Taichung Hakkında Bilinmesi Gerekenler

metropolitan-2354546_960_720.jpg

Taichung şehri, Tayvan’ın batısındaki, Taichung havzasında yer almaktadır. Yengeç dönencesine 80 kilometre uzaklıktadır. Şehrin doğusunda, Tayvan’ı ortadan ikiye bölen dağların bir bölümü bulunur. Bu dağlar, vahşi yaşam dolu ve yemyeşil bitki örtüsü ve ormanlarla kaplıdır. Şehrin batısında, kilometrelerce uzanan kumullar, taşlı kumsallar, sulak alanlar ve gelgit bölgeleri vardır. Temmuz 2017’de yapılan nüfus sayımına göre, Taichung’un nüfusu 2.778.182’dir. Nüfusun % 51’ini kadınlar oluşturmaktadır. Taichung Tayvan’ın Taipei’den sonraki en büyük ikinci şehridir. Tayvan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin güneyinde bulunur ve TayvanAdası, Penghu, Kinmen, Matsu ve bazı diğer adacıklardan oluşur.

Tayvan tropikaliklim bölgesinde bulunur. Taichung’un yıllık ortalama sıcaklığı 22,4 °C’dir. En yüksek sıcaklık, temmuz, ağustos ve eylül ayları arasında görülür. En düşük sıcaklık ocak ile şubat aylarındadır. Taichung’da haziran ile ağustos arasında güney rüzgârları, ekimden mayısa kadar ise kuzey rüzgârları eser. Yağmurlar genellikle, yağmur zamanı denilen, mayıs ve haziran aylarında yağar.

Taichung şehrinin ilk sakinleri TayvanAborjinleridir. Modern Taichung’u oluşturan ovaları dolduran bu Aborjinler, darı ve taro yetiştiren, geyik avcılığıyla hayatlarını sürdüren avcı toplayıcılardı. Taichung 1705 yılında kurulmuştur. 1895 yılına kadar Çin'de bulunan, Qing Hanedanlığı yönetimi altında kalmıştır. 1895 yılında Japon İmparatorluğu ile yapılan savaş kaybedilince, Tayvan’daki Çin hâkimiyeti son bulmuş ve Japonya kontrolü almış ve 1945’e kadar kontrolü elinde tutmuştur. Modern Taichung, Japon yönetim altında kurulmuştur. Qing hanedanlığı sırasında Taichung’da birkaç dağınık mezra ve büyük çeltik tarlaları bulunuyordu. Japon İmparatorluğu kontrolünde, bugün hâlâ kullanılan birçok eser yapılmıştır. İlk pazar, tren istasyonu, ilkokul ve yollar bunların bir kısmıdır. 1921’de Taipei’de Lin Hsien-tang tarafından kurulan TayvanKültürDerneği, 1927 yılında Taichung’a taşınmıştır. Böylece şehir, Tayvan sanatının ve milliyetçiliğinin merkezi haline gelmiştir.

Taichung 8’i merkez olmak üzere 29 ilçeye sahiptir. Bunlar Central, East, South, West, North, Beitun, Xitun, Nantun, Taiping, Dali, Wufeng, Wuri, Fengyuan, Houli, Shigang, Dongshi, Xinshe, Tanzi, Daya, Shengang, Dajia, Qingshui, Shalu, Wuqi, Da’an, Dadu, Longjing, Waipu ve Heping’tir. İç Taichung diye ifade edilen merkez ilçeleri kapsayan bölgede, Central, East, South, West, North, Beitun, Xitun ve Nantun ilçeleri yer alır. Aynı zamanda buralarda şehrin ana damarları bulunur. Şehrin en büyük üniversiteleri, parkları, ana tren istasyonu, en büyük gece pazarları, finans merkezleri ve şehrin yönetimi İç Taichung denilen bölgede bulunur.

Taichung, ufak işletmelerle, dünya çapındaki büyük şirketleri bir arada bulunduran gelişmiş ve gelişmeye devam eden bir ticaret alanına sahiptir. Küçük işletmeler hâlâ şehrin ekonomisinin ana damarlarından birini oluşturur. Şehir geneline yayılmış küçük lokantalar, aile firmaları, geleneksel pazarlar bunun kanıtı sayılabilir. Taichung bazı önemli sektörler için de önemli bir merkezdir. En büyük bisiklet ve spor ürünleri üreticileri bu şehirde yer almaktadır. Dünyanın en büyük bisiklet üreticisi GiantBicycle’ın merkezi Dajia bölgesindedir. Bisiklet yedek parçaları devi SRAM’ın üretim merkezi Shengang bölgesindedir. Şehirde küçük metal işleme ve kalıp şirketleri çok fazladır. Tayvan’ın gelişiminin altın çağında, Taichung yüzlerce ayakkabı üreticisine ev sahipliği yapmıştır. Bu firmalar Çin’e taşınıncaya kadar da, bu böyle devam etmiştir.

Dilimize İnci Çayı olarak geçen, dünyaca ünlü “bubbletea”, Taichung’da bulunan Chun Shui Tang isimli çay evinde, çay evinin sahibi, Liu Han Chie tarafından ortaya çıkarılmıştır. Taichung, “Suncake” ismindeki tatlının da ortaya çıkarıldığı yerdir.

Taichung şehri, sakinleri için bir dizi eğitim fırsatı sunmaktadır. İki dille eğitim veren anaokullarından kamu ve özel üniversite eğitimine kadar her ihtiyaca uygun okullara sahiptir. Taichung şehrinde dördü devlet üniversitesi olmak üzere toplam 10 üniversite vardır. Şehrin en prestijli üniversitesi olan “National Chung Hsing University” ülkenin en iyi 4 üniversitesi arasındadır. Şehrin güneyinde bulunan kampüsünde 17.000’den fazla öğrenci bu okulda eğitim görmektedir.

Taichung’daki en popüler spor beyzboldur. Taichung, 2006 yılında Beyzbol Kıtalararası Kupası’na, 2007 yılında Asya Beyzbol Şampiyonası’na, 2007 yılında ise Beyzbol Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmıştır.

Tanıtım Videosu