Darüsselam Hakkında Bilinmesi Gerekenler

dar-es-salaam.jpg
 

DarüsselamTanzanya ülkesinin en doğusunda Hint Okyanusu’na kıyısı bulunan en büyük şehridir ve ayrıca Doğu Afrika’nın en büyük liman şehri olma yolundadır. Tanzanya, 1961 yılında İngiliz egemenliğinden kurtulmuş ve 1964 yılında şu anki en ünlü adası olan Zanzibar ya da Zangibar adlı adayla birleşerek günümüzdeki Tanzanya ülkesi sınırları çizilmiştir. Tanzanya, kuzeyinde Kenya ve Uruguay ile güneyinde Malavi, Zambiya ve Mozambik ile batısında da Ruanda, Brundi ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile komşudur. Tanzanya ülkesinin günümüzde 30 farklı idari bölgesi vardır ve Darüsselam bu bölgelerden biridir. Darüsselam da 1996 yılına kadar Tanzanya’nın resmi başkentliğini yapmıştır, sonradan Dodoma şehri başkent olsa da Darüsselam’da halen birçok siyasi yapı bulunmaktadır ve kültürel olarak hala Darüsselam başkent olarak görülmektedir. Tanzanya’nın en büyük limanı Darüsselam’da bulunmakta ve yine Darüsselam deniz ulaşımının merkezi konumundadır. Ülkede çıkarılan doğal gazın bir kısmı buradan deniz yoluyla ihraç edilmektedir ve ülke içinde ticari açıdan ekonomisi gelişmiş bir şehirdir.
 

Tanıtım Videosu:

 

Devamını Oku

Darüsselam ile İlgili

Editörün Kaleminden

Darüsselam Nerededir?

Darüsselam, Doğu Afrika ülkesi olan Tanzanya’nın en doğusunda Hint Okyanusu kıyısında bulunan en büyük şehridir.

Darüsselam’a Nasıl Gidilir?


Julius Nyere Uluslarası Havaalanı, Darüsselam’da bulunan ve Tanzanya’nın da ana uluslararası havaalanıdır. Şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. İstanbul’dan haftanın üç günü direkt uçuşlar mevcut; fakat özellikle Dubai aktarmalı uçuşları da kullanabilirsiniz. Ancak aktarmalı uçuşların süreleri uzun olabilir ve süreye göre fiyatları da daha pahalıya gelebilir.

Zanzibar adası ülkenin oldukça ünlü bir adasıdır, eğer Zanzibar gezisinden sonra Darüsselam’a geçecekseniz feribot kullanabilirsiniz. Feribot her gün Darüsselam ve Zanzibar arasında 8 - 10 sefer yapmaktadır. Bu feribot seferleri yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Çevre ülkelerden ya da ülke içinde başka bir şehirden gelmeyi düşünüyorsanız ülkede çalışan otobüsler ve iki ana tren istasyonu vardır; fakat tren ve otobüs teoride sürmesi gerekenden çok daha uzun sürecektir bu yüzden komşu ülkeler arasında da uçak kullanmanız daha iyi olacaktır.
 

Darüsselam’a Ne Zaman Gidilir?

Ekvatora yakın bir ülke olduğundan dolayı hava yıl içerisinde hep nemli ve pek değişkenlik göstermiyor. Hazirandan ekim ayına kadar nispeten daha soğuk ve kuru seyrediyor, Kasımdan şubata kadar kısa süreli yağmurlar yağmaktadır. Uzun süreli yağmurlar özellikle mart-mayıs arası kendini gösterirken, sıcaklıkların en yüksek olduğu aralık kasımdan mayısa kadar, özellikle ocak ayıdır.

Nemin ve sıcaklıkların daha ortalama olduğu haziran ve eylül ayları arası seyahat için en uygun zamandır.

Darüsselam’da Nerede Kalınır?

Darüsselam, hem Tanzanya’nın en büyük şehri olmasından hem de eski başkent olarak birçok kültürel ve siyasi yapıyı içinde barındırması sebebiyle diğer şehirlere nazaran kalacak yer konusunda daha çok seçeneğe sahiptir.

Kigamboni bölgesinde Darüsselam’ın en güzel plajları bulunmaktadır. Bu bölgedeki otellerde gezinizin niteliğine bağlı olarak seçebileceğiniz türden. Kipepeo Beach Village, geleneksel kulübe tarzı odalarıyla kumsala yakın ve konforlu bir tatil imkânı sunar.

Lüks otelleri tercih eden misafirler için dünyaca ünlü otel zincirlerinin Darüsselam şubeleri iyi seçenekler olacaktır. Hyatt Regency Dar Es Salaam, şehir merkezinde bulunan 4 yıldızlı bir otel. Otelin müşterilerine ücretsiz kablosuz internet ve yüzme havuzu gibi olanakları da var, ayrıca havaalanından otele servis de mevcut. Ramada Encore Dar Es Salaam, şehir merkezindeki bir başka oteldir. Otel, havuz, spor salonu, ücretsiz kablosuz internet ve havaalanından servis imkanları dolayısıyla turistlerin tercih ettiği bir mekandır. Holiday Inn Dar Es Salaam, hem tatile gelen hem de iş gezisine gelenlerin tercih ettiği bir seçenek. Kutlamalar, toplantılar için ayrılmış yerleri vardır ve şehrin iş merkezlerine yakın bir konumdadır. Havaalanına 15 dakika mesafede bulunan bu otelin içinde güvenli para çekebileceğiniz bir ATM ve ücretsiz kablosuz internet mevcuttur.

Ekonomik, daha orta seviye bütçelere uygun ve hem güvenlik hem temizlik açısından bakıldığında tercih edebileceğiniz oteller de şehirde mevcuttur. Tanzanite Executive Suits, şehir merkezinde konumlanmaktadır. Ücretsiz kablosuz internet ve bazı odalarında mutfakla birleşik büyük bir salonun bulunması tercih sebebidir. Ek olarak bu otelde de havaalanından otele servis mevcuttur.
 

Darüsselam’da Gezilecek Yerler

Darüsselam, Batı kültürlerinin ve şehirlerinin yanı sıra, ziyaretçilerine oldukça farklı, çeşitli deneyimler sunuyor. Darüsselam’da yolda yürümek, toplu taşımaya binmek, müze gezmek şehrin dokusunu oldukça hissetmenizi sağlayacaktır. Bununla beraber, Hint Okyanusu kıyısında bulunan plajlarını ziyaret edebilirsiniz, bu berrak plajlarda eşsiz deneyimler yaşayacaksınız. Ayrıca üç günlük bir Darüsselam gezisinde şehri tam anlamıyla deneyimlemek mümkün.

Darüsselam, Afrika kültürünü ve yaşayışını her yerinde hissettiren bir Tanzanya şehridir. Darüsselam Ulusal Müzesi’nde Afrika’nın insanlığı gelişimine nasıl tanık olduğu gözler önüne serilirken Ulusal Köy Müzesi’nde Tanzanya etnik gruplarının yaşayışlarını bulacaksınız. Ve elbette ki Afrika’da akla gelen ilk şeylerden olan vahşi hayvanların yaşamlarını hayvanat bahçesinde veya ulusal parklarda safari yaparak deneyimleyebilirsiniz.

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.
 

Devamını Oku

Darüsselam İçi Ulaşım

IMG_1128.JPG
 

Darüsselam’da uzun süreli İngiliz hakimiyetinden dolayı olacak ki direksiyonlar sağda, trafik İngiliz sistemiyle işliyor. Darüsselam, Tanzanya’nın en büyük şehri olmasının beraberinde trafik sorununu da getirir. Toplu taşıma kullanmak istiyorsanız şehirde geçmişten beri yaygın olarak kullanılan Dala dala denilen minibüsleri kullanabilirsiniz. Şehrin birçok noktasına dala dalalar ile ulaşım mümkün. Otobüslerdeki gibi cam kenarları iki kişilik oturma alanı ve ortası ayakta yolcu gidebilmesi için büyükçe bir boşluktur. Minibüslerin sağ üstlerinde yazan son durak isimlerine dikkat ederek binmeniz gerekir. Dala dalalar için 400 Tanzanya Şilini ödenir. Genellikle kalabalık ve sıkışık bir yolculuk sunduğu için 3 tekerlekli motosikletler olan “bjaji”leri kullanabilirsiniz. Özellikle kısa mesafeler için kullanılan bu motosikletlere 5 bin ile 15 bin Tanzanya Şilini arasında bir ücret ödeyebilirsiniz; fakat şoförlerin sizden gerekenden fazla para istemeleri de söz konusu olabilir o yüzden pazarlık yapmaktan hiç çekinmeyin.

Havaalanından şehir merkezine gidiş gelişte “dala dala” minibüsleri kullanabilirsiniz. Sağ üstünde Kariakoo, Posta, Stesheni yazan minibüsleri ile son durakta inerek şehir merkezine gelebilirsiniz. Ancak çok kalabalık olduğu için bu yolu tercih etmek istemeyebilirsiniz. Taksi kullanmak daha konforlu bir seçenek olacaktır ancak taksicilerin olduğundan fazla para istemeleri muhtemel olduğu için binmeden pazarlığınızı yapmanız ve geceleri de dikkat etmeniz tavsiye edilir. Lüks otellerin havaalanından otellerine servisleri olabiliyor o yüzden rezervasyon yaptırdığınız yere de sormayı unutmayın.
 

Darüsselam Mutfağı

Darüsselam’da her çeşit lezzetli yemeği bulmak mümkün. Çoğu ülkenin mutfağına da erişebilirsiniz, içerik açısından da sebze, et veya deniz ürünlerinden dilediğinizi tercih edebileceğiniz birçok restoran mevcut. Güney Asya ve Hint yemekleri oldukça popülerdir. Şehrin her yerinde yemek yiyecek yerler bulunurken, özellikle Zanaki Caddesi turistler tarafından tercih edilmektedir. Msasani Yarımadası’nda bulunan daha lüks ve seçkin restoranları tercih edebilirsiniz. Eğer Hint mutfağına meraklıysanız, denemek istiyorsanız ya da sebze ağırlıklı ve vejetaryen yemekleri tercih ediyorsanız Anghiti adlı restoranı tercih etmek isteyebilirsiniz. Et ve sebze yemeklerini beraber yemekten hoşlanıyorsanız veya Etiyopya mutfağını denemek istiyorsanız Addis restoranını seçebilirsiniz. Darüsselam Namanga bölgesinde, Afrika kıtasının tek Hırvat yemekleri yapan restoranları da eğer Hırvat yemeklerini tercih ederseniz ya da bir yenilik isterseniz, denemek isteyebilirsiniz. Fast food tercih ederseniz de Independence veya Samora caddelerindeki yan yana dizilmiş restoranları seçebilirsiniz.

Darüsselam ve Tanzanya’nın yöresel yemeklerini de tatmak isteyebilirsiniz. Bunlardan biri mtori yemeğidir, bu bir çeşit çorbadır. Mtori, kırmızı et ya da tavuk ile yemeklerde kullanılan bir çeşit muz ile yapılmaktadır. Geleneksel yemeklerde çoğunlukla pilav, et yemeği ve sebzeler beraber sunulur. Yemeklerin yanında çapati denilen ekmekleri tatmanız ve etli pilavlarını yemeniz tavsiye edilir. Chipsi mayai ise cipsli omlet anlamına gelir; patates, yumurta, soğan ve çeşitli baharatlar kullanılarak yapılır. Mandazi ise Tanzanya’nın donut tatlısı olarak da bilinen bir tatlıdır. En temel haliyle un, şeker, maya ve süt kullanılır; ancak birazcık daha tatlılık ve aroma vermesi için Hindistan cevizi sütü ile yapılanları ya da yer fıstığı konularak yapılanları da vardır.

Tanzanya’da kahvaltılarda geleneksel meyvelerle donatılmış bir sofra bulursunuz, tropikal meyveleri diğer öğünlerde de tüketebilirsiniz. Hatta sıcak yemeklerin içinde de bazı muz çeşitlerine de rastlayabilirsiniz. Hint Okyanusu kıyısında bulunduğu için çokça deniz ürününe taze ulaşabilirsiniz; bunun için restoranları ya da balık pazarını tercih edebilirsiniz. Sokak satıcılarından yemek yemeniz pek tavsiye edilmez, eğer meyve alırsanız da iyice yıkayıp soyarak tüketmelisiniz. Ancak şehir merkezindeki restoranlara da esnaf lokantası tarzı restoranlara da güvenebilirsiniz.
 

Darüsselam’da Alışveriş

Darüsselam’da alışveriş için pazarları tercih edebilirsiniz. Yerel ürünler ve kıyafetlerin bulunabileceği yerler açık pazarlardır. Şehir merkezindeki Kariakoo Market denilen pazar bölgesinde rengarenk dükkanlarda gıda, elektronik ürünler, baharat çeşitleri, hediyelik eşya ve özellikle de yerel kıyafet seçenekleri oldukça fazladır. Hafta içi sabahları gitmeniz özellikle tavsiye edilir; çünkü diğer zamanlarda çok kalabalık olabileceği için hem rahatça gezemezsiniz hem de güvenlik problemleri çıkabilir. Darüsselam’da alışveriş için tercih edeceğiniz bir diğer pazar bölgesi de Msasini Bölgesi’dir. Bu bölgede de hafta sonları el yapımı ürünlerin ve hediyelik eşyaların satıldığı çeşitli açık pazarlar kurulur. Ohio Caddesi yine hediyelik eşya ve el yapımı yerel ürünlerin satıldığı açık pazarları içeren bir cadde, buralardan da alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Mwenge Oymacılar Pazarı (Mwenge Carvers’ Market) el oyması yapan zanaatkarları yerinde görebileceğiniz, çalışırken izleyebileceğiniz ve hediyeler alabileceğiniz bir yerdir. Mwenge Pazarı için New Posta tabelalı dala dala minibüslerine binip son durakta inebilirsiniz. Kapalı alışveriş merkezlerinin 2006 yılından bu yana açılmaya ve yayılmaya başlamıştır. Eğer siz de kapalı alışveriş alanlarını tercih ederseniz Mlimani Alışveriş Merkezini ziyaret edebilirisiniz. Home Alışveriş Merkezi (Home Shopping Center) halı, nevresim takımı, havlu, masa örtüsü gibi ev ihtiyaçları odaklı kurulmuş bir alışveriş merkezidir, uzun süreli kalacak ya da yanında böyle bir hatıra götürmek isteyen ziyaretçilerin tercihi olabilir.

Darüsselam, alışverişte pazarlığın işlediği bir şehirdir. Özellikle yerel dükkanlarda alışveriş yaptığınızda pazarlık yapmaktan çekinmeyin.

Darüsselam’de Festivaller

Holi Festival: 2 Nisan

Keçi Yarışları: Mayıs ayında

Tanz Hands El Yapımı Ürünler Fuarı: Haziran ayında

Avrupa Film Festivali: Ekim ayında

Darüsselam Resmi Tatiller

Devrim Günü: 12 Ocak

Çiftçiler Günü: 8 Ağustos

Nyere Günü: 1 Mayıs

Bağımsızlık Günü: 9 Aralık

Darüsselam İçin Faydalı Bilgiler

Darüsselam’ın bulunduğu Tanzanya ülkesinin telefon kodu +255’tir.

Darüsselam Türkiye Dış Temsilciliği

Darüsselam Türkiye Konsolosluğu

Adres: Toure Drive 8, Oysterbay, Darüsselam

Telefon: +255 22 292 3413/ +255 22 292 3414

Darüsselam Para Birimi

Tanzanya ülkesinin para birimi Tanzanya Şilini (TSH)’dir. Ancak Amerikan Doları ile de alışveriş yapmanız oldukça rahattır.

Darüsselam Resmi Dili

Tanzanya’nın bir şehri olan Darüsselam’ın resmi dili Svahili (Kisvahili)’dir. Ülkede 126 farklı etnik grup bulunmakta bu yüzden de ülkede aslında herkes kendine özgü bir dil kullanmaktadır. İngiliz sömürgesi olmasına ve İngilizce bu dönemde devlet kurumlarında bile konuşulan bir dil olmasına rağmen şu anda ülkede İngilizce çok nadir konuşulan bir dildir.

Darüsselam Saat Farkı

Tanzanya ile Türkiye arasında 1 saat zaman farkı vardır. Darüsselam, Türkiye’ye göre bir saat ileridedir.

Darüsselam Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type M / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 27oC
  • Şub 28oC
  • Mar 27oC
  • Nis 26oC
  • May 25oC
  • Haz 24oC
  • Tem 23oC
  • Agu 23oC
  • Eyl 24oC
  • Eki 25oC
  • Kas 26oC
  • Ara 27oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2.500.000 / Dil: Svahili/ Para Birimi: Tanzanya Şilini (TSH) / İklim: Tropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün