Tainan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

tainans-flowers-offering-666864_960_720.jpg

İki yüzyıllık tarihi ile Tayvan Adası’nın görülmeye değer şehirlerinden biri olan Tainan ülkenin güney batısında yer almaktadır. Yeni Taipei, Kaohsiung, Taichung ve Taipei’den sonra ülkenin beşinci büyük şehri olan Tainan tapınakları ve gece pazarları ile ünlüdür. 1.8 milyon kişinin yaşadığı Tainan ülkenin en eski kenti ve ilk başkentidir. İlk olarak Hollanda Doğu Hindistan Şirketi (VOC) tarafından Hollanda yönetimi döneminde Zeelandia adı ile kurulan şehir bir süre ticari merkez görevini üstlenmiştir. 17. yüzyıldan itibaren ticaret yapmak için Avrupa’dan Asya’ya gelenler bölgede üstünlük kurmuşlar ve gemilerini koruma amaçlı olarak Fort Zeelandia adı ile küçük bir kale inşa etmişlerdir. 1661 yılında Koxinga tarafından mağlup edilen Hollandalı sömürgecilerden sonra şehir 1683’e kadar Tainan Krallığı’nın başkenti olmuştur. Başkentin Taipei’ye taşındığı 1887 yılına kadar Qing Hanedanlığı yönetiminde Tayvan Cumhuriyeti’nin başkentliğini yapmaya devam etmiştir. Tainan isminin Tayvan’ın önceki ismi olan Tayouan’dan geldiği tahmin edilmektedir. Geleneksel mutfağını yanı sıra geçmişten günümüze devam ettirilen yöresel ritüelleri ile de Tainan aynı zamanda ülkenin kültürel başkenti sayılmaktadır.

Resmi dil olarak Mandarin Çincesi’nin konuşulduğu Tainan’da lise ve üniversite öğrencileri hariç İngilizce bilenlerin sayısı bir hayli azdır. Şehri gezerken zorluk yaşamamak için tren istasyonundaki turizm ofisine giderek İngilizce hazırlanmış şehir haritasını ücretsiz alabilirsiniz. Tainan şehrindeki en popüler bölgelerden biri hiç şüphesiz Anping bölgesidir. Tainan şehrinin ilk kurulduğu yer olması bakımından ayrı bir öneme sahip olan Anping’de Hollandalı sömürgeciler tarafından inşa edilen Fort Zeelandia kalesini görmenizi tavsiye ederiz. Kalenin tamamı günümüze kadar ulaşamamış olsa da şehrin tarihini yansıtması bakımından önemli bir duraktır. Eski binalar, dükkanlar ve restoranlarla çevrili olan Yanping Street eski şehre gelmişken uğramanızı önerdiğimiz bir diğer adrestir. Tainan’ın meşhur sokak lezzetlerini deneyebileceğiniz belki de en iyi yer olan Yanping Street’te lezzet şöleni yaşamaya hazır olun. Çoğunlukla deniz ürünü veya kremalı tavuk ile hazırlanan tabut tostu Tayvan’ın en meşhur atıştırmalıklarından biridir. Ekmeğin içi oyularak tüm malzemelerin yerleştirilip üstünün kapatılması ile tabut görünümünü andıran tost ara öğün için ideal bir alternatiftir. Süt balığı, noodle, mantıya benzerliği ile bilinen dumpling, istiridye omlet, tofu Tainan’ın meşhur sokak lezzetleri arasındadır. Zengin çay kültürü ile de adından söz ettiren Tainan’da inci çayı olarak da bilinen bubble tea severek tüketilen bir içecektir. Siyah veya yeşil çayın içerisine tapyoka topları ve meyve şurubu eklenerek hazırlanan inci çayını hemen her mekanda deneme şansı bulabilirsiniz.

Tainan akşamlarınıza renk katacak gece pazarları alışveriş tutkunları için de ideal adresler arasındadır. Hem kendiniz hem sevdikleriniz için birbirinden farklı hediye seçeneklerine göz atabileceğiniz gece pazarları yeme-içme alternatifleri konusunda da fazlasıyla tatmin edicidir. Flower, Hua Yuan ve Da Dong çarşılarını özellikle not almanızı tavsiye ederiz. Gece pazarları sadece belirli günlerde kurulmaktadır. Daha fazla alışveriş imkanı için Beimen Road ve Haian Road’a uğrayabilirsiniz. Sadece giyim değil elektronik ürünler konusunda da Tainan’da aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Tainan’a ülkemizden direkt ulaşım mümkün olmasa da başkent Taipei’ye 11 saatlik uçuşun ardından tren veya otobüslerle Tainan’a geçebilirsiniz. Yüksek hızlı trenle yolculuk iki saatten az sürmektedir. Tayvan genelinde olduğu gibi Tainan’da da motosiklet kullanımı oldukça yaygındır. Eğer uluslararası ehliyete sahipseniz siz de motosiklet kiralayarak şehri keşfetme şansı bulabilirsiniz. Vaktiniz kısıtlıysa City Bus olarak bilinen tur otobüslerine binerek kısa sürede birçok yeri görebilirsiniz. Subtropikal iklime sahip olan Tainan’ı ziyaret etmek için en ideal dönem Ekim-Nisan ayları arasıdır. Mayıs-Eylül ayları arasında aşırı yağmurlu olan Tainan’da tayfun olayları da sık yaşanmaktadır. Siz de yakın zamanda Tayvan seyahati planlıyorsanız zengin kültür ve tarih birikimiyle büyüleyen Tainan’ı göz ardı etmeyin.

Tanıtım Videosu: