Taichung Hakkında Bilinmesi Gerekenler

metropolitan-2354546_960_720.jpg

Taichung şehri, Tayvan’ın batısındaki, Taichung havzasında yer almaktadır. Yengeç dönencesine 80 kilometre uzaklıktadır. Şehrin doğusunda, Tayvan’ı ortadan ikiye bölen dağların bir bölümü bulunur. Bu dağlar, vahşi yaşam dolu ve yemyeşil bitki örtüsü ve ormanlarla kaplıdır. Şehrin batısında, kilometrelerce uzanan kumullar, taşlı kumsallar, sulak alanlar ve gelgit bölgeleri vardır. Temmuz 2017’de yapılan nüfus sayımına göre, Taichung’un nüfusu 2.778.182’dir. Nüfusun % 51’ini kadınlar oluşturmaktadır. Taichung Tayvan’ın Taipei’den sonraki en büyük ikinci şehridir. Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneyinde bulunur ve TayvanAdası, Penghu, Kinmen, Matsu ve bazı diğer adacıklardan oluşur.

Tayvan tropikaliklim bölgesinde bulunur. Taichung’un yıllık ortalama sıcaklığı 22,4 °C’dir. En yüksek sıcaklık, temmuz, ağustos ve eylül ayları arasında görülür. En düşük sıcaklık ocak ile şubat aylarındadır. Taichung’da haziran ile ağustos arasında güney rüzgârları, ekimden mayısa kadar ise kuzey rüzgârları eser. Yağmurlar genellikle, yağmur zamanı denilen, mayıs ve haziran aylarında yağar.

Tanıtım Videosu:

Devamını Oku

Taichung Gezilecek Yerler

Taichung, zengin ekosistemi, huzurlu doğası, sanatsal aktivitelerinin çeşitliliği ve modern görünümüyle uyumlu tarihî detaylarıyla, Tayvan’ın görülmeye değer önemli şehirlerinden birisidir. Taichung’da 3 milyona yakın insan yaşar. Bu kadar çok insanın yaşadığı yerde suç oranı çok azdır. İnsanlar güler yüzlü ve misafirperverdir. Şehirde bulunan büyük üniversiteler sayesinde şehir bir kültür mekânı haline gelmiştir.

Taichung Gezilecek Yerler 

Bu güzel şehre gittiğinizde gezilecek yerler önerilerimiz şunlar olacak: Dongfeng Bisiklet Yeşil Yolu’ndan Ulusal Taichung Tiyatrosu’na, Taichung Parkı’ndan, Dajia Jenn LannTapınağı’na, Taichung’ta hem doğa ile iç içe olabilir hem de şehrin tarihî, güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Gaomei Sulak Alanı, Guguan Kaplıcaları ve Kaligrafi Yeşil Yolu doğaseverlerin uğradıkları yerlerin başında gelir. Eğer müze gezmek isterseniz Ulusal Doğa Bilimleri Müzesi ve Tayvan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’ne uğramanızı öneririz. Gece pazarları ile ünlü Tayvan’ın bu güzel şehrinde Feng Chia Night Market’e uğramadan dönmeyin

Adını andığımız yerler ile ilgili detaylı bilgi aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Taichung Nerededir?

Teichung şehri, Tayvan’ın orta batısında yer alır. Güneyinde Changhua, kuzeyinde ise Miaoli şehri bulunmaktadır.

Taichung’a Ne Zaman Gidilir?

maple-garden-taichung.jpg

Taichung nemli subtropikal iklime sahiptir. Kışları ılık ve yağışlı geçse de, kuru ve sıcak günlerin sayısı fazladır. Yağmurlar genellikle, yağmur zamanı denilen mayıs ve haziran aylarında yağar. En sıcak aylar temmuz ağustos ve eylüldür. En soğuk aylar, ocak ve şubattır. Taichung’a gitmek için ideal zaman temmuz, ağustos ve eylül aylarıdır. Bu ayları önermemizin sebebi gezinizde yağmur ile karşılaşma ihtimalinizi aza indirmektir.

Kış aylarında da oldukça güzel olan Taichung’da aralık ayında Taichung International Flower Carpet Festival düzenlenmektedir. Oldukça güzel olan bu festival zamanında şehirde olmak isteyenler yanlarına kalın giysiler almalıdır. Yine ocak ve şubatta gerçekleşen Central Taiwan Lantern Festival ise muhteşem görüntülere sahne olan bir festivaldir. Eğer siz de bu festival zamanında Taichung’da olmak isterseniz ocak ayının sonlarında şehri ziyaret etmenizi öneririz.

Taichung’a Nasıl Gidilir?

taichung-airport-departures.jpg

Taichung’a Türkiye’den direkt seferler bulunmamaktadır. Genellikle Hong Kong ya da Seul aktarmalı uçuşlar bulunmaktadır ve bu yolculuklar yaklaşık 13 - 14 saat sürer. Aynı şekilde, Tayvan’a aktarmalı uçuş ile ulaşıp, Tayvan Havalimanı’ndan otobüsler ile Taichung’a aktarma yapabilirsiniz. Bu otobüs yolculukları yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Taichung’ta Nerede Kalınır?

d0519fa2_z.jpg

Taichung, Tayvan’ın en büyük 2. şehridir. 22,4 santigrat derece ortalama sıcaklığı ile keyifli bir iklim ve ortama sahiptir. Zengin tarih ve güzel manzaralar ile donanmış olan Taichung ayrıca, lezzetli restoranları, zengin hareketli gece hayatı, aradığınız her şeyi bulabileceğiniz alışveriş alanları, renkli gece hayat ve yıl boyu süren sanat aktiviteleri ile sürekli hareketli ve canlı bir şehirdir.

Taichung, turistler için sunduğu pek çok eğlencenin yanında, Tokyo veya Manhattan'dakine benzer bir alışverişi olanağı, canlı bir gece hayatı ve en müşkülpesent damakları dahi memnun edecek bir mutfağa da sahiptir. Gezginler; tapınaklarda, pazarlarda, parklarda ve müzelerde kendilerine tam bir göz ziyafeti çekmek için bu şehre gelirler. Tura katılan aileler; çoğunlukla, eserlerini hayranlıkla inceledikleri bir doğal bilimler müzesi olan Taichung Ulusal Doğa Müzesi’ni veya yerel ürünlerden satın almak için Feng Chia Gece Pazarı’nı ziyaret ederler. Ama belki de Taichung'un en ünlü tarafı, bölgenin en ünlü içeceği olan, dilimize İnci çayı diye çevrilen, bubble tea isimli içecektir.

Devamını Oku

Taichung Şehir İçi Ulaşım

taichung-bus-ride.jpg

Taichung’da, sahil şeridinde ve Taichung merkezden doğu dağlık bölgesine kadar uzanan birçok tren yolu bulunur. Trenlerin gitmediği yerler için tren istasyonlarının önünden kalkan otobüsler vardır.

Devamını Oku

Taichung Mutfağı

12-local-taichung-cuisine.jpg

Modern otantik Tayvan mutfağı, Çin, Avrupa, Japon etkilerinin ilginç bir birleşimidir. Bu, Tayvan’ın sömürge tarihinin direkt olarak mutfağa etkisidir. Hollanda’dan fesleğen, krema ve kuzey Avrupa tarzı yemek pişirme teknikleri yavaş yavaş Tayvan mutfağına girmiştir. Çin, binlerce yıllık karmaşık kültürünün ve geniş coğrafyasının birleşerek oluşturduğu deneyimleri yine bu mutfağa getirmiştir. Japonya’dan deniz ürünleri ve miso kullanımı üzerinde durmuştur ve işte bütün bunların hepsi, Tayvan’ın yerel kültürüyle birleşerek ortaya Tayvan mutfağını ortaya çıkarmıştır. Tayvan Mutfağı, füzyon bir Asya mutfağıdır.

Domuz eti, deniz ürünleri, tavuk, pirinç ve soya Tayvan mutfağında çok yaygın kullanılır. Tarımda kullanılan kıymetli büyükbaş hayvanların kesimine geleneksel bir isteksizlik duyduklarından sığır eti çok yaygın değildir. Kalabalık bir adada yaşayan Tayvanlılar, protein ihtiyaçlarını karşılamak için coğrafi konumlarından faydalanırlar ve deniz ürünlerinin mutfaklarında belirgin bir yeri vardır. Balık köftesi danshui, shwarma, yılan balığı çorbası eel noodles Tayvan mutfağının ünlenmiş tatlarından birkaçıdır.

Devamını Oku

Taichung’ta Gece Hayatı

Taichung, hareketli bir gece hayatına sahiptir. Şehirde eğlenceli bir gece geçirmek için çeşitli bar, pub ve gece kulüpleri bulunmaktadır. Bunların dışında, geleneksel gece pazarları, en hareketli yerlerin başında gelir. Gece pazarları şehrin her tarafına yayılmıştır. Özellikle gece pazarlarında geceyi geçirmek oldukça eğlenceli olabilir. Bir yandan da çok kalabalık olduğundan biraz yorucu olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca yine çok kalabalık olduğundan herhangi bir hırsızlık olayıyla karşılaşmamanız için eşyalarınıza dikkat etmenizi öneririz. Bu gece pazarlarından başlıcaları Jingming 1st Street Night Market, Ching Mei Night Market, Fengyuan Miao Dong Night Market, Tung Hai Art Street, Yizhong Night Market, Feng Chia Night Market, Taichung Train Station Market ve Xinshe District Night Market’dir.

Şehir oldukça canlı gece kulüpleriyle ünlüdür. İçki ve dansın tadını çıkartmak isteyenler için gece saat 22.00’dan sabah 04.00’e kadar açık olan, Sensatiın Lounge Bar, 18 Taichung, X Cube, Muse gece kulüpleri bunlardan birkaçıdır. Siz de dans ve müzik dolu bir gece geçirmek istiyorsanız yukarıda saydığımız yerlerden birine gidebilirsiniz.

Daha sosyal içiciler için şehrin her tarafına yayılmış birçok bar ve pub bulunuyor. Dans etmek istemeyip sakince içeceklerini içip arkadaşları ile sohbet etmek isteyenler için önerebileceğimiz yerler arasında Bravo Beer, 3 Giants Brewing Company, High Seas Gong High, Changex Beer, Belling’s Deli & Bar, Bootleggers ve şehrin merkezindeki Soho Caddesi’ndeki Salut Pizza, Soho 7, PJ’s Irish Pub ve Venda’s Secret Bar bulunuyor. Soho Caddesi sadece yayalara açık bir caddedir. Açık oturma alanlarının olduğu bu barlarda bazen partiler de yapılmaktadır. Siz de bu partilerden birine denk gelirseniz dilediğinizce eğlenebilir, Taichung’un gece hayatına tanık olabilirsiniz.

Taichung Festivalleri

people-3364748_960_720.jpg

Taichung birçok festivale ev sahipliği yapar. Bu festivaller, Taichung’un en çok turist çeken etkinliklerinden bazılarını oluşturur. Bu festivallerin bazıları yaz aylarında yapıldığı gibi, bazıları da kış aylarında yapılır. Taichung, mevsimler boyunca eğlence sunan bir şehirdir. Bu festivallerin en ünlüleri: Central Taiwan Lantern Festival, Taichung International Flower CarpetFestival, Taichung Mazu İnternational Festival, Daan Sand SculpTure and Music Festival ve Taichung Christmas Carnival Activities’dir. Festival dönemlerinde şehir çok kalabalık olabileceğinden şehre gitmeye karar verdiğinizde otel rezervasyonunuzu yapmanızı öneririz.

Central Taiwan Lantern Festival: Tayvan’da 12 hayvanlı Çin takvimi kullanılır. Çin takvimine göre yeni yılın ilk günü, 21 Ocak ile 19 Şubat arasında bir güne denk gelecek şekilde her yıl değişir. Yeni yıl arifesinden, yeni yılın 15. gününe kadar süren festival her zaman kalabalıktır. Festivale katılan herkes dileklerini dileyerek fenerlerini gökyüzüne bırakır ve gökyüzünün fenerler ile ışıl ışıl olmasına yardımcı olur. Şehrin her yerine asılan fenerler ile şehir mistik bir görüntüye bürünür.

Devamını Oku

Taichung Saat Farkı

Taichung, Türkiye’ye göre 5 saat ileridedir. Türkiye’de saat 12.00’ken Taichung’da saat 17.00’dır.

Taichung Para Birimi

Taichung’un resmi para birimi Yeni Tayvan doları’dır. 1 Yeni Tayvan doları yaklaşık olarak 0,159 Türk lirası’dır.

*Kur bilgisi Temmuz 2018’de güncellenmiştir.

Taichung’un Resmi Dili

Taichung’ta resmi dil Mandarin Çincesi’dir, bunun yanında şehirde Hakka dili ve bazı yerel diller de konuşulmaktadır. İngilizce de bölgede konuşulan diller arasındadır.

Taichung Resmi Tatiller

1 Ocak – Yeni Yıl Tatili

15-20 Şubat – Çin Yeni Yılı

28 Şubat – 228 Saygı Günü

4 Nisan – Çocuklar Günü

5 Nisan – Ölüleri Anma Günü

1 Mayıs – İşçi Bayramı

18 Haziran – Ejderha Teknesi Günü

24 Eylül – Hazan Bayramı

10 Ekim – Ulusal Bayram

Taichung Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 15oC
  • Şub 16oC
  • Mar 18oC
  • Nis 21oC
  • May 25oC
  • Haz 26oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 23oC
  • Kas 20oC
  • Ara 17oC

Kısa Kısa

Nüfus: 10.456.055 / Dil: Mandarin Çincesi / Para Birimi: Yeni Tayvan Doları / İklim: Tropikal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün