Taichung Hakkında Bilinmesi Gerekenler

metropolitan-2354546_960_720.jpg

Taichung şehri, Tayvan’ın batısındaki, Taichung havzasında yer almaktadır. Yengeç dönencesine 80 kilometre uzaklıktadır. Şehrin doğusunda, Tayvan’ı ortadan ikiye bölen dağların bir bölümü bulunur. Bu dağlar, vahşi yaşam dolu ve yemyeşil bitki örtüsü ve ormanlarla kaplıdır. Şehrin batısında, kilometrelerce uzanan kumullar, taşlı kumsallar, sulak alanlar ve gelgit bölgeleri vardır. Temmuz 2017’de yapılan nüfus sayımına göre, Taichung’un nüfusu 2.778.182’dir. Nüfusun % 51’ini kadınlar oluşturmaktadır. Taichung Tayvan’ın Taipei’den sonraki en büyük ikinci şehridir. Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneyinde bulunur ve TayvanAdası, Penghu, Kinmen, Matsu ve bazı diğer adacıklardan oluşur.

Tayvan tropikaliklim bölgesinde bulunur. Taichung’un yıllık ortalama sıcaklığı 22,4 °C’dir. En yüksek sıcaklık, temmuz, ağustos ve eylül ayları arasında görülür. En düşük sıcaklık ocak ile şubat aylarındadır. Taichung’da haziran ile ağustos arasında güney rüzgârları, ekimden mayısa kadar ise kuzey rüzgârları eser. Yağmurlar genellikle, yağmur zamanı denilen, mayıs ve haziran aylarında yağar.

Tanıtım Videosu:

Devamını Oku

Taichung ile İlgili

Taichung Nerededir?

Teichung şehri, Tayvan’ın orta batısında yer alır. Güneyinde Changhua, kuzeyinde ise Miaoli şehri bulunmaktadır.

Taichung’a Nasıl Gidilir?

taichung-airport-departures.jpg

Taichung’a Türkiye’den direkt seferler bulunmamaktadır. Genellikle Hong Kong ya da Seul aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır ve bu yolculuklar yaklaşık 13 - 14 saat sürer. Aynı şekilde, Tayvan’a aktarmalı uçuş ile ulaşıp, Tayvan Havalimanı’ndan otobüsler ile Taichung’a aktarma yapabilirsiniz. Bu otobüs yolculukları yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Taichung’a Ne Zaman Gidilir?

maple-garden-taichung.jpg

Taichung nemli subtropikal iklime sahiptir. Kışları ılık ve yağışlı geçse de, kuru ve sıcak günlerin sayısı fazladır. Yağmurlar genellikle, yağmur zamanı denilen mayıs ve haziran aylarında yağar. En sıcak aylar temmuz ağustos ve eylüldür. En soğuk aylar, ocak ve şubattır. Taichung’a gitmek için ideal zaman temmuz, ağustos ve eylül aylarıdır. Bu ayları önermemizin sebebi gezinizde yağmur ile karşılaşma ihtimalinizi aza indirmektir.

Kış aylarında da oldukça güzel olan Taichung’da aralık ayında Taichung International Flower Carpet Festival düzenlenmektedir. Oldukça güzel olan bu festival zamanında şehirde olmak isteyenler yanlarına kalın giysiler almalıdır. Yine ocak ve şubatta gerçekleşen Central Taiwan Lantern Festival ise muhteşem görüntülere sahne olan bir festivaldir. Eğer siz de bu festival zamanında Taichung’da olmak isterseniz ocak ayının sonlarında şehri ziyaret etmenizi öneririz.

Taichung’ta Nerede Kalınır?

d0519fa2_z.jpg

Taichung, Tayvan’ın en büyük 2. şehridir. 22,4 santigrat derece ortalama sıcaklığı ile keyifli bir iklim ve ortama sahiptir. Zengin tarih ve güzel manzaralar ile donanmış olan Taichung ayrıca, lezzetli restoranları, zengin hareketli gece hayatı, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz alışveriş alanları, renkli gece hayat ve yıl boyu süren sanat aktiviteleri ile sürekli hareketli ve canlı bir şehirdir.

Taichung, turistler için sunduğu pek çok eğlencenin yanında, Tokyo veya Manhattan'dakine benzer bir alışverişi olanağı, canlı bir gece hayatı ve en müşkülpesent damakları dahi memnun edecek bir mutfağa da sahiptir. Gezginler; tapınaklarda, pazarlarda, parklarda ve müzelerde kendilerine tam bir göz ziyafeti çekmek için bu şehre gelirler. Tura katılan aileler; çoğunlukla, eserlerini hayranlıkla inceledikleri bir doğal bilimler müzesi olan Taichung Ulusal Doğa Müzesi’ni veya yerel ürünlerden satın almak için Feng Chia Gece Pazarı’nı ziyaret ederler. Ama belki de Taichung'un en ünlü tarafı, bölgenin en ünlü içeceği olan, dilimize İnci çayı diye çevrilen, bubble tea isimli içecektir.

Bu büyük şehirde, insanların ilgilerini çeken turistik bölgeler değişik ilçelere dağılmıştır. Şehri saran otobüs ağı sayesinde bir yerden, bir yere gitmek zahmetsizdir.

İnsanların ihtiyaçlarını karşılamak için şehrin değişik yerlerinde, değişik ihtiyaçlara göre oteller, hosteller, günlük kiralık evler bulmak mümkündür. Taichung’da kalacak yer sıkıntısı yoktur. Lüks otel zincirlerinden bütçeye uygun orta seviye otellere, hostellerden konukevlerine kadar dilediğiniz konaklama alternatifini bu şehirde bulabilirsiniz.

Taichung’da kalmanızı tavsiye ettiğimiz bölgeler arasında Fengjia Gece Pazarı ile Taichung Tren İstasyonu çevresi olacaktır. Fengjia Gece Pazarı’nın olduğu bölge çevresinde birçok kafe, restoran ve butik dükkânlar bulabilirsiniz. Aynı zamanda Taichung Park çevresi de konaklama için ideal noktalar arasında bulunmaktadır.

Eğer şehirde batı tarafında konaklamayı düşünürseniz burada restoranların çoğunlukta olduğun bilmelisiniz. Aynı zamanda gezilecek yerlere de yakın olmak isteyenlere önerimiz batı tarafı olur. Doğu tarafında ise gece hayatı yok denecek kadar azdır. Alışveriş imkânı da çok gelişmemiş olan bu bölgede sadece konaklayarak istediğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Alışveriş imkânlarına yakın olmak isteyenlerin ise Nantun bölgesinde konaklamasını öneririz.

Merkez Bölge’de yer alan 1969 Blue Sky Hotel, Happy Inn&Hostel ve 53 Hotel, şehrin kuzeyinde bulunan Lavie ve Talmud Business Hotel, şehrin batısındaki Airline Inn Green Park Way Hotel ve Corner Inn, tercih edilen oteller arasındadır.

Taichung Gezilecek Yerler

Taichung, zengin ekosistemi, huzurlu doğası, sanatsal aktivitelerinin çeşitliliği ve modern görünümüyle uyumlu tarihî detaylarıyla, Tayvan’ın görülmeye değer önemli şehirlerinden birisidir. Taichung’da 3 milyona yakın insan yaşar. Bu kadar çok insanın yaşadığı yerde suç oranı çok azdır. İnsanlar güler yüzlü ve misafirperverdir. Şehirde bulunan büyük üniversiteler sayesinde şehir bir kültür mekânı haline gelmiştir.

Taichung Gezilecek Yerler 

Bu güzel şehre gittiğinizde gezilecek yerler önerilerimiz şunlar olacak: Dongfeng Bisiklet Yeşil Yolu’ndan Ulusal Taichung Tiyatrosu’na, Taichung Parkı’ndan, Dajia Jenn LannTapınağı’na, Taichung’ta hem doğa ile iç içe olabilir hem de şehrin tarihî, güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Gaomei Sulak Alanı, Guguan Kaplıcaları ve Kaligrafi Yeşil Yolu doğaseverlerin uğradıkları yerlerin başında gelir. Eğer müze gezmek isterseniz Ulusal Doğa Bilimleri Müzesi ve Tayvan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’ne uğramanızı öneririz. Gece pazarları ile ünlü Tayvan’ın bu güzel şehrinde Feng Chia Night Market’e uğramadan dönmeyin

Adını andığımız yerler ile ilgili detaylı bilgi aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Taichung Şehir İçi Ulaşım

taichung-bus-ride.jpg

Taichung’da, sahil şeridinde ve Taichung merkezden doğu dağlık bölgesine kadar uzanan birçok tren yolu bulunur. Trenlerin gitmediği yerler için tren istasyonlarının önünden kalkan otobüsler vardır.

Taichung gelişmiş bir otobüs ağına sahiptir. Şehrin her yerine otobüs ile ulaşım çok kolaydır. Otobüsler ile gitmek istediğiniz yere ulaşabilirsiniz, sadece biraz karışık olabileceğinden otobüs hatlarını ve duraklarını iyi incelemenizi tavsiye ederiz.

Providence Üniversitesi ile Taichung Tren İstasyonu arasında çalışan 17 kilometrelik bir de metrobüs hattı bulunur. Metrobüsler, Taichung Tren İstasyonu’ndan, sabah 06.00 gece 23.00 arası çalışır. Providence Üniversitesi’nden ise sabah 05.00 ile gece 22.00 arası çalışır. Metrobüsler, yoğunluk saatine göre 5 ile 10 dakika arasında gelirler. Otobüs biletleri 3 TL’dir.

Taksiler de Taichung için bir seçenektir. Sürücülerin çoğu kendi dillerinden başka bir dil bilmezler. Binmeden önce gitmek istediğiniz adresi Çince yazmanız önerilir. Turist olarak taksiye pek binmenizi önermesek de gideceğiniz yeri net olarak şoföre anlatabilirseniz bir sıkıntı yaşamazsınız. Yine de taksiler ile seyahatin otobüs veya metrobüse göre daha pahalı olacağını aklınızdan çıkarmayın.

Taichung Mutfağı

12-local-taichung-cuisine.jpg

Modern otantik Tayvan mutfağı, Çin, Avrupa, Japon etkilerinin ilginç bir birleşimidir. Bu, Tayvan’ın sömürge tarihinin direkt olarak mutfağa etkisidir. Hollanda’dan fesleğen, krema ve kuzey Avrupa tarzı yemek pişirme teknikleri yavaş yavaş Tayvan mutfağına girmiştir. Çin, binlerce yıllık karmaşık kültürünün ve geniş coğrafyasının birleşerek oluşturduğu deneyimleri yine bu mutfağa getirmiştir. Japonya’dan deniz ürünleri ve miso kullanımı üzerinde durmuştur ve işte bütün bunların hepsi, Tayvan’ın yerel kültürüyle birleşerek ortaya Tayvan mutfağını ortaya çıkarmıştır. Tayvan Mutfağı, füzyon bir Asya mutfağıdır.

Domuz eti, deniz ürünleri, tavuk, pirinç ve soya Tayvan mutfağında çok yaygın kullanılır. Tarımda kullanılan kıymetli büyükbaş hayvanların kesimine geleneksel bir isteksizlik duyduklarından sığır eti çok yaygın değildir. Kalabalık bir adada yaşayan Tayvanlılar, protein ihtiyaçlarını karşılamak için coğrafi konumlarından faydalanırlar ve deniz ürünlerinin mutfaklarında belirgin bir yeri vardır. Balık köftesi danshui, shwarma, yılan balığı çorbası eel noodles Tayvan mutfağının ünlenmiş tatlarından birkaçıdır.

Tayvan’ın yemek kültüründe, geleneksel gece pazarlarındaki atıştırmalıkların yeri ise çok büyüktür. Kızartılmış ve buğulanmış et ile doldurulmuş çörekler, istiridye dolgulu omletler, şişe geçirilmiş akrep ve çekirgeler bu pazarlarda bulabileceğiniz geleneksel atıştırmalıkların sadece bir kısmıdır.

Taichung şehri, Tayvan mutfağını çok başarılı bir şekilde yaşatırken, kendisi de bu kültüre eşsiz katkılarda bulunmuştur. Erişte dükkânlarının ve sokak satıcılarının egzotikliğinden ev yemeklerine kadar birçok seçenek Taichung sokaklarında bulunur.

Sun-cakes, kalın şehriye çorbası, kokmuş tofu, inci çayı, baharatlı güveç ve Dajia tarosu, Taichung’da denenmesi gereken lezzetlerin başında geliyor.

Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’nin yanında bulunan Gulu GuluRestaurant’da geleneksel Aborjin yemeklerini deneyebileceğiniz Taichung’da Din-Tai Fung, Karuisawa, Top One Pot Zhaofu, Chao Kang Cheng, Chun Shui Tang gibi yerel lezzetlerin bulunduğu restoranlarda yemenizi öneririz. Ayrıca UZO Mediterranean Bar & Grill, Anatolia Turkish Restaurant, Sakurazaka Fusion Japanese Restaurant, Little India Muslim Restaurant gibi başka ülkelerin lezzetlerini sunan dükkânlar da bulunur. Bunun yanında dediğimiz gibi sokaklarda satılan yemeklerden de mutlaka yemelisiniz, Asya ülkelerine gittiğinizde gerçek tatları ancak bu şekilde deneyimleyebilirsiniz. Yine de midesi hassas olanları dışarıda bir şey yerken dikkatli olmaları konusunda uyaralım.

Taichung’ta Alışveriş


 

Taichung’da alışverişin ilk adresi geleneksel gece pazarlarıdır. Geleneksel pazarların belirleyici özelliği, taze, işlenmiş ürünler ve et satan satıcılardır. Bu satıcılarla bağlantılı olarak, özel gıda maddelerinden ortak ev eşyalarına, giysi ve ayakkabıdan tamir aletlerine kadar çok çeşitli ürünleri satan başka satıcılar vardır. “Geleneksel pazar” terimi, tek bir kapalı alana veya belirli bir alanın yolları boyunca satıcıların genel bir şekilde toplanmasına işaret edebilir. Bu alanlar, aynı zamanda restoranlar ve içecek dükkânları da içerir. Tayvan'daki pek çok kişi günlük olarak geleneksel marketten yiyeceklerini satın alır. “Jingming 1st Street Night Market”, “Ching Mei Night Market”, “Fengyuan Miao Dong Night Market”, “Tung Hai Art Street”, “Yizhong Night Market”, “Feng Chia Night Market”, “Taichung Train Station Market”, “Xinshe District Night Market” başlıca geleneksel gece pazarlarıdır.

Taichung’da geleneksel gece pazarlarının yanında, içinde birçok uluslararası yemek ve giyim mağazalarını bulunduran alışveriş merkezleri de vardır. “Taroko Mall”, Xiang Jiao Xin Le Yuan”, “Civil Square”, “Yimin Yizhıng Shopping Mall”, “Sunshine Plaza Outlet”, “Showtime Plaza”, “Aseaq Square”, “Lihpao Outlet Mall”, “Tiger City”, “1893 Boutique” başlıca alışveriş merkezleri arasında sayılabilir.

Taichung’dan, sevdiklerinize götürebileceğiniz hediyeleri bulabileceğiniz Carton King Creative Park ve Parklane hediyelik eşya dükkânları ise şehrin merkezinde yer almaktadır. Taichung’dan mutlaka satın almanızı önereceğimiz ürünler arasında ise ilk sırada “suncake” bulunur. Bunun yanında peynir dolgulu mochi ve Waipu şarabı da Taichung’dan alabilecekleriniz arasındadır.

Taichung’ta Gece Hayatı

Taichung, hareketli bir gece hayatına sahiptir. Şehirde eğlenceli bir gece geçirmek için çeşitli bar, pub ve gece kulüpleri bulunmaktadır. Bunların dışında, geleneksel gece pazarları, en hareketli yerlerin başında gelir. Gece pazarları şehrin her tarafına yayılmıştır. Özellikle gece pazarlarında geceyi geçirmek oldukça eğlenceli olabilir. Bir yandan da çok kalabalık olduğundan biraz yorucu olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca yine çok kalabalık olduğundan herhangi bir hırsızlık olayıyla karşılaşmamanız için eşyalarınıza dikkat etmenizi öneririz. Bu gece pazarlarından başlıcaları Jingming 1st Street Night Market, Ching Mei Night Market, Fengyuan Miao Dong Night Market, Tung Hai Art Street, Yizhong Night Market, Feng Chia Night Market, Taichung Train Station Market ve Xinshe District Night Market’dir.

Şehir oldukça canlı gece kulüpleriyle ünlüdür. İçki ve dansın tadını çıkartmak isteyenler için gece saat 22.00’dan sabah 04.00’e kadar açık olan, Sensatiın Lounge Bar, 18 Taichung, X Cube, Muse gece kulüpleri bunlardan birkaçıdır. Siz de dans ve müzik dolu bir gece geçirmek istiyorsanız yukarıda saydığımız yerlerden birine gidebilirsiniz.

Daha sosyal içiciler için şehrin her tarafına yayılmış birçok bar ve pub bulunuyor. Dans etmek istemeyip sakince içeceklerini içip arkadaşları ile sohbet etmek isteyenler için önerebileceğimiz yerler arasında Bravo Beer, 3 Giants Brewing Company, High Seas Gong High, Changex Beer, Belling’s Deli & Bar, Bootleggers ve şehrin merkezindeki Soho Caddesi’ndeki Salut Pizza, Soho 7, PJ’s Irish Pub ve Venda’s Secret Bar bulunuyor. Soho Caddesi sadece yayalara açık bir caddedir. Açık oturma alanlarının olduğu bu barlarda bazen partiler de yapılmaktadır. Siz de bu partilerden birine denk gelirseniz dilediğinizce eğlenebilir, Taichung’un gece hayatına tanık olabilirsiniz.

Taichung Festivalleri

people-3364748_960_720.jpg

Taichung birçok festivale ev sahipliği yapar. Bu festivaller, Taichung’un en çok turist çeken etkinliklerinden bazılarını oluşturur. Bu festivallerin bazıları yaz aylarında yapıldığı gibi, bazıları da kış aylarında yapılır. Taichung, mevsimler boyunca eğlence sunan bir şehirdir. Bu festivallerin en ünlüleri: Central Taiwan Lantern Festival, Taichung International Flower CarpetFestival, Taichung Mazu İnternational Festival, Daan Sand SculpTure and Music Festival ve Taichung Christmas Carnival Activities’dir. Festival dönemlerinde şehir çok kalabalık olabileceğinden şehre gitmeye karar verdiğinizde otel rezervasyonunuzu yapmanızı öneririz.

Central Taiwan Lantern Festival: Tayvan’da 12 hayvanlı Çin takvimi kullanılır. Çin takvimine göre yeni yılın ilk günü, 21 Ocak ile 19 Şubat arasında bir güne denk gelecek şekilde her yıl değişir. Yeni yıl arifesinden, yeni yılın 15. gününe kadar süren festival her zaman kalabalıktır. Festivale katılan herkes dileklerini dileyerek fenerlerini gökyüzüne bırakır ve gökyüzünün fenerler ile ışıl ışıl olmasına yardımcı olur. Şehrin her yerine asılan fenerler ile şehir mistik bir görüntüye bürünür.

Taichung Mazu İnternational Festival: Deniz Tanrıçası Mazu, Tayvanlıların inançlarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Her yıl mart ayında yapılan festival, Mazu inançlarının anlamının, her birine gidilerek hacı olunan 9 tapınağın tarihinin, ayinlerin ve yerel halkın yaşam biçimini tam olarak anlaşılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Mazu Festivali, Tayvan’daki en büyük dini etkinliklerden birisidir ve her yıl 1 milyon insanı çekmektedir.

Taichung International Flower Carpet Festival: Her yıl aralık ayının sonu ile ocak ayının başı, Shinshe’deki filizlerin çiçeklenme mevsimidir. Her tarafa yayılan uçsuz bucaksız çiçek denizi, sizi ihtişamıyla etkilemeyi amaçlar. İlgi çekici tasarımlarıyla “çiçek halıları” çok canlı bir atmosfer yaratır ve büyük bir ziyaretçi kalabalığını kendine çekiyor.

Uyarı: Her festivalin tarihi yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Taichung Resmi Tatiller

1 Ocak – Yeni Yıl Tatili

15-20 Şubat – Çin Yeni Yılı

28 Şubat – 228 Saygı Günü

4 Nisan – Çocuklar Günü

5 Nisan – Ölüleri Anma Günü

1 Mayıs – İşçi Bayramı

18 Haziran – Ejderha Teknesi Günü

24 Eylül – Hazan Bayramı

10 Ekim – Ulusal Bayram

Taichung İçin Faydalı Bilgiler

İtfaiye: 119

Polis: 110

Ambulans: 119

Taichung Dış Temsilcilikleri

TÜRK TİCARET OFİSİ-TAİPEİ

Adres: SUITE 1905, 19F, INTERNATIONAL TRADE BUILDING, NO:333, KEELUNG ROAD, SECTION 1, TAIPEI 110, TAIWAN

Telefon: (886-2)27 57 73 18, 27 57 61 15 (886-2)27 57 64 07

Faks: (886-2)27 57 94 32

[email protected]

http://taipei.to.mfa.gov.tr/

Görev Bölgesi: TAYVAN

Taichung Para Birimi

Taichung’un resmi para birimi Yeni Tayvan doları’dır. 1 Yeni Tayvan doları yaklaşık olarak 0,159 Türk lirası’dır.

*Kur bilgisi Temmuz 2018’de güncellenmiştir.

Taichung’un Resmi Dili

Taichung’ta resmi dil Mandarin Çincesi’dir, bunun yanında şehirde Hakka dili ve bazı yerel diller de konuşulmaktadır. İngilizce de bölgede konuşulan diller arasındadır.

Taichung Saat Farkı

Taichung, Türkiye’ye göre 5 saat ileridedir. Türkiye’de saat 12.00’ken Taichung’da saat 17.00’dır.

Taichung Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 15oC
  • Şub 16oC
  • Mar 18oC
  • Nis 21oC
  • May 25oC
  • Haz 26oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 23oC
  • Kas 20oC
  • Ara 17oC

Kısa Kısa

Nüfus: 10.456.055 / Dil: Mandarin Çincesi / Para Birimi: Yeni Tayvan Doları / İklim: Tropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün