Taichung Gezilecek Yerler

Taichung, zengin ekosistemi, huzurlu doğası, sanatsal aktivitelerinin çeşitliliği ve modern görünümüyle uyumlu tarihî detaylarıyla, Tayvan’ın görülmeye değer önemli şehirlerinden birisidir. Taichung’da 3 milyona yakın insan yaşar. Bu kadar çok insanın yaşadığı yerde suç oranı çok azdır. İnsanlar güler yüzlü ve misafirperverdir. Şehirde bulunan büyük üniversiteler sayesinde şehir bir kültür mekânı haline gelmiştir.

Taichung Gezilecek Yerler 

Bu güzel şehre gittiğinizde gezilecek yerler önerilerimiz şunlar olacak: Dongfeng Bisiklet Yeşil Yolu’ndan Ulusal Taichung Tiyatrosu’na, Taichung Parkı’ndan, Dajia Jenn LannTapınağı’na, Taichung’ta hem doğa ile iç içe olabilir hem de şehrin tarihî, güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Gaomei Sulak Alanı, Guguan Kaplıcaları ve Kaligrafi Yeşil Yolu doğaseverlerin uğradıkları yerlerin başında gelir. Eğer müze gezmek isterseniz Ulusal Doğa Bilimleri Müzesi ve Tayvan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’ne uğramanızı öneririz. Gece pazarları ile ünlü Tayvan’ın bu güzel şehrinde Feng Chia Night Market’e uğramadan dönmeyin

Adını andığımız yerler ile ilgili detaylı bilgi aşağıda mevcuttur.

Ulusal Taichung Tiyatrosu

pic_A12-00235.jpg

Taichung’da Xitun Bölgesi’nde bulunan Ulusal Taichung Tiyatrosu, karakteristik mimarisiyle şehrin simgelerinde biri olmuştur. Tiyatro, Japon mimar Toyo Ito tarafından tasarlanmıştır. İlkel mağaralar ve deliklerden ilhan alan mimar Toyo Ito’nun mağaranın duvarlarından esinlenerek oluşturduğu kavisli yapısıyla dünyanın ilk eğri yüzeyli asma yapısı yapmıştır. Yapının mimarisindeki karmaşıklıklar yüzünden bitirilmesi beş yıl sürmüş ve 4,36 milyar Tayland dolarına mal olmuştur. Açılış tarihi 23 Kasım 2014’tür. İlk açılış gösterisi “Kedi Adam” Ming Hwa Yuan Sanat ve Kültür Grubu tarafından gerçekleştirilen tiyatro, 2014 kişilik ana sahne olmak üzere toplam 3 sahnesiyle toplam 3.000 kişiye hizmet veriyor.

Hafta içi sabah 10.30 ile gece 22.30 saatleri arası açık olan tiyatro, hafta sonları sabah 10.00 ile gece 23.00 arasında açıktır. Tiyatroya ulaşmak için 60 ve 69 numaraları otobüsleri kullanabileceğiniz gibi, metrobüs sistemindeki Shin Kong Mitsukoshi durağında inip, 300 metre yürüyerek de buraya ulaşabilirsiniz.

Dongfeng Bisiklet Yeşil Yolu

DongfengBicycleGreenWay-HoufengBikePath.jpg

Fengyuan ve Dongshi'yi birbirine bağlayan Tayvan Güney-Kuzey Demiryolu'nun Dongshi hattı, birçok insanın çabaları sayesinde Eylül 1991'de bir bisiklet yoluna dönüştürülmüş ve bisiklet dışındaki bütün araçlara kapatılarak "Dongfeng Bisiklet Yeşil Yolu" olarak yeniden adlandırılmıştır. Dongfeong Bisiklet Yeşil Yolu, her iki yönden bisikletle kullanılabilen iki şeritli bir yoldur. Hakka etnik grubunun kültürü, yaya yollarıyla kıvrılan muazzam yemyeşil arazilerin ortasında görülebilir. Yol, görkemli vadi manzarası, Meizi Köprüsü ve 921 depreminin neden olduğu, fay hattının üzerindeki şelalelerin bulunduğu Daija Nehri ile birçok güzel manzarayı sunar.

Tayvan’ın gece kullanılabilen ilk bisiklet yolu olan Dongfeng Bisiklet Yeşil Yolu üzerinde, turistlerin ihtiyaçlarını karşılamak için 2003 yılında bir turizm merkezi kurulmuştur. Yol, artık kullanılmayan tren yolunun üzerinde daha da uzatılmaktadır.

Günün her saati açık olan Dongfeng Bisikleti Yeşil Yolu’na, Fengyuan Tren İstasyonu’ndan Shigang yönüne giden 90, 91, 206, 207, 208 numaraları otobüsleri kullanarak ulaşabilirsiniz.

Taichung Parkı

Taichung Parkı, Taichung şehrindeki en eski parktır. Japon İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü yıllarda yapılmıştır. 10 dönümlük bir alana inşa edilen park o zamanlar Ruixuan adlı bir bahçeydi. Wufeng'de yaşayan Lin ailesi tarafından eski Beimen Binası ile birlikte bağışlandı. Taichung Park, suni göl, köşk, kemer köprüsü gibi birçok güzel manzaraya sahiptir. Ayrıca açık stadyum, oyun alanı ve tenis kortu gibi birçok eğlence alanı da vardır. 1908 yılında Tayvan'daki kuzeyden güneye uzanan Tayvan Demiryolu'nun açılışını kutlamak için, Houxing Pavyonu inşa edildi. Houxing Pavyonu, Japon egemenliği döneminden bu yana Taichung Şehrinin sembolü olmuştur ve 1999 yılında resmi olarak tarihî bir şehir alanı olarak ilan edilmiştir.

Taichung Parkı’na, Taichung Hızlı Tren İstasyonu’nu önünden, 82 numaralı otobüse binip Gunyuanko durağında inip 200 metre yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Dajia Jenn Lann Tapınağı

pic_R18_14.jpg
 

Dajia Jenn Lann Tapınağı, Tayvan’daki en ünlü Matzu tapınaklarından biridir. 200 yıllık bir geçmişi vardır. Tüm yıl boyunca hacılar tarafından doldurulur. Mazu Festivali’nin dünyaca ünlü hale gelmesinden sonra, tapınak yurt dışı ve yurt içi turistlerin ilgi odağı olmuştur. Matzu Kültür Müzesi’ndeki Altın Mazu ve Jen Lann Tapınağı’nın Menekşe Yeşili Mazu’su, tapınağın hazineleridir.

Dajia Jenn Lann Tapınağı’na gitmek için, Taichung merkezden, Dajia’ya giden trene binilir. Dajia’da inilir. Tapınak, Dajia Tren İstasyonu’ndan 5 dakikalık bir yürüyüş mesafesi uzaklıktadır.

Gaomei Sulak Alanı

pic_R117_4.jpg

Kara ve deniz arasında kalan bu gelgit bölgesine, Japon İmparatorluğu döneminde yapılan, insan yapımı bir kumsaldır. Taichung Limanı’nın tamamlanmasıyla güzelliğini kaybeden plaj kullanılmamaya başlanıp kapatılmıştır. 20 yıllık tecridin ardından gelişen canlı hayatı ve sulak alanın dokusu, plajı tekrar hareketlendirmiştir.

Dajia Nehri'nin denizle buluştuğu yerin, güneyinde yer alan Gaomei Sulak Alanı, kum ve toprak dokuların birbirine karıştığı 1.500 dönümlük bir arazidir. Tayvan'daki en büyük Bolboschoenus planieulmis isimli bitki grubuna sahiptir. Farklı coğrafi özellikleri nedeniyle, canlı yelpazesi oldukça geniştir. Her yıl sonbahar ve kış aylarında, göçmen kuşların büyük sürüleri, kısa veya uzun süre kalmak için buraya gelir. Kuş gözlemciliği için en iyi yerlerden bir tanesidir. Bir tarafı rüzgârgülleriyle çevrilmiştir. Emekli olmuş şirin bir deniz feneri vardır. Denizin içine doğru uzayıp giden iskelesi üzerinde, güneşin batışını izlemek için birçok insan buraya gelmektedir.

Guguan Kaplıcaları

86348_og_1.jpeg

Guguan Kaplıcaları, Heping İlçesi’nin, Bo’ai köyünde yer almaktadır. Deniz seviyesinden 800 metre yüksekliktedir. Bir vadinin içinde kaybolmuştur. Guguan aynı zamanda, Merkezî Ada Otobanı’nın, doğu ve batı istikametlerinin kesişme noktasıdır.

Guguan, kaplıcaları ve hediyelik eşyaları ile ünlüdür. Guguan Kaplıcaları, 1907’de Atayal Kabilesi tarafından keşfedilmiştir. Kaplıcaların kalitesi, keşfedildiği günden beri o coğrafyada nam salmıştır. Karbonik asit salgılarlar ve sıcaklık yaklaşık 48 santigrat derecedir. Bölgedeki oteller spa tesisleri ile donatılmıştır. Guguan Kaplıcaları’nın bulunduğu vadi, berrak dereler ve yemyeşil ormanlarla çevrilmiştir. Guguan’ın en güzel olduğu mevsimler, ilkbahar ve sonbahardır. Görülmeye değer ihtişamlı kiraz çiçekleri ve akçaağaçlar vardır. Kaplıca spasından sonra, dağ ve orman manzarası eşliğinde alabalık yemeği yenilebilir.

Feng Chia Night Market

Feng Chia Gece Pazarı yaklaşık 1 kilometre çapındadır. Feng Chia Üniversitesi’nin yanındadır. Feng Chia Gece Pazarı, Wen-Hua Gece Pazarı’nı, Fengjia Yolu’nu, Xitun Yolu’nu, Fuxing Yolu’nu kapsayan Taichung’un en önemli ticaret alanlarından birisidir. Pazarlama anketlerine göre gençler tarafından en popüler ve en çok ziyaret edilen gece pazarlarından biridir. Fen Chia Gece Pazarı’ndan, hafta sonlarında 30.000 kişinin geçtiği söylenir. Uygun fiyatlı ve şık kıyafetler satan dükkânlar, ucuz ve lezzetli menülü birçok restoran, pazarlığa açık elektronik eşya satıcılarıyla Feng Chia Gece Pazarı her insanı kendisine çeker. Ulaşım departmanı park sorunlarının üstesinden gelmek için büyük çaba sarf etmesine rağmen bazı günler yetersiz kalabilmektedir. Bunu da aklınızda bulundurmanızı öneririz.

Kaligrafi Yeşil Yolu

a63a6c5b-10c2-4251-b443-ca76ec5263a4.jpg

Kaligrafi Yeşil Yolu, diğer adıyla Vatandaşlık Meydanı, Ulusal Doğa Müzesi’nden Tayvan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’ne uzanan ağaçlarla çevrili bir bulvardır. 3,6 kilometre uzunluğundadır. Uzun ve geniş bir kent meydanı olması düşüncesiyle oluşturulmuştur. İçinde, Ulusal Doğa Müzesi ve Tavyan Ulusal GüzelSanatlar Müzesi dışında, ağaçların arasında yürüyüş yolları, yemek alanları, sivil meydan, galeriler ve neşeli etkinliklerin düzenlenebildiği sahneler vardır. Adını Çin Hat sanatından alan Kaligrafi Yeşil Yolu, atmosferi, temposu ve içyapısıyla, Çin alfabesi gibi özgür ve esnektir. Geceleri ambiyans sessizleşir. Caddedeki mağazaların neon tabelaları parka yansıyarak farklı bir enerji yaratır. Caowu Meydanı’ndaki salyangoz heykeli, yayalara, yavaşlayıp hayatın tadını çıkartmalarını hatırlatır.

Kaligrafi Yeşil Yolu’na, Taichung Tren İstasyonu’ndan da geçen 27 numaraları otobüslere binerek gidilebilir. Otobüsten Kaligrafi Yeşil Yolu Durağı’nda inerek buraya ulaşabilirsiniz.

Ulusal Doğa Bilimleri Müzesi


 

Ulusal Doğa Bilimleri Müzesi Tayvan’daki en yoğun, Taichung’un en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Taipei’deki Ulusal Saray Müzesi ve Kaohsiung’daki Ulusal Bilim ve Teknoloji Müzesi ile ortaktır. Taichun Ulusan Doğa Müzesi 22 dönüme yayılmıştır. Müze; Deprem Müzesi, IMAX Uzay Sineması, Bilim Merkezi, Yaşam Bilimleri Salonu, İnsan Kültürleri Salonu, Küresel Çevre Salonu ve Botanik Bahçesi ile 6 bölümden oluşan bir komplekstir. Buna ek olarak, tropik yağmur ormanları için sera ve Tayvan'daki alçak irtifa bitkilerinin evrim sergisi bulunmaktadır. 30’dan fazla daimi sergi mevcuttur. Bu sergiler, astronomi, uzay bilimi, paleontoloji, ekoloji, mücevherler ve mineraller, Tayvanlı Aborjinler ve tropikal bitkileri konularını kapsamaktadır. Taichung Ulusal Doğa Müzesi’nde süreli özel sergiler de açılmaktadır. Müze, yıllık yarım milyondan fazla okul çağındaki çocuğun ziyaret ettiği, büyük bir bilim ve öğrenme merkezidir.

Müzeye giriş ücreti 15 Türk lirası’dır. Pazartesi günleri kapalı olan Ulusal Doğa Bilimleri Müzesi, diğer günler sabah 09.00 ile akşam 17.00 arası açıktır. Müzeye, Taichung Tren İstasyonu’ndan da geçen 71, 83 ve 88 numaralı otobüslere binilerek ulaşabilirsiniz.

Tayvan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi

pic_450_6.jpg

Tayvan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi 1988 yılında açılmıştır. Tayvan’ın ilk ve tek ulusal dereceli güzel sanatlar müzesidir. Kamu Heykel Parkı da dâhil olmak üzere 102.000 metrekarelik bir alanı kapsar. 24 sergi salonuna sahiptir. Tayvan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’nde, büyük koleksiyonlar ve modern ve çağdaş Tayvan sanatını kapsayan, Tayvanlı sanatçılar tarafından yapılmış çok sayıda eser vardır. Batı sanatı, Çin fırça resimleri ve heykel sergileri başta olmak üzere birçok düzenli sergi bulunur. 2007’den beri Asya Sanat Bienali, 2008’den beri Tayvan Bienali ve 2009’dan beri Boğazın Etrafındaki Çağdaş Sanat gibi birçok bienale ev sahipliği yapar. 2000 yılından bu yana, Tayvan ile dünya arasındaki etkileşimi geliştiren ve şehrin gelişmesine yardım eden yaratıcılığı teşvik eden Venedik Mimarlık Bienali-Tayvan Pavyonu’na da ev sahipliği yapar. Her yıl 1 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan müzede ziyaretçiler için dışarıda dinlenip huzur bulabilecekleri bir bahçe de vardır.

Pazartesileri kapalı olan müze, hafta içi diğer günler, Sabah 09.00 ile akşam 17.00 arasında, hafta sonu sabah 09.00 akşam 18.00 arasında açıktır. Müzeye giriş ücretsizdir. Taichung Tren İstasyonu’ndan da geçen 71, 75 veya 89 numaralı otobüsleri kullanarak müzeye ulaşabilirsiniz.