Google+

Arama formu

Darüsselam

Devrim Günü: 12 Ocak Çiftçiler Günü: 8 Ağustos Nyere Günü: 1 Mayıs...
Devamı oku
Tanzanya’nın bir şehri olan Darüsselam’ın resmi dili Svahili (Kisvahili...
Devamı oku
Darüsselam, Batı kültürlerinin ve şehirlerinin yanı sıra,...
Devamı oku
  Darüsselam’da uzun süreli İngiliz hakimiyetinden dolayı olacak ki...
Devamı oku
Julius Nyere Uluslarası Havaalanı, Darüsselam’da bulunan ve Tanzanya’nın...
Devamı oku
Darüsselam, hem Tanzanya’nın en büyük şehri olmasından hem de eski...
Devamı oku
Ekvatora yakın bir ülke olduğundan dolayı hava yıl içerisinde hep nemli...
Devamı oku
Holi Festival: 2 Nisan Keçi Yarışları: Mayıs ayında Tanz Hands El...
Devamı oku
Darüsselam’da alışveriş için pazarları tercih edebilirsiniz. Yerel...
Devamı oku
Darüsselam’da her çeşit lezzetli yemeği bulmak mümkün. Çoğu ülkenin...
Devamı oku
  Darüsselam, Tanzanya ülkesinin en doğusunda Hint Okyanusu’na kıyısı...
Devamı oku
Darüsselam’ın bulunduğu Tanzanya ülkesinin telefon kodu +255’tir.
Devamı oku
Darüsselam, Doğu Afrika ülkesi olan Tanzanya’nın en doğusunda Hint...
Devamı oku
Tanzanya ile Türkiye arasında 1 saat zaman farkı vardır. Darüsselam,...
Devamı oku
Tanzanya ülkesinin para birimi Tanzanya Şilini (TSH)’dir. Ancak Amerikan...
Devamı oku
Darüsselam Türkiye Konsolosluğu Adres: Toure Drive 8, Oysterbay,...
Devamı oku
​ Tanzanya yemek kültürü oldukça çeşitli ve zengin. Hint okyanusunun...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TZS = 0.00
Priz Tipi Type M250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 27℃
Şub 28℃
Mar 27℃
Nis 26℃
May 25℃
Haz 24℃
Tem 23℃
Ağu 23℃
Eyl 24℃
Eki 25℃
Kas 26℃
Ara 27℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 2.500.000 / Dil: Svahili/ Para Birimi: Tanzanya Şilini (TSH) / İklim: Tropikal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Darüsselam Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Darüsselam Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

DarüsselamTanzanya ülkesinin en doğusunda Hint Okyanusu’na kıyısı bulunan en büyük şehridir ve ayrıca Doğu Afrika’nın en büyük liman şehri olma yolundadır. Tanzanya, 1961 yılında İngiliz egemenliğinden kurtulmuş ve 1964 yılında şu anki en ünlü adası olan Zanzibar ya da Zangibar adlı adayla birleşerek günümüzdeki Tanzanya ülkesi sınırları çizilmiştir. Tanzanya, kuzeyinde Kenya ve Uruguay ile güneyinde Malavi, Zambiya ve Mozambik ile batısında da Ruanda, Brundi ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile komşudur. Tanzanya ülkesinin günümüzde 30 farklı idari bölgesi vardır ve Darüsselam bu bölgelerden biridir. Darüsselam da 1996 yılına kadar Tanzanya’nın resmi başkentliğini yapmıştır, sonradan Dodoma şehri başkent olsa da Darüsselam’da halen birçok siyasi yapı bulunmaktadır ve kültürel olarak hala Darüsselam başkent olarak görülmektedir. Tanzanya’nın en büyük limanı Darüsselam’da bulunmakta ve yine Darüsselam deniz ulaşımının merkezi konumundadır. Ülkede çıkarılan doğal gazın bir kısmı buradan deniz yoluyla ihraç edilmektedir ve ülke içinde ticari açıdan ekonomisi gelişmiş bir şehirdir.
 

Tanıtım Videosu:

 

Darüsselam’da Gezilecek Yerler

Darüsselam, Batı kültürlerinin ve şehirlerinin yanı sıra, ziyaretçilerine oldukça farklı, çeşitli deneyimler sunuyor. Darüsselam’da yolda yürümek, toplu taşımaya binmek, müze gezmek şehrin dokusunu oldukça hissetmenizi sağlayacaktır. Bununla beraber, Hint Okyanusu kıyısında bulunan plajlarını ziyaret edebilirsiniz, bu berrak plajlarda eşsiz deneyimler yaşayacaksınız. Ayrıca üç günlük bir Darüsselam gezisinde şehri tam anlamıyla deneyimlemek mümkün.

Darüsselam, Afrika kültürünü ve yaşayışını her yerinde hissettiren bir Tanzanya şehridir. Darüsselam Ulusal Müzesi’nde Afrika’nın insanlığı gelişimine nasıl tanık olduğu gözler önüne serilirken Ulusal Köy Müzesi’nde Tanzanya etnik gruplarının yaşayışlarını bulacaksınız. Ve elbette ki Afrika’da akla gelen ilk şeylerden olan vahşi hayvanların yaşamlarını hayvanat bahçesinde veya ulusal parklarda safari yaparak deneyimleyebilirsiniz.

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.
 

Darüsselam Ulusal Müzesi (National Museum of Dar Es Salaam)

Darüsselam Ulusal Müzesi (National Museum of Dar Es Salaam)
 

Darüsselam Ulusal Müzesi 1934’te kurulmuş ve 1940’ta halka açılmıştır. Tanzanya Ulusal Müzesi’ni oluşturan 5 unsurdan biridir. Müzede İngiltere Kralı V. George anısına bir anıt bulunmakta ve bugün hala kralın arabalarından biri müzede sergilenmektedir.

Darüsselam Ulusal Müzesi, 1963 yılında genişletilerek bünyesine bir bina daha eklenmiştir. Bu bina günümüzde Tanzanya’nın tarihinin sergilendiği bölümdür. Bu bölümde en rağbet gören yerlerden biri evrimsel ve antropolojik açıdan çok önemli olan ve Tanzanya’nın en büyük paleantropolojik sitesinde bulunmuş olan Paranthropus boisei (Fındıkkıran Adam) bilimsel adlı canlının iskeletidir. Müzenin başka dikkat çekici ve büyük bölümü ise Güneydoğu Afrika’da bir adada yaşamış olan Kilwa topluluğunun yerleşimleri ve özellikle 13. ve 15. yüzyıllar arasındaki tarihini ele alan bölümdür. Alman ve İngiliz yönetimlerinden kalma tarihi çok çeşitli materyalleri de bu müzede incelemek mümkün. Müzede antik Çin medeniyetinin çanak çömlek gibi toprak kapları da müzede sergilenenler arasındadır. Tanzanya Ulusal Müzesi’nin bir parçası olması dolayısıyla da Tanzanya kültürüne ait çeşitli koleksiyonları da müzede incelemek mümkündür.

Shabban Robert Caddesi’nde bulunur. Ulusal Müze, şehirde ünlü olan Botanik Bahçe’nin karşısında ve Balık Pazarı’nın yanında yer alır. Stesheni otobüs durağından 10 ile 15 dakika arasında bir yürüyüş ile ya da Ardhi veya Posta otobüs duraklarında inerek müzeye varabilirsiniz. Giriş ücretlidir; fakat eğer öğrenciyseniz hangi dilde olursa oldun öğrenci kartınızı gösterip yaklaşık yarı fiyatına girebilirsiniz.
 

Darüs elam şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Happy Feet backpackers, Spacious Apartment near the Beach in Masaki, Luxury Apartment with Ocean View in Oyster Bay güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Mosaic House - Entire Villa, Fig Tree Residences, CEFA HOSTEL. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Cornrad Hotel, Villa Dahl Beach Resort, nyumba ndogo gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Big Time Africa, JJ & JE Family House, Jfour comfort zone hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Darüsselam aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Darüsselam Ulusal Köy Müzesi (Village Museum)

Darüsselam Ulusal Köy Müzesi (Village Museum)
 

Darüsselam Ulusal Köy Müzesi, 1967 yılında kurulmuştur. Ulusal Köy Müzesi, Darüsselam’ın açıkhava etnografi müzesidir. Tanzanya Ulusal Müzesi’ni oluşturan 5 müzeden biridir. Müze, Darüsselam’ın şehir merkezinden 9 kilometre uzakta Mwenge ve Bagamoyo caddelerinde bulunmaktadır. Mwenge yazılı dala dala minibüsleri ile New Posta durağından 45 dakika sürede gidebilirsiniz. Stesheni durağından tek dala dala minibüsleri ile gidiş olmadığı için yaklaşık 3-4 bin şiline bjaji adlı üç tekerlekli motosikletler ile gitmeniz tavsiye edilir. Ulusal Köy Müzesi, sabah 9.30 civarından akşam 18.00’a kadar açıktır.

Darüsselam Ulusal Köy Müzesinde adından da tahmin edebileceğiniz gibi Tanzanya’nın geleneksel yaşayışına ait bire bir kopya edilmiş konutlar sergilenmektedir. Ulusal Köy Müzesi, bünyesinde 16 farklı yerli Tanzanya kabilelerine ait konutlar, eşyalar ve kültürler sergilenmektedir. Müzedeki her ev geleneksel yaşamın motifleri, geçmişte kullanılan kültürel el sanatları ve günlük hayata dair el aletleri ile o yaşama uygun mobilyalarla donatılmıştır. Evlerde oymacılık, çanak çömlek yapımı, dokumacılık gibi ev sahiplerinin geçmişteki geçinme yollarını da görmek, incelemek mümkün. Darüsselam Ulusal Köy Müzesi, ziyaretçilerine kendilerini Tanzanya’da bir köylü olmanın nasıl olduğunu yaşatan, hissettiren ve Tanzanya’nın tarihi, geleneksel yapısını en somut biçimde ortaya koyan bir müzedir. Hatta her gün ne zaman yeterli talep sağlanırsa, o zaman geleneksel kabile dansları da müzede sergileniyor.
 

Anzania Front Lutheran Kilisesi (Anzania Front Lutherian Church)

Anzania Front Lutheran Kilisesi (Anzania Front Lutherian Church)

 

Anzania Front Luterian Kilisesi, Darüsselam’da bulunan bir kilisedir ve bu kilise yerel psikoposluk bölgesince katedral olarak nitelendirilmektedir. Kilisenin ismi Antik Yunancada “Doğu Afrika kıyısının önünde” anlamına gelmektedir. Kilise, gotik mimarisi, kırmızı çatısı ile Darüsselam şehrinde oldukça farklı ve özellikle turistler için dikkat çekicidir. Kilisenin ismi Anzania Front Lutheran Kilisesi, Martin Luther’in öncülüğünü yaptığı bir mezhep olan Hristiyanlık’ın Protestanlık mezhebinin ana kolu olan Lütercilik (Lutheryanlık) branşına bağlı bir kilisedir. Kilise, 1898 yılında egemenlik kurmak için gelen Alman misyonerler tarafından inşa ettirilmiş ve halen aktifliğini korumaktadır. Hint Okyanusu kıyısındaki bu özgün yapının yanından geçerken içeriden gelen ilahi seslerini duymanız mümkün. Kilise, pazar sabahları 9.00’da İngilizce hizmet verirken diğer tüm zamanlarda Tanzanya resmi dili olan Svahili (Kisvahili) dilinde hizmet vermektedir. Kilise sabah 7.00’dan akşam 17.00’a kadar hizmet vermektedir. Anzania Front Luterian Kilisesi, Kivukoni caddesinde yer alır. Şehir merkezinin her yerinden görülebilen bu kiliseye otobüsle Chole durağında inerek ulaşabilirsiniz.
 

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Darüsselam Nerededir?

Darüsselam, Doğu Afrika ülkesi olan Tanzanya’nın en doğusunda Hint Okyanusu kıyısında bulunan en büyük şehridir.

Darüsselam’a Ne Zaman Gidilir?


Ekvatora yakın bir ülke olduğundan dolayı hava yıl içerisinde hep nemli ve pek değişkenlik göstermiyor. Hazirandan ekim ayına kadar nispeten daha soğuk ve kuru seyrediyor, Kasımdan şubata kadar kısa süreli yağmurlar yağmaktadır. Uzun süreli yağmurlar özellikle mart-mayıs arası kendini gösterirken, sıcaklıkların en yüksek olduğu aralık kasımdan mayısa kadar, özellikle ocak ayıdır.

Nemin ve sıcaklıkların daha ortalama olduğu haziran ve eylül ayları arası seyahat için en uygun zamandır.

Darüsselam’a Nasıl Gidilir?Julius Nyere Uluslarası Havaalanı, Darüsselam’da bulunan ve Tanzanya’nın da ana uluslararası havaalanıdır. Şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. İstanbul’dan haftanın üç günü direkt uçuşlar mevcut; fakat özellikle Dubai aktarmalı uçuşları da kullanabilirsiniz. Ancak aktarmalı uçuşların süreleri uzun olabilir ve süreye göre fiyatları da daha pahalıya gelebilir.

Zanzibar adası ülkenin oldukça ünlü bir adasıdır, eğer Zanzibar gezisinden sonra Darüsselam’a geçecekseniz feribot kullanabilirsiniz. Feribot her gün Darüsselam ve Zanzibar arasında 8 - 10 sefer yapmaktadır. Bu feribot seferleri yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Çevre ülkelerden ya da ülke içinde başka bir şehirden gelmeyi düşünüyorsanız ülkede çalışan otobüsler ve iki ana tren istasyonu vardır; fakat tren ve otobüs teoride sürmesi gerekenden çok daha uzun sürecektir bu yüzden komşu ülkeler arasında da uçak kullanmanız daha iyi olacaktır.
 

Darüsselam şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Darüsselam’da Nerede Kalınır?

Darüsselam, hem Tanzanya’nın en büyük şehri olmasından hem de eski başkent olarak birçok kültürel ve siyasi yapıyı içinde barındırması sebebiyle diğer şehirlere nazaran kalacak yer konusunda daha çok seçeneğe sahiptir.

Kigamboni bölgesinde Darüsselam’ın en güzel plajları bulunmaktadır. Bu bölgedeki otellerde gezinizin niteliğine bağlı olarak seçebileceğiniz türden. Kipepeo Beach Village, geleneksel kulübe tarzı odalarıyla kumsala yakın ve konforlu bir tatil imkânı sunar.

Lüks otelleri tercih eden misafirler için dünyaca ünlü otel zincirlerinin Darüsselam şubeleri iyi seçenekler olacaktır. Hyatt Regency Dar Es Salaam, şehir merkezinde bulunan 4 yıldızlı bir otel. Otelin müşterilerine ücretsiz kablosuz internet ve yüzme havuzu gibi olanakları da var, ayrıca havaalanından otele servis de mevcut. Ramada Encore Dar Es Salaam, şehir merkezindeki bir başka oteldir. Otel, havuz, spor salonu, ücretsiz kablosuz internet ve havaalanından servis imkanları dolayısıyla turistlerin tercih ettiği bir mekandır. Holiday Inn Dar Es Salaam, hem tatile gelen hem de iş gezisine gelenlerin tercih ettiği bir seçenek. Kutlamalar, toplantılar için ayrılmış yerleri vardır ve şehrin iş merkezlerine yakın bir konumdadır. Havaalanına 15 dakika mesafede bulunan bu otelin içinde güvenli para çekebileceğiniz bir ATM ve ücretsiz kablosuz internet mevcuttur.

Ekonomik, daha orta seviye bütçelere uygun ve hem güvenlik hem temizlik açısından bakıldığında tercih edebileceğiniz oteller de şehirde mevcuttur. Tanzanite Executive Suits, şehir merkezinde konumlanmaktadır. Ücretsiz kablosuz internet ve bazı odalarında mutfakla birleşik büyük bir salonun bulunması tercih sebebidir. Ek olarak bu otelde de havaalanından otele servis mevcuttur.
 

Darüsselam İçi Ulaşım

IMG_1128.JPG
 

Darüsselam’da uzun süreli İngiliz hakimiyetinden dolayı olacak ki direksiyonlar sağda, trafik İngiliz sistemiyle işliyor. Darüsselam, Tanzanya’nın en büyük şehri olmasının beraberinde trafik sorununu da getirir. Toplu taşıma kullanmak istiyorsanız şehirde geçmişten beri yaygın olarak kullanılan Dala dala denilen minibüsleri kullanabilirsiniz. Şehrin birçok noktasına dala dalalar ile ulaşım mümkün. Otobüslerdeki gibi cam kenarları iki kişilik oturma alanı ve ortası ayakta yolcu gidebilmesi için büyükçe bir boşluktur. Minibüslerin sağ üstlerinde yazan son durak isimlerine dikkat ederek binmeniz gerekir. Dala dalalar için 400 Tanzanya Şilini ödenir. Genellikle kalabalık ve sıkışık bir yolculuk sunduğu için 3 tekerlekli motosikletler olan “bjaji”leri kullanabilirsiniz. Özellikle kısa mesafeler için kullanılan bu motosikletlere 5 bin ile 15 bin Tanzanya Şilini arasında bir ücret ödeyebilirsiniz; fakat şoförlerin sizden gerekenden fazla para istemeleri de söz konusu olabilir o yüzden pazarlık yapmaktan hiç çekinmeyin.

Havaalanından şehir merkezine gidiş gelişte “dala dala” minibüsleri kullanabilirsiniz. Sağ üstünde Kariakoo, Posta, Stesheni yazan minibüsleri ile son durakta inerek şehir merkezine gelebilirsiniz. Ancak çok kalabalık olduğu için bu yolu tercih etmek istemeyebilirsiniz. Taksi kullanmak daha konforlu bir seçenek olacaktır ancak taksicilerin olduğundan fazla para istemeleri muhtemel olduğu için binmeden pazarlığınızı yapmanız ve geceleri de dikkat etmeniz tavsiye edilir. Lüks otellerin havaalanından otellerine servisleri olabiliyor o yüzden rezervasyon yaptırdığınız yere de sormayı unutmayın.
 

Darüsselam Mutfağı

Darüsselam’da her çeşit lezzetli yemeği bulmak mümkün. Çoğu ülkenin mutfağına da erişebilirsiniz, içerik açısından da sebze, et veya deniz ürünlerinden dilediğinizi tercih edebileceğiniz birçok restoran mevcut. Güney Asya ve Hint yemekleri oldukça popülerdir. Şehrin her yerinde yemek yiyecek yerler bulunurken, özellikle Zanaki Caddesi turistler tarafından tercih edilmektedir. Msasani Yarımadası’nda bulunan daha lüks ve seçkin restoranları tercih edebilirsiniz. Eğer Hint mutfağına meraklıysanız, denemek istiyorsanız ya da sebze ağırlıklı ve vejetaryen yemekleri tercih ediyorsanız Anghiti adlı restoranı tercih etmek isteyebilirsiniz. Et ve sebze yemeklerini beraber yemekten hoşlanıyorsanız veya Etiyopya mutfağını denemek istiyorsanız Addis restoranını seçebilirsiniz. Darüsselam Namanga bölgesinde, Afrika kıtasının tek Hırvat yemekleri yapan restoranları da eğer Hırvat yemeklerini tercih ederseniz ya da bir yenilik isterseniz, denemek isteyebilirsiniz. Fast food tercih ederseniz de Independence veya Samora caddelerindeki yan yana dizilmiş restoranları seçebilirsiniz.

Darüsselam ve Tanzanya’nın yöresel yemeklerini de tatmak isteyebilirsiniz. Bunlardan biri mtori yemeğidir, bu bir çeşit çorbadır. Mtori, kırmızı et ya da tavuk ile yemeklerde kullanılan bir çeşit muz ile yapılmaktadır. Geleneksel yemeklerde çoğunlukla pilav, et yemeği ve sebzeler beraber sunulur. Yemeklerin yanında çapati denilen ekmekleri tatmanız ve etli pilavlarını yemeniz tavsiye edilir. Chipsi mayai ise cipsli omlet anlamına gelir; patates, yumurta, soğan ve çeşitli baharatlar kullanılarak yapılır. Mandazi ise Tanzanya’nın donut tatlısı olarak da bilinen bir tatlıdır. En temel haliyle un, şeker, maya ve süt kullanılır; ancak birazcık daha tatlılık ve aroma vermesi için Hindistan cevizi sütü ile yapılanları ya da yer fıstığı konularak yapılanları da vardır.

Tanzanya’da kahvaltılarda geleneksel meyvelerle donatılmış bir sofra bulursunuz, tropikal meyveleri diğer öğünlerde de tüketebilirsiniz. Hatta sıcak yemeklerin içinde de bazı muz çeşitlerine de rastlayabilirsiniz. Hint Okyanusu kıyısında bulunduğu için çokça deniz ürününe taze ulaşabilirsiniz; bunun için restoranları ya da balık pazarını tercih edebilirsiniz. Sokak satıcılarından yemek yemeniz pek tavsiye edilmez, eğer meyve alırsanız da iyice yıkayıp soyarak tüketmelisiniz. Ancak şehir merkezindeki restoranlara da esnaf lokantası tarzı restoranlara da güvenebilirsiniz.
 

Darüsselam’de Festivaller


Holi Festival: 2 Nisan

Keçi Yarışları: Mayıs ayında

Tanz Hands El Yapımı Ürünler Fuarı: Haziran ayında

Avrupa Film Festivali: Ekim ayında

Darüsselam’da Alışveriş


Darüsselam’da alışveriş için pazarları tercih edebilirsiniz. Yerel ürünler ve kıyafetlerin bulunabileceği yerler açık pazarlardır. Şehir merkezindeki Kariakoo Market denilen pazar bölgesinde rengarenk dükkanlarda gıda, elektronik ürünler, baharat çeşitleri, hediyelik eşya ve özellikle de yerel kıyafet seçenekleri oldukça fazladır. Hafta içi sabahları gitmeniz özellikle tavsiye edilir; çünkü diğer zamanlarda çok kalabalık olabileceği için hem rahatça gezemezsiniz hem de güvenlik problemleri çıkabilir. Darüsselam’da alışveriş için tercih edeceğiniz bir diğer pazar bölgesi de Msasini Bölgesi’dir. Bu bölgede de hafta sonları el yapımı ürünlerin ve hediyelik eşyaların satıldığı çeşitli açık pazarlar kurulur. Ohio Caddesi yine hediyelik eşya ve el yapımı yerel ürünlerin satıldığı açık pazarları içeren bir cadde, buralardan da alışverişlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Mwenge Oymacılar Pazarı (Mwenge Carvers’ Market) el oyması yapan zanaatkarları yerinde görebileceğiniz, çalışırken izleyebileceğiniz ve hediyeler alabileceğiniz bir yerdir. Mwenge Pazarı için New Posta tabelalı dala dala minibüslerine binip son durakta inebilirsiniz. Kapalı alışveriş merkezlerinin 2006 yılından bu yana açılmaya ve yayılmaya başlamıştır. Eğer siz de kapalı alışveriş alanlarını tercih ederseniz Mlimani Alışveriş Merkezini ziyaret edebilirisiniz. Home Alışveriş Merkezi (Home Shopping Center) halı, nevresim takımı, havlu, masa örtüsü gibi ev ihtiyaçları odaklı kurulmuş bir alışveriş merkezidir, uzun süreli kalacak ya da yanında böyle bir hatıra götürmek isteyen ziyaretçilerin tercihi olabilir.

Darüsselam, alışverişte pazarlığın işlediği bir şehirdir. Özellikle yerel dükkanlarda alışveriş yaptığınızda pazarlık yapmaktan çekinmeyin.

Darüsselam Saat Farkı

Tanzanya ile Türkiye arasında 1 saat zaman farkı vardır. Darüsselam, Türkiye’ye göre bir saat ileridedir.

Darüsselam Para Birimi

Tanzanya ülkesinin para birimi Tanzanya Şilini (TSH)’dir. Ancak Amerikan Doları ile de alışveriş yapmanız oldukça rahattır.

Darüsselam Resmi Dili

Tanzanya’nın bir şehri olan Darüsselam’ın resmi dili Svahili (Kisvahili)’dir. Ülkede 126 farklı etnik grup bulunmakta bu yüzden de ülkede aslında herkes kendine özgü bir dil kullanmaktadır. İngiliz sömürgesi olmasına ve İngilizce bu dönemde devlet kurumlarında bile konuşulan bir dil olmasına rağmen şu anda ülkede İngilizce çok nadir konuşulan bir dildir.

Darüsselam Türkiye Dış Temsilciliği

Darüsselam Türkiye Konsolosluğu

Adres: Toure Drive 8, Oysterbay, Darüsselam

Telefon: +255 22 292 3413/ +255 22 292 3414

Darüsselam Resmi Tatiller

Devrim Günü: 12 Ocak

Çiftçiler Günü: 8 Ağustos

Nyere Günü: 1 Mayıs

Bağımsızlık Günü: 9 Aralık

Darüsselam İçin Faydalı Bilgiler

Darüsselam’ın bulunduğu Tanzanya ülkesinin telefon kodu +255’tir.

Tanzanya Vizesi

Umuma mahsus pasaport sahibi (Bordo Pasaport) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tanzanya seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hususi pasaport (Yeşil Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tanzanya seyahatlerinde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
 
Hizmet pasaport (Gri Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tanzanya seyahatlerinde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
 
Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tanzanya seyahatlerinde 90 gün süreyle vizeden muaftır.