Chiang Rai Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Chiang Rai, Tayland’ın bir şehridir. Chian Rai eyaletinin merkezidir. Nüfusu yaklaşık 200.000’dir. Nispeten az bir nüfusa sahip olsa bile bünyesinde saygın üniversiteleri ve tesisleri barındırmaktadır. Tarihsel ve kültürel mirasıyla öne çıkan Chiang Rai, doğal güzellikleriyle de dikkat çekmektedir.

Kral Mangrai tarafından 1262 yılında kurulan şehir, Mangrai Hanedanı’nın başkenti olmuştur. 1432 yılında, Mangrai Hanedanı döneminde gerçekleşen bir deprem sonucunda, en büyük saygı duyulan Buda heykeli, Chiang Rai’de ortaya çıkarılmıştır. Güzel bir yeşim taşı ise bu heykelin içinde keşfedilmiştir.
 
Chiang Rai keyifli, sakin ve rahat bir atmosfere sahiptir. Kent etkileyici tapınak mimarisi, sanatı, mutfak kültürü ve müziğiyle bugünkü varlığını sürdürmektedir. Kardeş şehri Chiang Mai’nin aksine gece hayatı, alışveriş ve eğlence konusunda çok daha az çeşitliliğe sahiptir. Fakat gece pazarı, Cumartesi Yürüyüş Caddesi ve Caz Festivali ile turizm sektörünü geliştirmeye başlamıştır. Rıhtımda lüks otellerin bulunmasına rağmen bu bölgenin çok geliştiği söylenemez.
 
Chiang Rai, çok çeşitli cazibe merkezleri, rahat atmosferi, uygun fiyatlı konaklama imkânları ve yerel mutfak lezzetleriyle tanınmaya değer bir şehirdir. Gece hayatı imkânlarına gelince pek fazla seçenek ile karşılaşıldığı söylenemez fakat doğal güzelliği, tarihi ve kültürel mirası şehri yeterince ilgi çekici kılmaktadır.

Tanıtım Video:
                                                                                 

                                                                                                     

Chiang Rai Nerededir? 

Chiang Rai, Hindiçin Yarımadası’nın ortasında bulunan Güneydoğu Asya ülkesi Tayland Krallığı’nın en kuzeyinde bulunan bir şehirdir. Şehir, Bangkok’un 820 kilometre kuzeyinde, Chiang Mai’nin 200 kilometre kuzeydoğusunda, Mae Sai’nin 62 kilometre güneyinde yer almaktadır. Lao Nehri’nin kuzeyinde bulunan şehir, Mae Kok Nehri'nin alüvyon düzlüğünde kurulmuş bir yerleşimdir. 

Chiang Rai’ye Nasıl Gidilir? 

Chiang Rai’nin şehir merkezine 8 kilometre mesafede Mae Fah Luang-Chiang Rai Uluslararası Havaalanı bulunmaktadır. Havaalanından şehre taksi vasıtasıyla ulaşmak mümkündür.
 
Şehirde iki adet otobüs terminali de hizmet vermektedir. Bu terminallerden biri eskidir. Yeni otogar, şehrin 7 kilometre güneyinde bulunmaktadır. Yeni otogarda, Tayland’ın herhangi bir yerinden gelen otobüsler bulunmaktadır. İki terminali birbirine bağlayan minibüslere de rastlamak mümkündür. Bu minibüslerle yolculuk 15 dakika sürmektedir.
 
Chiang Rai’ye en yakın tren istasyonu ise şehre 200 kilometre mesafede yer alan Chiang Mai’de bulunmaktadır.  

Chiang Rai’de Görülecek Yerler 

Chiang Rai, Chiang Mai gibi bilinen turistik bir şehir olmamasına rağmen, Tayland’ın etnik kültürünün önemli izlerini bünyesinde barındırdığından dolayı değer taşıyan bir şehirdir.
 
Chiang Rai Saat Kulesi, Phaholyothin Yolu ve Banpaprakan Yolu'nun buluştuğu yerde bulunan, burgulu süslemesiyle dikkat çeken altın bir saat kulesidir. Kral Bhumibhol Adulyadej’i onurlandırmak için 2008 yılında inşa edilen yapı, çok fazla orijinal özelliğe sahip olmamasına rağmen yoğun bir şekilde ziyaret edilmekte ve şehrin merkezi olma özelliği göstermektedir. Saat, Beyaz Tapınak’ın mimarı Chalermchai Kositpipat tarafından tasarlanmıştır.
 
Wat Rong Khun veya yabancılar tarafından bilinen adıyla Beyaz Tapınak(White Temple), Budist tapınağı tarzına sahip çağdaş bir sanat galerisidir. Yapı, mimar Chalermchai Kositpipat tarafından 1997 yılında tasarlanmıştır. 20. yüzyılın sonunda onarıma muhtaç bir halde olan yapı, fon bulunmadığından kötü bir halde kalmıştır. Yerel bir sanatçı olan Chalermchai Kositpipat ise tapınağı yeniden inşa etmeye ve projeyi kendi fonlamaya karar vermiştir. Yapı tamamlandığında, bir meditasyon salonu, bir sanat galerisi ve keşişler için yaşam yerleri de dahil olmak üzere dokuz binadan meydana gelecektir.

Tepe Kabileleri Müzesi ve Eğitim Merkezi’nde, Tayland’ın kuzeyinde yaşayan yedi ana kabile; Karen, Hmong (Meo), Yao, Lisu, Lahu, Lawa ve Akha'nın geçmişi, gelenekleri ve kültürü sergilenmektedir. Beş dilde çevirisi bulunan belgesel video ve aşiret kostümleriyle kabile kültürü hakkında, müzeyi gezerek aydınlatıcı bilgiler almak mümkündür.
 
Kral Mengrai Büyük Anıtı, şehrin manevi merkezi niteliği taşımaktadır. Lanna Krallığı’nın kurucusu Büyük Kral Mangrai’ye adanan anıt, karayolu ile şehre yaklaşırken karşılaşılan ilk şeydir.
 
Oub Kham Müzesi ise ziyaretçilerine Lanna tarihini derinlemesine inceleme imkânı sunan bir kurumdur. Sanat ve kültür mirasının görülebileceği muhteşem koleksiyon, şehirde mutlaka görülmesi gereken kültürel miraslardandır. Müzede, kraliyet kostümleri, nadir antikalar, çanak çömlek, antik Buda görüntüleri, eserler ve aşiret kostümleri bulunmaktadır. Koleksiyonlar, beş sergi salonu ve bir insan yapımı mağara içinde sergilenmektedir.
 
Chiang Rai, özellikle farklı bir kültürü deneyimlemek ve şahit olmak üzere ziyaret edilebilecek, bu açıdan cazip imkânları olan bir şehirdir.