birlikte en güzel ve aktivitesi bol oteli Ngorongoro Serena Safari Lodge Otel'dir. Bu otel Serena Otel zincirinin Tanzanya'daki safari otelidir.
 
Ngorongoro Serena Safari Lodge

Bu otel tam Ngorongor kraterinin yüksek yerinde konumlandırılmıştır ve tamamen tüm araziye hâkim balkonlarıyla birlikte yüksek kalitede manzara sunmaktadır. Bu balkonlarda kahvaltı, öğle yemeği veya akşam yemeğinizi yiyebilir ve koruma alanının manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Otelde kraterin yanında hazırlanan öğle ve akşam yemekleri, piknik organizasyonları veya gündoğumu fotoğraf turu gibi aktivitelerden faydalanabilirsiniz. Odalarında genelde krater manzarasına açılan balkonları bulunmaktadır. Ayrıca toplantı salonu da bulunmaktadır.

Ngorongoro’da Nerede Kalınır?

Tanzanya’nın kuzeybatısında yer alan Ngorongoro, safari meraklılarını kendine çeken bir bölgedir. Doğal yaşam meraklıları için bir cennet olan bölgede, canlıları rahatlıkla gözlemlemek ve safari turlarına çıkmak mümkün. Ngorongoro’ya hangi sezonda gidilmesi gerektiğinin cevabı aslında çok kişisel. Hayvanları av döneminde, çiftleşme döneminde veya göç döneminde gözlemlemek istediğinize göre burayı ziyaret etmeniz gereken sezon da değişkenlik gösteriyor. Tam adı Ngorongoro Conservation Center olan bölge, canlıların yaşamını gözetmek için koruma altında. Eski bir volkanın patlayıp sonrasında caldera (krater) oluşturmasıyla bölge şimdiki coğrafi halini alıyor. Krater de aslında canlılar için doğal bir bariyer oluşturuyor.

Ngorongoro’da Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Ngorongoro otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Booking.com

Tanzanya Vizesi

Umuma mahsus pasaport sahibi (Bordo Pasaport) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tanzanya seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hususi pasaport (Yeşil Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tanzanya seyahatlerinde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
 
Hizmet pasaport (Gri Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tanzanya seyahatlerinde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
 
Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tanzanya seyahatlerinde 90 gün süreyle vizeden muaftır.