Darüsselam Hakkında Bilinmesi Gerekenler

dar-es-salaam.jpg
 

Darüsselam, Tanzanya ülkesinin en doğusunda Hint Okyanusu’na kıyısı bulunan en büyük şehridir ve ayrıca Doğu Afrika’nın en büyük liman şehri olma yolundadır. Tanzanya, 1961 yılında İngiliz egemenliğinden kurtulmuş ve 1964 yılında şu anki en ünlü adası olan Zanzibar ya da Zangibar adlı adayla birleşerek günümüzdeki Tanzanya ülkesi sınırları çizilmiştir. Tanzanya, kuzeyinde Kenya ve Uganda ile güneyinde Malavi, Zambiya ve Mozambik ile batısında da Ruanda, Brundi ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile komşudur. Tanzanya ülkesinin günümüzde 30 farklı idari bölgesi vardır ve Darüsselam bu bölgelerden biridir. Darüsselam da 1996 yılına kadar Tanzanya’nın resmi başkentliğini yapmıştır, sonradan Dodoma şehri başkent olsa da Darüsselam’da halen birçok siyasi yapı bulunmaktadır ve kültürel olarak hala Darüsselam başkent olarak görülmektedir. Tanzanya’nın en büyük limanı Darüsselam’da bulunmakta ve yine Darüsselam deniz ulaşımının merkezi konumundadır. Ülkede çıkarılan doğal gazın bir kısmı buradan deniz yoluyla ihraç edilmektedir ve ülke içinde ticari açıdan ekonomisi gelişmiş bir şehirdir.

Darüsselam, Arapça “Barışın Şehri/ Barışın Yurdu” manasına gelmektedir. Ekvatorun hemen altında Güney Yarım Küre’de bulunan Darüsselam, her daim sıcak ve nemlidir. Mevsimsel bir ayrımın görülmediği ülkede kasımdan şubata kadar en sıcak günler (25 - 31 santigrat derece) ve mayıstan ağustosa da nispeten daha soğuk günler (15 - 20 santigrat derece) yaşanır.

Darüsselam şehrinde yapabileceğiniz aktivitelerden bazıları safari, doğa yürüyüşü ve masajdır. Afrika denince akla gelen ilk aktivitelerden de olan safari Tanzanya ve Darüsselam’da da oldukça tercih edilen bir aktivite. Safari kelimesi Tanzanya resmi dili olan Svahili dilinde “gezi” anlamına gelmektedir. Darüsselam’da safari yapmak isterseniz güvenilir bir acente bulmanız ve yolda yürürken yanınıza gelip safari teklif eden kişilere güvenmemeniz tavsiye edilir.

Safari için uygun alanlardan biri Mikumi Ulusal Parkı’dır. Safarinizi 1 ya da 2 gece konaklamalı yapabilirsiniz. Üstü açık büyük arabalarla çıktığınız safari turunda, doğal ortamlarında hayvanları ürkütmemek için araçlara hız limiti mevcut. Her hayvanı görebilmek her zaman mümkün olmayabilir ancak hayvan çeşitliliğinin çok fazla olduğunu da gözden kaçırmamak lazım. Zebralar, zürafalar, maymunlar, aslanlar… Büyük hayvanlar kadar sinekler ve böcekler de olduğu için gitmeden önce sinek kovucu spreyler götürebilirsiniz. Gezerken ve parkın içinde akrepler ve yılanlara da dikkat etmelisiniz. Yapılmasının tavsiye edildiği başka şeyler de Tanzanya ve Darüsselam kültürünü daha iyi anlayabileceğiniz aktiviteler. Örneğin Hint Okyanusu kıyısında olduğunuz için kıyılarından suya girin. Kipepeo veya Coco Beach en ünlüleridir. Kariakoo Market’te yüzlerce yerel kıyafet mağazası arasından rengarenk kıyafetler alın. Darüsselam Ulusal Müzesi’ni gezin, burada Tanzanya hakkında olduğu kadar egemenliği altına girdikleri ülkeler hakkında da bilgini olacaktır ki bu da ülkenin tarihini kültürünü etkilemiş olaylardandır. Darüsselam Ulusal Köy Müzesi’ni gezin ve Darüsselam’da bir köy nasıl olur; buradaki kabilelerin evleri, yaşayışları, müzikleri, dansları nasıldır bire bir görün. Ülkenin zenginliği olan çeşit çeşit meyveleri her öğününüzde yiyebilir hatta onlarla yapılan sıcak yemekleri de tadabilirsiniz. Ek olarak Tanzanya kahvesini de denemeniz tavsiye edilir.

Darüsselam’da dikkat etmeniz gereken şeylerden en önemlisi sağlığınız. Ülkede başta sıtma olmak üzere AIDS ve sarı humma yaygın olan ve korunulması gereken hastalıklar. Özellikle sıtma için gerekli ilaçları alırsanız, sinek kovucular ve geceleri cibinlik kullanırsanız bir sorun yaşanmaz. Tanzanya’ya gitmeden önce iyice araştırıp tedbirlerinizi alırsanız hastalıktan korkmanıza gerek kalmayacaktır. Bunun yanında ülkeye gitmeden önce aşılarınızı kontrol ettirmeniz Sarı Humma, Hepatit ve Tifo aşılarınızı yaptırmanız gerekli ve mümkünse aşı kartınızı geziniz boyunca yanınızdan hiç ayırmayın. Musluktan ya da açık bir yerde bulunan suyu içmemelisiniz, gitmeden önce klorlu dezenfektan tabletlerden alıp suyunuzu içmeden önce temizleyebilirsiniz. Bir diğer dikkat etmeniz gereken konu mal güvenliği. Hırsızlığa karşı; çok kalabalık olan yerlere daha sakin saatlerde girmek, bütün paranızı üzerinizde taşımamak ve eğer varsa sırt çantanızı önünüzde kullanmak daha iyi olacaktır.

Tanıtım Videosu: