Google+

Serengeti

Serengeti - : - / -
--℃
1 TZS=0.00
Type M250V16 A
 • Ocaweather-icon21.1℃
 • Şubweather-icon21.4℃
 • Marweather-icon21.5℃
 • Nisweather-icon21℃
 • Mayweather-icon20.5℃
 • Hazweather-icon19.6℃
 • Temweather-icon19.1℃
 • Ağuweather-icon19.7℃
 • Eylweather-icon20.7℃
 • Ekiweather-icon21.4℃
 • Kasweather-icon20.9℃
 • Araweather-icon20.8℃
Nüfus:  / Dil: Swahili dili, Arapça ve İngilizce / Para Birimi: Tanzanya Şilini (TZS) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 5 gün

game-viewing-in-the-serengeti.jpg

Serengeti ekosistemi Afrika’da Tanzanya ülkesi sınırları içinde yer alan bir coğrafi bölgedir. Yaban hayatın korunduğu Serengeti Ulusal Parkı da bu bölgede insan erişimine açık olan kısmı ifade eder. Yaklaşık 30.000 kilometrekare olan alan bölgeye düzenlenen safari turlarıyla meşhurdur. Dünyanın en önemli safari alanıdır.

Serengeti en çok sayıda kara memelisinin göç bölgesidir. Bu anlamda Afrika’nın 7 Doğal Harikasından ve Dünya’nın 10 Harikasından biridir. Bölge ayrıca sahip olduğu geniş aslan popülasyonuyla da ünlüdür. Yaklaşık 70 adet iri memeli ve 500 kuş türü barındırmaktadır. Savandan, sazlığa, ormanlık alandan, su havzasına sayısız farklı doğal habitata sahiptir. Serengeti kelimesi Maasai dilinde “uçsuz bucaksız ova” demektir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Doğal yaşam koruma alanı olan Serengeti’de yer alan Serengeti Ulusal Parkı, kilometrekarelerce geniş bir alana yayılmıştır. Bu parkın içinde görmeniz gereken muhteşem detayalar vardır. Serengeti’de ziyaretçilerin giremediği ve her türlü insan faktörünün yasak olduğu bölgeler söz konusudur. Bunlar park alanının dışında kalır.

Serengeti Balonlu Safari

403 Eki 2016Gezilecek Yerler

Serengeti Balonlu Safari

Serengeti’yi bir uçtan bir uca görmenin en iyi yolu balonla yapılan safaridir. Gün doğumu saatinde başlayıp yaklaşık bir saat süren safari sonunda muazzam bir İngiliz Kahvaltısı da ikram edilmektedir. Serengeti Ziyaretçi Merkezin’nde balon safarisine kayıt yaptırabileceğiniz bir başvuru ofisi vardır. Sizi kampınızdan 5.30’da alırlar ve 9.30’da kamp alanınıza dönmüş oluyorsunuz.

-

Moru Kopjes ve Seronera

803 Eki 2016Gezilecek Yerler

Moru Kopjes ve Seronera

Savan hayvanlarının sarp kayalıklarda yaşamaya adapte olduğu Moru Kopjes’de tünediği ağaç dalından şüpheci gözlerle sizi izleyen bir leopar gayet sıradan bir görüntüdür. Moru Kopjes’den geçilerek ulaşılan Seronera ise tam doğal parkın ortasında kalır ve nadide leopar ve çitaların ana yaşam alanını oluşturur.

-

Lake Lagarja / Lake Masak

1203 Eki 2016Gezilecek Yerler

Lake Lagarja / Lake Masak

Güney Serengeti’de bulunan ve Masakya da Lagarja Gölü denilen bu gölün çevresi bir vahşi hayat cennetidir. Mesela Saklı vadi, the Soito Ngum Kopjes ya da Kakesio Ovası... Bu bölgelerde yaşayan pek çok nadide yaban hayvanı vardır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Tanzanya’ya bağlı olan Serengeti Bölgesi ülkenin kuzeyinde Kenya sınırında yer almaktadır. Doğal hayatı koruma bölgesidir. Yerleşim yoktur.

Geolocation

Ekvator ve sıcak Hint Okyanusu’nun etkisiyle tropikal bir iklime sahip olan Serengeti, yılın çoğu zamanında sıcak ve nemli bir havaya sahiptir. Yine de sıkça yağış görülen bölgede “uzun yağışlar” mart, nisan ve mayıs aylarında, “kısa yağışlar” ise kasım aylarında görülür. Bölgede yıl boyunca görülen en yüksek sıcaklık 33 iken, en düşük sıcaklık 22 derecedir. Dolayısıyla bölgeyi yoğun yağmurların olmadığı her ay ziyaret etmek uygundur.

Serengeti’de uluslararası bir hava alanı mevcuttur ama Türkiye’den buraya direkt uçuş bulunmamaktadır. Dolayısıyla kente aktarmalı olarak gitmek mümkündür.

Serengeti’de kalmanın tek yolu kamp yapmaktır. Bölgede 9 adet kamp alanı vardır. Bunların 6 tanesi Seronera’da, birer tane de Lobo, Ndabaka ve Ikoma bölgelerinde bulunmaktadır. Eğer bölgeye safari turuyla gidiyorsanız muhtemelen mobil kamplarda uyuyacaksınız demektir. Kampların aksine burada duş ve tuvalet gibi hijyen tesisi çok sınırlıdır.

a-tanzania-safari-at-andbeyond-serengeti-under-canvas-32.jpg.1920x810_default.jpeg

Serengeti’de insan yerleşimi yoktur dolayısıyla toplu taşıma sistemi bulunmamaktadır. Tatiliniz için bu bölgeye safari turunun parçası olmadan gidecekseniz ulaşım için gerekli ayarlamaları önceden yapmanız, şoförlü araç kiralamanız gereklidir. Parkta saat akşam 7’den sonra araba kullanmak yasaktır. Ziyaretçi merkezinin dışında kalan bölgelerde de akşam 21.30’da yasak başlamaktadır.

Tanzanya’nın pek çok ülkeye nazaran kendine has özel bir mutfağı vardır. Yemeklerde baharat ve hindistancevizi sütü çokça kullanılmaktadır. Kendilerine özgü pişirdikleri yemeklerden ‘wali’ (pirinç), ‘chapati’ (bir tür ekmek), ‘nyama choma’ (ızgara et), ‘mshikaki’ (marine edilmiş et), ‘samaki’ (balık), ‘ ndizi-nyama’ (muz ve etle yapılan bir tür yemek) denenebilir. Sebze olaraksa bamya, ıspanak, bezelye ve fasulye kullanılmaktadır. Kızarmış hamur, hindistancevizi barı, pirinç köftesi ise vazgeçilmezleridir.

Serengeti Kültür Festivali (Temmuz)

Her yıl temmuz ayının üçüncü haftasında Mugumu’da düzenlenen Serengeti Kültür Festivali, bir açık hava festivalidir. Geleneksel dansları izlemek keyif verir.

Serengeti’de (GMT +3) ile Türkiye (GMT +2) arasında zaman farkı bulunmamaktadır.

Tanzanya sınırları içerisinde yer alan Zanzibar şehrinin para birimi Tanzanya Şilini’dir. 1 TL yaklaşık 771 Tanzanya Şilini’dir.

Tanzanya ülkesinde toplam 128 farklı dil konuşulmaktadır. Bunlardan Swahili dili, Arapça ve İngilizce, resmi dil olarak kabul edilmektedir. Bunun sebebi, Swahili dilinin yapısının eğitim sisteminde zor kullanılmasıdır. 1. Dünya Savaşı’ndan beri ülkede kullanılan İngilizce dili, okul eğitimlerinde tercih edilmektedir. Bantu, Asu, Bondei, Dhaiso, Digo ve Kagulu gibi onlarca etnik dil ile Fransızca ve İtalyanca’da ülkede konuşulan diller arasındadır.

DARÜSSELAM BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Toure Drive 8, Plot Nr: 97, Oysterbay P.O. Box 21761 Darüsselam - Tanzanya

Telefon: +255 688 40 16 16

Faks: +255 22 266 85 86

embassy.daressalaam@mfa.gov.tr

http://www.darusselam.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: TANZANYA

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Tanzanya’ya girmek için vize alması gerekmektedir. Bunun dışında sarı humma aşısı yaptırılması da zorunludur.

Umuma mahsus pasaport sahibi (Bordo Pasaport) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tanzanya seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hususi pasaport (Yeşil Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tanzanya seyahatlerinde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
 
Hizmet pasaport (Gri Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tanzanya seyahatlerinde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
 
Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tanzanya seyahatlerinde 90 gün süreyle vizeden muaftır.