Mwanza Genel Bilgiler / Rehber

Tanzanya’nın Victoria Gölü üzerindeki başlıca limanı ve ülkenin en büyük ikinci şehri olan Mwanza, devasa kayalar ve tepelerle çevrilidir. Bölgedeki ülkeler arasında ihracat ve nakliye faaliyetleri Mwanza üzerinden gerçekleşmektedir. Bu sebeple şehir, ekonomik bir merkez niteliğindedir. Şehir, Tanzanya’da yüzlerce yıldır yaşam sürmekte olan, çiftçilik yapan ve ülkedeki en büyük kabile olan Sukuma kabilesinin de merkezidir. Yakınındaki ulusal parklar, ziyaretçilerin bölgeyi keşfetmesi için güzel başlangıç noktalarıdır. Buralarda doğa yürüyüşü ve göl kıyısında kuş gözlemciliği yapılmaktadır. Mwanza, endüstriyel limanı ve hareketli caddeleri ile müreffeh ve yoğun bir şehirdir. Demir yolu hattı, havalimanı ve suyolu taşımacılığıyla da şehirde gelişmiş bir ulaşım ağı mevcuttur.

Mwanza, özellikle Almanlara dayanan zengin bir tarihsel geçmişe sahiptir. Şehrin sömürge olduğu dönemden kalan birçok tarihi bina bulunmaktadır. 1890’ların başından 1916’ya kadar süren Alman Dönemi’nden kalma anıtlar şehir gezisi sırasında izlenebilmektedir. Alman ofisleri, saat kulesi, yer altı tünelleri ve birçok bina bulunmaktadır. Şehirde aynı zamanda Hint etkileri de görülmektedir. Hindistan Mahallesi’nde, Güney Afrika’da birkaç yıl yaşayan Modern Hindistan’ın kurucusu Gandi’nin bir heykeli bulunmaktadır. Kızılderililer tarafından inşa edilen birçok binanın da özenle korunduğu şehirde Müslüman mimarisi de görülmektedir. Bunlardan bazıları Hacı Musa Konağı ve Şii Camii’dir. Mwanza’da iki adet önemli Hindu Tapınağı da bulunmaktadır. Bunlar ziyarete açıktır. Ana Pazar yönünde bulunan Sih Tapınağı’nda ise Hindu ve Müslümanları birleştirmek isteyen Guru Nanak Kutsal Kitabı dikkat çekmektedir.

Mwanza, kültürel değerleri, eğlenceli yaşam pratikleri ve iyi manzarası ile oldukça hoş ve görülmeye değer bir şehirdir. Yerel köy ve çiftlikler, kültürel turizm programlarının düzenlenmesine oldukça elverişlidir. Yakın mesafede yer alan Serengeti’de safari yapmak için Mwanza harika bir başlangıç ve bitiş noktası olarak değerlendirilmektedir.


 

Mwanza Nerededir?

Mwanza, Doğu Afrika’da bir ülke olan Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti’nin kuzeyinde, Victoria Gölü’nün güneyinde konumlanan bir şehirdir. 1000 metreden daha fazla yükseklikte olan kent, Kenya sınırına 278 kilometre mesafededir.


 

Mwanza’ya Nasıl Gidilir?

Tanzanya’nın kuzeyindeki başlıca bölgesel havalimanı olan Mwanza Uluslararası Havalimanı, şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre mesafededir.
Ülkenin en büyük şehir olan Darüsselam ile Mwanza arasında günlük olarak seferleri bulunan otobüsler mevcuttur. Yolculuk süresi yaklaşık 17 saattir. Yolculuk sırasında, Mwanza’dan yaklaşık 9 saatlik mesafede bulunan Tanzanya’nın başkenti Dodoma’da mola vermek tercih edilebilir. Mwanza’dan Kenya’ya da günlük otobüs seferleri bulunmaktadır. 278 kilometrelik bu yol otobüsle yaklaşık 5 saat sürmektedir.
Mwanza’da merkezi konumda bulunan bir tren istasyonu mevcuttur. Şehrin demir yoluyla Darüsselam bağlantısı bulunmaktadır. İki şehir arasındaki tren yolculuğu 40 saati bulabilmektedir. Trenlerde birinci ve ikinci sınıf yataklı seçeneklerin yanı sıra üçüncü sınıf koltuklu alternatif de sunulmaktadır.


 

Mwanza’da Görülecek Yerler

Victoria Gölü, bölgeye çok iyi bir turizm geliştirme potansiyeli sunmaktadır. Yılda yaklaşık 20 binden fazla turistin ziyaret ettiği Göl ve çevresinde dikkat çekici kayalar, müzeler ve ünlü turistik mekânlar bulunmaktadır.
Victoria Gölü sularında bulunan ve Mwanza için simgesel olan Bismarck Kayaları, yoğun Kamangaferibotiskelesi yakınında yer almaktadır. Karmaşık kaya kütlesi güvenilmez bir görüntü sunmaktadır. Burada bulunan küçük park ise muhteşem bir gün batımı izleme noktası olarak bilinmektedir.
Neredeyse satıcılar kadar çok leyleğin işgal ettiği Mwaloni Pazarı, oldukça hoş bir manzara sunmaktadır. Kentin ana balık pazarı, çevre köylerden gelen birçok meyve ve sebzenin küçük teknelerde satıldığı yerdir.
Eski Alman Konağı, Robert Koch Tepesi’nde oturan şehrin önemli simgesel yapılarındandır. Konak, bulunduğu konumdan şehir ve göl manzarasına hâkimdir.
Mwanza’daki en değişik kaya oluşumlarından bir diğeri ise Dans Eden Kayalar olarak da adlandırılan Jiwe Kuu’dur. Jiwe Kuu, Türkçe Büyük Kaya anlamına gelmektedir. Şehrin kuzeyindeki kayalık tepe üstünde oturan pek çok yuvarlak kaya, yıllardır yuvarlanmadan durmayı başarmaktadır.

Mwanza ile İlgili

Mwanza Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type M / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 23oC
  • Şub 22oC
  • Mar 23oC
  • Nis 23oC
  • May 22oC
  • Haz 22oC
  • Tem 22oC
  • Agu 22oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 23oC
  • Kas 23oC
  • Ara 23oC

Kısa Kısa