Dodoma

Dodoma Hakkında Bilinmesi Gerekenler 


Dodoma Tanzanya’nın başkenti ve ülkenin en büyük üçüncü şehridir. Şehirde yaklaşık 460 bin kişi yaşamaktadır. Tanzanya’da resmi dil Swahili’dir ve ülkede kullanılan para birimi Tanzanya şilini’dir (TSH). 3 TL’nin yaklaşık 2000 Tanzanya şilini ’ne denk geldiğini söyleyebiliriz.

Dodoma 1907 yılında Alman kolonileri tarafından Tanzanya Merkezi Demiryolu’nun yapımı sırasında kurulmuş, yani şehrin tarihinin oldukça yeni olduğunu söylemek mümkün. Ülkenin başkenti daha öncesinde Darüsselam şehriymiş fakat 1973 yılında merkezi olma özelliğinden ve diğer şehirlere göre daha gelişmiş olmasından dolayı Dodoma’nın başkent olmasına karar verilmiştir. Bu karar verildikten sonra şehirde gerekli düzenlemeleri yapması için Amerikalı bir mimar görevlendirilmiş fakat işler planlandığı gibi gitmemiştir. Bu yüzden de devlet binalarının birçoğu günümüzde hala eski başkentte bulunmaktadır.

Dodoma’nın çok eskiye dayanan bir tarihi olmadığı için, şehirde çok fazla tarihi yapı görmek mümkün değil. Dodoma’da bulunan en önemli yapılar Jamhuri Stadyumu, MuammerKaddafiCamii ve TanzanyaParlamentoBinası. Son olarak Dodoma’da üç etnik grubun bulunduğunu söyleyelim. Bunlar Gogo (Wagago), Warangi ve Sandawe

Dodoma’nın İklimi

Dodoma’da step iklimi görülüyor. Yıl boyunca şehirde ılık bir hava görmek mümkün. Ülke genelinde en düşük sıcaklıklar haziran ayında yaklaşık 13 derece civarında görülüyor. Tanzanya çok yağış alan bir ülke değil fakat step iklimine bağlı olarak yağış ve kuraklık dönemine giriyor. Yağış beklemeniz gereken dönem nisan ve kasım ayları arası. Diğer aylarda ise yağmur görmek çok düşük bir olasılık. Nisan ayından kasım ayına kadar bir zamanda Dodoma’yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız yağışa hazırlıklı olmanız için yanınızda şemsiye bulundurmanızı tavsiye ederiz. 

Dodoma’ya Nasıl Gidilir? 

Dodoma’da bir havaalanı bulunuyor fakat ülkemizden Dodoma Havaalanı’na direkt uçuş yok. Bu yüzden önce Darüsselam’a gitmeniz gerekiyor. Darüsselam’a ulaştıktan Dodoma’ya tekrar bir uçak bileti alıp uçakla gitmek mümkün. Ayrıca Darüsselam’dan tekrar uçağa binmek istemezseniz Dodoma’ya otobüs seferleri de bulunuyor. Otobüs yolculuğu yaklaşık 8 saat sürüyor. Bir diğer seçenekte Darüsselam’a ulaştıktan sonra trene binmek. Bu yolculuk otobüse göre biraz daha uzun sürüyor fakat yağmur sezonunda gidecekler için tavsiye edilen ulaşım şekli tren. 

Dodoma’da Ne Yapılır? 

Gezinize şehre yukardan bir bakışla başlayabilirsiniz. Bunun için gitmeni gereken yer Simba Tepesi, diğer adıyla Aslan Kayası (Lion Rock). Simba Tepesi şehrin en güneyinde bulunuyor ve turistlerin bolca ziyaret ettiği bir yer. Ne kadar popüler bir yer olsa da daha önce burada birçok hırsızlık olayı raporlanmış. Bu yüzden turistlerin yalnız değil grup halinde gitmesi öneriliyor. Siz de buraya gitmeye karar verirseniz yalnız gitmek yerine yanınızda sizle gelecek birilerini bulmanızı öneririz. Yanınızdaki değerli eşyalarınıza dikkat etmenizi, ara sıra çantanızı kontrol etmenizi de hatırlatırız.

Dodoma başkent olduktan sonra şehre inşa edilen Parlamento Binası, orijinal adıyla Bunge la Tanzania da Dodoma’da görülmesi gereken yerlerden biri. Parlamento Binası’nın içini görebilmek için özel bir izin almak gerekiyor. İzinle uğraşmak istemeyen turistler genelde binayı dışardan görerek yetinmeyi tercih ediyor. Ayrıca burada herhangi bir amaçla fotoğraf çekmek yasak bu da aklınızda bulundurmanız gereken şeylerden birisi.

Bir diğer görülmesi gereken yer de Kaddafi Camii. Cami 2010 yılında yapılmış ve özellikle Müslüman turistlerin çok ilgisini çekiyor. Cami Afrika’nın en büyük camilerinden birisi olma özelliğine sahip ve aynı anda 4.500 kişinin ibadet edebileceği bir yer olmasıyla da adından oldukça söz ettiriyor.
Şehirde bulunan Angilikan Kilisesi de ilginç bir mimariye sahip. Görmeye alıştığımız kiliselerden farklı olarak Angilikan Kilisesi’nin bir kubbesi var. Kilisede Orta Doğu ve Batı mimarisinin karışımını gözlemleyebilirsiniz. Tam Anglikan Kilisesi’nin karşısında ise Jamatkhana Camii bulunuyor. Bu cami 1954’te inşa edilmiş ve Dodoma’nın en eski yapılarından biri. Mimarisinde ise İngiltere tarzının etkilerini görmek mümkün. Bir diğer ilginç mimari örneği de Lutheran Katedrali. Katedralde ülkenin modern mimarı tarzını görebilirsiniz.

Son olarak Tanzanya’da yapılması gereken en güzel şeylerden birisi de milli parkları ziyaret edip doğal yaşamı gözlemlemek. Bu Dodoma’da yapılamasa da çevre bölgelere kolayca otobüsler bulunabiliyor ve en az bir gününüzü ayırmaya kesinlikle değer. Bir diğer yolsa bolca bulabileceğiniz doğa gezisirehberleriyle anlaşmak ve araba kiralayıp rehberle gezmek. Bu parklara genellikle çocuklarla gidilmesi önerilmiyor çünkü bolca vahşi hayvan var ve tamamen doğal bir ortam. Fakat iyi bir rehber eşliğinde gerekli önlemler alınarak gezmekte hiçbir sakınca yok.

Eğer yerel yemekleri tadına bakmak isterseniz, turistler tarafından en çok tercih edilen yerlerden birisi Acacia Bar & Restoran. Tanzanya da domuz eti bolca tüketildiğinden bu konuda hassasiyeti olanlar sipariş verirken ne tür et kullanıldığını sormayı aklında bulundurmalı.

Dodoma ile İlgili

Dodoma Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type M / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 23oC
  • Şub 22oC
  • Mar 22oC
  • Nis 22oC
  • May 21oC
  • Haz 20oC
  • Tem 19oC
  • Agu 20oC
  • Eyl 21oC
  • Eki 23oC
  • Kas 24oC
  • Ara 24oC

Kısa Kısa