Arusha

Arusha Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Arusha Tanzanya’nın safari yapılan başlıca şehridir. Büyük Yarık Vadisi’nde bir plato üzerine kuruludur. Kentin nüfusu yarım milyona yakındır. Kent, uluslararası kimi mahkeme ve anlaşmalara ev sahipliği yaptığından adını dünyada duyurmuştur. 20. yüzyılın başlarında Almanlar kolonilerin yönetim merkezi olarak Arusha’yı inşa etmişlerdir. Bunun öncesinde Arusha bir askeri karargâhı, birkaç mağazası ve yeşillik alanları bulunan durgun ve hareketsiz bir şehirdir. Bu durgun, Tanzanya’nın kuzeydeki çiftlik ve tarım alanları arasındaki bölgesi günümüzde ülkenin en yüksek refaha sahip yerlerinden biri olmuştur. Kentin içinden Meru Dağı’nın etkileyici krateri büyüleyici bir şekilde yükselmektedir. Kraterin üstünü bulutlar, yamaçlarını ise yeşillik ormanlar kaplamaktadır.

Kent ülkenin başlıca uluslararası diploması merkezidir. Şehir, Doğu Afrika Topluluğu’nun fiili başkentidir. Aynı zamanda 1994’ten beri Ruanda Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Şehir çok kültürlü bir yapıdan meydana gelmektedir. Çoğunluğu Tanzanyalılardan oluşan nüfusu; Bandu yerlileri, Arap ve Hint Tanzanyalılar, artı olarak küçük bir Amerikalı ve Avrupalı nüfusu tamamlamaktadır. Arusha nüfusunun dini inanışları Hıristiyanlık, Yahudilik, İslam ve Hinduizm’dir.

Günümüzdeki Arusha kentine ilk yerleşim 1830’larda başlamıştır. Arusha Chini topluluğundan göçebe Maasailer kırsalda tarım kültürü ile bir yerleşim kurmuşlardır. Kilimanjaro Dağları’nın güneyine yerleşen Maasailer, Kisongo Maasaileri ile tahıl, bal, bira ve tütünü; besi hayvanı, süt, et ve deri ile takas ederek ticaret yapmışlardır. 1860 yıllarında Arushalıların yiyecek talebi, Pangani Vadisi ticaret yolu Eski Moshi’ye, sonunda Kenya’ya kadar genişleyince ciddi şekilde artış göstermiştir.

Arusha, henüz bir megapol olamamasına rağmen dini bir merkez olmasının yanı sıra kentsel kimi özelliklere de sahiptir.

Tanıtım Videosu:
 

Arusha’ya Ne Zaman Gidilir?

Arusha Ekvator’a yakın bir konumda bulunmasına rağmen, ortalama 1.400 metre yüksekliğe sahip olmasından ve Meru Dağı’nın güney yamaçlarında yer almasından dolayı, sıcaklığı diğer yerlere oranla daha düşük ve nemi daha azdır. Hava yılın çoğunluğunda serin ve kurudur. Sıcaklık 13 ile 30 derece arasında değişmektedir. Ortalama sıcaklık ise 25 derecedir. Şehir kuru ve yağışlı olmak üzere iki mevsim yaşamaktadır. Doğusundaki Hint Okyanusu ise kenti rüzgârlı yapmaktadır.

Arusha’da gerçekleşen Trinity Hip Hop Festivali, Afrika’nın en büyük Hip Hop festivallerindendir. İlki 1999 yılında gerçekleşen festival, yağışsız ve uygun sıcaklığa sahip ekim ayında gerçekleşmektedir. Festivalde performansların yanı sıra atölyeler de gerçekleştirilmektedir.

Arusha Nerededir?

Arusha, Afrika’nın orta-doğu bölgesinde yer alan Tanzaya’nın kuzeydeki yüksek kesimlerinde, Afrika’nın en yüksek dağı Kilimanjaro ve MeruDağları’nın altındaki bölgede kurulmuş bir şehirdir. Arusha Bölgesi’nin başkentidir.

Arusha’ya Nasıl Gidilir?

Arusha’da iki adet havalimanı hizmet vermektedir. KilimanjaroHavalimanı şehir merkezine 60kilometre mesafededir. Aynı zamanda Kenya’nın Nairobi şehrinden 7, Zanzibar’ın Dar es Salaam şehrinden 12 ve Uganda’nın Kampala şehrinden 17 saatlik direkt otobüs seferleri düzenlenmektedir. Fakat Afrika şartlarındaki bu otobüslerin birinci sınıfları bile yeterince konforlu değillerdir. Kilimanjaro Havalimanı’na araba ile 45 dakika mesafedeki Moshi’den ise otobüslerden daha rahat olan 1 saat süreli seferler düzenlenmektedir.

Arusha’da Görülecek Yerler

Doğa Tarihi Müzesi, 1900 yılında tamamlanmış, üç bölümden oluşan bir müzedir. Müzede Tanzanya’da bulunmuş fosillerden insan evrimine dair bilgiler, böcekler, Arusha’nın Alman kolonisi olduğu dönemi ve birçok vahşi yaşam fotoğrafı sergilenmektedir.

Yılan ve sürüngen koleksiyonuna sahip MeseraniYılanParkı, Arusha’ya ilk yerleşen Maasai halkının yaşamını canlandıran tam boy maketleri de sergilemektedir.

Arusha’da safari yapmak ve Meru Dağı’na tırmanmak yaşanabilecek başlıca deneyimler arasındadır. Meru Dağı’na bir rehber eşliğinde 2 ile 4 gün arasında tırmanmak mümkündür.

Kentin merkezinde yer alan pazarlarsa görülmeden geçilmemesi gereken yerlerdir. Pazarda yiyecek, kıyafet ve çok çeşitli süs eşyalarının yanı sıra el yapımı takılar da satılmaktadır.

Arusha ile İlgili

Editörün Kaleminden

Arusha Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type M / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 19oC
  • Şub 19oC
  • Mar 19oC
  • Nis 19oC
  • May 16oC
  • Haz 14oC
  • Tem 14oC
  • Agu 15oC
  • Eyl 16oC
  • Eki 18oC
  • Kas 18oC
  • Ara 18oC

Kısa Kısa